DISCUSSIE ROND INTERKOMMUNALES PAS VOORGOED OEGONNEN Nabeschouwingen bij debat Intergem - Interregies GEEN VERBOUWINGEN AAN STADHUIS Dubbelzinnigheid, ook voor nationale opvoeding! FAMILIEFEEST VOOR ALLEN Houding Minister Galle bevestigd door regeerakkoord DEZE WEEK IN «VOOR ALLEN» Euro-Telex Opnieuw de busaffaire te Denderleeuw Nieuwe straatnamen te Erpe Kennis maken met het OCMW Overzicht wegeniswerken te Geraardsbergen 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen Vrijdag 30 mei 1980 42' jaargang nr. 22 Weekblad van de S.P GERAARDSBERGEN GERAARDSBERGEN lees peg. 3 lees peg. 4 Kcdaktic Administratie PubliciteitHoutmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Pos'rekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Ook al hebben de gemeenten die vorig jaar de gemengde Interkom- munale Intergem opgericht had den, hun beslissing intussen be vestigd, toch is het duidelijk dat hiermee het doek niet gevallen is over de discussie rond de distribu tie van elektriciteit en de manier waarop die moet gebeuren. In de toekomst zal het immers nog gebeuren dat gemeentebesturen zich moeten beraden over het al of niet aansluiten bij een of andere interkommunale. Toen Minister Galle verleden jaar weigerde zijn handtekening onder de oprich tingsakte van Intergem te plaatsen was dit hoofdzakelijk omdat hij niet Tijdens de Gemeenteraadszitting van 19 dezer werd door de Soc. Groep de bespreking heropend van het dossier Intergem-lnterre- gies. Deze bespreking werd besloten met het ter stemming leggen van een motie, waarbij de stad Geraardsbergen de wens uitdrukte niet verder aan te sluiten bij Intergem en de aansluiting aanvroeg bij Interregies. Deze motie werd verworpen door de aanwezige C.V.P.-P.V.V. en V U.-gemeenteraadsleden, samen met de onafhankelijke (gewezen C.V.P.) Mr. Waterinckx, tegen de groep S.P. gemeenteraadsleden. Wat hieraan echter vooraf ging noopt tot overweging en versterkt ons in onze overtuiging dat hier strijd geleverd werd door private belangen en niet voor gemeenschapsbelangen. Deze belangen moeten wel zeer belangrijk zijn, rekening houdend met de aangewende drukkingsmiddelen en verkeerde voorstellin gen om het huidig stelsel van gemengde Intercommunale te behouden, waarbij een belangrijk deel van de winst van de Distributie maatschappij verder zou behouden worden voor de private aandeelhouders, waarvan de belangrijkste zijn: de finantiële groepen Brussel Lambert, Empain, en andere. Vóór de aanvang van de gemeenteraadszitting reeds, was het duidelijk dat alle middelen tot beïnvloeden van de raadsleden aangesproken werden. Een groep arbeiders en bedienden van Intercom manifesteerde aan de trappen van het stadhuis onder het motto «Behoud van werkgelegenheid». Dat deze werkgelegenheid geen gevaar loopt werd bevestigd door het schrijven van Interregies aan het A.C.V. Aalst, waarbij de verzekering werd gegeven dat alle personeelsleden die het wensen zouden overgenomen worden, met behoud van alle verworven rechten, statuut en voordelen. Door Intergem werd echter verder aan het personeel voorgehou den, dat hun werkgelegenheid en voordelen in gevaar waren. Bij de aanvang van de bespreking werd door kd. Van Mello de zaak op een kalme en duidelijke manier gesteld en de motie neergelegd. Schepen De Troyer nam de verdediging op zich van Intergem en maakte hierbij nogal eens gebruik van cijfermateriaal dat nadien door de kden. Van Mello, Walraet en Willekens op prachtige wijze weerlegd werd. Alles wees er echter op dat de zaak bij voorbaat bezien was en dat, bvb, de C.V.P.-mandatarissen getrouw het diktaat van hun voorzit ter, de heer Tindemans, dat geen enkele verklaring of verrechtvaar diging bevatte, zouden opvolgen. Van de A.C.V.-vertegenwoordigers in de raad kwamen trouwens de meeste onderbrekingen bij de uiteenzettingen van de S.P.-manda tarissen. Alsof zij geen gerust geweten hadden! Zij moesten trouwens wel weten dat zij met hun houding in tegenstrijd waren met de beslissing van hun vakbond, die zich, bij monde van Tijl De Clercq, voor Regies uitsprak. Dit was trouwens eveneens het geval met de V.U., terwijl ook de P.V.V.-jongeren zich tegen monopolies uitspraken, wat hier wel degelijk het geval is. En dan de psychologische middelen. De heer Lion (P.V.V.) die zeker het verschil kent tussen Nationalisatie, Socialisatie en Regie, moest herhaaldelijk het woord «Nationalisatie» gebruiken, wetende dat de burgerpers aan deze term een dergelijke negatieve beteke nis heeft gegeven, dat het woord alleen reeds slecht overkomt bij de bevolking. Nochtans heeft deze bespreking voor ons een positief resultaat. Inderdaad heeft het ons toegelaten onze zienswijze naar voor te brengen betreffende de energieproblemen. Anderzijds was het de gelegenheid om aan te tonen waar diegenen zitten die de private belangen de voorrang geven op de gemeen schapsbelangen. Dit is het onthouden waard. A. Coppez aanvaardde dat de gemeenten van het monopolie dat zij hebben op de elektriciteitsdistributie afstand zou den doen op basis van één enkel dossier, zonder vergelijkend onder zoek en dus zonder te weten of het voorstel van de gemengde inter kommunale het best het algemeen belang diende. Kamer en Senaat hebben thans, door de goedkeuring van het re geerakkoord, deze houding van Mi nister Galle bevestigd. Hierin staat immers dat in de toekomst de ge meenten zullen verplicht zijn te kie zen op basis van minstens 2 dos siers «van een verschillend type». Dit wil zeggen dat het in de toe komst dus onmogelijk zal zijn nog uitsluitend met de privé-maat- schappijen te onderhandelen om een interkommunale op te richten. Men zal zich nu ook tot de zuivere sektor moeten wenden en een de gelijk vergelijkend onderzoek van de verschillende types moeten uit voeren. De beslissing zal, verge zeld van een grondige motivering aan de voogdijminister overgezon den worden. Het is dus duidelijk dat door de beslissing van Minister Galle de discussie geopend werd op een terrein waar vroeger alles in stilte gebeurde. Dat op zichzelf is een belangrijke stap vooruit die het mo gelijk moet maken in de toekomst het gevecht vanuit een sterkere positie aan te gaan. De gemeente besturen zullen zich nu immers niet meer künnen verschuilen achter een reeds genomen beslissing. mammam De zitting werd om 20 u. geopend door eerste-schepen De Troyer, in afwezigheid van de burgemeester, verontschuldigd wegens ziekte. Waren eveneens verontschuldigd: Senator Vernimmen, de kden. Fla- mez en Lefevre. Als eerste punt aan de dagorde werden een hele reeks rekeningen van kerkfabrieken goedgekeurd, na enkele opmerkingen vanwege de heer Lion en kd. Walraet. Verder: Verdiscontering van 138.000 fr. vast beloofde subsidies voor de restauratiewerken aan de kerk te Vloerzegem. Begrotingswijziging voor St. Bar- tholomeuskerk, voor droogmaken van de muren van de kerk (1.942.979 fr.) Verdiscontering van 861.808 fr. vast beloofde subsidies voor het zelfde werk. Gunstig advies inzake de rekening van klerk tot meester bij de kerkfa briek te Idegem. (Vervangen van schatbewaarder); en gunstig ad vies inzake de borgstelling van de nieuwe schatbewaarder. De rekening dienstjaar 1979 van het O.C.M.W. werd goedgekeurd, niet zonder de gewone opmerkin gen vanwege de heer Waterinckx. De staat van oninbare posten be draagt voor de jaren 1975 en 1976 een totaal van 48.064 fr. Volgende leningen werden aange gaan bij het Gemeentekrediet: Op 20 jaar: 7.300.000 fr. voor ver- beteringswerken aan de Voskens- straat; Op 30 jaar: 6.500.000 fr. voor aan koop van gronden langs de Schille- beekstraat, Buizemontstraat en Kapellestraat; Op 10 jaar: 1.896.000 fr. voor ere loon aan ontwerper sanering Mo lenbeek; Op 20 jaar: 9.985.000 fr. voor het sanitair, de elektrische uitrusting, de verwarmingsinstallatie en de meeruitgaven voor de ruwbouw van het kampeergebouw en de sanitaire blokken in de Gavers. Laagspanningsontdubbelingen en ondergronds brengen van het elek trisch luchtnet werden aangeno men voor verschillende straten. Kwamen verder nog aan de dagor de en werden goedgestemd: Ver- beteringswerken aan het Dorps plein te Overboelare (raming 4.349.168 fr.). Grondafstand ten kosteloze titel aan de Staat, voor aanleg van jachthaven en rechter oever van de Dender. Gunstig advies aan de kerkraad van Idegem inzake verkoop van populieren. Aankoop van onroe rende goederen nodig voor verbe- teringswerken aan de Groeneweg te Goeferdinge (Waarde 1.854.483 fr. pachtvergoeding inbegrepen). Machtiging tot onteigening bij hoogdringendheid van twee perce len grond in de Groeneweg te Goe ferdinge. Inwendig opfrissen van de St. Bar- tholomeuskerk (geraamde kosten 7.135.457 fr.) Forfaitaire toelage op de aankoop van een deel van het rekreatiegebied «De Gavers» en goedkeuren van de bestemming der betoelaagde goederen. Forfai taire toelage op de aankoop van een deel van het rekreatiegebied: aanvaarding van de toelage en van de gestelde voorwaarden (10.978.000 fr.). Lees door pag. 6 Op het nationaal congres dat besliste over de regeringsdeelne ming waren zowel Karei Van Miert als Willy Claes formeel: de S.P. stapt in geen regering indien de C.V.P. het ministerambt van nationale opvoeding eist, zoals gesteld op het C.V.P.- congres. Méér dan één reden ligt aan de basis van de houding van de S.P.: het Eerste-Ministerschap, de leiding van de Vlaamse gemeenschap, de ministerambten voor cultuur en morgen de persoonsgebonden materies, Volksgezondheid enz... is in handen van de C.V.P. Op nationale opvoeding zelf wordt het katoliek onderwijs gedirigeerd door Monseigneur Daelemans en in de praktijk kan niet worden beweerd dat het vrij gesubsidieerd onderwijs achteruitgesteld wordt door de Minister van Nationale Opvoe ding. Alle fundamentele beslissingen liggen vervat in het Schoolpakt en indien daaraan iets dient gewijzigd is zelfs de Minister niet bevoegd, maar alle politieke partijen die daar zitting in hebben. Minister van Nationale Opvoeding Calewaert. De oplossing die bij de verdeling van de bevoegdheden uit de bus kwam, was dan ook een typisch Belgische compromis oplossing: een S.P.-minister voor nationale opvoeding en een C.V.P.-adjunkt bevoegd voor het katoliek onderwijs... die in feite slechts de vroegere onderwijscel was, die toegevoegd was aan het Kabinet van de Eerste Minister. Midderwijl komen er echter opnieuw andere interpretaties, afgelegd door de bevoegde adjunkt-minister en door C.V.P.- voorzitter Tindemans, nog voor de S.P.-Minister en zijn C.V.P.- adjunkt ook maar één gesprek hebben gevoerd over «samen werking»... Minister Geens wenst zomaar geen «adjunkt» te zijn maar een volwaardig onderwijsminister, ja zelfs voor het volledige onderwijs! Jos Wijninckx had gelijk in de senaat de machtshonger van de C.V.P. aan de kaak te stellen! Wij zijn natuurlijk de onverdraag- zamen omdat niet dadelijk toegegeven wordt aan die al te grote arrogantie! Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven hebben wij nog geen kennis van de besluiten die mogelijks uit een gesprek Calewaert - Geens dienden te komen. Het partijbureau zal op zijn vergadering van heden maandag deze mogelijke besluiten en conclusies onderzoeken. Eén ding staat echter vast: het zoveelste compromis in deze regering is onduidelijk en de S.P. zal moeten knokken om het Rijksonderwijs niet aan de ketting van Geens te laten leggen! Het Ministerambt van Nationale Opvoeding is reeds méér dan genoeg uitgehold! Jacques Timmermans lees peg. 2 lees pag. 5 lees pag. 6

Voor Allen | 1980 | | pagina 1