E ei 1 SOI cial isl iscl ie vi isi ie RIJKSWACHTCOMPUTER ONDER CONTROLE EEN GEZELLIGE DAG OP DE GAVERS TE GERAARDSBERGEN GEZONDHEIDSZORG TOON UW OVERTUIGING NAAR BUITENUITÜ! FAMILIEFEEST VOOR ALLEN mm ,<p mi», N07nKS® v Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952404-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST vrijdag 1 augustus 1980 42* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P. Met medewerking van de Federatie voor Toerisme en het VVV. achteraf, op voorwaarde dat het efficiënt karakter van de preventie ve akties gewaarborgd wordt. 3. Het terrein dat financieel het meest zorg wekt is vanzelfspre kend dit van de therapie. Sinds de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en sinds de oprichting van de Wereldgezondheidsorganisatie is het recht op gezondheidszorg één van de fundamentele rechten van de mens. Meer en meer wordt het duidelijk dat dit recht niet eng kan gedefinieerd worden en niet los mag worden gezien van het meer algemeen recht op «fysisch, mentaal en sociaal welzijn». Indien er een gebied is, waarop dé socialistische gedachte van actieve inzet volstrekt noodzakelijk is, dan is het wel dit van de gezondheid: immers alleen door een aanzienlijke inzet van mensen en van materiële middelen en door een doordachte planning, kan dit recht op gezondheidszorg voor iedereen worden gewaarborgd. De socialisten hebben niet ge wacht op deze internationale er kenning van het recht op gezond heidszorg, om dit tot een van hun actieterreinen te maken: in de strijd voor de bescherming van de ge zondheid van de werkende bevol king en voor de solidariteit met de zieke medemens, hebben zij een onmisbare bijdrage geleverd. Sinds de Tweede Wereldoorlog is echter de ontwikkeling in deze sek- tor uiterst snel verlopen: de moge lijkheden op het gebied van zieken verzorging zijn ontzaglijk toegeno men, daarnaast is ook een beter inzicht gegroeid in de noden van de mensen en is men meer gevoelig geworden voor een bredere visie op het welzijn, zodat ook de milieu problemen en de psychische moei lijkheden aan bod komen. Bovenal echter is de financiële last van de gezondheidszorg zo groot gewor den dat een hernieuwde bezinning op de doelstellingen en een her nieuwde planning onmisbaar worden. In deze optiek moet dan ook het Congres dat de SP aan deze pro blematiek wijdt en de intense activi teit die eraan is voorafgegaan, ge zien worden: het gezondheidspro bleem moet in zijn volle omvang opnieuw worden onderzocht. Nieu we visies over de organisatie van de gezondheidszorg en over alle deelgebieden ervan dienen aan bod te komen, ten einde de socia listische aktie in de toekomst beter en doelbewuster te oriënteren. De grondgedachte, die naar onze mening kenmerkend zijn voor een socialistische visie op gezond-* heidszorg, hebben enerzijds be trekking op de organisatie ervan en anderzijds op de plaats van het menselijk individu binnen deze or ganisatie. A. Vooreerst moeten wij de organi- satieproblematiek in zijn meest brede dimensie zien. Het is duide lijk voor iedereen dat het niet vol staat een zieke arbeider te gene zen, wanneer blijkt dat zijn ziekte veroorzaakt wordt door factoren in zijn werkmilieu. 1. In de eerste plaats moet de actie gericht zijn op de volksgezondheid als algemeen probleem. Onder zocht dient te worden hoe onze gezondheid en ons welzijn in ge vaar worden gebracht (a) door de algemene milieuproblematiek (in de landbouw, de voedselindustrie, het gebruik van gevaarlijke produk- ten, de lucht- en waterbezoedeling, lawaai, kernafval en dgl.), (b) door de bijzondere risikofaktoren in het arbeidsmilieu (ongevallen, bezoe deling, psychische spanning) en (c) door de ziekteverwekkende facto ren in de kuituur en in onze gedragspatronen (drank, roken, verkeerde voeding, verkeerde leef gewoonten enz.). Op al deze ge bieden hebben wij een taak van onderzoek en opsporing, een taak van open intensieve voorlichting aan de bevolking en moeten maat regelen worden genomen, die de risiko's beperken. 2. Een tweede gebied waarop on derzoek en organisatie nodig zijn, is dit van de meer direct gerichte preventie: op welke terreinen is het nodig (of overbodig) acties te voe ren voor vroegtijdige diagnose van ziekten (kanker, TBC, enz.) of is een intense begeleiding van be paalde bevolkingsgroepen ge wenst (zuigelingen, bejaarden)? Welke mogelijkheden zijn er om ziekten te voorkomen door vacci natie en dgl Maatschappelijke in grepen die op grote schaal ziekten kunnen voorkomen zijn te verkie zen boven de individuele genezing In de rapporten van de werkgroe pen worden projecten voorgelegd voor nieuwe organisatieschema's van de gezondheidszorg. De grondgedachte is deze, dat de aan zienlijke financiële middelen die worden aangewend in deze sector door een betere aanpak, op een meer rechtvaardige wijze aan alle mensen zouden ten goede komen. Belangrijk is hierbij dat een aktieve inspraak van de patiënten zelf mo gelijk wordt, zodat alle noden wer kelijk aan bod kunnen komen. Voorstellen in deze richting zullen ongetwijfeld financiële en andere voorrechten van sommige deel groepen in de gezondheidszorg in het gedrang brengen maar het al gemeen welzijn dient ontegenspre kelijk het meest prioritair, zo niet enige objectief te zijn. B. Naast het organisatorisch as- pekt van de gezondheidszorg moet een even grote aandacht besteed worden aan de plaats van het indi vidu in dit geheel. In de gezondheidszorg is deze bij zondere aandacht onmisbaar. De patiënt is in een zekere zin altijd een verminderde persoonlijkheid, hij is verzwakt, hulpzoekend, vaak onzeker of angstig en hij staat tegenover gezonden die bevoegd zijn (geneesheren) of tegenover een onpersoonlijke organisatie (ziekenhuis). Deze situatie geeft gemakkelijk aanleiding tot bevoog ding vanwege de verzorgende in stanties en onmondigheid bij de patiënt. Daarom dient geijverd te worden voor inspraak van de patiënt op alle geledingen van de gezondheids zorg. Het SP-congres zou zijn doel niet volledig bereiken indien het niet een «charter van de rechten van de patiënt» zou uitstippelen waarbij naast de omschrijving van deze rechten ook de uitoefenings modaliteiten van deze in de per soon gelegen rechten zouden wor den georganiseerd. Uiteraard dient daarbij aandacht te worden be steed aan deze groepen waar het gevaar voor bevoogding het grootst is. Wetenschappelijke ontdekkin gen zijn vaak een weldaad voor de mensheid, zij kunnen echter ook een bedreiging vórmen. Tot het domein van de razend snelle ontwikkelingen behoort de micro-electronlca. Eén van zijn belangrijkste toepassingen is gesitueerd op het vlak van de informatieverwerking. Het sto ckeren van een ontzaglijke hoe veelheid onmiddellijk beschik bare en onderling combineerba re gegevens creëert enorme mo gelijkheden maar ook gevaren. Ook de rijkswacht heeft deze tech nologische vooruitgang in de uitoe fening van haar taak ingeschakeld. Te midden van de diverse data banken bekleedt de rijkswachtcom puter een niet onbelangrijke plaats. Volgens de memorie van toelich ting bij de wet van 2.12.57 is de preventieve taak van de rijkswacht van het grootste belang: «Ze legt de rijkswacht, benevens gestadige waakzaamheid, de ver plichting op voortdurend inlichtin gen in te winnen nopens de ge beurtenissen, die de openbare or de kunnen storen». Nu zijn «open bare rust, orde en veiligheid» vrij vage begrippen die niet voor een eenduidige definitie vatbaar zijn. De wet laat dus ruimte voor inter pretatie, terwijl de technologie enorme mogelijkheden te bieden heeft. De mogelijke aantasting van de persoonlijke levenssfeer is dus niet irreëel. De vrees en het onbe hagen bij velen omtrent het inwin nen en bijhouden van gegevens i.v.m. aktiviteiten of overtuigingen op levensbeschouwelijk, kultureel, syndikaal, mutualistisch of politiek vlak, is dan ook gewettigd. Temeer daar de controle op de rijkswacht, die onder drie voogdij ministers ressorteert, geen een voudige zaak blijkt te zijn. Fraktieleider Tobback wil de wet van 2.12.57 aangepast zien, nog vóór er een algemene wet tot be scherming van de privacy wordt goedgekeurd. In grote lijnen komt dit wetsvoorstel hierop neer: «Door de rijkswacht mogen geen inlichtingen worden ingewonnen of bijgehouden omtrent een aktiviteit of overtuiging op levensbeschou welijk, cultureel, syndikaal, mutua listisch of politiek vlak. Het verbod is mede van toepassing op gegevens van sociale bijstand of van medische aard, tenzij de betrokkene daarmee uitdrukkelijk heeft ingestemd. Het gebruik van de computer mag alleen geschieden in de vormen vastgesteld bij K.B. Op grond van deze inlichtingen mogen daarenboven geen over- heidsbeslissingen worden geno men dan nadat betrokkene van deze inlichtingen heeft kennis ge nomen. Alleen de minister van jus titie is bevoegd over het gebruik van de computer en brengt daar over jaarlijks verslag uit bij de Wet gevende Kamers. Eenieder die ernstige redenen heeft om te menen dat overeen komstig de bepalingen van dit arti kel over zijn persoon inlichtingen zijn ingewonnen, heeft het recht om aan de Minister van Justitie daarvan inzage te vragen, onder de voorwaarden en in de vormen vastgesteld bij een in Ministerraad overlegd koninklijk besluit». Tenslotte voorziet het wetsvoorstel in een Vaste Commissie voor toe zicht op de justitiële documentatie die een adviserende en controle rende taak heeft m.b.t. de informa tieve taak van de rijkswacht. Jaar lijks zal deze commissie haar be vindingen overmaken aan de voor zitters van Kamer en Senaat. N.W. Uw afdeling of het secretariaat hééft daarvoor enkele mooie zaken ter beschikking en... tergelijkertijd geeft U aldus een extra steuntje. Geef een origineel geschenk zoals de schaal afgebeeld op de foto, of een leuke asbak, de prijs valt best mee. De schaal, te gebruiken als sierstuk of als fruitschaal kost 270 fr. en de asbak 170 fr. Er is echter nog heel wat meer te verkrijgen zoals: aanstekers, tinnen schotels en asbakken, horloges, zelfklevers, T-shirts, bierglazen enz... Vraag vrijblijvend inlichtingen, of liever breng ons eens een bezoek: secretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst, tel.: 053/70.51.51. SCHELDE ^ENDERMONDE\^ K\ AALS' 0 0 s L A A DENDER LEE IDENAANDC 10 Km 15 Km 20 Km 25 Km H JOKm BRABANT GcRAAJrC^le DENDER LESSEN EDlNGfc V Ter verduidelijking waar «De Gavers» gelegen zijn dit situatieplan. De Zuidoostelijke hoek van Oost-Vlaanderen In het heuvelig landschap van de Vlaamse Ardennen, met een bruuske overgang van de vlakke Dendervallei naar de 110 m hoge Oudenberg, daar waar op zompige valleigronden zich langs weerszij den van de Dender honderden me ters uitstrekken, waar populieren- bossen en drassige meersen me kaar afwisslen, liggen de Gavers. Door de zandwinning, nodig voor het bouwrijp maken van het indus triegebied te Schendelbeke (1974), werd er in de Gavers een waterplas van 12 ha gegraven. Door de goe de samenwerking tussen de ver schillende instanties kon dit meer reeds in 1976 opengesteld worden voor het publiek. Het succes bleef niet uit; daarom werd in 1977 ge start met de bouw van een kam peerterrein en de aanleg van het dagrecreatieterrein met bootstei gers, zwemgelegenheid, ligweide, cafetaria en speeltuigen. In hetzelf de jaar nog werd een tweede plas van 6,5 ha bijgegraven; het zand hieruit gewonnen diende voor de aanleg van de nieuwe Zonneb- loembrug te Geraardsbergen. Het totale project zal ten slotte een oppervlakte hebben van 120 ha. Op de waterplas van 30 ha zal de watersportliefhebber volledig aan zijn trekken komen. Volgende pro jecten staan op stapel: zwemzone met vaste bodem, strand, ligweide, uitbreiding boothaven, verbindings vijver tussen de bestaande plas sen, horecacentrum, bungalow park, jeugdkampeerterrein. Het kampeerterrein is officieel geopend in juli 1978, de kamping is van dan af jaarlijks open van 1 april tot 1 oktober. Het terrein van 6,5 ha telt 210 kampeerveldjes en is van alle comfort voorzien; het ligt mid denin in het groen, en heeft een eigen aanlegplaats voor bootjes (in verbinding met het Gavermeer). Leidingwater is steeds bij de hand, terwijl het gebruik van electriciteit (220 V) net zo gemakkelijk gaat als thuis. De kampeerder kan beschik ken over moderne douches (warm- koud), toiletten, wastafels, voet wasbakken, vaatwasbakken, was machines, droogtoestellen, strijk planken en een gemeenschappelij ke keuken. In de kampeerwinkel is alles te verkrijgen tegen matige prijzen. Eéndagstoeristen kunnnen terecht op het dagrecreatieterrein met een gezellig ingerichte kantine, speeltuigen voor de kinderen, zwemgelegenheid, lig- en speel weiden en een verhuurdienst voor boten. In het Gavermeer ken je zwem men, zeilen, roeien en surfen. Ver stokte hengelaars vissen er op pa ling, baars, snoek, voorn, karper... Het hele jaar door kunnen water sportliefhebbers er steeds met hun eigen boot terecht, en in de zomer maanden worden er zeilboten, surfplanken, kajaks, roeiboten en pedalo's te huur aangeboden. Zei lers of surfers die nog geen of weinig ervaring hebben, kunnen er een cursus volgen. Zoekt u de drukte aan het water liever niet, dan kan je een gezonde, rustige wandeling rond de vijver en door de bossen maken. De wande laar die de Oudenbergstreek wil exploreren, kan vanuit de Gavers via verschillende wandelwegen alle hoeken van dit mooie landschap bereiken. Familiefeest Voor Allen Het is op dit prachtig domein dat op 7 september a.s. het groot familie feest ten voordele van ons week blad «Voor Allen» plaatsheeft. Bo venop de vele recreatiemogelijkhe den wordt tijdens deze dag nog een hele waaier extra-activiteiten georganiseerd, waarvan hierbij een overzicht wordt afgedrukt. PROGRAMMA Voormiddag 9 tot 11 u.: viswedstrijd, Wielertoe ristenconcentratie. 11 tot 12 u.: Prijsuitreikingen, Ape ritiefconcert «Harmonie Hand in Hand». Namiddag 13 tot 15 u.: Wandelconcerten door de Muziekmaatschappijen. «De Verbroedering», «De Voorwacht» en diverse trommelkorpsen. 15 tot 17 u.: Speciaal feest voor de gepensioneerden. Orkest «Voca tion», presentatie René van der Speeten, goochelaar en illusioniste Mardho - Kathy. 17 tot 19 u.: Modeshow 19 u.: Dansfeest: orkest «Voca tion». Doorlopend gans de dag: gerrebol- ling, bakschieten, stand met matte- taarten, Geraardsbergse sigaren, oliebollen, frituur, barbecue, bier standen, raden van gewicht hesp... De kinderen kunnen hun hartje ophalen In de speeltuin.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1