WOORDBREUK VAN DE CVP TE HAALTERT DE SOCIALE GEVOLGEN VAN DE BEDRIJFSSLUITINGEN Bevoegdheidsverdeling binnen Vlaamse deelregering FAMILIEFEEST VOOR ALLEN Grens kadastraal inkomen opgetrokken Algemene Raad op 12 juli a.s. DUIMEN VOOR VAN IMPE EN PEVENAGE 7 september op de terreinen van «De Gavers» te Geraardsbergen Mogelijkheden en grenzen van het openbaar industrieel initiatief T.V. programma's Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST Vrijdag 4 juli 1980 42* jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P De laatste dagen is er enige ongerustheid ontstaan bij de eigenaars van beschei den woningen wier kada straal inkomen tussen de 20.000 en 40.000 fr. be draagt. Zoals men weet kunnen ei genaars van bescheiden woningen aanspraak maken op een vermindering van 25% van de onroerende voorheffing en in sommige gevallen zelfs van 50%, in dien zij aan bepaalde voor waarden voldoen. Een van die voorwaarden is dat het kadastraal inkomen van de belastingsplichtige niet meer mag bedragen dan 20.000 fr. Voor perso nen die vroeger van deze vermindering genoten, maar wier kadastraal inkomen er buiten valt na de perekwa- tie, is die grens op 30.000 fr. gesteld. De regering heeft thans ech ter beslist die grenzen op te trekken tot respectievelijk 30.000 fr. en 40.000 fr. In afwachting van deze maatregel is het bestuur van de directe belastingen enke le weken geleden echter ge noodzaakt geweest te be ginnen met de inning van de onroerende voorheffing van 1980. Men kon immers niet wachten omdat anders vooral de gemeenten in geldmoeilijkheden zouden geraken. In een mededeling wijst staatssecretaris voor Finan ciën Freddy Willockx, er echter op dat alle personen die binnen de nieuwe voor waarden zullen vallen, de te veel gestorte bedragen zul len terugbetaald krijgen. Zij zullen te gelegener tijd op de hoogte gesteld wor den van de manier waarop dit zal kunnen gebeuren. De inwoners van Groot-Haaltert hebben waarschijnlijk reeds kennis genomen van het nieuw koalitieak- koord dat tussen de CVP en de PVV werd afgesloten. Dit houdt ih dat het bestaande akkoord dat de CVP met onze partij had gesloten, éénzijdig door de CVP werd ver broken. Zowel de CVP als de PVV verwij zen naar de «onbestuurbaarheid van de gemeente» (niet-stemmen op de gemeenteraadszitting van de herbevestiging van het gemeente lijk personeel behorend tot alle par tijen), en het daaruitvloeiende «ge meentebelang» om deze breuk te verrechtvaardigen. Daarin geloven, is echter een an dere zaak. Feit is dat de SP er bij haar koalitie- partner, de CVP, steeds heeft op aangedrongen om alle problemen gemeenschappelijk op te lossen. De CVP heeft dit beloofd, maar handelde ondertussen anders. De resultaten, daden en geen woorden, liegen er niet om: zij verbraken het akkoord dat zij met onze partij hadden onderschreven. Ook de PVV dient niet met het gemeentelijk belang te schermen, daar zij vroeger de herbevestiging van het tewerkgestelde gemeente lijk personeel hebben wegge stemd, zodat deze mensen, vaak al jaren ten dienste van de bevolking, in een onzekere toestand kwamen te staan. Het gemeentelijk belang reikt voor deze heren van de PVV wellicht niet zo ver. Partijen die hun woord niet houden, zijn onbetrouwbaar. De CVP heeft bewezen dat zij tot deze groep behoort. Wat er ook gebeurd is, onze sche penen, Roger De Cock en Robert De Leu, blijven ter uwer beschik king. U weet ook wat zij in de voorbije jaren hebben gepresteerd, konsek- went met hun ideologie en altijd dienende (denk maar ondermeer aan de Sporthal, vuilnisophaling, sportraad en Raad van de derde leeftijd, het jaar van het kind enz..). Wanneer naar uw oordeel zal ge vraagd worden, zal U weten wie de schuld heeft aan het verval van de politieke zeden in onze gemeente. Twee streekgenoten in de Tour, elk met een verschillende ambitie. Rudy Pevenage, uit Geraardsbergen zolang mogelijk in het geel en Lucien Van Impe, uit Mere hoopt op het bergkiassement. Volgens de statistieken van de Rijksdienst voor Arbeidsvoorzie ning werden in 1979, 1.152 bedrij ven gesloten en werden 28.469 arbeiders er door getroffen. De evolutie blijft verder ongunstig. Voor het eerste trimester van 1980 werden door de R.V.A. 333 sluitin gen genoteerd en het aantal getrof fen werknemers liep op tot 8.483. Indien diezelfde tendens zich voor tzet zal men op het einde van het jaar de 30.000 overtreffen. Het grootste aantal van sluitingen en getroffen werknemers ligt in de bouwsektor. 64 sluitingen met 2.641 getroffen werknemers. De Algemene Centrale heeft vooral in geval van faillissement heel wat werk om de belangen van haar aangeslotenen te verdedigen. We willen vooral de nadruk leggen op de sociale gevolgen van de bedrijfssluitingen. We zullen dit doen op basis van een sociolo gisch onderzoek van de Universi teit van Leuven. Dossiers van ge sloten bedrijven werden doorgeno men, slachtoffers van bedrijfsslui tingen werden geïnterviewd, vak bondsverantwoordelijken werden ondervraagd. Alhoewel het onder zoek te beperkt bleef tot circa 400 Zie pag. 6 Uitzonderlijk op pag. 9 gevallen, tot twee nijverheidsgroe- pen: textiel en metaal, gevestigd in drie streken: Gent, Kortrijk en Me- chelen om statistisch geldende uit spraken te doen, toch werd een algemeen beeld van het sluitings proces en van de wedertewerkstel- lingsmogelijkheden bekomen. Met de sluiting van het bedrijf, gaat voor de individuele werker heel wat verloren. Een eerste verliespost heeft betrekking op alles wat met de beroepsloopbaan, de carrière, te maken heeft: anciënniteit, inter ne promotie. Er is ook het moeten verlaten van een gemeenschap, werkmakkers, met wie men reeds 10, 20, 30 jaar omging. Vast werk en werkszekerheid verdwijnt. Een belangrijke verliespost is de inkom stenvermindering. De sluitingspre mies en de opzeggingsvergoedin gen kunnen de vermindering van het inkomen gedurende enkele we ken compenseren. Maar na enkele maanden zonder werk, wordt het inkomen herleid tot maximaal 60 van wat vroeger verdiend werd, m.a.w. tot de werkloosheidsuitke ring. Het aantal van dezen die na de bedrijfssluiting geen arbeid meer verrichten is vooral in de textielnij verheid omvangrijk. Enkele jaren na de sluiting zijn reeds 49 van de Gentse en 39 van de Kortrijk- se textielarbeiders definitief werk loos. Tegen de sluitingen blijken de werknemers en hun organisaties slecht gewapend te zijn. Enerzijds bereiden de bedrijfsdirecties er zich meestal goed op voor en an derzijds verkeren de werknemers zeer dikwijls in de grootste onwe tendheid. Vele vragen blijven on beantwoord o.a. deze naar de oor zaken van de toenemende bedrijfs sluitingen. In de omvang waarin zij zich sinds geruime tijd voordoen, vormen zij een maatschappelijk kwaal, waarvan de gevolgen op termijn nauwelijks overzien kunnen worden. E. De Nauw Het vormen van een regering is er door de gewestvorming niet eenvoudiger op geworden. Niet alleen moet een nationale regering worden gevormd, maar ook nog eens 4 deelregeringen: de Vlaamse, de Brusselse gewestregering, de Waalse gewestregering en de Waalse gemeenschapsregering. In dit artikel wil ik de bevoegdheids verdeling tussen de verschillende ministers binnen de Vlaam se deelregering uiteenzetten. Vooreerst moet opgemerkt worden dat de benaming van de leden enigszins veranderd werd. Er zijn thans 3 ministers (De Backer-Van Ocken, Kempinaire en Galle) met dezelfde bena ming, nl. «Minister van de Vlaamse Gemeenschap» en 3 staatssecretarissen (Akkermans, Steyaert en Herman-Michiel- sen) die «Staatssecretaris voor de Vlaamse Gemeenschap» heten. Daarnaast maken ook nog Calewaert als Minister van Nationale Opvoeding en Geens als Adjunkt-Minister van Natio nale Opvoeding deel uit van de Vlaamse Deelregering. Hoe zijn nu de bevoegdheden tussen de eigenlijke gemeenschapsministers en -staatssecretarissen verdeeld? 1. De Backer-Van Ocken: voorzitter (C.V.P. Ais Voorzitter van de Vlaamse Deelregering is zij bevoegd voor: de coördinatie van het beleid de begroting en het financieel beleid de instellingen, het personeel en de logistiek. Als Minister van de Vlaamse Gemeenschap is zij bevoegd voor: de kulturele materies. de sociale promotie. het huisvestingsbeleid. het grondbeleid. 2. Kempinaire: vice-voorzitter (P.V.V.) Minister Kampinaire is bevoegd voor: het tewerkstellingsbeleid en de beroepsomschoiing de stadsvernieuwing de vaste afvalstoffen de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen de hulp aan de bedrijven in moeilijkheden monumenten en landschappen de gewestelijke facetten van het energiebeleid, van de kredietpolitiek, van het vervoerbeleid en van de buitenlandse handel. Galle: vice-voorzitter (S.P.) Minister Galle is bevoegd voor: het leefmilieu en de natuurbescherming. het waterbeleid (produktie, zuivering...) de planning en het economische overheidsinitiatief het beleid t.a.v. de «ondergeschikte besturen»: voogdij over gemeenten en provincies, toelagen voor gemeentelijke en provinciale werken, criteria voor de verdeling van het gemeen tefonds, rationalisering van de intercommunales. 4. Akkermans (C.V.P. Staatssecretaris Akkermans is bevoegd voor: ruimtelijke ordening en stedebouw de middenstandsopleiding het gewestelijk ekonomisch beleid. Steyaert (C.V.P.) Staatssecretaris Steyaert is bevoegd voor: in de culturele materies: het opbouwwerk: buurtwerk het beleid inzake de cultuurspreiding, de kunstbevordering, de culturele animatie, de sportbeoefening, vrijetijdsbesteding, het sociaai-cultureei werk voor jeugd en volwassenen, de openbare lectuurvoorziening en de sociaal-culturele infra structuur, voor zover deze uitsluitend betrekking hebben op personen en instellingen in het tweetalig gebied Brussel- Hoofdstad; de voogdij over de gemeenten van het tweetalig gebied Brussel-Hoofdstad, inzake gemeenschapsaangelegenheden de Nederlandse Commissie voor de Cultuur van de Brussel se agglomeratie, samen met de Ministers tot wier bevoegdheid de Nationale Opvoeding en de Nederlandse Cultuur behoren. het beleid inzake Volksgezondheid en hygiëne. het gezinsbeleid en de bijstand en hulp aan kinderen, het bejaardenbeleid en het maatschappelijk welzijn o.m. voor wat betreft de toepassing van de organieke wetsbepalingen met inbegrip van het administratief toezicht op de OCMW's en het Fonds voor Maatschappelijk Welzijn. de «bicommunautaire» instellingen. 6. Herman-Michielsens (P.V.V.) Staatssecretaris Herman-Michielsens is bevoegd voor de centra voor maatschappelijk werk en diensten voor tele- onthaal integratie en onthaal van immigranten gehandicaptenbeleid jeugdbescherming sociale hulp aan gedetineerden en ex-gedetineerden voorschoolse vorming in peutertuinen het opbouwwerk voor zover het zou betrekking hebben op het onthaalbeleid immigranten. Naast deze bevoegdheidsverdeling hebben een aantal minis ters en staatssecretarissen «protokolakkoorden» afgesloten waarin zij een aantal problemen regelen die tot hun gemeen schappelijke bevoegdheden behoren. Zo zijn er protokolakkoorden tussen: Minister Galle en Kempinaire: over de verdeling van het «Fonds voor de Hinder». Minister Galle, Kempinaire en Staatssecretaris Akkermans over: steunverlening aan bedrijven in moeilijkheden. de Ministers Calewaert, Geens en Staatssecretaris Akker mans: over de middenstandsopleiding. de Ministers De Backer en Kempinaire over: Monumenten en Landschappen. Zoals U ziet is het allemaal vrij ingewikkeld. Belangrijk is wel dat Minister Galle, ondanks het intreden van de P.V.V. in de regering, het grootste deel van zijn bevoegdheden heeft behouden. Enkel de «vaste afvalstoffen» heeft hij aan Kempi naire afgestaan. De Algemene Raad wordt samengeroepen om de politieke toe stand en het regeringsbeleid te bespreken, en tevens de aanvulling van het partijbestuur te beslissen. Voor deze Algemene Raad van zaterdag 12 juli zal kinderopvang voorzien zijn in de benedenzaal (refter) van het N.V.S.M.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1