li Geen feest zoals een ander EURO-TELEX 2% INHOUDING OP WEDDE OPGESCHORT ARRONDISSEMENT AALST 1.000 VROUWELIJKE ARBEIDSPLAATSEN VERLIES IN 5 JAAR EEN ABSOLUTE TOPPER Energie Vooruitzichten kolen Dialoog Parlement-Commissie REUZE SFEER IN TENT Kedaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 12 september 1980 42" jaargang nr. 35 Weekblad van de S.P. FAMILIEFEEST VOOR ALLEN ZET DE GAVERS OP STELTEN Op voorstel van haar voorzitter A. Van den Bossche nam onze federatie het initiatief een «feest Voor Allen» in te richten ten bate van onze socialistische dag- en weekbladpers. Voorname lijk «Voor Allen» is ons zorgenkind, omdat wij nieuwe kost prijsverhogingen inzake druk en verspreiding weigeren door te rekenen aan onze lezers. Dus geen gemakkelijkheidsoplos sing! Senator Willy Vernimmen bracht het goede idee aan een feest te organiseren in de «Gavers» te Onkerzele-Geraardsbergen, in plaats van het traditionele bal. Weer geen gemakkelijkheidsoplossing, maar dank aan de onverdroten medewerking van vele militanten en afdelingen werd dit feest reuze! Uiteraard dient men de weermaker aan zijn kant te hebben, maar de medewerking van verschillende militanten en afdelingen mag als voorbeeld gesteld worden. Het is door de verantwoordelijken uit onze federatie het bewijs dat met dynamisme en aktie door onze beweging heel wat bereikt kan worden. Was de financiële opbrengst inderdaad van enorm belang, het vertrouwen te kunnen rekenen op duizenden simpatisanten en honderden militanten uit ons arrondissement is het nog veel méér. Met hen kunnen wij bergen werk verzetten ten bate van ons socialistisch ideaal en onze opdracht tot bewustwording. Wij weten dat wij tegenover de konservatieve pers in de verdrukking staan, maar onze aktie moet verder gaan en lonend worden. «De Morgen» en «Voor Allen» zijn onmisbare peilers waarop wij moeten bouwen. Verdere nieuwe lezers werven en onze federatie uitbouwen ook inzake ledenaantal en afdelingswerking is een dwingen de opdracht. Ook hiervoor rekenen wij op onze militanten! Jacques Timmermans De Commissie heeft een voorstel voor richtlijn goedgekeurd om het energieverbruik te laten vermelden op de etikettering van diepvriezers, koelkasten, was- en vaatmachines, zoals dat al het geval is voor huishoudelijke elektrische kooktoestellen. Het is de bedoeling de consu ment in staat te stellen toestellen te kopen die zuinig energie verbruiken In 1979 bedroeg het aandeel van de steenkool 19,4 procent van de totale vraag naar energie in de E.G. Het verbruik was gestegen met 7,4 procent tegenover 1978, tot 308,6 miljoen ton. De nieuwe start van de ijzer- en staalindsutrie heeft geleid tot een stijging van het cokesverbruik met 10,8 procent in vergelijking met 1978. Het verbruik van de centrales is toegenomen met 10,4 procent en bedroeg ongeveer 178 miljoen ton in 1979. De steenkoolproduktie was in 1979 iets omhoog gegaan tot 238,7 miljoen ton. Niettegenstaande de gematigde prijsstijgingen was de concurrentiepositie van de communautaire steenkool erop achteruitgegaan. In 1979 heeft de Gemeenschap 59 miljoen ton steenkool ingevoerd, wat neerkomt op een stijging met 30 procent. Dat blijkt uit het rapport van de Commissie over de kolenmarkt van de EG in 1979. Volgens dit rapport zal de vraag in 1980 weinig schommelen, en de eigen produktie zal iets hoger liggen dan in 1979. De invoer van steenkool uit derde landen zal toenemen, wat vermoedelijk evenwel het evenwicht tussen vraag en aanbod niet in gevaar zou brengen. Runderbrucellose: Volgens de Europese Commissie past het Belgisch ministerie van Landbouw momenteel de adequate methodes toe voor de versnelde uitroeiing van runderbrucellose. In de EEG wordt op dit stuk een goede vooruitgang gemaakt. In Denemarken, Nederland. Luxemburg en de Bondsrepubliek komt de ziekte niet of haast niet meer voor. In België was in 1976 nog ongeveer 2,4% van de rundveestapel getroffen, maar dit was in 1979 al teruggelopen tot 0,8%, een evolutie die ook in de andere lidstaten waar de ziekte nog voorkomt wordt vastgesteld. Deze vijf lidstaten, die communautaire programma's hebben lopen voor de versnelde uitroeiing van brucellose, ontvangen daarvoor steun van de EG. Die steun is onderworpen aan technische criteria waaronder de meldingsplicht, een regelmatig bloedonderzoek bij de rundveebeslagen, het binnen de dertig dagen slachten van dieren die positief bleken en de controle op verplaatsingen. Reeds vanaf vrijdag was er een abnormale bedrijvigheid op De Gavers. Omstreeks middag rees op het grasveld een enorme tent de hoogte in. De start van de voorbereidingen voor het Familiefeest Voor Allen was gegeven. Met een ploeg vrijwilligers werd gezwoegd tot een stuk in de avond om de tafels en stoelen te verdelen op de verschillende plaatsen waar organisaties een stand hadden voorzien. Ook zaterdag was het druk, standen dienden klaargemaakt, en de laatste voorbereidingen werden getroffen. Een grote vrees was het weer. Het zou immers kunnen gebeuren dat de weermaker ons niet goed gezind zou zijn, en wat dan... Gelukkig waren de vooruitzichten goed, en wat nog beter was, ze kwamen uit. Zondagmorgen was de spanning van de gezichten, nu de zon scheen kon er eigenlijk niets meer mislopen. Op de binnenpagina's leest u uitgebreide verslagen van een feest dat uiteindelijk een «topper» werd. Op het gevaar af dat we wegens de overvloed aan activiteiten, iets over het hoofd zouden hebben gezien. De reuze tent vooraan op het feest terrein van de Gavers moest zowat het centrale gebeuren zijn van het «familiefeest». En dat was ook zo, al lokte het prachtige laat zomerse weertje velen naar de boord van het meer en de daar klaarstaande stands van de verschillende par tijafdelingen. Alles was in paraadheio gebracht om de organisatie in de tent tot een goed einde te brengen. Militanten van de afdeling Groot-Aalst waren al vroeg op post om de bediening te verzorgen. De voorziene twee togen werden er uiteindelijk drie. Aan deze derde toog kwamen nog een aantal kameraden van andere afdelingen meehelpen. Kortom bin nen de tent liep alles gesmeerd behalve één belangrijk ding, één voor één geraakten de togen zon- Ingevolge de kordate reactie van de ACOD, de andere vakbon den en later ook van S.P.-voorzitter Karei Van Miert heeft de regering beslist om haar eerder genomen maatregel op te schorten. De vakbonden hebben echter meer uitleg gevraagd over de betekenis van het begrip «opschorting» («en suspens» in 't Frans). Zolang men daarover geen klare uitleg van de regering ontvangt, blijft de stakingsaanzeg gehandhaafd. Alle ACOD-leden blijven gemobiliseerd voor de staking van vrijdag 19 september a.s. en volgen ondertussen via onze pers het verloop van de kwestieuse onderhandelingen. De Voorzitter, Eddy Dierickx der bier. Toen in het holste van de nacht de laatsten van onder het zeil verdwenen er nog enkele schaarse flessen limonade en coke over. Het programma in de tent starte al omstreeks 11 uur met een weerom schitterend apperitief concert van de Socialistische Harmonie «Hand in Hand». De aanwezigen vergas ten dirigent Honoré Verstraeten en zijn muzikanten dan ook met een daverend applaus. Dan was het de beurt aan Henri De Smet om de zaal te vergasten op socialistische liederen zoals alleen «Harry Pink' die kan brengen. Spij tig toch dat het zo moeilijk is gewor den om een socialistisch zangkoor op te bouwen, want wat onze partij genoot daar ten gehore heeft ge bracht kan men niet zonder ontroe ring aanvaarden. Een leuk idee voor een volgend familiefeest is misschien wel een zangwedstrijd met socialistische liederen. Mogelijk zit daar de vonk voor een socialistisch koor? In de vroege namiddag applaudiseerde de zaal voor Karei Van Miert. Onze partijvoorzitter in een sportieve T- shirt en met vrouw en kind reageer de spontaan en eenvoudig op deze verwelkoming. René Van der Speeten die zich inmiddels achter de disco-bar had geplaatst bracht er meteen de stemming in en nog geen half uur later liep de grote tent met 600 zitplaatsen vol. Dit artikel behelst een commentaar over de evolutie van de aan de Sociale Zekerheid onderworpen werknemers in het arrondissement Aalst tijdens de periode 1974 - 1979. De tabellen zijn ontleend aan de jaarverslagen van de Rijks dienst voor Sociale Zekerheid (R.S.Z.) die een evolutie weerge ven van de bezoldigde tewerkstel ling. zie tabel pag. 4 Handarbeiders (arbeiders) en hoofdarbeiders (bedienden) in de periode 1974-1979 Uit deze tabel blijkt dat sinds 1974 het aantal handarbeiders ieder jaar daalde in het arrondissement Aalst. Het aantal hoofdarbeiders is daar entegen bestendig gestegen. In 1974 was het globaal aantal werk nemers verdeeld over 63,70% handarbeiders en 36,30% hoofdar beiders. In 1979 was de onderver deling als volgt: 57,18% handar beiders en 42,82% hoofdarbei ders. Betreffende de verdeling van de werknemers per geslacht valt te vermelden dat in vergelijking met 1974 het aantal vrouwelijke ar beidsplaatsen is gedaald met 1.004 eenheden. Het aantal man nelijke arbeidsplaatsen is gestegen met 583. Het gezamenlijk aantal werknemers is gedaald met 421 eenheden. In de periode 1974 - 1979 daalde bij de vrouwelijke werknemers het aantal handarbeiders met 2.874 eenheden en steeg het aantal hoofdarbeiders met 1.870. In de zelfde periode daalde het aantal mannelijke handarbeiders met 754 eenheden en steeg het aantal mannelijke hoofdarbeiders met 1.337 eenheden. In het arrondissement Aalst was in 1974 het aantal werknemers sa mengesteld uit: 57,12% mannelijke werknemers en 42,88% vrouwelij ke werknemers. Deze verdeling was in 1979 licht gewijzigd: 58,72% mannelijke werknemers en 41,28% vrouwelijke werkne mers. R.S.Z. - werknemers per bedrijf stak in het arrondissement Aalst in de periode 1974 - 1979 De vergelijking van de tewerkstel ling in 1979 met 1974 wijst uit dat het globaal aantal werkn-smers in het arrondissement Aalst met 421 eenheden is afgenome- Wat de sectoren betref! r- vergelij king met 1974 is het aanta: -verkne- mers het sterkst gedaald in de groep be- en verwerkende indus trieën, een vermindering met 24,60% (- 5.339) t.o.v. 1974. In de betrokken groep was de daling al gemeen op uitzondering van voe ding en diversen na. De verminde ring was proportioneel het meest uitgesproken in de sectoren schoe nen en kleding (- 2.437 d.i. 36, 15%), textiel (- 2.321 d.i. 33,80%); drank (- 268 d.i. 32,02%);,hout en houten meubelen (- 618 d.i. 25,33%); tabak (- 7 d.i. 15,91%); rubber en plastic (- 231 d.i. 13,77%). De teruggang was het' geringst in de sectoren papier (- 8 d.i. 3,29%) en leder (- 3 d.i. 1,16%). lees door pag. 4

Voor Allen | 1980 | | pagina 1