HANDELAARS IN MOORDTUIGEN MOETEN BETER GEKONTROLEERD WORDEN Minister Galle reageert scherp op nieuwe verontreiniging van de Dender HET FAMILIEFEEST VOOR ALLEN PLEIDOOI VOOR SNELLER EN BETER SPOORWEGVERKEER FAMILIEFEEST VOOR ALLEN België en de wapenhandel Alle hens aan dek... Bespreking van begroting van verkeerswegen: i mmm 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen Vrijdag 6 juni 1980 42' jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P t'-unn mt Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHUNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Het onlangs met het fascistische Uruguay afgesloten kontrakt voor een levering van militaire uitrusting waaronder lichte wapens heeft het probleem van de Belgi sche wapenhandel bijzonder ak- tueel gemaakt. Het is nochtans niet nieuw! Reeds in 1974 schreef Michel Vincineau, vorser aan de U.L.B. een boek hierover, terwijl het Komitee tegen de Wapenhan del meermaals wapenstransporten naar Derde Wereldlanden met dik- tatoriaal en bloedig regime, met name vanuit de haven van Zee- brugge, heeft aangeklaagd. Ik heb, in de loop van mijn twintig- jaarlang durend parlementair man daat, meermaals, en vaak met wei nig resultaat, de bevoegde Minis ters over Wapentransporten naar de Derde Wereld ondervraagd. In 1975, heb ik, met het akkoord van de Socialistische Kamerfraktie en mede-ondertekend door verschei dene progressieve volksvertegen woordigers van andere politieke formaties, drie wetsvoorstellen neergelegd, die door de konserva- tieve krachten tot op heden werden geblokkeerd onder diverse voor wendsels. De wapenhandel willen bestrijden lijkt in dit land wel even «onzinnig» te zijn als het bankge heim te willen opheffen in Zwitser land... In de ganse wereld vecht en doodt men nochtans met Belgische wa pens. «F.N.» in het bijzonder is een goed gekend begrip geworden in Minister Mare Galle heeft scherp gereageerd op de verontreini ging van het Denderwater die een grote vissterfte veroorzaakte in de buurt van Geraardsbergen en ook tot gevolg had dat een deel van de stad bedekt werd met een wit-grijze laag schuim. De Minister heeft dadelijk aan de administratie opdracht gegeven een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze vervuiling om hem zo spoedig mogelijk een verslag hierover te bezorgen. Tevens heeft hij zich gericht tot zijn collega van het Waalse Gewest om deze te wijzen op de herhaalde verontreinigingen van het Denderwater door bedrijven in Wallonië. Mare Galle heeft de Minister gewezen op de gevolgen van deze verontreiniging voor het visbestand in de Dender en voor de bewoners van de steden langsheen de Dender. Hij heeft de Minister van het Waalse Gewest nogmaals ge vraagd na te gaan of de lozingen in de Dender van de bedrijven gelegen in Wallonië voldoen aan de wettelijke voorwaarden. Tevens heeft hij gevraagd welke initiatieven genomen worden voor de bouw van gemeentelijke waterzuiveringsstations in Wallonië. Het schuim werd door de wind opgewaaid tot tegen de huizen. Het is volgens Minister Galle niet verantwoord dat de bevol king in Vlaanderen getroffen wordt door dergelijke ernstige milieuproblemen. Zeker niet op een ogenblik dat de gemeente besturen in het Vlaamse Gewest ernstige inspanningen leve ren om via het aanleggen van collectoren en de bouw van zuiveringsstations het Denderwater in zijn natuurlijk evenwicht terug te brengen. Het antwoord is nu aan Minister Dehousse. Het is echter duidelijk dat Mare Galle niet van plan is het bij schriftelijke protesten te laten en deze zaak zo nodig op regeringsniveau zal voorleggen. de Derde Wereld: als het ware een sinister visitekaartje voor ons land. DE VERKOZENEN WORDEN BUITEN DE ZAAK GELATEN De parlementsleden hebben, he laas, geen enkele reële kontrole op de wapenhandel naar derde lan den. Zij komen niet tussen in de procedure waarbij vergunningen, namens de Minister van Buiten landse Zaken en de Minister van Ekonomische Zaken afgegeven worden door de Centrale Dienst voor Kontingenten en vergunnin gen, volgens de modaliteiten be paald bij het koninklijk besluit van 24 oktober 1962 waarbij de in-, de uit- en de doorvoer van handelswa ren worden geregeld. De ant woorden op hun vragen zijn boven dien meer dan ontwijkend. Lees door pag. 6 Kd. Ernest Glinne, heeft op vraag van zijn vriend W. Vernimmen voor de lezers van «Voor Allen» zijn mening weergegeven over een onderwerp dat steeds meer en meer in de belangstelling staat Het is zowat een waarheid als een koe dat het de politiek- geëngageerde pers niet goed gaat, onze socialistische pers maakt daarop geen uitzondering. Integendeel... Wij stellen vast dat het verdwijnen van socialistische weekbladen voor sommi ge S.P.-Federaties dramatische politieke gevolgen heeft gehad. De S.P.-federatie Aalst behoort gelukkig nog tot die federaties met een eigen socialistische maatschappij; de inspanningen die in het verleden op dat vlak werden geleverd door de kameraden D. Van Der Bruggen, B. Van Hoorick en W. Vernimmen moeten voor ons een stichtend voorbeeld zijn in de toekomst. Niemand, noch in onze afdelingen noch in de federale organen, betwist zeker de absolute noodzaak het bestaan van ons weekblad te bestendigen; integendeel elkeen is ervan overtuigd dat het een van de voornaamste instrumen ten is om een doorbraak van de socialistische gedachte mogelijk te maken. Hoe spijtig ook laat de huidige economi sche crisis met zijn nefaste kostprijsverhogingen zich ook hier gevoelen, een eerste verhoging van de drukkosten met 15% op 1 januari j.l. zal in de loop van dit jaar nog gevolgd worden door een nieuwe verhoging tussen 6 a 8%. Alle verantwoordelijken zowel op het vlak van de afdelingen als op het vlak van de federatie moeten weten dat het bestaan zelf van ons weekblad hierdoor aangetast wordt. Wat hieraan doen? Er zijn tal van formules, waarvan er twee (en het zijn de gezondste!) door het federaal bestuur zijn weerhouden: 1. aantal abonnementen verhogen, dus intensief lezers werven 2. een reuzefeest organiseren waarvan de totale opbrengst ten goede komt van het weekblad «Voor Allen». Dit reuzefeest reuze inspanningen!) is de zaak van alle socialistische verantwoordelijken, met het slagen of mislukken is zo enorm veel gemoeid- Zondag 7 september a.s. moeten wij duizenden mensen, socialisten en niet-socialisten, samenbrengen in het prachtig recreatiegebied «De Gavers» te Geraardsbergen. Alle afdelingen, socialistische gepensioneerdenbonden, trom melkorpsen en fanfares, vrouwengroeperingen, A.T.B.-afdelin- gen, kortom alle socialistische geïnspireerde bonden geven die dag elkaar rendez-vous in de Gavers te Geraardsbergen. Een groots opgevat familiefeest, doorlopend vanaf 9 u. 's morgens met viswedstrijd, gerrebolling, bakschieting, vinken- zetting, modeshow, concentratie van wielertoeristen met spe ciaal programma, wandel- en andere concerten, speciale pro gramma's voor de derde leeftijd, dansfeest in reuzetent, reportage van wereldkampioenschap wielrennen op T.V.-cir- cuit, geeft elkeen wat wils. In een prachtige omgeving kan men bij goed weer zwemmen en ook spelevaren op de vijvers of wandelen in het recreatiegebied; bij slecht weer zal men zich niet vervelen: daarvoor wordt gezorgd in een reuzetent met 800 zitplaatsen. Speciale standen met barbecue, mattetaarten, pannekoeken, frieten, bierstanden zullen ervoor zorgen dat de innerlijke mens op tijd en stond versterkt wordt tijdens het amusement. Stickers met het embleem van de Gavers worden de eerstvol gende weken in elke afdeling te koop aangeboden aan de luttele prijs van 25 fr., hieraan wordt dan nog een reuzetombola verbonden. Oud en jong, socialist en niet-socialist kunnen die dag genoe gen beleven aan een uitstap naar de Gavers, het feest dat er zal doorgaan is werkelijk een feest voor allen. Afdelings- en federale verantwoordelijken, gemeente- en O.C.M.W.-raadsleden, schepenen, provincieraadsleden en par lementairen, leden van de socialistische kabinetten, leden van de socialistische gemeenschappelijke aktie U weet waarom het draait, daarom blazen wij verzameling op 7 september a.s. Alois Van den Bossche Federaal Voorzitter Tussenkomst van Volksverte genwoordiger Paul Van der-Nie- pen naar aanleiding van de be spreking van de begroting van de Minister van Verkeerswezen. De recente regeringsformatie en de daaraan voorafgaande politieke crisis hebben voor gevolg gehad dat de verschillende nog niet goed gekeurde begrotingen ook ditmaal, net zoals vorig jaar trouwens, in een veel sneller tempo dienen af gehandeld te worden en dat de debatten eigenlijk reeds meer in het teken staan van de opties die dienen genomen te worden bij het opstellen van de begrotingen voor 1981. Tevens werd de begroting van het Ministerie van Verkeerswezen reeds uitvoerig in de Senaat be handeld en gezien het niet in mijn bedoeling ligt deze begroting punt voor punt te analyseren, het zou mij trouwens ook in herhaling doen vallen met wat mijn collega's reeds vertelden, zal ik mijn tussenkomst beperken en slechts enkele aspec ten belichten in verband met het openbaar vervoer, en meer be paald het spoorwegverkeer, waar van ik meen dat zij problemen stellen en waarvoor mijns inziens dringend naar een oplossing dient uitgekeken te worden. Een eerste bedenking die ik wens te maken betreft de NMBS en meer bepaald het herstructureringsplan Lees door pag. 6 V v -> .V .O-, - TA. f v- - De electrificatie van de spoorlijnen Gent - Zottegem - Geraardsber gen en Aalst - Burst zijn een noodzaak. Politieke ernst begint voor regering De regering heeft verleden week de sociale partners ontvangen om het nieuwe regeerakkoord van Martens 3 te bespreken, voorna melijk over de punten die de socia le vrede bepalen. Op de eerste plaats moet dringend het probleem van de Rijks Sociale Zekerheid worden behandeld. De miljoenen-verliezen stapelen zich immers op en namens het A.B.V.V. heeft Georges Debunne beslissin gen geëist voor het parlementair verlof. Laat staan dat er mogelijk heden zijn om tot een overeen komst te komen, dan nog is het praktisch onmogelijk om deze be slissingen tijdig in het parlement afgehandeld te krijgen. Het kernka binet zal pas heden maandagna middag een eerste bespreking wij den aan een nota terzake, opge steld door minister Dhoore. De besnoeiingen Vooreerst dient in dit kader de vroegere Programmawet aange past aan de nieuwe overeenkom sten volgens het regeerakkoord. De vroegere voorziene minder-uit- gaven moeten echter nog eens worden aangevuld met 13 miljard frank nieuwe besnoeiingen. Hoe dat zal worden verwezenlijkt weet niemand. Bevoegde autoriteiten bevestigen dat dit onmogelijk is, tenzij de sociale revolte in de hand te werken door ingrepen op het sociale leven. En dat zullen de vakbonden en trouwens evenmin de S.P. dulden. Volgende week echter meer nieuws hierover, nadat op maan dag en dinsdagvoormiddag het Partijbureau zich over de gestelde maatregelen zal gebogen hebben. Jacques Timmermans

Voor Allen | 1980 | | pagina 1