C.V.P. WIL BEVOLKING ERPE-MERE VOLLE POND LATEN BETALEN! METAALBOUW HOOGSTE STAKINGSACTIVITEIT EURO-TELEX SCHERP PROTEST TEGEN NIEUWE VERONTREINIGING FAMILIEFEEST VOOR ALLEN s 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen Vrijdag 13 juni 1980 42' jaargang nr. 24 Weekblad van de S.P Facetten van stakingen tijdens de jaren 1976 tot en met 1978 MILIEU Steun voor Belgische projecten Gehandicapten Regio's Technische vooruitgang en groepen ondernemingen Vrouwen Gastarbeiders Jongeren Modelprojecten Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Tijdens de raadszitting van donder dag 5 juni laatstleden kwam de kwestie «Steenberg» nogmaals ter sprake. Toen de schepen van fi nanciën de raad vroeg twee ge meenteleningen goed te keuren 8.080.000 fr voor de aankoop der gronden rond het toekomstig ad- miistratief centrum en 12.730.000 Schepen Johan De Wolf verduidelijkt hier de plannen aan Minister Marc Galle, die uiteindelijk achter de betoelaging van 38 miljoen plus de gewraakte bijkomende toelage staat. fr voor de gronden, nodig voor de bouw van het nieuw gemeentehuis, meende de C.V.P. te moeten tegenstemmen, houding die wij reeds kennen. Een C.V.P. raadslid meende zelfs dat deze bedragen ontoereikend zullen zijn, vermits hij vernomen heeft (sic) dat de kosten voor deze gronden wel 80 miljoen zullen be dragen. Waarop schepen De Wolf het be trokken raadslid de verzekering gaf dat in deze bedragen (zo'n 20 mil joen) zelfs de kosten verrekend zijn om de caravanbewoners schade loos te stellen voor hun gedwongen verhuis. Een weinig later echter kwam de houding van de C.V.P. in deze zaak nog veel beter tot uiting. De kosten voor de bouw van het nieuw administratief centrum wor den geraamd op 110 miljoen. Er is reeds een principiële belofte om op dit bedrag een rijkstoelage van 35 toe te kennen, wat ongeveer 38 miljoen betekent. Schepen De Wolf meent nu, zich baserend op een regentsbesluit uit 1952, dat de gemeente nog op bijkomende rijkstoelage aanspraak kan maken. Er is immers niet al leen de bouw van het administratief centrum. Lees door pag. 5 WÊÊHÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊ^ We hebben een nieuwe regering, maar de toestand blijft gespannen en sociale conflicten zijn niet uitge sloten. Het kan dan ook nuttig zijn de laatste statistieken betreffende de stakingen van naderbij te be kijken. Verschillende facetten van de sta kingen worden behandeld in het driejaarlijks verslag (1976, 1977, 1978) van de Dienst van de Collec tieve arbeidsbetrekkingen van het Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid dat komt te verschijnen. Het aantal arbeidsconflicten ver liep in stijgende lijn tot in het jaar 1976 waarin een hoogtepunt werd bereikt met 477 stakingen. Daarna daalde dit aantal sterk in 1977 tot 332. In 1978 zette deze daling zich nog verder, zij het dan sterk afge remd, tot 316. Volgens het gewest, zijn er speci fieke kenmerken van de arbeids verhoudingen. In Wallonië, ligt het aantal stakers per conflict steeds boven het gemiddelde cijfer voor het ganse land. In Vlaanderen, ligt dit cijfer uiteraard lager. Dit gege ven wijst op een grotere deelname van de Waalse werknemers aan stakingen en bezettingen. Hier aan dient ook nog toegevoegd dat in Wallonië het aantal arbeiders per bedrijf hoger ligt dan in Vlaan deren. Een overzicht van het gemiddeld aantal stakingsdagen per conflict geeft een gans ander beeld. Het aantal stakingsdagen per conflict in Vlaanderen overtreft of evenaart minstens in alle gevallen het ge middelde cijfer voor het rijk. Hieruil kan worden afgeleid dat de Vlaam se conflicten van langere duur zijn, hoewel er minder stakers aan deel nemen. Deze factor samen met het kleiner aantal conflicten duidt op een minder snel in staking gaan in Vlaanderen dan in Wallonië maar ook op een hardnekkiger confron tatie eenmaal de staking be gonnen. Uit een onderzoek van de sectori- ële verdeling van de arbeidscon flicten blijkt dat elk jaar 70 tot 75% van de stakingen zich concentreert in een zestal bedrijfstakken. De metaalbouw vormt steeds de sec tor met de hoogste stakingsactivi- téit. Een tweede bedrijfstak die een belangrijk aantal stakingen kent is de ijzernijverheid. De scheikundige nijverheid vormt de derde in de rangorde van de belangrijkste sta kingssectoren. Hoewel deze nijver heid niet zoveel conflicten en sta kers telt, totaliseert zij meestal toch een vrij aantal stakingsdagen. Een nijverheid die in 1976 en 1977 vooral vele conflicten kende was het glasbedrijf. In de petroleumnij- verheid was er in 1976 een hoog aantal stakingsdagen. Een veel voorkomende oorzaak van arbeidsconflicten zijn de moeilijkheden die rijzen rond de hernieuwing van de collectieve ar beidsovereenkomsten. Deze oor zaak vormt in feite de samenbun deling van een ganse reeks eisen zoals loonsverhoging, aanpassing van de eindejaarspremie, bijko mende vakantie enz. Vooral in 1978 kende deze soort geschillen een sterke verhoging. Ook wordt er meer gestaakt en bezet om de werk- en bestaanszekerheid te vrijwaren. E. De Nauw België, Luxemburg en Ierland hebben sinds 1 januari 1978 nog geen enkel nieuw projekt voor milieubescherming en -verbetering aan de Europese Commissie medegedeeld. De Commissie werd wel ingelicht over 22 milieuontwerpen die de andere lidstaten sinds die datum en waarbij Duitsland de hoogste score (8) heeft. Alle zes lidstaten plannen maatregelen tegen de luchtverontreiniging. Denemarken en Frankrijk hebben ook algemene ontwerpen, en Denemarken wil werk maken van de strijd tegen de waterverontreiniging. Nederland wil de geluidshinder tegengaan. In 1979 werd bij het Europees Sociaal Fonds veel meer geld aangevraagd dan de 767 miljoen Ere die beschikbaar waren. Er was vooral geld tekort, om de programma's voor gastarbeiders te financieren, en in zekere mate ook voor de programma's voor vrouwen, jongeren en bepaalde regio's. Bijgevolg diende er strenger geselecteerd te worden en werd voorrang gegeven aan de programma's die het meest zekerheid boden dat ze de werkgelegenheid vergroten. België ontving in 1979 2 van de beschikbare fondsen, dat wil zeggen bijna 16 miljoen ERE (1 Ere ong. 40 Bfr.). Bij de jongste, derde trekking van het Fonds in 1979 zaten geen Belgische projecten. In de tweede trekking kregen volgende projecten financiële steun, waarvan er een aantal tijdens de vorige trekkingen eveneens een bijdrage ontvingen. Het project voor de infarctpatiënten van het Brusselse St.-Pieterszieken- huis. Verder een project voor de integratie van gehandicapten op de arbeidsmarkt via beroepsopleiding en -aanpassing, waarbij 3200 gehandi capten betrokken zijn. Het is georganiseerd door het Rijksfonds voor de Sociale Reclassering van Mindervaliden, en ontving een bijdrage van 147 miljoen fr., een project voor de revalidatieen opleiding van zwaar lichamelijk gehandicapten georganiseerd door de vzw Prévoyance Socia le. Zowat 265 gehandicapten zijn hierbij betrokken, de steun van het Fonds bedroeg 18 miljoen fr. Zowat 1300 werklozen of mensen die hun werk dreigen te verliezen krijgen een opleiding georganiseerd door de RVA in prioritaire streken. De steun van het Fonds bedraagt 83 miljoen fr. De vlaag van zeepsop die enkele dagen geleden in Geraards- bergen tegen de ruiten waaide heeft de zuivering van de Dender weer volop in de publieke belangstelling geplaatst. Mare Galle die als Minister van de Vlaamse Gemeenschap verantwoordelijk is voor de waterzuivering heeft bij zijn Waalse collega scherp geprotesteerd tegen deze nieuwe verontreini ging. De oorzaak van de zeepellende lag nl. bij een wasserijbe drijf in Ath dat «even zijn ketels gereinigd had». De dode vissen die uit de Dender gehaald werden waren echter het beste bewijs dat de rivier niet «dood» is. In het eerste nummer van «'t Klokzjiel» verscheen een oproep om begin augustus een «waterbetoging» op de Dender te houden. Kompleet met boot die als café-chantant zal ingericht worden. Het artikeltje begon met de zin: «Dat de Dender stinkt en dat hij dood is, daarover bestaat geen enkele twijfel». Dat de Dender (soms) stinkt is duidelijk, dat weten vooral de mensen van Dendermonde maar al te goed. Maar dat hij dood is wordt duidelijk tegengesproken door de opgehaalde vissen in Geraardsbergen. Een rivier is trouwens nooit reddeloos verloren: de Theems in Engeland was ook «dood» en thans haalt men er forel boven. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat er met de Dender geen problemen zijn. De vraag die ik me wel gesteld heb toen ik de oproep tot de waterbetoging in 't Klokzjiel las is: wat willen de initiatiefnemers met deze beto ging bereiken? Tot wie richten ze zich met hun betoging? Als het de bedoeling is de bevolking te sensibiliseren is dat positief natuurlijk, hoewel men zich de vraag kan stellen of dit in dit geval nog wel nodig is. Als het echter de bedoeling is de bevolking voor te spiegelen dat er «van hogerhand» niets gebeurt om de Dender zuiver te krijgen is dit volksverlakkerij van de ergste soort. Een goede maand geleden heeft Minister Galle tijdens een perskonferentie een overzicht gegeven van de stand van zaken i.v.m. de zuivering van de Dender en van de stappen die hij in dat verband reeds ondernomen heeft om de gemeentebestu ren aan te zetten zelf initiatieven te nemen. De Minister heeft verklaard dat erg vervuilde rivieren zoals de Dender en de Demer van een volstrekte prioriteit genieten en dat hij voorstellen om waterzuiveringsstations te bouwen langs de Dender bij voorrang zal subsidiëren. Het stadsbe stuur van Ninove, onder impuls van Kd. Jacques Timmermans, Schepen van Openbare Werken, is sinds lange tijd aan het werk om voor Ninove de zaken op te lossen. Het aanleggen van koliektoren is volop aan de gang en het ontwerp van het op te richten waterzuiveringsstation is reeds goedgekeurd door Minister Galle. Tijdens zijn perskonferentie stelde de Minister voorop dit de Dender tegen 1985 moet zuiver zijn. Veel vlugger kan dat immers niet omdat het aanleggen van koliektoren en het bouwen van de diverse waterzuiveringsstation nu eenmaal niet in één dag kan gebeuren. De waterbetoging op de Dender kan dus best gezellig worden, vooral met de beloofde café-chantantboot. Als de inrichters echter ook resultaten van hun betoging verwachten zou ik ze aanraden richting Wallonië te varen en hun eventuele pamflet ten in het Frans op te stellen. Manfred Janssens Voorzitter S.P. - Ninove In een aantal KMO's die samen niet meer dan 150 mensen tewerkstellen wordt het personeel opgeleid. De aanvraag werd ingediend door de RVA, de steun bedraagt 7,8 miljoen fr. Zowat 9000 werkloze universitairen en kaders worden opgeleid voor het beheer van KMO's op initiatief van de RVA, die hiervoor een steun van het Sociaal Fonds van 49 miljoen fr. krijgt. Het Brusselse Centre Repartir leidt 21 vrouwen van boven de 25 op vooi funkties die meestal door mannen worden uitgeoefend. De steun bedraagl 250.000 fr. De «Ecole d'Alphabétisation» van Mons geeft taalonderwijs aan gast arbeiders, en opleidingscursussen voor de leerkrachten die hiermee worden belast. Bij dit project zijn 170 mensen betrokken en de steun bedraagt 517.000 fr. Het Ministerie van Franse Cultuur heeft een gelijkaardig project lopen waarbij 400 mensen betrokken zijn en waarvoor de steun 2,5 miljoen fr. bedraagt. De Conseil Consultatif des Immigrés van Charleroi organiseert ont haalklassen voor gastarbeiderskinderen, waarbij 30 mensen betrokken zijn en waarvoor het Fonds 554.500 fr. uittrekt. De RVA geeft taalonderricht aan zowat 250 Zuid-amerikaanse politieke vluchtelingen in Antwerpen, Brussel en Luik. De EG-steun bedraagt 38 miljoen fr. De RVA organiseert opleidingsstages voor jongeren onder de 25 die een eerste betrekking zoeken. Het gaat om 400 jongeren, waarvoor het Fonds 44,5 miljoen fr. uittrekt. De Association pour Ie développement général de la région des trois vallées «Eau blanche, Eau noire en Viroin» een streek waar gedurende de jongste tien jaar 4000 arbeidersplaatsen in de industrie (dit is 60 verloren gingen, wil nieuwe werkgelegenheid tot stand brengen door mensen op te leiden voor nieuwe technieken. Hiervoor heeft het Fonds 4,3 miljoen fr. toegezegd. De vzw Papenkasteel van Ukkel wil jonge mentaal gehandicapten opleiden voor een duurzame integratie in het normale beroepsleven. Het Sociaal Fonds draagt hiervoor 4,1 miljoen fr. bij.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1