0— UITBOUW VAN INFRASTRUCTUUR VOOR CULTURELE-EN RECREATIECENTRA CVP-PVV vormen nieuwe bestuursmeerderheid te Haaltert Rampenplan over grens heen noodzakelijk Sociale zekerheid verder in onderhandeling Euro-Parlementslid Willy Vernimmen aan de top MARC GALLE WEIGERT PRIORITAIRE BEHANDELING Kerncentrales te Chooz Vrijdag 27 juni 1980 42* jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P. RedaktieAdministratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Op de vergadering van de gemeenteraad deze week te Haaltert werd officieel bekend gemaakt dat CVP en PVV vanaf heden een nieuwe bestuursmeerderheid vormen. De SP wordt hier mee buiten spel gezet, alhoewel onze twee schepenen De Cock en De Leu uiteraard geen ontslag nemen. Reeds enige maan den waren er moeilijkheden ontstaan doordat met de krappe meerderheid (13-12) de gemeenteraad niet meer geldig kon beslissen, door de afwezigheid van een lid van de meerder heid. Er waren nog moeilijkheden in het verschiet voor benoe mingen en bevorderingen van bepaalde personeelsleden. De handelswijze van de CVP is hier allesbehalve want zij verbreekt eenzijdig een aangegane verbintenis tot 1982. Volgende week komen wij hierop uitgebreid terug. Senator Georges De Smeyter, hield een fel opgemerkte tussen komst in de interpellatie van Bui tenlands Minister Nothomb over de geplande kerncentrales te Chooz - Frankrijk. Het Instituut Emile Vandervelde van de Vlaamse Socialisten deed op hem een beroep om de studie commissies «Leefmilieu» en «energie» voor te zitten naast talrij ke eminente partijgenoten, profes sors ter zake bevoegd en specialis ten, medewerkers. In deze zo ernstige, technische moeilijke aangelegenheid voor ons land, kwam hij in het debat tussen. Wij laten hieronder een passage volgen, van zijn hussenkomst en visite over «kerncentrales» en de gevolgen voor onze leefgemeen schap. Na de studie van de zaak die nier op het ogenblik aan bod is, hecht de fraktie van de Vlaamse Socialis ten eraan om haar ongerustheid te uiten. Ver van ons met slogans en op impulsieve wijze te willen reageren tegen elke inplanting van kerncen trales, zijn wij toch geenszins over tuigd door het dossier dat ons werd overgemaakt door de Franse Re gering. Er zijn immers tal van hiaten in dit technisch dossier waarvan wij moeilijk kunnen aannemen dat zij door de opstellers ervan, niet ge kend waren. Welnu, kan men het de Belgische Bevolking dan kwalijk nemen dat zij argwanend wordt, en gaat vermoe den dat er zaken opzettelijk ver zwegen worden? Lees door pag. 6 Voor heel wat domeinen van het beleid, is het niet langer meer op nationaal vlak dat de voorstellen worden gedaan en de beslissingen worden genomen. De Vlaamse deelregering werd geinstalleerd en ook werd de uit eindelijke verdeling van bevoegd heden tussen de vijf ministers: Mw. De Backer, M. Galle, Callewaert, Geens, en Kempinaire en de drie staatssecretarissen: Mw. Herman - Michielsen, Steyaert en M. Akker mans bekendgemaakt. Het gaat om niet minder dan 8 personen, zo dat 6 protokollen werden opgesteld om grensgevallen inzake bevoegd heidsverdeling vooralsnog bij voor baat te regelen. Geplaatst tegenover vier C.V.P. ers en 2 P.V.V. ers, staat onze Minister Mare Galle zeker voor geen gemakkelijke taak. Maar we willen vandaag vooral de aandacht vestigen op de adviezen uitge bracht door de gewestelijke raden, die moeilijk ter zijde kunnen wor den gelegd. Na heel wat voorbereidend werk in de Gewestelijke Ontwikkelings maatschappijen van Oost en West- Vlaanderen, van Antwerpen, Lim burg en Vlaams-Brabant, heeft de Gewestelijke Economische Raad voor Vlaanderen de beleidopties voor Vlaanderen in het vijfjarenplan 1981-1985 vastgelegd. De acute sociaal - economische problemen waarmee de Vlaamse economie te kampen heeft, de structurele oorzaken daarvan en de weinig gunstige vooruitzichten ter zake, maken dat meer dan ooit een planmatig en selectief beleid zou moeten worden gevoerd in functie van de nieuwe sociaal - economische situatie. Er moet voor gezorgd worden de regionale beleidsruimte, niet alleen op het sociaal - economisch vlak maar ook wat betreft de gemeen schapsvoorzieningen, culturele en sportinfrastructuur, recreatie, enz. operationeler en effectiever te ma ken. Dit kan door een zo eenvoudig mogelijk structuur van de instellin gen, een duidelijke bevoegdheids afbakening en toekenning van fi nanciële verantwoordelijkheid. Enkele maanden geleden in een paar kronieken, vestigden we reeds de aandacht op de voorstel len van de Gewestelijke Ontwikke lingsmaatschappij van Oost-Vlaan- deren inzake sporthallen, overdek te zwemdokken, huisvesting, enz. Wat betreft de uitbouw van culture le centra en van recreatiedomeinen dient de klemtoon gelegd op de lokale voorzieningen en kleinscha lige initiatieven. Bij de uitbouw van de infrastructuur moet gezorgd worden voor een voldoende stede- bouwkundige en functionele sa menhang met de leefgemeen schap waarbinnen de uitrusting moet functioneren. De culturele centra zijn in vier cate gorieën, A, B, C, D, ingedeeld. Het is nuttig na te gaan wat in het kader van de opties voor Oost-Vlaande- ren, voorzien is voor de steden en gemeenten gelegen binnen onze beide arrondissementen: Aalst en Oudenaarde. Te Gent moet een cultureel cen trum type A. gerealiseerd worden. Aalst, Eeklo, Oudenaarde en Sint- Niklaas moeten over een B. cen trum kunnen beschikken. In Aalst is het centrum reeds in aanbouw. Binnen de planperiode 1981-1985 moeten naast de gemeente Eeklo waar een C. centrum in aanbouw is, eveneens dergelijke centra voorzien worden te Aalter, Beve- ren, Brakel, Deinze, Dendermon- de, Geraardsbergen, Herzele, Mal- degem, Merelbeke, Ninove, Ron- se, Temse, Wetteren, Zottegem en Zelzate. De gemeenten Aalter, Beveren, Dendermonde, Maldegem en Nino ve dienden reeds een aanvraag tot het bekomen van de rijkstoelage in Buiten het bestek van dit minimum- voorstel hebben ook de gemeenten Haaltert, Hamme, Lebbeke en Ste- kene de nodige contacten gelegd. Culturele centra van het type D. zouden binnen de planperiode moeten gerealiseerd worden te Aalst, Gent (3x) Lede, Dender leeuw, Gavere, Nevele en Zom- mergem. Deze laatste gemeente nam reeds een princiepsbeslissing tot het oprichten van een cultureel centrum. Voor de gemeenten Ever- gem, Sleidinge, Sint Lievens-Hou- tem, Wachtebeke en Waasmunster zijn eveneens reeds initiatieven genomen. Maar er is de zware financiële last. Op basis van prijzen 1979 wordt de gezamelijke investeringskost ge raamd op 2,2 miljard. De subsidi ëring door de Staat a rato van 60% beloopt 1,319 miljard. Wat betreft de recreatie, moeten in Oost-Vlaanderen de bestaande do meinen en in het bijzonder deze van onze arrondissementen o.a. recreatiegebied de Gavers te Ge raardsbergen, het recreatiegebied te Oudenaarde en het toeristisch centrum «De Abdij» te Geraards bergen verder uitgebouwd worden. In het algemeen moet in Oost- Vlaanderen de visgelegenheid ver hoogd worden. E. De Nauw Het in aanbouw zijnde Cultureel Centrum te Aalst. De regering blijkt akkoord te zijn over een eerste luik van financiële saneringen die het lopende tekort van de begroting 1980 moest beperken tot 82 miljard frank met daarbij een verschuiving van direkte naar indirekte belastingen ten belope van 12 miljard op jaarbasis. De beperking van het tekort tot 82 miljard frank is o.a. mogelijk door de uitvoering van de vroegere programmawet, nu begrotingswet genoemd. Hierin werden wel een aantal kleine wijzigingen doorgevoerd o.a. het autovignet wordt vervangen door een verhoging van 54% van de verkeersbelasting voor personenwagens. Verder diende elk departement 2,2% te besnoeien in de uitgaven en werd tussen de partijen slag geleverd over de fiscale ontlastin gen: «decumul en splitting», en de verhoging van de BTW- tarieven en accijnzen voor bepaalde producten. De stellingname van de Vlaamse Socialisten werd hier groten deels tegemoet gekomen: enkel luxe-produkten. Waar onder druk van de liberalen nog een aantal verhogingen van indirekte belastingen mogelijk waren, heeft voorzitter Karei Van Miert namens het partijbureau hiertegen duidelijk een veto gesteld. Volgens ons was de maat vol. Een ander moeilijk punt blijft de sanering van de sociale zekerheid die een tekort vertoont van 30 miljard frank. Hier blijft men nog volledig in het ongewisse maar het is duidelijk dat in de onderhandelingen met de vakbonden niet de werknemers alleen het slachtoffer kunnen zijn van een sanering, daar waar de staat in gebreke bleef met het storten van haar bijdrage. De onderhandelingen met de sociale partners worden hierover verder gezet. Jacques Timmermans Door de Socialistische Fraktie van het Europees Parlement werd een aanwezigheidslijst samengesteld waaruit blijkt dat ons Euro pees Parlementslid Willy Vernimmen onder de meest aanwezige geklasseerd is. Van de 18 zittingen van de Commissie voor Landbouw woonde hij er 17 bij. Hij was tevens meermaals aanwezig als plaatsvervangend lid gedurende de zittingen van de Commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Op de vergaderingen van de Socialistische Fraktie was onze vertegenwoordiger steeds aanwezig. Op de maandelijkse plenaire zittingen van het Parlement, die steeds één week in beslag nemen, was hij slechts 2 dagen afwezig. Deze lijst werd samengesteld naar aanleiding van het éénjarig bestaan van het rechtstreeks verkozen Parlement. Conclusie Sommige denken dat de werkzaamheden van de leden van het Europees Parlement gepaard gaan met toeristische aktiviteiten. Men moet dan toch vaststellen dat Willy Vernimmen het zo niet ziet en zijn taak ten volle waarneemt. Inderdaad, onze vriend Willy Vernimmen is het vertrouwen van zijn talrijke kiezers waardig. Proficiat Willy! Zondag II. bracht Minister Galle een bezoek aan de gemeenten Turnhout en Balen. Op de agenda stond ook het bezoek aan het natuurgebied «Het Karpermeer», dat privé-eigendom is. Toen het gezelschap daar aankwam weigerde de dienstbode boswachter echter aan het gevolg de toegang tot het domein. Enkel de Minister en een 10-tal anderen kregen toegang. Mare Galle weigerde dit echter terecht omdat zo zegde hij «het genieten van de natuur niet mag beperkt blijven tot enkelen en hij deze elitevorming volstrekt afwees». Dit ontlokte bij de aanwezigen een krachtig applaus. Het Karpermeer is een gebied dat oorspronkelijk als «natuurreser vaat» gekatalogeerd stond maar thans op het gewestplan als «recreatiegebied» vermeld staat. De milieugroeperingen uit het Turnhoutse vrezen dat dit een eerste stap is om van dit zeer waardevol natuurgebied een 2e Bobbejaan- land te maken. Daarom hebben ze aan Mare Galle gevraagd om erop te letten dat enkel vormen van stille recreatie zouden in aanmerking komen. Minister Mare Galle weigert het gebied te bezoeken omdat niet alle aanwezigen zijn toegelaten.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1