WEEKBLAD VLAAMS DE BELGISCHE ZETMEEUNDUSTRIE EN VOORAL AMYLUM AALST MOGEN NIET HET SLACHTOFFER WORDEN! WILLY VERNIMMEN OPNIEUW IN PARTIJBUREAU Fiscale ontlastingen niet ten nadele van sociale CVP-0NVERDRAAG7 AAMHEID IS ONUITPUTTELIJK FAMILIE VOOR ALLEN Senator Willy Vernimmen tijdens de begroting van landbouw: Arrondissement Aalst opgenomen in lijst van ontwikkelingszones sep er op de terremen van avers» te Geraardsbergen Vrijdag 20 juni 1980 42' jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT ■Bi^MBBHBBflBBB ■BHHMHBBHBBBBBBHHBBHMBBMBB1 De bespreking van de begroting van landbouw gaf de gelegenheid aan heel wat parlementsleden om de betwiste prijzenpolitiek aan een onderzoek te onderwerpen. Vol gens heel wat perskommentaren was de tussenkomst van onze Se nator wel de meest opvallende. De prijzenpolitiek aldus Senator Ver nimmen heeft tot op heden geen enkel van de fundamentele proble men kunnen oplossen, enerzijds vermindert het inkomen van de landbouwers bestendig en ander zijds blijft het probleem van de overschotten onopgelost. Er zijn slechts twee oplossingen voorhan den: ofwel voert men een meer expansieve politiek naar de arme, ontwikkelingslanden toe, maar dat betekent een andere ontwikke lingspolitiek (niet commercieel) en dan vooral ter bestrijding van de honger in de wereld. Ofwel heeft men de politieke moed om die overschotten dermate te gaan taxeren dat iedere overproduce uit den boze is. De landbouwpoli tiek moet vooral gericht zijn naar het familiaal bedrijf, wil men alzo de toekomst van enkele duizende landbouwers nog veilig stellen. Oproep tot een werkelijke voor lichting Over het huidige prijzenpakket is heel wat geschreven, door aller hande groepen maar steeds met Op voorstel van Minister Mare Galle heeft de Vlaamse deelregering besloten het arrondissement Aalst op te nemen in de lijst van de ontwikkelingszones. Het werd mee opgenomen in de ontwikkelingszone van het zuidwestelijk gedeelte van Halle - Vilvoorde omdat het dezelfde kenmerken vertoont als dat gebied, nl. hoge pendel en hoge werkloosheid. De voorstellen van de Deelregering zullen nu door Minister Claes aan de E.E.G. overgemaakt worden voor verdere bespreking. Indien zij worden aanvaard zal het arrondissement Aalst kunnen genieten van de voordelen voorzien in de expansiewetgeving van 1970. Deze voorziet onder bepaalde voorwaarden o.m. rentebonifi catie, kapitaalspremies, versnelde afschrijvingen en vrijstelling van onroerende voorheffing. In de nieuwe partijstatuten is in de samenstelling van het Partijbu reau een afgevaardigde van onze verkozenen in het Europese parlement voorzien. Zowel Marcel Colla als onze vriend Willy Vernimmen waren hiervoor kan#laat. Het Partijbureau moest dan maar de knoop doorhakken en bij geheime "':mming werd Willy verkozen tot Bureaulid. Alvast de waardering voor de werkzaamneden van Willy in het Europees parlement. Voor ons arrondissement de bevestiging van het naar waarde schatten van de poü ke werking van onze federatie. Samen met Mare Galle en Jacques Timmermans hebben wij met Willy Vernimmen onze derde vertegenwoordiger. Proficiat! diverse bedoelingen. Opvallend daarbij zijn de standpunten ingeno men door de «verbruikersorganisa ties». Als socialisten zijn wij als natuurlijke bondgenoten ervan; op vallend echter is dat zij blijkbaar geen rekening houden met bepaal de evoluties. Wie de prijzenverge- lijking doortrekt in een periode van 20 jaar moet vaststellen dat de landbouwer er alles bij verliest en dat de commercialisatie en indus triële sektor veelal de oorzaak zijn van hoge consumptieprijzen. Geen discriminatie inzake zet- meelprodukten en Amylum Aalst niet ten gronde richten! Opvallend bij deze bespreking was de goed gedocumenteerde uiteen zetting over wat Senator Willy Ver nimmen noemt: «de discriminaties in de agro-alimentaire sektor en vooral op gebied van de zetmeelin- dustrie». Deze concurrentie-vervalsing be staat vooral tussen de aardappel en maiszetmelen. De Nederlandse aardappelindustrie ziet zijn moge lijkheden toenemen, terwijl het poli tiek zichtbaar is dat de Europese technocratie de maiszetmeelindus- trie wil afbouwen. Dit stelt een enorm probleem voor Amylum Aalst, die daardoor en in zijn ex pansie en zelfs op langere termijn in zijn bestaan kan bedreigd wor den. Dit is totaal onaanvaardbaar niet omwille van Amylum alleen maar ook omwille van de 1.000 werknemers. Amylum is inderdaad het bedrijf dat zowel economisch als sociaal tot de meest vooruitstrevende en toe komstgerichte ondernemingen be hoort. Het is nodig er nu over te praten vooraleer ernstige en on overkomelijke moeilijkheden zich voordoen. Een evenwichtige zet- meelpolitiek, zoals de Minister nu beweert te voeren dringt zich op. De sierteelt beter beschermen! De export van onze sierteelt neemt af. De Nederlandse en Deense potbloementeelt neemt bestendig toe. De oorzaak is duidelijk: de Nederlandse regering beschermt de producenten door levering van aardgas die ongeveer 4% minder kost, dan deze die de Belgische tuinbouwer dient te betalen. Een dergelijke positie drijft vooral de Vlaamse tuinbouwers in het ver weer, maatregelen zijn bijgevolg nodig om daaraan een einde te stellen. Na het groot Europees debat te Lierde, na enkele fundamentele tussenkomsten van ons Euro-par lementslid Willy Vernimmen is het nu wel duidelijk dat steeds meer landbouwers hun aandacht schen ken aan de landbouwpolitiek van de S.P. Te lang zijn zij het slachtof fer van één partij geweest, een partij die tenslotte altijd water en vuur wilde verenigen. Op het ogenblik dat U dit artikel leest, zijn wij kwasi aan het einde van een «moeilijke politieke week». Vraag bleef immers hoe de Regering de financiële saneringen zou doorvoeren, zoals voorzien in het Regeerakkoord. Van de 2,2% die op elke begroting diende besnoeid bleef er nog steeds 2 miljard frank onmogelijk te recupereren en de tweede schijf supplementaire besparingen ten beiope van 13 miljard frank, moest nog steeds méér dan 5 miljard frank méér opleveren. Het was duidelijk dat die méér dan 7 miljard frank slechts bespaard kon worden door strukturele ingrepen. In deze laatste optiek is het bestrijden van de fiskale fraude een absolute eis en moeten de in het vooruitzicht gestelde maatre gelen door de regering ondubbelzinnig worden overgenomen. De verplichte mededeling door de Bankcommissie van georga niseerde en goed gestruktureerde fraude aan de Minister van Financiën moet inderdaad wettelijk worden gemaakt. Voor de socialisten is daar geen weg terug! Onze vriend Freddy Willockx heeft daar als staatssecretaris reeds goed werk geleverd. Maar hoe dan ook zal het beoogde doel inzake saneringen niet worden bereikt als de fiscale ontlasting wordt doorgevoerd zoals in het regeerakkoord vooropgesteld. Of om het met andere woorden te zeggen: er was geen geld voor belastings verminderingen, zoals door de vorige regering Martens en door de Vlaamse socialisten werd gesteld. De voorziene fiscale ontlastingen moeten nu worden teruggenomen door andere zwaardere fiscale ingrepen of door ingrepen in de sociale sektor. Andere fiscale ingrepen die de Staatskas méér zouden moeten opleveren is de verhoging van de indirecte belastingen. Voor de Vlaamse socialisten is het duidelijk dat dit enkel kan op de luxe-goederen, die in geen enkel geval de koopkracht van de gewone man mag aantasten. Een breekpunt voor de S.P. is tevens gelegen op het vlak van de sociale sektor: hierop kan niet worden bespaard om de belastingsverminderingen te compenseren. In de sociale sek tor staan reeds een gans pakket van besnoeiingen op stapel door middel van de door Martens 2 opgestelde programmawet, waar tevens de sanering van de Rijkssociale zekerheid nog moet aan toegevoegd worden. De regering heeft zich op dit ogenblik nog op geen glad ijs gewaagd: door de innerlijke tegenstellingen werden er verle den week nog geen discussies gevoerd in het Kernkabinet over de besnoeiingen. Alles moest deze week nog gebeuren, vooraleer de Regering de sociale partners zou ontmoeten op 18 mei om 17 uur. Het bleef dus afwachten wat deze week ons als resultaat zou brengen: een vergelijk met kunst- en vliegwerk die enkel zou bevestigen dat deze regering niet veel zal beslissen, omdat het regeerakkoord, voor wat het fiscale luik betreft, gewoon niet uit te voeren is. Het is wel uit te voeren door besparingen op de rug van de kleine man. Maar dit moet dan maar zonder de socialisten. Want er is dan nog een vindingrijkheid van de liberale partijen: voor iedereen besnoeiingen prediken maar tegelijkertijd verhoogde kredieten vragen voor het leger! Ook dat gebeurt zonder de socialisten. Jacques Timmermans camylum- - De concurrentie- vervalsing betekent een gc aar voor de ruim 1000 werknemers in het Aalsterse Amylum. CVP-strategen in de aanval Naar aanleiding van de aanstelling van een adjunct-minister op Natio nale Opvoeding, werd vanuit CVP- hoek een litanie verwensingen en verdachtmakingen losgelaten aan het adres van de «onverdraagza me vrijzinnigen en sectaire rode herriezaaiers in Vlaanderen». Blijkbaar had men bij de CVP zwaar behoefte om aldus het eigen onzuivere geweten te sussen. Men kan het inderdaad moeilijk krijgen als een zorgvuldig opgebouwd imago van onkreukbaarheid plots van alle kanten in vraag wordt gesteld. Vooral als dit gebeurt ter gelegen heid van een gebeurtenis die men in de euforie van een ongelimiteer de machtsarrogantie, als een ge rechtvaardigd streven be schouwde. In dergelijke omstandigheden han teert men best de zwaarste wa pens en tracht men opnieuw ver deeldheid te zaaien in het een stemmig oppositiekoor door ver dachtmakingen en ongemotiveer-' de kritiek. Ter attentie van de CVP-strategen wensen we in deze kontekst toch nog even hun verdraagzaamheid te illustreren in een sector waar zij reeds jaren het goed en slecht weer bepalen: de culturele. Met andermans geld grote sier maken Waar de CVP en haar nevenorga nisaties ongetwijfeld uitmunten is in het binnenrijven van subsidies. Cijfers spreken terzake boekdelen (zie tabel 1). Het potentieel aan gesubsidieerde ambtenaren dat aldus voor de da gelijkse werking ter beschikking staat is indrukwekkend. In tabel 2 geven we ter informatie slechts de situatie weer in de sec tor van het vormingswerk in vereni gingsverband. Daarnaast worden nog tientallen (of honderden?) an dere medewerkers gesubsidieerd in sectoren als de jeugd, instellin gen enz... Hoe dit kan? Gewoon door subsidiëringsdecre ten te maken op de maat van hun organisaties en door moedwillig el ke gemeentelijke organisatievorm te negeren. Ook de provincies en de gemeenten fungeren hierbij vol op als melkkoe. Op dat vlak zijn gewoon geen cijfers te verkrijgen. Verdraagzaamheid? Uiteraard. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1980 | | pagina 1