FAMILIEFEEST VOOR ALLEN DADELIJK UIT DE REGERING jNDIEN Moeilijke geboorte voor regering Martens lil SOCIALE VERWORVENHEDEN OF KOOPKRACHT WORDEN AANGETAST Oorzaken van en oplossingen voor de verontreiniging van de Dender Visie van onze federatie meermaals geciteerd op nationaal congres 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen c j Deze week in Voor Allen Voorbereiding Familiefeest Voor Allen gestart Stadsvernieuwing te Ninove lijk de regering dienen te verlaten en met het A.B.V.V. de belangen van de werknemers veilig moeten stellen. Hoe dan ook vraagt de SP-federa- tie Aalst bij de opening van het Lees pag.2 Lees pag. 7 Een studie van het Instituut voor Hygiëne en Epidemologie naar de potentiële verontreiniging van het Denderbekken uitgevoerd in 1977 geeft als theoretische belasting van het Denderbekken: 442.364.364 inwoners, 528.074 in dustriële inwonerequivalenten en 1.934.486 inwonerequivalenten van landbouw en veeteelt. Er moet direkt aan toegevoegd worden dat dit een theoretische berekening is die gebaseerd is op de hoeveelheid nutriënten (fosfa ten en nitraten) die in het afvalwa ter kunnen gebracht worden, maar dit is geen indikator van de werke lijk optredende organische veront reiniging in de Dender en kan dus niet als basis voor een sanerings plan voor de Dender gebruikt worden. Uit deze studie is ook gebleken dat er in de Dender vooral vervuiling optreedt ter plaatse van de vervui lingskernen van Ath, Lessines, Ge raardsbergen, Ninove, Dender leeuw en vanaf Aalst tot Dender- monde. De metingen hebben uitgewezen dat slechts stroomafwaarts Aalst regelmatig het zuurstofgehalte in de Dender nul wordt, waardoor stankontwikkeling ontstaat. De ver antwoordelijken hiervoor zijn de woonkernen en de industrieën. Planning voor huishoudelijk afvalwater De zuivering van het afvalwater van Aalst en Dendermonde en ver volgens van de overige bevolkings centra zal het vlugst effekt geven voor de gezondmaking van de Dender. Bij het opstellen van deze planning werd rekening gehóuden met de huidige stand van de dossiers. Werken gepland voor 1980 In Dendermonde zijn momenteel baggerwerken aan de gang sinds april. De bouw van koliektoren A1 en 2 en de bouw van een rioolwa terzuiveringsinstallatie zijn voor zien. Voor de aanleg van een rio- lenring langs de oude Dender is tot op heden geen dossier ingediend door het gemeentebestuur. Voor Aalst zijn de voorontwerpen voor de bouw van koliektoren goedgekeurd. Voor Ninove is de vaste belofte van betoelaging gegeven voor de bouw van de koliektoren aan de Graan markt en de Bodtkaai. Lees door pag. 6 PROFICIAT MARC! Na ruim anderhalve maand van politieke crisis, wat eigenlijk uiterst kort is volgens Belgische begrippen, kon Wilfried Martens ons zondag II. opnieuw een regering voorstellen. Reeds vorige week keurden de partij-congressen van de zes kandidaat-regeringspartijen het ontwerp-regeerakkoord goed, zij het zonder veei enthousiasme en in sommige gevallen zelfs met duidelijke tegenzin. Toch waren er nog eens twee dagen en twee nachten van onderhandelingen nodig om het eens te geraken over de samenstelling van de nieuwe bewindsploeg en in tegenstelling met wat voorop gesteld werd onderging de vorige regering ingevolge de liberale deelname toch nog een aantal opvallende wijzigingen. Zo verdwenen, voor wat onze partij betreft, Jef Ramaekers als Minister van Nationale Opvoeding en Lydia De Pauw als Staatssecretaris voor het Brussels gewest uit de regering, maar kreeg onze partij met Freddy Willockx als nieuwe Staats secretaris voor Financiën het jongste regeringslid. Voor de rest bleven onze ministers, waaronder ook onze kd. Mare Galle, op post, zij het dat Willy Calewaert verhuisde van Openbaar Ambt en Institutionele Hervormingen naar het fel bevochten departement van Nationale Opvoeding. Tot de andere opvallende wijzigingen behoren het verdwijnen van Simonet op Buitenlandse Zaken, van A. Baudson op het nochtans belangrijke departement van PTT, het overstappen van Spitaels van Begroting naar Verkeerswezen en de verhuis van Guy Mathot (Openbare Werken) naar Nationale Opvoeding (Franstalig). Verder bestaat de regering Martens lil, die in totaal, zoals de vorige tricolore regering onder E. Leburton, 36 leden telt, nl. 27 ministers en 9 staatssecretarissen, in feite uit 5 regeringen, nl. één nationale regering, één Vlaamse deelregering met als voorzitster Rika De Backer (CVP), één Franstalige deelregering geleid door M. Hansenne (PSC), één Waalse deelregering met als voorzitter J.M. Dehousse (PS) en één Brusselse deelrege ring onder leiding van Mevr. Cécile Goor (PSC). Deze assym- metrische structuur, die enige argwaan wekt ondermeer omdat het bestuur van een Brusselse deelregering de aanloop kan vormen tot een autonoom Brussels gewest, en wegens het handhaven van twee franstalige executieven die elkaar groten deels overlappen, werd uit de vorige regering overgenomen. Wat er dit kabinet te wachten staat en hoelang het ditmaal aan het bewind zal zijn valt op dit ogenblik moeilijk te voorspellen. Toch kan men twijfels hebben over de samenhang van deze nieuwe ploeg en stelt men vast dat er eigenlijk weinig waarbor gen voorhanden zijn voor een eensgezinde aanpak en een probleemloze samenwerking gezien de heterogene samenstel ling van de ploeg, nl. gaande van de rechtse CEPIC-vleugel van de PSC tot nieuw Links. Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen Lees door pag. 6 Vrijdag 23 mei 1980 42' jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 490 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT mening toegedaan dat in dit geval de Vlaamse Socialisten onmiddel- De socialisten uit ons arrondissement mogen fier zijn dat één onzer mandatarissen opnieuw geroepen werd deel uit te maken van de regering. Voor onze federatie betekent de aanduiding van Mare Galle als minister de waardering voor de politieke werking van onze federatie, gesteund op de medewerking van zovele bestuursle den en militanten in al onze S.P.-afdelingen. Uiteraard ook in de waardevolle uitvoering van dit Minister ambt door Mare zelf en zijn kabinetsmedewerkers, die in het voorbije jaar bewezen hebben voor Vlaanderen, voor onze federatie en voor al onze gemeentebestuurders een bestendi ge zorg te dragen. Want die nieuwe aanduiding als Minister van het Vlaamse Gewest betekent noch min noch meer de waardering voor de geleverde inspanningen en het gevoerde beleid. Onze federatie dankt op haar beurt voorzitter Karei Van Miert voor het betoonde vertrouwen en samen met onze militanten zullen wij zeker alles in het werk stellen om dit vertrouwen niet te beschamen. Onze federatie zal zich verder positief inzetten voor de verdere vernieuwing van de partij en de doorbraak in Vlaanderen te verwezenlijken. Wij doen daarom beroep op al onze S.P.-afdelingen, militanten en mandatarissen om samen met Mare deze vernieuwde aktie te voeren, onze partij sterker te maken! Dit kan dan enkel gebeuren door massaal nieuwe leden te werven en onze afdelingen te versterken. Herinner U het thema van ons federaal congres: «Doorbraak in elke deelgemeente!» De S.P. Federatie Aalst 75% stemden voor regeringsdeel name op basis van het ontwerpre- geerprogramma: zonder enig enthousiasme en met de bedenking dat er in de huidige politieke kontekst geen en kel ander alternatief voorhanden was dan nieuwe verkiezingen; dat er ontegensprekelijk posi tieve punten in socialistische zin te akteren zijn in dit regeerprogram ma t.o.v. dit van de ploeg Martens I; doch dat door de vaagheid van dit akkoord zowel CVP als PVV het als een overwinning naar voor brengen op hun congres; dat het evenwel afhankelijk zal zijn van de concrete realisaties en dat voornamelijk op het vlak van de aangekondigde besnoeiingen en de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen; dat de Vlaamse socialisten in deze optiek zeer nauwgezet zullen moeten toekijken en ook verijdelen dat een aanslag zal worden ge pleegd op de sociale verworvenhe den van de werknemers of de ver mindering van hun koopkracht; dat onze Partij dan ook ondub belzinnig standpunt zal moeten kie zen wanneer de begroting 1981 zal moeten worden opgesteld of wan neer na de concertatie met de vakbonden de regering zou gaan regeren tegen de vakbonden. De SP-federatie Aalst is daarom de Aandachtig luisteren de aanwezigen naar de diverse tussenkomsten tijdens het nationaal congres Jacques Timmermans, woordvoerder voor onze federatie, tijdens zijn tussenkomst Onze vriend Jacques Timmermans werd door ons federaal congres gemandateerd om namens de fe deratie Aalst het minderheids- en meerderheidsstandpunt weer te geven over het regeerontwerp van de «sexpartite». Zijn tussenkomst werd fel gewaardeerd vermits deze dikwijls werden geciteerd door an dere intervenanten en in de besluit vorming opgenomen door voorzit ter Karei Van Miert. In het kort schetste kameraad Ja cques Timmermans de beweegre denen van voor- en tegenstanders: «De 20% neen-stemmers en de 5% onthouders motiveerden hun houding op de volgende basis: dat de geloofwaardigheid van de partij hoe dan ook in een 3-ledig kabinet zal worden aangetast; dat de verschuiving van directe naar indirecte belastingen in wezen onrechtvaardig is; op de algemene vaagheid en dubbelzinnigheid van het akkoord. nieuwe parlementaire jaar in okto ber a.s. dat het politiek congres dan een evaluatie zou maken van de regeringsbeslissingen en zich opnieuw zou beraden over de te voeren aktie en houding van de partij. Harde standpunten verwacht de federatie Aalst ook inzake het ver dere uitstel van de plaatsing van de kernraketten; een prioritair tewerk stellingsbeleid; de beveiliging van de tewerkstelling in het onderwijs; geen enkele afzwakking van de struktuurhervormingen voorgesteld door kameraad Willy Claes. Rond de onderhandelingstafel bleef de geloofwaardigheid van de Vlaamse socialisten gaaf, dit moet eveneens bij de concrete toepassing van het regeerakkoord door er eventueel voor de geciteerde problemen breekpunten van te maken.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1