mik SiPi 1 mei voor vrede Duidelijke standpunten van de S.P. INFORMATIE OPDRACHT VOOR WILLY CLAES Freddi Pyck neemt ontslag uit beheersmandaten Intergem» Dank aan de Socialistische Ministers en bijzonder Mare Galle ^*i*l'ssv*: vlaamse socialisten UITSTEL NATIONAAL CONGRES L'/i* i Deze week in Voor Allen Jubileumfeest voor het Huis der Socialisten te Aalst Wijkklub De Rode Pluim van start te Aalst Is de verkiezingskampagne reeds ingezet te Geraardsbergen? Minister Galle subsidieerde Eerste steenlegging van nieuw stadhuis te Ninove RedaktieAdministratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEI- 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 18 april 1980 42* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P. EEN MEI: ZORG OM DE TOEKOMST De S.P. -federatie in arrondissementeel congres bijeen op 12.4.80 vraagt aan de nationale instanties van de partij om onafhan kelijk van welke regering ook verdere duidelijke standpunten in te nemen over: de arbeidsduurverkorting tot 36 uur een verhoogde strijd tegen de fiscale fraude en de invoering van een belasting op de vermogens en de hoge inkomens; de herziening van de sociale zekerheid; tegen de Orde van Geneesheren en voor de invoering van de forfaitaire geneeskunde de invoering van de pluralistische school de plafonnering van de inhoudelijke verbetering van het onderwijs door o.a. blijvende maatregelen inzake verlaging van de splitsingsnormen die ook een gunstige invloed op de tewerkstelling zal hebben; de beperking van de defensie - uitgaven door een gecontroleerd investeringsbeleid; een nieuw uitstel van min. 6 maand over de plaatsing van kernkoppen in België teneinde nog verdere initiatieven inzake wederzijdse ontwapening mogelijk te maken; om in het buitenlands beleid duidelijk afstand te nemen van het corrupte Zaïre-beleid en de rascistische regimes zoals Zuid-Afrika e.a. de stopzetting van de wapenleveringen aan alle diktatoriale regimes, zoals laatst door de Vlaamse socialisten terecht de wapenleveringen aan Uruguay hebben gecontesteerd; waardeert de aktie van de regering op het vlak van de gewestvorming waar zij onnoemelijke inspanningen heeft gedaan om tot een vergelijk te komen met respect van de bevoegdheden van het parlement. De georganiseerde woordbreuk van de CVP wijst op de dubbelzinnigheid van de CVP terzake, die voor de zoveelste maal het gegeven woord niet nakomen en elk ernstig regeringswerk onmogelijk maakt met alle gevolgen vandien op sociaal - economisch vlak en voornamelijk de tewerkstelling. De Vlaamse socialisten hebben om deze fundamentele werkne- mersbelangen de regering loyaa^ gesteund, ondanks het feit dat zij eveneens een aantal bemerkingén hadden vanuit Vlaamse optiek. In de definitieve fase konden deze echter worden weggewerkt. vraagt aan het Partijbureau alles in het werk te stellen om nieuwe verkiezingen te vermijden, doch in een toekomstig regeer programma sociaal - economische maatregelen in te schrijven die de sociale verworvenheden van de werknemers vrijwaren en de tewerkstelling primordiaal stelt. Op het vlak van de gewestvorming dient de CVP duidelijk te stellen of zij de gewestvorming nog mede wil realiseren binnen een toekomstige regering. Er was een tijd dat EEN MEI het symbool was van de strijd van een uitgebuit proletariaat voor welvaart; van rechtelozen voor recht. Nog niet zo lang geleden was EEN MEI een feestdag: vreugde om de bereikte welvaart. Voor velen werd EEN MEI een stukje folklore, een herinnering aan bijna ongelooflijke toestanden van niet te begrijpen armoede en verpaupering. Voor anderen betekende EEN MEI het gedenken van de strijd van de minsten, de ongeletterden, de rechtejozen, voor zelfverheffing en welzijn. Hoe de onderdrukten in zichzelf de kracht vonden om op te staan uit hun ellende en een mens waardig bestaan wisten af te dwingen. EN NU? De ondergestelde welvaartszeker heid wankelt. Er zijn honderddui zenden werklozen en hun aantal neemt steeds toe. Zoals in de vori ge eeuw de opkomst van de «me- kanieken» het werkvolk in de diep ste ellende siortte, zo produceren vandaag de nieuwe technieken de electronica steeds meer en meer met steeds minder en minder handen. De verouderde bedrijfjes verdwij nen. Duizenden ondernemingen sloten of gingen in faling. Het kapi talisme moderniseert zichzelf op kosten van de gemeenschap. Zo betaalt de gemeenschap een groot deel in de kosten van de bedrijfs sluitingen en betaalt opnieuw, aan diezelfde kapitalisten, bij de oprich ting van hun nieuwe, met de mo dernste technieken uitgeruste, ondernemingen. Voor dit kapitali stisch «gezondheidsproces» be taalt de gemeenschap aldus twee maal. En als toppunt wijzen de geldmachten naar de arbeiders als de schuldigen voor de krisis. De publieke opinie slikt het volksbe drog en rechtse politici zijn gauw genoeg gevonden om de toestand te misbruiken en een begin te ma ken met de aftakeling van de wel vaart en van de verworven rechten van de werknemers. Lees door blz. 7 Ingevolge de huidige politieke toestand besliste het Partijbureau dat het congres van zondag a.s. over de partijvernieuwing wordt uitgesteld tot een latere datum. Zoals de voorbije weken algemeen verwacht werd is de regering-Martens, na gedurende precies één jaar aan het bewind geweest te zijn, uiteindelijk toch gestruikeld in de Senaat over de ontwerpen 260 en 261 betreffende de tweede faze van de staatshervorming. Over de voornaamste oorzaak voor de val van dit kabinet bestaat weinig twijfel. Immers niet de ietwat onhandige verkla ring van PS-senaatsfraktieleider Delmotte aangaande de waar borgen voor de Vlamingen te Brussel, noch de dissidentie van zes CVP-senatoren die «In eer en geweten» tegen hun eigen eerste-minister stemden, zijn belangrijk, maar wel het feit dat een groot gedeelte van de CVP, en meer bepaald de groep rond partij-voorzitter Leo Tindemans, de ganse staatshervorming eigenlijk nooit gewild heeft. Reeds tot driemaal toe immers, en eigenlijk sinds 1972, laat de CVP elke regering vallen over de communautaire problematiek en kwamen zij steeds terug op de afgesloten compromissen, en ook Wilfried Martens heeft meer dan eens het regeringsak koord, en zelfs zijn regering, moeten aanpassen om aan de grillen van zijn partijvrienden te voldoen. Waarom juist de CVP van geen staatshervorming wil weten is niet helemaal duidelijk, doch waarschijnlijk denken zij, na een gedeeltelijke regionalisering, aan macht te zullen moeten inboeten en zijn zij bevreesd voor een op socialistische leest geschoeid Wallonië in het toekomstig staatsbestel. Hoe de zaken nu gaan evolueren is, op het ogenblik dat wij deze regels schrijven, moeilijk te voorspellen. Aan onze partijgenoot en minister van Economische Zaken Willy Claes werd, zoals bij de formatie van de regering- Martens, door de Koning opnieuw gevraagd het pad te effenen voor de vorming van een regering. Als informateur wacht hem echter, gezien het wantrouwen tussen en in de meerderheidspartijen, een uiterst moeilijke taak. De raadplegingsperiode van de Koning echter, en de spoed die Willy Claes achter zijn informatieopdracht wenst te zetten, betekenen evenwel een positief punt, evenals de verklaringen van de diverse partijvoorzitters, waaronder ook P.S.-voorzitter Cools, dat zij geen exclusieven hebben tegenover bepaalde partijen of bepaalde personen. Een bijkomend gunstig element in verband met de staatsher vorming is ook dat door de Franstalige partijvoorzitters geen eensluidende verklaringen meer worden afgelegd met betrek king tot de rol van Brussel in het toekomstig België. Niettemin blijven er nog heel wat vragen onbeantwoord. Zo kan ondermeer de vraag gesteld worden of het front van franstalige partijvoorzitters, dat nu in de maak is, een vlugge regeringsformatie in de weg zal staan zoals dat het geval was bij de vorming van de vorige regering. Verder dient afgewacht te worden welke regeringsformule uit de bus zal komen en aan welke problemen deze regering de absolute peioriteit zal verlenen. Tevens rijst de vraag, indien men overgaat tot de vorming van een «tripartite» of regering van nationale eenheid, welke prijs de liberalen, die momenteel elektoraal erg gunstig gekwoteerd staan, zullen vragen om in de regering te treden en of deze aanvaardbaar zal blijken voor de andere kandidaat-regerings partijen. Tenslotte kan ook nog de keuze van de formateur en toekoms tige eerste-minister nieuwe problemen doen rijzen. Hopelijk echter kan Willy Claes, wiens realiteitszin en verant woordelijkheidsbesef algemeen erkend worden, spoedig licht brengen in de huidige politieke krisis. Gezien de hachelijke ekonomische en financiële situatie van ons land heeft zijn opdracht een dringend karakter. Een vlugge oplossing voor de huidige krisis is dringend nodig, want langer tijdverlies bete kent immers steeds meer geldverlies. Met wat goede wil van alle kanten behoort een spoedige, weze het misschien voorlopige oplossing, echter steeds tot de mogelijkheden. Volksvertegenwoordiger Paul VAN DER NIEPEN In een brief gericht aan het College van Burgemeester en schepen heeft gemeenteraadslid Freddi Pijck ontslag genomen uit de man daten dewelke uit hoofde van zijn funktie in gemeenteraad aan hem werden toegewezen in de inter communale «Intergem». De ontslagbrief van onze partijgenoot luidt als volgt: Geachte Heer Burgemeester, Me vrouw en Heren Schepenen, Betreft: Beheersmandaten stad Aalst. Het is opvallend hoe we de laatste dagen overstelpt worden met dos siers van de intercommunale «In tergem» en «Inter-Regies». Op het ogenblik reeds 2 kilo 250 papier. Door onze raad werd ik vroeger met beheersmandaten belast in de intercommunales «Interdender» en «Intergem». Uit dien hoofde ken ik zeer goed het ENIGE voorgedra gen dossier dat we goedkeurden op een raadszitting. De laatste week is er echter een dossier «Inter-Regies» versche nen. Ook dit hoorde ik ondertussen reeds verschillende malen verdedi gen en tevens onderzocht ik het persoonlijk zeer goed. In beide dossiers zijn talrijke juiste opvattingen gevonden b.v. ten op zichte van de verbruikers is er geen verschil tussen een gemengde en zuivere intercommunale vermits de prijzen nationaal bepaald worden voor beide. Voor de stad ligt de zaak anders, het bestuur zal meer financiële en andere voordelen halen uit een zuivere dan uit een gemengde in tercommunale. Ik redeneer simpli stisch en denk aan de winst het geen ze beide maken. Bij de zuive re zijn de gemeenten alleen en beschikken dus over de totale winst, bij de gemengde zijn ze met meerdere (gemeenten en privé) en moet de winst dus gedeeld worden. Maar ja, voor de meesten is dit al te eenvoudig uitgelegd. Nu ben ik gemeenteraadslid ge worden via vrije verkiezingen in 1976. Ik ben dus in de eerste plaats verantwoording verschuldigd, tegenover de bevolking die mij heeft aangeduid. Denkende aan de bevolking en dat ik vroeger één voorgedragen voor stel (gemengde intercommunale) goedkeurde, dat er nu een nieuw voorstel (zuivere intercommunale) gekomen is dat beter is dan het voorgaande, heb ik de moed om terug te komen op een beslissing van mijnentwege. Ik neem nu persoonlijk een nieuwe juiste beslissing en zeg: «de zuive re intercommunale is beter voor iedereen dan de gemengde inter communale». Verder wil ik deze persoonlijke zaak niet uitdiepen vermits dit toekomt aan de ganse gemeenteraad. Nochtans wil ik om het voorgaande nog meer kracht bij te zetten mijn ontslag aanbieden van alle be heersmandaten die betrekking hebben op de gemengde intercom munale «Intergem». (Interdender, Intergem). Ik hoop hiermee de ogen van de bestuursleden van gemeenten te openen in de komende dagen en weken en dit ten voordele van de bevolking die hun verkoos en die zij De S.P. -federatie in arrondissementeel congres bijeen op 12.4.80 brengt hulde aan de regering Martens - Claes en voornamelijk de socialistische ministers, die in moeilijke sociaal - economische omstandig heden de sociale verworvenheden van de werknemers heeft gevrijwaard tegenover bv. de patronale aanvallen op de loonindexering; het overleg met de sociale partners heeft hersteld, wat leidde tot een verbetering van het sociaal klimaat. dankt in 't bijzonder Minister Mare Galle voor zijn waardevolle initiatieven inzake milieubeleid in Vlaanderen: betoelaging van milieuverenigingen aankoop van bossen en natuurparken door het Vlaamse Gewest een beter beheer van vogel- en visvangst geïntegreerde verwerking van afvalstoffen en de aanwending omwille van zijn energetische inhoud de waterzuivering waarbij het Denderbekken, centraal werd gesteld (Aalst, Denderleeuw, Geraardsbergen, Ninove). Alle S.P.-mandatarissen uit de 10 gemeenten uit ons arrondissement zijn tevens verheugd over de positieve medewerking van Minister Mare Galle op gebied van betoelaging van alle gemeentelijke werken en eveneens omwille van zijn initiatief om ten opzichte van Intergem een alternatief dossier op te stellen waarbij een zuivere intercommunale de distributie van elektriciteit en gas doet en aldus grotere financiële inkomsten voor de gemeenten mogelijk maakt. vertegenwoordigen. In de hoop dat u deze zaak zo vlug mogelijk zult regelen, dank ik u voor de te nemen moeite. Hoogachtend Freddi Pyck lees pag. 4. lees pag. 3. lees pag. 8. lees pag. 9. lees pag. 6.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1