TEXTIELPLAN MOET REDDING BRENGEN VOOR DE TEXTIELSEKTOR GEEN VAKANTIESTEMMING MAAG DE GEWONE SHOW VAN DE OPPOSITIE Ondanks de verlofperiode toch nog 10 nieuwe lezers DE S.P BEZORGT LEDE EEN NIEUWE BURGEMEESTER DE. VEROUDERING VAN DE REVOLKING VRAAGT EEN EIGEN POLITIEK FAMILIEFEEST VOOR ALLEN fel Affiche met programma op blz. 4 GeraanislwroM gemeenteraadszitting LEZERSWEBVING VOOR AUEN mm Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMEN 9300 AALST Vrijdag 8 augustus 1980 42" jaargang nr. 30 Weekblad van de S.P. Het textielplan van Minister van Economische Zaken Willy Claes voorziet geld ter verbetering en kompetiviteit van de kleding- en textielnijverheid. Dit reddingsplan zal gespreid worden over vijf jaar en vraagt een financiële injectie van 35,7 miljard. De bedoeling van het plan is de afbouw van de tex tiel- en kledingnijverheid verder af te remmen, terwijl nieuwe toe komstmogelijkheden worden ge schapen. De uitvoering van dit plan voorziet een afvloeiing van onge veer 15.000 personeelsleden maar waar anderzijds 20.000 arbeids plaatsen worden gered die anders zonder het plan zouden verloren gaan. De textielsector is ziek. Hoe ziek is moeilijk te bepalen. De opkomst van de Derde Wereldlanden is hier niet vreemd aan, vooral daar be langrijke multinationals hun plaats van produktie hebben verlegd. Van de 185.000 personeelsleden in 1975 blijven er momenteel nog een 125.000 over in deze sector. Mc Kinsey zegt in een rapport dat deze arbeidsplaatsen enerzijds door abnormale invoer en ander zijds door de technische evolutie zijn verloren gegaan. De textielindustrie speelt ondanks de enorme moeilijkheden nog steeds een belangrijke rol in de Het plan van Minister Willy Class moet de textielindustrie nieuw leven Inblazen. economie van ons land en vooral in Vlaanderen zijn heel wat streken afhankelijk van deze sector. Reacties positief De textielbazen reageerden tot hier toe gunstig op het plan, ondanks het feit dat die verlichting van de fiscale en sociale lasten in het vijfjarenplan niet werden weerhou den. Zij hechten bijzonder belang aan de doelstellingen voor het her stel van het concurrentievermogen en de rentabiliteit van de onderne mingen. De hulp van het plan mag echter niet dienen om ondernemin gen kunstmatig in leven te houden. In dat geval is het plan niet meer dan een werkingstoelage ten nade le voor de gezonde bedrijven, al dus de verschillende organisaties. De textielindustrie vraagt dan ook met aandrang dat het plan ten spoedigste zal worden uitgevoerd, opdat de bedrijven tegen 1985 op nieuw kompetitief en rendabel zou den zijn. Het ontwerp, beheer en later de uitvoering moet worden toever trouwd aan een centraal drieledig orgaan, bestaande uit regering, werkgevers en werknemers. Alle ondernemingen uit het land moe ten op dezelfde manier behandeld worden. Er mag geen discriminatie bestaan tussen de diverse onder nemingen wat ook hun omvang of juridisch statuut moge zijn. Ook de sociale partners dringen aan op een spoedige mogelijke uitvoering van het plan in nage noeg ongewijzigde vorm, nadat het begeleidingskomitee op tal van punten meer uitleg had gevraagd. Openbare zitting Tijdens de openbare zitting nam de raad kennis van het ontslag van raadslid Remi Limbourg. Hij wordt opgevolgd door Denis Van Trim- pont. Daarna volgde de goedkeuring van de begrotingswijzigingen voor de kerkfabrieken van de O.L. Vrouw- kerk van Zandbergen en de St - Bartholomeuskerk van Geraards- bergen. Met 21 ja tegen 4 neen stemmen werd de rekening van het dienst jaar 1979 van het O.C.M.W. - ver zorgingsinstelling goedgekeurd. Vervolgens ging de raad akkoord met volgende leningen op 20 jaar: Deze nieuwe aanwinst van 10 nieuwe lezers voor ons weekblad gedurende de voorbije vakantieweken bewijst de inzet van onze militanten. De vakantieperiode kan een geschikte periode zijn om vrienden en of kennissen te laten kennismaken met ons weekblad, dat toch de spiegel is van de activiteiten op partijvlak. Wekelijks zijn op het secretariaat exemplaren van Voor Allen beschikbaar voor promotie. Wanneer U adressen van mogelijke lezers hebt, kunnen deze GRATIS een proefnummer toegestuurd krijgen. Anderzijds kunnen de afdelingen een aantal exemplaren krijgen om bijvoor beeld rond te delen in een wijk van hun gemeente. Maak van de promotiemiddelen gebruik om op die manier ons lezersaantal de hoogte in te krijgen. De 10 nieuwe lezers werden aangeworven door: Clement Nelly, Geraardsbergen 1 Van Hover Robert, Aalst 1 De Loor Herman, Zottegem 1 Gillade Lucienne, Aalst 3 Monsieur Eddy, Aalst 4 4.956.000 fr. voor gemeentelijk aandeel restauratiewerken aan de O.L.Vrouwkerk te Moerbeke. 1.450.000 fr. voor aanleg voet paden Dorpstraat en Overraad- straat te Nieuwenhove. 1.393.000 fr. voor buitengewo ne herstellingswerken aan wegen groot verkeer 97, 97 bis en 501 (Ophasselt-Schendelbeke) 1.295.000 fr. voor buitengewo ne herstellingswerken aan buurt weg van groot verkeer nr. 117 Elzenstraat te Goeferdinge. 1.180.000 fr. voor buitengewo ne herstellingswerken aan bw. groot verkeer nrs. 117, 219 en 220 (Zariardinge - Goeferdinge - Over- boelare) 2.182.000 fr. voor gemeentelijk aandeel in de buitengewone her stellingswerken aan weg van groot verkeer nr. 74 ter - Voldersstraat. 219.000 fr. voor toelage aan kerkfabriek St. Bartholomeus te Geraardsbergen - droogleggen muren van kerk. 2.817.000 fr. voor wegeniswer- ken aan buurtweg 21 - Plankkou- terstraat te Overboelare. Voor de bouw van een brandweer kazerne wordt een lening aange gaan van 27.700.000 fr. op een termijn van 30 jaar. De raad besliste het gebouwen complex, gelegen Dagmoedstraat te Schendelbeke aan zijn be stemming als gemeentehuis, ge meenteschool en schoolhuis te onttrekken en in het algemeen ter beschikking te stellen voor alle so- cio-culturele en sportaktiviteiten. De laagspanningsontdubbeling voor de stationweg (Kortelake- straat te Overboelare) werd goed gekeurd met een raming van 27.809 fr., evenals de plans voor de openbare vertichtingswerken te Zandbergen meer bepaald aan de toegangsweg naar de pastorie. Daarna volgde een hele reeks openbare werken, waarvan hier een opsomming: Verbeteringswerken Jonckheers- veldbaantje, aangepast ontwerp met plans, lastenboek en raming t.b.v. 5.340.336 fr. Verbeteringswerken Penitenten straat: het bundel van de eindafre kening voor de verbeteringswerken aan de Penitentenstraat ten bedra ge van 4.771.261 fr. Aanleggen van voetpaden in de Buizemontstraat - Goedkeuren aangepast ontwerp: met plan, las tenboek en raming t.b.v. 2.250.864 fr. Aanleggen voetpaden in de Kanak- kendries en Zarlardingsestraat (ex- Goeferdinge en Zariardinge) - Goedkeuren: aangepast ontwerp met plan, lastenboek en raming t.b.v. 1.967.898 fr. lees door p. 5 Toen na de gemeenteverkiezingen van oktober 1976 de heer Grepdon de meeste voorkeurstemmen be haalde twijfelde geen enkele Lede naar er aan dat deze CVP-demo- kraat de nieuwe burgemeester van Lede zou worden. Inderdaad bleek duidelijk uit al de CVP-kiespropaganda dat «hun kandidaat» met de meeste voor keurstemmen zou voorgedragen worden als burgemeester. Doch zoals de Leedse socialisten reeds meermaals ondervonden hebben, hield ook ditmaal de Leedse CVP haar woord niet. De mannen met de poen zouden de titel van burge meester dragen. Zelfs geen sche penambt bleef over voor de kristen- demokraat met de meeste voor keurstemmen. Dit nam de heer Grepdon echter niet en sloot een overeenkomst met «de socialisten» en lijst «Lede 77». Door deze koalitievorming zou de heer Grepdon vier jaar burge meester van Lede worden. Zoals overeengekomen was diende de heer Gravez na twee jaar zijn ont slag in als burgemeester. De koali- tiemeerderheid droeg onmiddellijk de kandidatuur voor van de heer Grepdon maar de franstalige CVP- minister van binnenlandse zaken «Gramme» weigerde tot driemaal toe deze kandidatuur aan zijne ma jesteit de Koning voor te leggen. Langs officieuze weg benaderde men zelfs onze schepen Minnebo om hem tot burgemeester voor te dragen. Deze weigerde echter krachtdadig. Op een gegeven woord of een geschreven overeen komst komen de socialisten niet terug. Het PS-bestuur was het hier volledig mee eens. De CVP-voorzitter van Lede, de heer Muller dreef het zelfs zo ver, om een paar maanden terug, in de CVP-post te schrijven dat iedereen kon burgemeester worden, uitge zonderd één persoon, te weten de heer Grepdon. De heer Muller had echter de nieu we regeringskoalitie uit het oog verloren, waarvan de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken een waalse socialist is. Ingevolge het aandringen van ons partijbestuur, dat er aan hield de geschreven overeenkomst volledig na te leven, werd bij Kameraad Minister Mare Galle aangedrongen om van zijn kollega minister Mo- reau te bekomen dat Lede een nieuwe burgemeester, namelijk de heer Grepdon, zou krijgen. Uiteindelijk in juli II. werd door zijne majesteit het benoemingsbesluit ondertekend waarbij de heer Grep don tot burgemeester werd benoemd. Op woensdag 6 augustus legde de heer Grepdon de eed af bij de provinciegouverneur. Uiteindelijk is dus gerechtigheid geschied. De heer Grepdon ver krijgt weliswaar met vertraging waar hij reeds jaren recht op had. De CVP kan zich bezinnen over het gezegde «wie een put graaft voor een ander valt er zelf in». De Leedse socialisten wensen de heer Grepdon een vruchtbaar ambtstermijn en geven hem de verzekering dat hij steeds op hun royale medewerking mag rekenen. Onze hartelijke dank gaat hierbij naar onze vriend minister Mare Galle, die zich steeds ingespannen heeft om de door de socialisten afgesloten overeenkomst te doen naleven, wat hem uiteindelijk is gelukt. GC - FT In een vorig artikel, deden we op merken dat voor heel wat sociale problemen het van belang is de evolutie van de demografie te vol gen. We deden toen de analyse van twee leeftijdsgroepen: de school- en de beroepsbevolking. De recente nataliteitsdaling in Bel gië, alsmede de verdere indijking van de sterfte in de toekomst, doen vermoeden dat het verouderings proces geenzins zijn hoogtepunt heeft bereikt. Ofschoon de bevol- kingsveroudering niet als een ty pisch Belgisch verschijnsel kan worden beschouwd andere Eu ropese landen worden met hetzelf de fenomeen geconfronteerd kan men zich afvragen of België niet het eerste land is waar de problematiek in een zodanige scherpe vorm aan de orde is, dat een eigen politiek zich opdringt om het proces binnen bepaalde gren zen te houden. De bejaarden De bevolking van 65 jaar en meer zal lichtjes dalen van 1981 tot 1983, maar tussen 1985 en het jaar 2000 zal er een stijging zijn met meer dan 200.000. Er zullen in het jaar 2000, 1.539.158 65 jaarplus sers zijn of 15,3 van de totale bevolking, terwijl er in 1920 op een doorsnee bevolking van 100 inwo ners men iets meer dan 6 bejaar den telde. Er is de sterke stijging van het aantal personen van 60 tot 64 jaar, van 469.202 in 1976 tot 567.412 in 1985. Dit zal erg zwaar doorwegen op het stelsel van het brugpen sioen indien het verder blijft be staan en veralgemeend wordt. De aangroei van de groep der hoogbejaarden zal heel veel deli- kate problemen stellen inzake hun verzorging, hun huisvesting of hun onderbrengen in geschikte tehui zen. De groep bejaarden van 80 jaar en ouder, vertegenwoordigde in 1947, 12,3 van de leeftijds groep boven de 65 jaar, in 1976 was het 17,5 en 1985 wordt dat 22,3 Wat betreft de evolutie van de bevolking van 65 jaar en meer zijn voor onze beide arrondissementen de vaststellingen de volgende Aalst: er is eerst een daling van 36.927 in 1980 tot 34.688 in 1985 of - 2.239. Maar de volgende jaren een belangrijke stijging tot 41.178 in het jaar 2000 of 6490. Dit dreigt heel wat problemen te stellen voor de toekomst. Oudenaarde: daar zijn de schommelingen minder be langrijk. Er is daling van 19.152 in 1980 tot 17.251 in 1985 of - 1901. De stijging ligt de volgende jaren heel wat lager dan in Aalst. Het gaat tot 17.886 in het jaar 2000 of 645. De veroudering van de bevolking wordt door de statistici uitgedrukt in wat zij noemen: seniliteitscoëffi- ciënten. Het is de verhouding van de bevol king van 65 jaar en meer tot de jongeren van 0 tot 14 jaar. Voor het Rijk is de coëfficiënt in 1980 71 het is te zeggen 71 bejaarden tegen over 100 jongeren van 0 tot 14 jaar. De coëfficiënt voor het Rijk wordt 73 in 1985 en 81 in 200. Voor Aalst zijn de coëfficiënten in 1980: 71, in 1985: 73 en in 2000: 87, dus ruim hoger dan voor het Rijk. Voor Ou denaarde liggen ze nog hoger: ze zijn respectievelijk 9186 en 92. Voor onze beide arrondissemen ten staan we dus werkelijk voor een veroudering van de bevol king. De ouderen blijven in de streek maar de jongeren gaan zich vestigen in een stad of ge meente dichter bij hun werk plaats. E. De Nauw

Voor Allen | 1980 | | pagina 1