DANKZIJ NIEUW WETSVOORSTEL DENDER ZUIVER TEGEN 1985 Verkrotte gebouwen een dreigend gevaar Geen enthousiasme maar veel argwaan voor zes partijenkabinet Waarom onderwijsbetoging te Brussel? GEEN DRIEPARTIJENREGERING ZEGGEN JONG SOCIALISTEN V FAMILIEFEEST VOOR ALLEN Deze week in Voor Allen 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen Nog over autovrije markt te Aalst lees pag. 3 Schepen Timmermans Jacques antwoord interpellanten lees pag. 7 Geraardsbergen komt aan zijn trekken lees pag. 8 Een bezienswaardigheid te Denderleeuw lees pag. 5 Vakantiegeld 1980 lees pag. 6 FROS Sportkampen 1980 lees pag. 9 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 16 mei 1980 42* jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P Tijdens een perskonferentie heeft Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest en o.m. verant woordelijk voor de waterzuivering, een overzicht gegeven van de hui dige stand van zaken met betrek king tot de Denderzuivering. Minister Galle belichtte de situatie per g'emeente en schetste wat reeds werd uitgevoerd inzake aan leggen van koliektoren en bouw van rioolwaterzuiveringsinstallaties en wat nog moet gebeuren in de toekomst. Mare Galle betreurde het feit dat, door de onvolledige uitvoering van de wet van 1971 op de bescher ming van de oppervlaktewateren, er tot nu toe slechts 1 waterzuive ringsmaatschappij werd opgericht, nl. dit van het Kustbekken. In de andere gebieden van Vlaanderen blijft de situatie zoals vroeger: de gemeenten zijn verantwoordelijk en zij nemen de initiatieven voor het aanleggen van koliektoren en het bouwen van zuiveringsstations. De hogere overheid kan deze wer ken wel 100% subsidiëren maar kan zelf geen initiatieven nemen. Heelwat gemeentebesturen schrik ken terug voor de exploitatiekosten van de zuiveringsinstallaties. Deze moet zij zelf dragen. Daarom heeft Minister Galle een wetsontwerp klaargemaakt dat hem zou mogelijk gemaakt hebben de wet van 1971 uit te voeren voor het Vlaamse Gewest. Door de val van de regering is dat wetsontwerp nog niet in het parlement behan deld. Sinds hij Minister werd heeft Mare Galle de zuivering van sterk vervuilde rivieren als prioritair be schouwd en is hij bij de gemeente besturen stimulerend opgetreden. Daardoor zijn o.a. in de Dender streek een aantal initiatieven losge komen die het moeten mogelijk maken dat tegen 1985 de Dender volledig zuiver wordt gemaakt.- Voor de zuivering van het indus trieel afvalwater betreurde Mare Galle het uitblijven van een aantal sectoriële lozingsvoorwaarden waardoor het voorlopig nog altijd onmogelijk is bepaalde sterke ver- Langs de Moorselbaan te Aalst staan deze oude schoolgebouwen te verkrotten. Lees hierover op pag. 3. Op het ogenblik dat wij deze regels schrijven hebben onze afdelingsvergaderingen en dus evenmin ons arrondissemen teel congres of het nationaal congres zich nog niet uitgespro ken of de S.P. gaat deelnemen aan een regering met de drie traditionele families. Feit is algemeen bekend dat er hoe dan ook een regering diende te komen die de gewestvorming moest regelen. Geen enkele francofone partij wou immers in een regering die deze regeling niet als hoofdobjektief nam. De Vlaamse socialisten hadden goed te verkondigen dat de sociaal-economische en budgettaire situatie voorrang moest hebben en de communautaire problemen voor een tijdje opzij gezet moesten worden: niet alleen de Parti Socialiste van André Cools maar zelfs het volledige A.B.V.V. waren de mening toegedaan dat komaf moest worden gemaakt met de gewestvorming. Gezien het failliet met de communautaire partijen, bleef geen andere keuze meer over: onderhandelingen startten met de P.V.V./ P.R.L. Van het voorgelegde akkoord dat uiteindelijk moeizaam werd bereikt moeten wij zeggen, dat uit socialistisch oogpunt hoe paradoxaal ook deze regeringsverklaring beter uit de verf komt dan de vorige uit het kabinet Martens 1. De fiscale maatregelen bv. inzake kadastrale perekwatie vermindering bescheiden woning, de decumulatie zijn ook socialistische programmapunten. De welvaartvastheid van bv. pensioenen en sociale vergoedingen, optrekking van de kleine pensioe nen, de 13de maand e.a. werden opnieuw opgenomen, wat niet het geval was in Martens 1. Op sociaal-ekonomisch vlak blijft de tewerkstelling prioritair, met als instrumenten het ver nieuwd industrieel beleid van Willy Claes, evenals alle andere struktuurhervormingen die werden opgenomen in de program mawet. Zo zouden wij kunnen verder gaan. Buitenlands beleid en defensie met o.m. de raketten, werden aangepast aan onze fundamentele socialistische kritiek. Maar... en hier komt de kat op de koord: in deze regerings verklaring komt voor elk wat wils. Het zal er op aankomen om in de praktijk toe te passen, wat wij thans als verworven... (op papier) beschouwen! Het dilemma van bv. de bezuinigingen, de sanering van de sociale zekerheid e.a. gevaarlijke operaties moeten onderhandeld worden met de sociale partners. Het verscheurende ogenblik van keuze is dus uitgesteld. De verantwoordelijken in de partij zullen dan moeten kiezen... En dit zal niet zolang duren! Is het dus mogelijk dat de regering kan starten, dan dreigt zij toch spoedig in het immobilisme te vervallen bij gebrek aan duidelijke afspraken. Persoonlijk kan ik mij niet van de indruk ontdoen, dat een akkoord werd bedongen om het akkoord en om dus verkiezingen te vermijden. Maar hoe dan ook, op basis van het voorgelegde akkoord, kan men niet tegenstemmen. Dat was alvast mijn persoonlijke mening bij de goedkeuring in het Partijbureau. De duidelijke uitspraak werd er echter quasi unaniem bijgevoegd: méér dan ooit zullen de Vlaamse socialis ten hun eigenheid moeten bewaren en aktie voeren. Onze geloofwaardigheid instandhouden, wat tot op heden wel aan de onderhandelingengstafel gebeurde: wij waren de moeilijk ste onderhandelaars! Jacques Timmermans vuilers te verplichten aan deze (niet bestaande) voorwaarden te voldoen. Hij gaf een overzicht van de bedrij ven die nu wel reeds aan sectoriële lozingsvoorwaarden moeten vol doen en sprak de hoop uit dat de bevoegdfe nationale Minister de overige sectoriële normen zo spoe dig mogelijk zou vastleggen. Ministqt Galle gaf ook een over zicht van de kontakten die hij had met een aantal Waalse Ministers over het probleem van de Water zuivering en over de samenwer king met de Minister van Openbare Werken i.v.m. de oeverversterking van de Dender. Hierdoor werd o.m. bereikt dat op een aantal plaatsen deze oevers versterkt worden met een milieuvriendelijk middel: de schanskorven. Minister Galle sprak zich ook uit over het specifieke geval van Den- dermonde en de stankontwikkeling aldaar. Verschillende methodes worden thans onderozcht, terwijl het uitbaggeren van het slib volop bezig is. Uiteindelijk echter zag de Minister als enige definitieve oplossing het zo vlug mogelijk in gebruik nemen van een waterzuiveringsinstallatie in Aalst omdat het vanaf daar is dat op geregelde tijdstippen het zuur- stofgenalte in de Dender 'nul wordt, waardoor stankontwikkeling ont staat. Op 25 maart II., ter gelegenheid van een vergadering waaraan de Minister van Nationale Opvoeding, Nederlandstalig landsgedeelte, de afgevaardigden van de franstalige Minister, van de Minister van Fi nanciën en van het Openbaar Ambt deelnamen, werd aan de af gevaardigden van het Gemeen schappelijk Front van het Onder wijs meegedeeld dat de begrotin gen van Nationale Opvoeding met 2,2% moesten verminderd worden De Jongsocialisten zijn van me ning dat er een regering moet ko men die de belangen verdedigt van de werkende klasse die 80% van de Belgische bevolking uitmaakt. Dit betekent vandaag ondermeer: Strijd tegen de werkloosheid door: de veralgemeende invoering van de 36-urenweek met verplichte aanwervingen, met behoud van loon en zonder opdrijving van het ritme, arbiederskontrole op de in vesteringen en de technische ver nieuwingen, scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen door overheidsini tiatief in de sektoren zoals open baar vervoer, vernieuwbouw, stadskernvernieuwing, recyclage en rekuperatie, onderwijs... Het geld halen waar het zit door: strijd tegen de belastingont duiking (meer dan 200 miljard), belasting op de grote vermogens (44.000 families die elk gemiddeld 72 miljoen bezitten), hogere belas tingen op de grote inkomens en grote erfenissen Redden van de sociale zeker heid door: fundamentele hervor mingen, oprichting van een natio nale gezondheidsdienst, beperking van de hoge pensioenen, enz. Een halt toeroepen aan de groeiende macht van het repres sieapparaat en de rechtse groepen door: een kontrole op en beteuge ling van de informatiesystemen van rijkswacht en staatsveiligheid, uit breiding wettelijke bescherming van sindikale militanten, optreden op basis van de bestaande wetge ving tegen de fascistische privémi- lities. Strijd voor de vrede door: af stand te nemen van de koude oor logspolitiek van Carter, maatrege len tegen de bewapeningswed loop, stopzetten van de Belgische wapenhandel naar onderdrukken de regimes... De regering Martens was zeker geen regering die deze eisen wilde verwezenlijken. Reeds op 7 de cember stonden we massaal op straat om te protesteren tegen de a-sociale maatregelen van de pro grammawet. Lees door pag. 6 en dat de aanvragen voor bijko mende kredieten afgewezen wer den. Die 2,2% inkrimping van de begrotingen betekent een vermin dering van 2,44 miljard voor de Nederlandstalige sector en de aan vragen voor bijkomende kredieten vertegenwoordigen 2,8 miljard (Ne derlandstalige kant). De schadelijke gevolgen van deze bezuiningen op de werkgelegen heid worden nog versterkt door het effekt van de denataliteit. Op de vraag of de tewerkstelling in het onderwijs, niettegenstaande dit alles gewaarborgd zou worden, konden de afgevaardigden van de Regering niets verzekeren en be perken zij zich tot de verklaring dat zij, in het raam van de regerings beslissingen, alles in het werk zou den stellen om de tewerkstelling te beschermen. Begrotingen waarop moeilijk bezuinigd kan worden Op de begroting van Nationale Op voeding kan moeilijk bezuinigd worden. Het is immers zo dat meer dan 80% van die begrotingen be stemd is voor de uitbetaling van de wedden en vergoedingen van het personeel. De Ministers van Natio nale Opvoeding beschikken bijge volg over een heel beperkte waaier van bezuiningsmogelijkheden. Vermits ze moeilijk het bedrag van de wedden kunnen verminderen, zullen ze verplicht zijn het aantal betrekkingen te beperken. Wij kun- *nen dus stellen dat die «bezuinin gen» tot het verlies van duizenden betrekkingen zullen leiden en een groot aantal leerkrachten werkloos zullen maken. Hierbij dient te worden opgemerkt dat deze regeringsbeslissing volko men in strijd is met de verbintenis van de Regering van 19 juni 1979, waarbij aan het Gemeenschappe lijk Front de verzekering werd ge geven dat het globale tewerkstel lingsvolume gevrijwaard zou worden. Een absurde beslissing In dit verband zal ongetwijfeld ge zegd worden dat, op een ogenblik dat het land financiële moeilijkhe den ondervindt en onze regeerders al het mogelijke doen om de frank te redden, het normaal is dat ieder een in dit land en dus ook de leerkrachten aan die nationale inspanning deelneemt. Daarop antwoorden wij dat het ab surd is voor alle ministeriële depar tementen in het wilde weg dezelfde maatregelen te treffen, zonder re kening te houden met de weerslag ervan op de werkloosheid. Is het niet absurd de strijd aan te binden tegen de werkloosheid door beslissingen te nemen die de werk loosheid nog zullen doen stijgen? De kwaliteit van het onderwijs Daarenboven zal de afschaffing van duizenden arbeidsplaatsen in het onderwijs ongetwijfeld opnieuw leiden naar overbevolkte klassen. Terwijl het Gemeenschappelijk Front van het onderwijs, sedert lange tijd de algemene verlaging van de schoolbevolkingsnormen eist, gaan we nu precies het tegen overgestelde meemaken. De leerkrachten, hierbij gesteund door de ouderverenigingen, kunnen niet aanvaarden dat de kwaliteit van het onderwijs hierdoor in gevaar zal worden gebracht! Waarom een betoging in een periode van regeringscrisis? De publieke opinie kan zich afvra gen of het wel opportuun is vak bondsacties te voeren als het land geen regering heeft. Lees door pag. 6

Voor Allen | 1980 | | pagina 1