Geraken wij dank zij Minister Claes toch nog uit de moeilijkheden? MARC GALLE VERBIEDT HET GEBRUIK VAN HET KRUISNET HET VLAAMSE GEWEST Karei Van Miert Exclusief interview met Roger De Wulf, Minister van Arbeid Vrijdag 25 april 1980 42* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P Minister De Wulf Woensdag 30 april zal aanwezig zijn in Feestzaal De Redding te Ninove -i*- Minister Mare Galle en schepen Jacques Timmermans plaatsen de gedenksteen op de daartoe gemetste sokkel. 1 —9300 AALST Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 1 MEI: FEEST VAN DE ARBEID Op de vooravond van 1-mei gingen we even praten met Roger De Wulf, Vlaams socialist en huidig Minister van Tewerkstelling en Arbeid. In een periode van ekonomische krisis is deze job zeker geen benijdenswaardige post en ieder onder ons weet hoe zwaar de werkloosheid doorweegt. In dit gesprek worden zowat alle huidige knelpunten die op het departement drukken aangeraakt. Kon niet op alle problemen even diep ingegaan worden, toch schetste Roger De Wulf de krachtlijnen van zijn beleid. Hoewel in feite pas onlangs direkt gekonfronteerd met de ganse problematiek geven zijn antwoorden blijk van een wel overwogen realiteitszin. Bewust van het feit dat de moeilijke tijden nog niet achter de rug zijn, blijkt toch een enorme inzet om de bakens te verzetten. Dramatisch in gans deze kontekst is nochtans dat onder de huidige politieke situatie moeilijk duidelijke toekomstperspektieven kunnen opgebouwd worden, daar de huidige regering ontslagnemend is. Roger De Wulf hoopt dat de huidige politieke krisis vlug te overbrug gen zal zijn omdat elke krisisdag weer opnieuw schade berokkent aan de ekonomische en financiële draagkracht van het land. Gekon fronteerd met de pijnlijkste uitvloeisels van de krisis is hij zeer goed geplaatst om deze bewering te argumenteren. Onbetwistbaar is de werkloos heid in ons land meer dan onrustwekkende vormen gaan aannemen. Hoe kijkt een socialistisch minis ter van Tewerkstelling en Arbeid tegen deze evolutie aan? Dit is uiteraard een probleem dat een socialistische minister ernstig bekommert. Het is trouwens geen uitsluitend Belgisch probleem, vermits de werkloosheid in alle landen van de geïndustrialiseerde wereld toe neemt. Dit is het gevolg, in de eerste plaats natuurlijk van de ekonomische kri sis, in de tweede plaats van een demografische en sociale evolutie die wij nu ondergaan. Demogra fisch omwille van het hoog geboor tecijfer in de zestiger jaren, zodanig dat wij op de arbeidsmarkt nu een zeer groot aantal jonge ar beidskrachten krijgen die onmoge lijk, zelfs in een periode van hoog- konjunktuur, zomaar in een hand omdraai kunnen opgevangen worden. In de tweede plaats ook door de sociale evolutie die zich, vooral bij de vrouwen, voordoet en waardoor nu in een veel grotere mate dan een tien- a vijftiental jaar geleden ook jongere vrouwen zich op de arbeidsmarkt aanmelden. Dit betekent in concreto dat wij elk jaar nu meer dan honderdduizend jonge arbeidskrachten hebben die zich op de arbeidsmarkt aan melden. Hiervoor kunnen geen voldoende nieuwe arbeidsplaatsen tot stand gebracht worden. Ook worden ze onvoldoende gekompenseerd door een afvloei van oudere ar beidskrachten, omdat toevalliger wijze ook het aantal oudere ar beidskrachten precies op dit mo ment kleiner is in aantal dan ge woonlijk daar de jaren van pensio nering waarin wij ons nu bevinden overeenstemmen met de jaren van de eerste wereldoorlog, waar het geboortecijfer zeer laag lag. Dit zijn dus allemaal fenomenen die elkaar aanvullen en die het uitermate moeilijk maken de werkloosheid op te lossen. Lees door pag. 10 Interview: Freddy Verkruyssen Foto's: Linda Van Asbroeck Op het moment waarop wij dit schrijven is formateur Martens gestart met de onderhandelingen om een drie (zes?)-ledige regering te vormen. De onderhandelingen kondigen zich aan als zeer moeilijk en de formateur zal zijn best moeten doen om een aantal bananen schillen te vermijden. Welke zijn de voornaamste knelpunten: 1. De Vlaamse partijen zijn van oordeel dat de sociaal- ekonomische problemen prioritair moeten behandeld worden. Zonder de gemeenschaps- en gewestproblematiek willen in de koelkast te stoppen is het echter voor de Vlamingen duidelijk dat de ekonomische problemen (begrotingen, programmawet met inbegrip van de hierin opgenomen struktuurhervormin- gen) zo dringend zijn dat langer uitstel voor de ekonomische situatie niet verantwoord zijn. De Franstalige partijen nemen een meer genuanceerd stand punt in, met uitzondering echter van de P.S. van André Cools die de gewestvorming duidelijk prioritair stelt. 2. De PVV heeft in de voorbije maanden een (dikwijls) demago gische kampagne gevoerd rond belastingverlaging. Tijdens het formatieberaad zullen zij deze voorstellen zeker op tafel leggen. De Vlaamse socialisten kunnen een aantal van deze voorstellen zeker aanvaarden: Zo heeft de SP sinds lang by, de dekumul van de inkomsten van samenwerkende echtgenoten geëist. Een aantal vragen rijzen echter rond de PVV-eis voor een drastische vermindering van de overheidsuitgaven. Ten koste van wat of van wie wensen zij deze besparingen uit te voeren? De Vlaamse socialisten zullen zeker niet kunnen aanvaarden dat dit zou gebeuren ten laste van de werkende bevolking die in genendele verantwoordelijk kan gesteld worden voor de krisis. 3. De Vlaamse socialisten trekken naar de onderhandelingsta fel met een aantal eisen inzake onze buitenlandse politiek en vragen onder meer het uitstellen van de beslissing om nieuwe kernraketten te installeren op ons grondgebied. Zoals u ziet zijn er voldoende problemen om over te struikelen. Misschien zien we al wat klaarder op het ogenblik dat dit verschijnt. Eén feit is nu echter reeds duidelijk: dat Martens de kans heeft gekregen om te onderhandelen is te danken aan de politieke behendigheid en het staatsmanschap van Willy Claes. Hij is er immers ais informateur in geslaagd de liberalen te betrekken bij de onderhandelingen en de taaipartijen te weren, ondanks het aandringen van sommige meerderheidspartijen om hen er opnieuw bij te halen. Laten we dus hopen dat zijn werk niet vergeefs geweest is, en zelfs al zou het dat zijn en gaan we naar verkiezingen dan verdient hij al onze lof en bewondering. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest Sinds 1955 bestaat in ons land een degelijke visserijwetgeving. Uit het oogpunt van de moderne sportvis- serij en de sterk gewijzigde menta liteit zijn er in deze wet echter toch nog een aantal knelpunten die niet te verzoenen zijn met het begrip weidelijk vissen. Zo is het gebruik van kruisnet en fuik een der belangrijke oorzaken van wrijving tussen de sportvissers en de semiprofessionele netvis- sers. Kruisnet en fuik waren inderdaad tot nu toe nog toegelaten in het IJzerbekken en het Leopoldkanaal. De enkele honderden netvissers meenden (ten onrechte) dat hun manier van vissen nog strookt met de hedendaagse sportvisserij. Men vergat echter dat velen onder hen met commerciële doeleinden poot- paling en witvis wegvingen met het gevolg dat het evenwicht in de vispopulatie verstoord werd. De techniek heeft van het kruisnet een uitzonderlijk vistuig gemaakt, vooral omdat er geen maximum- maat bepaald is voor het net en de maaswijdte ingevolge het gebruik van nylon werkelijk te klein is. De laatste jaren is niet alleen het aantal kruisnetvissers sterk geste gen maar bovendien blijven er door de waterverontreiniging slechts weinig geschikte viswaters over. Het vroegere net, dat vervaardigd werd uit katoen, had slechts een oppervlakte van zestien vierkante meter. Het gewicht van het met water doordrenkte net liet geen uitbreiding toe. Het gebruik van nylon en andere lichte materialen heeft het mogelijk gemaakt kruis- netten te vervaardigen en te ge bruiken met een oppervlakte van zesendertig vierkante meter. Door een onderzoek naar de vis stand in het IJzerbekken werd aan getoond dat op plaatsen waar net- vissers vangen niet alleen de pa ling maar ook de andere vissoorten bijna verdwenen zijn. Deze argumenten hebben Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, er toe aangezet om deze zaak te herzien. Door het koninklijk besluit van 3 april 1980 werd de reglementering gewijzigd en werd het kruisnet ver boden in deopenbare wateren van het Vlaamse Gewest. De artikelen 5, 6, 7 en 8 van het koninklijk besluit van 13 december 1954 tot uitvoering van de wet van 1 juli 1954 op de riviervisserij wer den opgeheven. Het artikel 70 van vermeld koninklijk besluit werd ge wijzigd en beperkt het gebruik van het kruisnet tot de grensscheiden- de Maas, de niet bevaarbare en vlotbare waterlopen en kanalen der beide Vlaanderen en het Boude- wijnkanaal. De getroffen maatregel ligt geheel in de lijn van het beleid van Minister Mare Galle die streeft naar een grotere weidelijkheid bij de jacht en de riviervisseri). Manfred Janssens Perschef Bouwwerken nieuw stadhuis Ninove gestart Verleden week vrijdag 18 april met selde minister Mare Galle de eerste steen van het nieuwe stadhuis aan de Centrumlaan. Na een welkoms twoord van de Burgemeester op het stadhuis toog het gezelschap van burgemeester, schepenen en raadsleden naar de werf van het nieuwe bouwwerk, waar onze vriend Jacques Timmermans, schepen van openbare werken, de realisatie als volgt toelichtte: «Het stadsbestuur is gelukkig reeds vandaag deze eerste steen legging van ons nieuwe stadhuis te kunnen organiseren. Het was na de fusie op 1 januari 1977 immers als prioritair te verwe zenlijken programmapunt gesteld door het stadsbestuur, omdat onze gemeentelijke diensten thans on dergebracht zijn in zeven gebou wen, zelfs verspreid over twee deelgemeenten en op 3 kilometer afstand. Dit is voor de bevolking allesbehal ve een optimale dienstverlening en voor het personeel geen sinecure om efficiënt hun opdrachten uit te voeren. Voor de bevolking komt daarbij tevens de noodzakelijke relatie met een reeks rijksadministratieve diensten, die eveneens verspreid zijn over vijf gebouwen, zodat wij in totaal 12 gebouwen tellen met een openbare administratieve functie. Dit nieuwe stadhuis en administra tief centrum zal gemakkelijk bereik baar zijn voor het geheel van de bevolking van Groot-Ninove, om dat het centraal werd ingeplant, met ruime parkings en op een loop afstand van het winkel- en dien stencentrum. Het bouwterrein heeft een totale oppervlakte van 1 h 20 ca zodat groenaanleg eveneens maximaal kan gebeuren. Het architektenbureau De Vos-Kint willen wij bij deze gelegenheid dan ken en feliciteren met hun wel be studeerd en doordacht ontwerp, waarbij niets onverlet werd gelaten om architekturaal een zeer aan trekkelijk gebouwencomplex te realiseren, maar om voornamelijk een rationele en funktionele opvat ting voor gebruik te voorzien. Door de architektuur eveneens op menselijke schaal te houden en speels uit te werken, zonder de eenheid te storen, heeft men buiten het traditionele administratiege bouw willen treden. Wij menen dat de ontwerpers daar in prachtig geslaagd zijn en het inderdaad voor Vlaanderen en zelfs voor het ganse land een voor beeld van realisatie kan zijn. Het stadscomplex omvat: het re presentatief gedeelte: met grote ontvangsthall (150 per sonen) op gelijkvloers alsmede trouwzaal en raadszaal, bureau's voor Burgemeester en schepen, schepenzaal en conferentiezaal. Administratieve diensten: gelijk vloers bevolking, burgerlijke stand, secretariaat. Op de verdiepingen: financiële diensten, openbare werken en ka daster. Het politiegebouw omvat: sanitaire cellen, diverse bureau's, vergader zaal en verhoorkamers. In het geheel van deze realisatie wordt een gepaste ontmoetings sfeer gecreëerd door het centraal gelegen cafetaria in het stadscom plex, van waaruit men het volledig gebeuren kan gadeslaan. Een toegangsdreef langs een wa teroppervlak kan dit stadhuisplein laten uitgroeien tot een sociaal ont moetingsmilieu, daar er alle moto risch verkeer uitgesloten is. De volledige opbouw en afwerking van het dossier heeft heel wat inzet en aandacht gevraagd van be voegde diensten en medewerkers, vermits op amper twee jaar tijds deze realisatie wordt aange vangen. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1980 | | pagina 1