4 0 Oscar Redant (PVV) beschuldigt openbare besturen en hun personeel van onbekwaamheid Harde onderhandelingen moeten fundamentele socialistische opties vrijwaren Karei Van Miert als voorzitter van de Socialistische Partij: een positieve balans Boodschap van de Vlaamse Socialisten Roger De Wulf, minister van arbeid en tewerkstelling Geen echte vrede zolang honger en ellende heersen Geen vrede zolang de bewapeningswedloop voortduurt RAADZITTING TE AALST 1 Mei 1979- 1 mei 1980 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 2 mei 1980 42* jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P 1 MEI VOOR VREDE Zonder vrede geen menswaardige samenleving. Vrede blijft echter een illusie zolang honger en ellende heersen; zolang de dolle bewapeningswedloop voortwoekert; zolang er geen so ciale rechtvaardigheid bestaat; zo lang dictatuur en onderdrukking heersen. Ernstige haarden van spanning en gewapende konflikten stapelen zich op: Afghanistan, het Midden- Oosten, El Salvador, Ethiopië, de Westelijke Sahara, Kambodja, Vietnam, Iran, Zuid-Afrika... Nog aangewakkerd door de inter nationale economische crisis vor men zij een steeds groter bedrei ging van de wereldvrede. In eigen land neemt de onzeker heid toe. De bedreiging van onze welvaart en de vrees voor ernstige sociale teruggang als gevolg van de aanslepende economische cri sis, schept een klimaat van onrust en ontevredenheid. Dit wordt nog versterkt door het uitblijven van nieuwe staatsstruktu- ren die ons land tenminste gedeel telijk zouden verlossen van het communautair gekanker. Zolang twee derden van de mens heid het meest essentiële ontberen terwijl het andere derde beschikt over het leeuwenaandeel van de rijkdommen, is de vrede bedreigd. De oplossing van het probleem van de honger in de wereld is in de eerste plaats een politiek pro bleem. Met de technische en de wetenschappelijke middelen waar over men beschikt, zou inderdaad eenieder volwaardig gevoed kun nen worden. Maar nog steeds wordt, omwille van het winstbejag, de voorkeur gegeven aan de produktie van vaak overbodige luxeprodukten, eerder dan aan de bevrediging van de vitale levensbehoeften van de meerderheid van de wereldbevol king. Solidariteit en samenwerking met deze volkeren is de enige weg die naar een duurzame vrede kan lei den, omdat het de weg is die ze naar een menswaardig bestaan moet voeren. Deze wereld is één geheel gewor den. Het lot van eenieder van ons hangt af van dit van de ontelbare anderen. Internationale Socialistische Soli dariteit is het middel om konkreet bij te dragen tot de verheffing van de misdeelden, de onderdrukten, de vernederden. Per dag wordt in de wereld aan militaire uitgaven meer dan 40 mil jard Belgische franken besteed. Met de toenemende internationale spanningen stijgen die bedragen nog steeds. Minder dan één procent van de jaarlijkse militaire uitgaven volstaat om de landbouwuitrusting te beta len, om de landen met lage inko mens toe te laten hun voedselte kort door eigen produktie goed te maken. De helft van de beste weten schapslui, geleerden, professoren, deskundigen, techniekers en spe cialisten, zowel in de Sovjet-Unie als in de Verenigde Staten, zijn bestendig en uitsluitend bezig om middelen te perfektioneren waar mede de ene helft van de wereld «ie andere helft zou kunnen vernie tigen. Het is hoogtijd dat het gezond ver stand de weg van de ontspanning tussen Oost en West terugvindt, en dat Noord en Zuid tot een gezonde samenwerking komen. Lees door pag. 2. Voorzitter Karei Van Miert bracht de boodschap voor vrede over op het mei-avondfeest vorige woensdag te Nivove. De behandeling van het dossier voor een zuivere intercommunale voor gas en electriciteitsdistributie heeft in de Aalsterse raad voor een record aan publieke belangstelling gezorgd. Lang voor de raadszitting werd er door voor- en tegenstanders van de «gemengde» gemanifesteerd. Er waren ondermeer slogans «Pro zuiver» en «Intergem 2 miljard min der in stadskas». Door de fractieleiders van de vier partijen werden de standpunten vertolkt. De CVP evenals de PVV waren tegen. VU-fractieleider Jan Caudron benaderde het probleem positief en stemde samen met zijn partijgenoot schepen Blommaert pro zuiver daarmede de nationale partijlijn volgend. Lees pag.7. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven, begint de tweede ronde van de onderhandelingen voor de vorming van een drieledig kabinet. Het partijbureau had daartoe aan onze onderhandelaars vol macht verleend, op basis van een aantal fundamentele socia listische opties, die principieel gevrijwaard bleven in de eerste verkennende onderhandelingen: 1. Het huidige systeem van koppeling index-lonen blijft volle dig gevrijwaard; 2. Geen enkele ingreep mag gebeuren in de sociale verworven heden, ook de nieuwe verhogingen van gepensioneerden e.a. die in de programmawet werden voorzien; 3. De struktuurhervormingen zoals door W. Claes voorgesteld in de programmawet worden integraal behouden; 4. De hervorming van de sociale zekerheid kan enkel gebeuren na concertatie met de sociale partners; 5. Er mag geen afremming van de overheidsinvesteringen gebeuren omdat elke vorm van recessie moet worden tegenge gaan; 6. Op fiskaal vlak werden een reeks principes aangenomen, die ook door de Vlaamse Socialisten werden verdedigd in de regering Martens: 6.1. - het principe van de decumul wordt in de belastingscode officieel ingeschreven. In de toepassing wordt een compromis voorzien tussen de decumul-regering en het gezinsvriendelijke principe; 6.2. - inzake de kadastrale perekwatie werden de socialistische amendementen voor de bescheiden en de eigen vorming en het zogenaamde «klein beschrijf» volledig aangenomen; 6.3. - de afschaffing van de B.T.W. op de investeringen, werd eveneens reeds voorzien in ons verkiezingsprogramma en ook voorgesteld door het A.B.V.V. 7. Tenslotte werd duidelijk afgesproken dat de beslissing tot installatie van de kernraketten voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld. Vraag blijft uiteraard hoe al die nieuwe financiële aderlatingen voor de schatkist zullen worden gecompenseerd. Van de stelling wordt immers uitgegaan dat de overheidsfinanciën geleidelijk aan moeten worden gesaneerd. Voor de Vlaamse socialisten kan dat niet op de rug van de kleine man. De werknemers zijn thans reeds het slachtoffer van de crisis. Ontegensprekelijk vormen de bezuinigingen dan ook nog het zeer moeilijke punt, waarover cynisch genoeg, op dit ogenblik van de onderhandelingen nog met geen woord werd gerept. Van socialistische zijde gaan wij C.V.P. en P.V.V. een aantal mogelijkheden aan de hand doen: wettelijke middelen om daadwerkelijk de fiscale fraude te bestrijden; de gepriviligeerde winsten van de gemengde intercommu nales uitschakelen (slechts 20% voorheffing in plaats van 40%) de beperking van de hoge pensioenen (verschillende pen sioenen bedragen 2 a 300.000 fr. per maand) eindelijk toe passen; de grote erfenissen (hoger dan 15 miljoen fr. bv.) zwaarder belasten. Ontegensprekelijk moet buiten deze moeilijke punten ook nog het programma van een reeks fundamentele beleidsvragen duidelijk gesteld worden: het buitenlands- en defensiebeleid; het gewestelijk beleid en tenslotte de uitdieping van de krachtlijnen van het gemeenschapsakkoord. Over dit commu nautair vergelijk is vandaag echter opnieuw reeds een «mis verstand» zodat op dit vlak alles nog niet koek en ei is. Belangrijk is tevens te weten dat het vernieuwd industrieel beleid en het tewerkstellingsbeleid verder prioritair blijven. Hoe dan ook, is het op heden niet duidelijk of er werkelijk een akkoord mogelijk is. Vele moeilijke discussies moesten inder daad nog beslecht worden. Het is duidelijk dat onze onderhan delaars een moeilijke taak hebben, maar tot op heden voet bij stuk hebben gehouden! Jacques Timmermans Eén van de belangrijkste evoluties van de voorbije jaren in de Belgische politiek is de grote rol die de partijvoorzitters spelen in de beslissingvorming. De laatste jaren is er geen regering meer gevormd zonder dat hieraan een of ander «conclaaf» van de voorzitters aan voorafging. In zoverre dat sommigen zelfs nogal minachtend spraken over de «junta» van de voorzitters. Hierbij vergaten zij echter dat deze voorzitters daar niet in persoonlijke naam zaten en spraken maar dat zij een ganse achterban, gaande van partijbureau tot partijleden, achter zich hadden. Mede door de toenemende invloed van de media zijn de partijvoorzitters als het ware het gelaat van hun partij ge worden. Een partijvoorzitter moet dus naar twee criteria afgewogen worden: hoe komt hij over bij de bevolking (wat elektoraal op korte termijn belangrijk is) en welke is de aktie die hij ontplooit binnen de partij (die elektoraal op langere termijn van groot belang kan zijn). Ik ben ervan overtuigd dat aan de hand van deze criteria de inbreng van Karei Van Miert als partijvoorzitter positief moet worden gewaardeerd. 1. Bij de bevolking komt hij zeer goed over via de verschillende media. In de populariteitspolls heeft hij op korte tijd een benijdenswaardige plaats verworven en bij de Europese parle mentsverkiezingen van verleden jaar deed hij zijn intrede met meer dan 300.000 voorkeurstemmen. Voor een debuut kan dat tellen, dacht ik. Ook in dagelijkse gesprekken met partijmilitanten, zelfs met politieke tegenstre vers, ervaar ik algemeen een gunstig oordeel over Karei Van Miert. Langs die kant dus geen problemen. Elektoraal leverde dit in juni '79 een eerste resultaat op: de jarenlange achteruitgang van onze partij werd bij de Europese verkiezingen stopgezet. Ik ben dus van oordeel dat wij voor eventuele komende verkiezin gen niet bang moeten zijn. Wat niet wil zeggen dat wij naar deze verkiezingen moeten streven: het zou de demokratie geen dienst bewijzen zijn indien we bij de bevolking een dergelijke afkeer van té veel veelvuldige verkiezingen opwekken dat ze zich massaal afwenden van deze verkiezingen. 2. Wat de aktie van Van Miert binnen de partij betreft kunnen we verwijzen naar de nieuwe statuten die zeker een grotere demokratisering, verjonging en een vergroting van de rol van de vrouwen inhouden. Ook de nieuwe kongrestechnieken en de themakongressen hebben positieve gevolgen. Zo zal de S.P. bvb. dit jaar een themakongres houden over het gezond heidsbeleid en de onderwijspolitiek. Deze zullen er zeker toe bijdragen dat op deze 2 belangrijke punten de partijstandpun ten in de diepte worden uitgewerkt. Wij kunnen ook verwijzen naar het nieuwe elan dat Van Miert gegeven heeft aan de discussie rond de buitenlandse politiek. Zijn standpunten over Zaïre en de rakettenkwestie oogsten algemene lof, ook bij de progressieven buiten de partij. En men moet niet komen zeggen dat hij er niets mee bereikt heeft! Het is natuurlijk zo dat onze partij niet machtig genoeg is om haar standpunten voor 100% door te duwen maar wij zijn toch sterk genoeg om bvb. de beslissing over de plaatsing van de raketten op Belgisch grondgebied (en daar komt het toch op aan!) te doen uitstellen. En ook i.v.m. Zaïre zijn de gevolgen positief en is bij een groot deel van de bevolking een groeiend besef aanwezig over de wantoestanden in dit land. Besluitend kunnen we dus zeggen dat wij met Karei Van Miert een voorzitter hebben die beantwoordt aan wat wij ons voor stellen van een goede partijvoorzitter. Het is daarom dat onze federatie in het verleden steeds zijn algeheel vertrouwen in zijn persoon heeft bevestigd. En ik zie niet in dat daar in de toekomst vlug verandering zal in komen. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest 1 MEI: FEEST VAN DE ARREID Deze week het slot van het vraaggesprek met Roger De Wulf, Minister van Tewerkstelling en Arbeid. Meer in het bijzonder hebben we het over de maatregelen getroffen om de werkloosheid te verlichten, met name het Plan-Dewulf, het Bijzonder Tijdelijk Kader en de werktijdsverkorting. Tevens peilen we naar de verzuchtingen en hoop van Roger De Wulf in het kader van een reeks één-mei bedenkingen. Met hem zouden wij willen besluiten: «Het gaat erom de toekomst van onszelf en diegenen die na ons komen te vrijwaren». De inzet is belangrijk. Laten wij hem samen strijden. Het Plan Dewulf is nu reeds een tijdlang in werking. Kan men nu reeds een voorlopig bilan opma ken en beantwoordt het resultaat aan de basisfilosofie: het veral gemenen van de 38-uur? Het bilan is uiteraard nog zeer voorlopig omdat wij nog maar enkel de cijfers van het vierde kwartaal 1979 bezitten en dat was zoals U weet het aanloopkwartaal. Boven dien hebben wij vastgesteld dat de grotere ondernemingen teruggrij pen naar het systeem op jaarbasis, zodat we daar de resultaten slechts einde 80, begin 81, zullen kennen. Niettemin, die eerste resultaten op kwartale basis voor het vierde kwartaal 79, zijn zeer bevredigend. Zoals U weet, hebben de onderne mingen, die een aanvraag hebben ingediend om een aantal premies te bekomen, toch aanleiding gege ven tot het in dienst nemen van meer dan 8.000 bijkomende ar beidskrachten en zullen diezelfde ondernemingen hoogstwaarschijn lijk op een flinke 1.000 arbeidspre- mies een beroep doen. Dit is een eerste gunstig resultaat. Wat geloof ik nog meer belovend is voor de toekomst, is het feit dat er meer en meer belangstelling komt bij de ondernemingen over de toe passingsmogelijkheden van het premiestelsel. Het is evident dat een van de hoofdbedoelingen, na melijk de ondernemingen, die het in de huidige omstandigheden zeer moeilijk hadden de stap te zetten tot het overgaan tot bijkomende aanwervingen (omwille van de fi nanciële implicaties), meer en meer bewust te maken dat dank zij de steun van het premiestelsel die financiële problemen voor hen in dergelijke mate verlicht worden, dat zij inderdaad meer personeel kunnen in dienst nemen, zonder dat dit voor hen onoverkomelijke bezwaren stelt. Wij zullen dus ge leidelijk aan evolueren! Zoals ik steeds heb gezegd zal het systeem maar ten volle zijn uitwerking be ginnen krijgen in de loop van het tweede gedeelte van 1980. En met de evolutie die wij nu kennen, ben ik er praktisch van overtuigd dat de resultaten in die richting zullen ver der gaan, zoniet onze vooruitzich ten overtreffen, die wij van in den beginne hadden vooropgesteld. Lees door pag. 10

Voor Allen | 1980 | | pagina 1