BELANGRIJKE VERBETERINGEN AAN STATUTEN VAN INTERGEIH HET BOS OPNIEUW IN DE BELANGSTELLING TWEEDE EUROBAL SENATOR WILLY VERNIMMEN Nationaal Congres op 5 oktober: AANSLAG OP DE DUIVENSPORT TE GERAARDSBERGEN ZATERDAG 20 SEPTEMBER A.S. Vrijdag 19 september 1980 42* jaargang nr. 36 Weekblad van de S.P. Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Wiilie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Toen in november 1979 de ge meenteraadsbeslissingen van 28 Oostvlaamse gemeenten in ver band met het oprichten van een hergroeperingsintercommunale sa men met de privé-maatschappijen Ebes en Intercom, ter tafel werden gelegd van de Minister van het Vlaamse Gewest moest de Minis ter vaststellen dat uit de overgeleg de stukken niet bleek dat de ge meenten de keuzemogelijkheid om de distributie van elektriciteit, gas en T.V. - F M. signalen toe te vertrouwen aan een zuivere (dit is zonder deelneming van een privé- maatschappij) intercommunale, hadden onderzocht. Bekommerd om de belangen van de gemeenten, inzonderheid de fi nanciële, veilig te stellen oordeelde de Minister dat de gemeenten ook de voorstellen van Inter-Regies moesten onderzoeken en dan op nieuw beslissen. Inter-Regies had namelijk voorstel len uitgewerkt omtrent de uitbating van het gebied dat Intergem zou bestrijken, in zuivere intercommu nale. Dit gezond principe, nl. dat bij her groepering of oprichting van een nieuwe intercommunale de gemeenten moeten beslissen op De Minister van Financiën, de liberaal P. Hatry, heeft in volle vakantieperiode, nl. op 22 augustus en zonder eni ge vorm van overleg met de Belgische Duivenbond een Koninklijk Besluit uitgevaar digd waarbij voortaan 11 ten honderd belasting zal gehe ven worden op de inzetten vanaf 250 fr. per eigenaar en per prijskamp. Tevens zal voortaan van af nieuwjaar 5 fr. taks in plaats van 1,10 fr. dienen betaald worden bij de aan koop van duivenringen. Het hoeft geen betoog dat dit een zware klap en een financiële aderlating bete kent voor de 113.000 dui- venliefhebbers. De duivensport wordt hoofdzakelijk beoefend door de kleine man, die na zijn dagtaak nog een beetje rust en ontspanning vindt op zijn duiventil en nu wil men deze man nog zijn hob by ontnemen of er hem in ieder geval meer doen voor betalen. De vroegere petroleumboss en nu Minister van Finan ciën heeft met dit Koninklijk Besluit de grootste klap aan de duivenliefhebberij toege bracht - 11% voor de staat en 7% voor de maatschappij 18% afhouding op het prijs geld. Men heeft eerst getracht om 2% af te houden van de wed de van de staatsambtena ren, dit is echter ingevolge het hevig protest van de vakbonden niet gelukt en nu tracht men de duiveniief- hebbers doen op te draaien. Dit loopt allemaal de spuiga ten uit, vooral ais men weet dat nog jaarlijks 200 miljard gefraudeerd wordt en dat de bankiers met vele miljarden het land uitvluchten naar fiskale paradijzen en daarte gen wordt niets onder nomen. Ik geef de duivenliefhebbers en de maatschappijen de raad om zoveel mogelijk protest uit te oefenen en acties te ondernemen om. deze maatregel te doen in trekken. Eddy Dierickx voorstellen van de verschillende mogelijkheden (uitbating in eigen beheer, gemengde' intercommuna le, zuivere intercommunale) werd later opgenomen in het regeerak koord van de Vlaamse deelrege- ring. Minister Galle werkte op die basis reeds een omzendschrijven uit dat aan alle gemeenten werd gestuurd. In de loop van de maanden mei en juni hebben de gemeenteraden op nieuw beslist. Ze opteerden voor de gemengde hergroeperingsinter communale, met uitzondering van de gemeenten Herne en Galmaar den die besloten na het verstrijken van de duur van hun oude inter communale, 1984 hun vrijheid te rug te nemen. Uit respect voor de gemeentelijke autonomie heeft Minister Mare Gal le groen licht gegeven voor het verlenen van de machtiging tot op richting, die op 14 augustus door het Staatshoofd werd ondertekend. Vooraleer nu de statuten aan de koninklijke goedkeuring te onder werpen, wil de Minister echter nog een aantal belangrijke verbete ringen aanbrengen. De statuten van de intercommunale regelen de betrekkingen tussen de privé- maatschappijen eendeels en de gemeenten en de provincie Oost- Vlaanderen anderdeels. De Minister wil de statuten verbete ren vanuit het belang van de totali teit van de gemeenten en vanuit de basisfilosofie van de bestaande wet op de intercommunales. Belangrijke verbetering wil hij bren gen aan de bestaansduur. De over eenkomsten die thans of in een nabije toekomst verstrijken, wer den alle afgesloten voor 30 jaar. Thans wordt die periode ingekort. Voor Intergem zal hij niet verder mogen reiken dan 20 jaar. Zulks Naar aanleiding van de organisatie van de «2e Week van het Bos» (begin oktober) gaf Mare Galle, Minister van de Vlaamse Gemeen schap, een overzicht van de ver schillende funkties die het bos kan vervullen binnen onze maatschap pij en het beleid dat hij wenst te voeren in het kader van deze ver schillende funkties. Het bos heeft een belangrijke eko- nomische funktie als voortbrenger van hout. Hout is, na olie, het 2e belangrijk ste importartikel van België. Het komt er dus op aan ons beperkte bosareaal uit te breiden en goed te beheren. Dat laatste laat echter dikwijls te wensen over. Daarom werkt hij thans aan een herziening van het boswetboek dat het hem moet mogelijk maken het beheer over privé-bosbezit te laten gebeuren door het Bestuur van Waters en Bossen. In de huidige stand van de wetgeving kan dat niet, zelfs niet op het verzoek van de eigenaar. Deze overname van het beheer zou kunnen gepaard moet de gemeenten toelaten, bin nen kortere perioden, de voorwaar den van de distributie te onderhan delen en te verbeteren. Om aldus sneller, betere voorwaarden af te dwingen en ook om de autonomie van de gemeenten te verhogen. De situaties op economisch-financieel of op maatschappelijk vlak kunnen wijzigen, en dan mag men het beleid niet laten verstarren. Andere belangrijke voordelen wil de Minister brengen in de B-con- tracten. Dit zijn de contracten die rechtstreeks afgesloten worden door de privé-maatschappij met de grote verbruikers van electriciteit en waar de intercommunale niet in tussenkomt. Tot op heden waren dit de verbrui kers van meer dan 4.000 kilowatt. Samen met Intermixt is de Minister van oordeel dat de grens van 4.000 kilowatt dient verlegd naar de klan ten aangesloten op de distributie- middenspanningsnetten tot en met 15 kilovolt, wat een belangrijke uit breiding betekent van het klanten bestand van de intercommunale, dus ook van de inkomsten van de gemeenten. Teneinde de democratische be sluitvorming bij de werking van de intercommunale vereniging te be vorderen wil Minister Mare Galle het vetorecht dat tot op heden aan de privé-partner was voorbehou den ombuigen in het voordeel van de publieke mandatarissen. Daar om zal in de statuten ingeschreven worden dat de privé-partner van het vetorecht geen gebruik zal ma ken voor al de aangelegenheden die van openbaar belang zijn en geen invloed hebben op het juri disch en financieel aspect van de intercommunale. In dit opzicht is het eveneens be langrijk dat onafhankelijke exper- gaan met het openstellen van de privé-bossen. Volgens Mare Galle is het goed mogelijk de houtpro- duktie te koppelen aan de re creatie. Wat de beschermende en ekologi- sche funktie van het bos betreft moet men streven naar een natuur lijk evenwicht binnen het bos zelf, derwijze dat het een ideale vesti- gings- en uitwijkplaats is voor vele planten en dieren, en dat alle bos- funkties op evenwichtige wijze tot ontwikkeling worden gebracht. Bossen spelen een rol in het tegen gaan van erosie, in de luchtzuive ring en in de waterzuivering. Sociale en rekreatieve funktie Er is in Vlaanderen te weinig bos aanwezig om hieraan te voldoen, ondanks de aankooppolitiek die hij voert is er nog betrekkelijk weinig bosoppervlakte in gemeenschaps- bezit. Zonder medewerking van pri- vé-eigenaars is de ontwikkeling van de bosrekreatie dus onmoqe- lijk. Vandaar ook de voorgenomen wij- ten worden aangesteld door de groep beheerders van de openbare sector. De Minister zal erop aan dringen dat de statuten bepalingen bevatten die hun onafhankelijkheid waarborgen ten overstaan van alle privé-ondernemingen, betrokken bij de produktie of distributie van electriciteit, gas en kabeltelevisie. Alzo kan elk lid van de Raad van Beheer beroep doen op een expert die schriftelijke verslagen moet voorleggen over alle problemen waarover hij advies moet geven. Een groter informatierecht werd bedongen voor alle beheerders. Alle beslissingen van de Raad van Beheer moeten ter informatie aan de regionale comités worden voor gelegd. Die comités hebben ad viesrecht over alles wat hun regio rechtstreeks of onrechtstreeks aanbelangt. Bovendien moeten de verslagen van de algemene vergadering wor den doorgestuurd naar alle aange sloten gemeenten en ter inzage liggen van de raadsleden. Verder zal in de statuten van Inter gem opgenomen worden dat indien in een andere gemengde intercom munale met dezelfde privé-part- ners en vergelijkbaar exploitatiege- bied, betere voorwaarden bedon gen worden, deze voordelen ook aan Intergem zullen worden toege kend. Inzake presentiegelden van de be heerders en leden van de directie- comité's zal een bepaling ingelast worden dat zij zullen vastgesteld worden overeenkomstig de richtlij nen van de voogdijoverheid. Nieu we richtlijnen zullen in dit opzicht eerstdaags uitgevaardigd worden. lees door blz. 7 zigingen in het boswetboek en het voortzetten van de aankooppoli tiek. De openstelling van de bossen moet georganiseerd gebeuren om schade aan de bossen te voorko men. Bossen zijn niet geschikt voor massarekreatie. De Minister legde uit hoe de open stelling het best kan gebeuren. Daarbij legde hij ook de nadruk op het belang van de opvoeding tot liefde voor de natuur. Tot slot gaf de minister een over zicht van het beschikbare docu mentatiemateriaal en van de initia tieven die kunnen genomen wor den tijdens deze «Week van het Bos». Belangstellenden kunnen zich wenden tot: Mare Galle Minister van de Vlaamse Gemeen schap Belliardstraat 32 (1e verdieping) 1040 Brussel of tot: Bestuur van Waters en Bossen Secretariaat: «Week var, het Bos» Steenweg op Elsene 29-31 1050 Brussel. EEN BELANGRIJKE KEUZE! Op zondag 5 oktober zal de S.P. op een Nationaal Kongres de politieke toestand evalueren. In de huidige kontekst is het duidelijk dat deze beoordeling moet leiden tot een uitspraak over een al dan niet verdere regeringsdeelname van de partij. Vooraf zullen in alle afdelingen en federaties de partijleden dezelfde vraag moeten beantwoorden. Ten behoeve van de leden schets ik hieronder de verschillende meningen aangaan de de verhouding partij - regering, die ik meen te ontkennen binnen de partij. Waarschijnlijk zullen er nog andere zijn, deze komen dan wel ter sprake op de algemene ledenvergadering. Maar vooraf toch eerst een aantal feiten waar men niet omheen kan bij het beantwoorden van bovenstaande vragen. We doelen hiermede op het regeringsbeleid en de inbreng van de socialisten daarbij. Wat betreft de Rijksbegroting 1981, is de zgnde 2%-maatregel in beraad gehouden. De vraag blijft door wat deze zal vervan gen worden; de regering blijft immers bij haar ingediende begrotingsuitgaven. Dat Van Miert (en dus de S.P.) een rol heeft gespeeld in de strijd tegen de 2% zal niemand kunnen ontkennen. Indien we eerlijk zijn, zullen we echter moeten toegeven dat voornamelijk de druk van de vakbonden zwaar op de regeringsbeslissing heeft gewogen. Ook op het vlak van defensie kan gesteld worden dat de S.P. de regering tot een wijziging van haar standpunt heeft gebracht. Welke wijziging is nog niet bekend. Zelfs met het opschorten van de 750 miljoen toeslag blijft defensie echter met 8,3% meer stijgen dan de andere budgetten. Politiek is dit een keuze waar de socialisten moeilijk kunnen achter staan. In tegenstelling tot sommige berichten doet België het ten andere niet zo slecht t.o.v. andere Natolanden wat betreft de verplichtingen terzake. Van enige vermogensbelasting is geen sprake in de begroting 1981. De strijd tegen de belastingontduiking zou 15 miljard moeten opbrengen. T.o.v. de geschatte 200 miljard, die gefraudeerd wordt, blijft dit een belachelijk bedrag. Bij de maatregelen om die 15 miljard binnen te halen kunnen ten andere ernstige vraagtekens geplaatst worden. De verhoging van de energieprijzen wordt uitsluitend gedra gen door de gewone verbruikers, daar de B.T.W. voor bedrij ven aftrekbaar is. Het betekent tevens een stap verder in de verschuiving van directe naar indirecte belastingen hetgeen nadelig is voor de lagere inkomens. Ook een aantal punten uit de begroting voor 1980, moeten bij de beoordeling van de regeringsdeelname in aanmerking genomen worden (splitting - dekumul tot 2,5 miljoen...) Het zwartboek van de vakbonden van het RTT-personeel, aanvallen op het statuut van overheidsbedienden, bezuinigin gen, vermindering vaste aanwervingen door de wildgroei van BTK-ers en soortgenoten. Allemaal elementen die de weinig rooskleurige situatie van de overheidsdiensten stellen en een aantal gemeenten zullen de bevolking extra moeten gaan belasten. Op buitenlands vlak blijft Zaire in het centrum van de belang stelling staan. De recente strubbelingen kunnen niet maskeren dat de Belgische Zaire-politiek helemaal niet gericht is op de bevrediging van de basisbehoeften van de Zairese bevolking. Of zou militaire hulp hiervoor moeten doorgaan? Dat de kernraketten-beslissing in de koelkast blijft tot einde 1981, zoals ons het regeerakkoord was uitgelegd, is problema tisch geworden. Op het vlak van de sociale zekerheid is het afwachten geblazen wat de raamwet uiteindelijk praktisch zal brengen, voorname lijk dan op het vlak van de financiering. In de sektor werkloosheidsuitkeringen voorzag de begroting '80 een besparing van 1,7 miljard. Minister R. De Wulf kondigde hiertoe zijn 10 geboden af om werklozen uit te sluiten. Maar ondertussen blijft blijft het werkloosheidscijfer stijgen. Ook in de sektor Ziekteverzekering roert er wat. Volgens krantenberichten niet in het voordeel van diegenen die wij zeggen te verdedigen. De pensioenen boven 20.368 fr. (toch geen luxe-pensioenen) zullen 2,18% afgeroomd zien voor de ziekteverzekering. De aftopping van de hoge pensioenen wordt op de lange baan geschoven. Tot daar een overzicht van wat deze regering gedaan heeft of wat ze denkt te gaan doen. Hoe staat onze partij nu tegenover haar deelname hieraan? Een eerste mening is er op gericht te stellen dat alles nog veel slechter zou zijn zonder de socialisten. Regeringsdeelname in de huidige omstandigheden is zonder meer een «must». Hierbij kan opgemerkt worden dat het al slecht genoeg is, dat de vakbonden zonder de S.P. in de regering zich gemakkelijker zouden verzetten tegen sociale afbraak en dat door een dergelijke houding de geloofwaardigheid van de S.P. meer en meer aangetast wordt. Een tweede mening houdt zich aan de loyauteit t.a.v. de regering, echter niet zonder de eigen klemtonen te vergeten. De slogan «De regering is een zaak, de partij een andere» komt hier aan haar trekken. Alles wat de regering doet wordt getoetst aan het regeerakkoord en de socialistische interpreta tie hiervan. Zo hadden we in het recente verleden de kritieken van Van Miert op een aantal regeringsbeslissingen. Deze strekking poogt door middel van het ter discussie stellen van dergelijke breekpunten, ten overstaan van de bevolking het verschil aan te tonen tussen S.P. en de andere partijen van de koalitie. Door een dergelijke houding aan te nemen denkt men elektorale winst te boeken. De kritieken op deze strekking worden vertolkt door wat wij de derde mening aangaande regeringsdeelname willen noemen. Deze derde visie stelt dat de S.P. op dit ogenblik niet moet deelnemen aan een regering. De S.P. moet eerst een duidelijk alternatief uitwerken opdat ze in de eerste plaats zelf zou weten wat ze in een eventuele regering gaat doen. Op dit ogenblik heeft ze zo'n alternatief niet en via regeringsdeelname zal ze het ook niet vinden. Het is slechts op basis van zo'n alternatief programma dat kan deelgenomen worden aan een regering. Deze die zo'n mening verkondigen waren ook reeds gekant tegen het regeerakkoord. Het ondertussen gevoerde regeerbe- leid is nog slechter dan wat het regeerakkoord liet veronder stellen. Regeringsdeelname kan daarom niet langer aanvaard worden. Ten overstaan van de zogenaamde «breekpunten-strategie» wordt gesteld dat dit louter defensief is. Een dergelijke offen sieve strategie is onmogelijk. Ten eerste wegens de aard van de regeringskoalitie en ten tweede omdat men zelf geen duidelijk doel voor ogen heeft. Op lange termijn kan deze defensieve strategie daarom niet winstgevend zijn. Tot daar de verschillende mogelijkheden. Het is aan onze leden om te zeggen wat ze er van denken. Een keuze zal moeten gemaakt worden. E. De Deyn Pol. Sekretaris Denderleeuw

Voor Allen | 1980 | | pagina 1