DE FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN VAN DE STAAT EN DE SOCIALE ZEKERHEID SCHEPEN TIMMERMANS WEERLEGT FRAUDE-AANKLACHT VAN DE RIEMAECKER FEDERAAL CONGRES POLITIEKE TOESTAND SOCIAAL OVERLEG: INLUIDEN VAN STRIJD?... BENOEMING VIJF_ POLITIEAGENTEN EEN MOEILIJK KINDERBED KERKHOFTRIBULATIE TE AALST S.P. - Arrondissement Aalst Ontwerptekst zie pag. 6 Zaterdag 27 september om 9.30 u. Ter voorbereiding van het nationaal kongres over de in het «Huis der Socialisten», Houtmarkt 1Aalst RAADSZITTING TE DENDERLEEUW Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST Vrijdag 26 september 1980 42" jaargang nr. 37 Weekblad van de S.P. In de Wetstraat komt het nauwe lijks tot rust. Geruchten over een mogelijke crisis blijven hardnekkig circuleren. Koelt het even af over een punt, dan ontstaat er plots hoogspanning over een ander. Dit heeft voor gevolg dat niet voldoen de aandacht wordt gegeven aan belangrijke problemen o.a. aan de toestand van de financiën van de Staat. Die is niet rooskleurig en de voor uitzichten voor de komende jaren zijn niet van aard om de toekomst met optimisme tegemoet te gaan. Rijksschuld De oorzaken van de ernstige finan ciële moeilijkheden zijn veelvuldig. 1. De economische crisis leidt tot een verontrustende daling van de fiscale ontvangsten. Na zes maan den bedragen ze voor 1980, 441 miljard, wat een minwaarde bete kent van circa 9 miljard ten opzich te van de raming. De minwaarde doet zich trouwens voor bij alle ontvangstrubrieken maar is hoofd zakelijk te localiseren bij de directe belastingen (- 5 miljard) en bij de B.T.W. zegelrechten en andere taksen. 2. De stijging van de Rijksschuld neemt catastrofale proporties aan, zo dat we terecht de vraag stellen, waar gaat dat eindigen. In 1970 bedroeg ze 621 miljard. In 1974 was het 821 miljard geworden, het zij een jaarlijkse aangroei van 50 miljard. Daarna is het sterk naar omhoog gegaan, in 1975 938 mil jard, hetzij een stijging van meer dan 100 miljard in één jaar tijd. Het gaat maar altijd hoger: in 1977: 1.228 miljard, in 1979: 1.638 mil jard. De jaarlijkse stijging ligt reeds boven de 200 miljard. In 1980 zal een nieuw rekordcijfer worden ge boekt. Het financieringstekort be draagt meer dan 250 miljard voor de begroting van 1980. 3. De intrestvoeten voor de lenin gen liggen zeer hoog. De lopende stedenleningen van Antwerpen en Luik werden afgesloten met een intrestvoet van 12,75%. De laatste staatslening ging nog verder: 12,50% gedurende vier jaar en 13% de laatste vijf jaar. Dit alles heeft voor gevolg dat de intrestlast voor de rijksschuld van 47 miljard in 1975, nu in 1980 reeds een jaarlast vertegenwoor digt van 140 miljard. 4. Het deel van de leningen op korte termijn in het totaal van de rijksschuld is in zeer belangrijke mate toegenomen. Ze bedroeg in 1975, 140 miljard. Einde juni 1980 is dat opgelopen tot 490 miljard, wanneer we rekening houden met het tegoed van de particulieren bij de postcheckdienst. 5. Óm het nodige geld te vinden, leent de overheid tegen voorwaar den die haar positie steeds verder ondermijnen. Vóór de oorlog lag de gemiddelde looptijd van de uitge geven obligatieleningen veel ho ger. Het was toen 20 jaar. In 1973 was dit nog 13 jaar, nu is dit teruggevallen tot 8 jaar. Ingevolge de verslechtering van de algemene economische toestand, zijn de eco nomische subjekten niet zo snel meer geneigd hun gelden voor een langere periode vast te leggen. Meer dan 80% van de huidige rijksschuld moet de volgende acht jaar terugbetaald worden, 132 mil jard per jaar tegenover 69 miljard tijdens elk van de voorgaande acht jaar. Sociale zekerheid De toestand van de rijksschuld zal niet alleen de huidige regering, maar ook de volgende voor heel wat problemen stellen. Er is ook nog het aantal werklozen dat maar verder blijft stijgen. Voor de uitke ringsgerechtigde volledige werklo zen ligt dit heel wat boven de 300.000, dit veroorzaakt een be langrijke vermindering van de in komsten uit de sociale zekerheids bijdragen. De bijzondere staatssubsidie om het gebrek aan bijdragen van werklozen te com penseren zou in dit verband een anticyclische rol dienen te spelen en de pensioenregeling alsook de ziekte- en invaliditeitsverzekering dienen te beschermen tegen dit tekort aan inkomsten. De Staat, gekonfronteerd met ern stige financiële moeilijkheden, zo als hóger vermeld, heeft de laatste vijf jaar zijn aandeel in de financie ring van de sociale zekerheid ver minderd. Terecht eist het A.B.V.V. dat er een einde wordt gemaakt aan de tech niek van vermindering van de staatstegemoetkoming, die steeds wordt ingeschreven in de program- ma- en budgettaire wetten. Het vraagt formele verbintenissen van de Staat waarvan niet meer zou worden afgeweken. Door het op stellen van kriteria moet de Staat duidelijk stellen welke uitgavenpos ten door staatstegemoetkomingen zullen worden gedekt, j E. De Nauw De kerkhoven van o.m. Meldert kwamen aan de orde op de Aalsterse gemeenteraad. Lees hierover meer op pag. 3 Op een persconferentie, vrijdag avond, heeft de schepen van open bare werken Jacques Timmermans gereplikeerd op de beschuldigin gen die de laatste dagen in de C.V.P.-pers beschreven waren. Volgens bewering van A. De Rie- maecker zou schepen Timmer mans zich vanaf 1977 schuldig hebben gemaakt aan «benzinever duistering». Het wijzigen van de hoeveelheden op de bons en het terugbetalen van 37.692 fr. aan de stadskas lieten voor het C.V.P.-raadslid geen twij fel over de schuld van de schepen. Toen De Riemaecker een paar maanden geleden inzage had ge vraagd aan de bescheiden van het benzineverbruik dacht de schepen zich gedekt door de beslissing van het college, daterend van begin 1977, dat hij voor het uitoefenen van zijn controle-verplaatsingen als schepen van openbare werken benzine mocht tanken aan de stadspomp terwijl hij voor zijn ver plaatsingen buiten Groot-Ninove een kilometervergoeding zou ge nieten. Bij nazicht van de notulen van de vergaderingen van het col lege bleek deze beslissing echter niet in het verslag te zijn geacteerd. Volgens schepen Timmermans be vestigt nochtans het schepencolle ge dat indertijd deze toestemming uitdrukkelijk al weze het monde- ling gegeven werd. Het feit dat deze beslissing echter niet in de officiële verslagen was opgenomen impliceerde bewijsmoeilijkheden voor schepen Timmermans. Deze bezorgdheid vertrouwde schepen Timmermans ook toe aan zijn vrouw, die als bediende op zijn bureau werkzaam is in B.T.K.-ver- band. Toen De Riemaecker dan inderdaad inzage vroeg van de benzinebons op 23.6.80 was de schepen afwezig wegens de weke lijkse maandagvergadering van het partijbureau te Brussel. De echtge note van de schepen verklaarde dat ze dan in paniekreaktie be seffend wat A. De Riemaecker beoogde blanco's heeft ingevuld waarop zij kleinere hoeveelheden heeft genoteerd dan vermeld op de originelen, die zij daarna bij haar thuis heeft verbrand. Lees door pag. 8 Er is overleg tussen de regering, de vakbonden, de patroons en de middenstanders. Dit overleg is belangrijk vermits het gaat om de toekomst van dit land. Niet minder dan 15 miljard fr. besparingen en bijna evenveel miljarden te zoeken nieuwe inkomsten liggen ter bespreking. In concreto gaat het om: 1. de hervorming van de sociale zekerheid, 2. de tewerkstelling, 3. planning van de economie over 1981-85. De sociale zekerheid heeft, nuchter bekeken, in zijn huidige vorm afgedaan. Er dient een nieuw concept gezocht dat aangepast moet worden aan de realiteit van vandaag en moet gericht zijn op de paar decennia die ons nog scheiden van het jaar 2000. Wij werkenden weten dat dit stelsel een overgangsfaze is naar een socialistische maatschappij en dat het tevens een verover ing is van de arbeid op het kapitaal. We zullen dan ook niet dulden dat aan de grondprinciepes geraakt wordt. We kijken niet meer terug op de vele misbruiken die het systeem ten gronde hebben gericht, maar we kijken vooruit om de toe komst veilig te stellen van de werkende mensen en van diegenen die op vervangingsinkomens aangewezen zijn. Ik stel veel vertrouwen in onze vakbond en hoop dat het vakbonds front met het A.C.V. (samen tellen ze ruim twee miljoen leden) in de toekomst stand blijft houden. Ik verheel ook niet mijn wantrouwen ten aanzien van de huidige regering, waarin ook socialisten zetelen. Waarom? alles wijst op een nakend offensief van al wat rechts is in dit land. De S.P. heeft recente suksessen geboekt met een nieuw uitstel tot beslissing van het plaatsen van atoomraketten in ons land, met het afwijzen van hogere militaire samenwerking met de dictatuurstaat Zaire, met de afwijzing van 2% weddever- mindering in de openbare diensten en met het verwijzen naar een commissie van 750 miljoen extra-kredieten voor landsver dediging. Dit alles is zwaar op de maag gaan liggen van de CVP en PVV en hun Waalse zusterpartijen. Anderzijds is er de apathie bij een groot deel van de massa tegenover de politiek in het algemeen en tegen de regerings partijen in het biezonder. En de tegenstrijdige verklaringen van tal van ministers doen ook geen deugd aan de publieke opinie. De meeste arbeiders en bedienden weten dat de oplossing van de crisis nog niet voor morgen is maar dat zij riskeren op te draaien voor de gevolgen ervan. De vraag is: in hoeverre zullen de arbeiders en bedienden in dit land het werk van de socialisten binnen de regering waarderen? Laten wij eerlijk zijn tegenover elkaar: versobering van levens stijl, besparingen (ook in de sociale sector), verhoging indirec te belastingen, meer werkloosheid, en een weigerend groot kapitaal om mee te werken voor het herstel van onze economie zijn stuk voor stuk uitdagingen van de Groot-Financie tegen over de werkende massa. Indien in welkdanig overleg ook, de patroons gesteund door het Kapitaal van geen toegevingen willen weten en een openbaar industrieel beleid dode letter blijft dan vrees ik dat de S.P. als enig alternatief nog heeft samen met de vakbonden te vechten voor: de belasting op de grote fortuinen, de strijd tegen de grote belastingontduikers, de controle op de sleutel sectoren en een integrale verdeling van de beschikbare arbeid. Nog even geduld en we zullen weten of onze gezamenlijke strijd zal beginnen. F. Uyttendaele Voorzitter S.P.-Herzele De benoeming van vijf politieagen ten verleden week woensdag op de gemeenteraadszitting heeft vooraf in de schoot van de bestuursmeer- derheid voor enige deining ge zorgd. Volgens de afspraken tus sen de drie groepen in deze coali tie, was voorzien dat de verdeling van deze politieagenten zou ge beuren als volgt: drie voor rekening van de SLVI, één voor rekening van de CVP en één voor rekening van de Volksunie. Deze verdeling veroorzaakte van in den beginne zo'n geweldige reacties, vooral bij de CVP-achterban, dat de coalitie op dit stuk moest terugkrabbelen. De SLVI-groep moest onder deze hevige druk van de CVP de duimen leggen en zag bijgevolg met lede ogen een mandaat van politieagent voor haar verloren gaan. De SLVI-kopman, die tijdens de verkiezingen van 1976 en later, aan tientallen jonge mensen en hun ouders, een post van agent beloofd had, moest weer iemand ontevreden stellen, zoals hij dit eer der aan zo velen op ander terrei nen had gedaan. Gelukkig voor hem kon hij de scha de tot een minimum herleiden, daar hij zijn neef, die oorspronkelijk aan geduid was, door de mand kon laten vallen wellicht met de belofte dat hij later wel aan bod zou komen voor iets anders of iets beters. Er zijn immers nog twee jaar vóór de gemeenteverkiezing van oktober 1982. Maar met deze verdeling van de plaatsen onder de drie groepen, was de kous nog niet af. Het moei lijkste moest nog komen. Van de tien geslaagden op de veertig kan didaten moesten er nu vijf aange duid worden. Dit is niet van een leien dakje gelopen, laat staan niet zonder moeilijkheden geweest. Volgende personen, die wij in alfa betische volgorde geven, slaagden in het examen: Allard Frans, Cor- vrindt Guido, Debruyn Gerrit, De Saedeleer Julien, De Wagier Jean Paul, Heyvaert Patrick, Podevijn Paul, Stijlemans Hedwig, Van Ister- dael Lieven, Verleysen Eric. Tijdens de geheime coalitieverga dering, gehouden op het oud'ge meentehuis te Welle enkele dagen vóór de fameuse gemeente raadszitting, werd er zo heftig geru zied, dat de toevallige voorbijgan gers opschrokken en zich terecht afvroegen wat er Wel .gaande was. De coalitiebroeders stoorden zich geenszins aan de welvoegelijk- heidsregels en vlogen mekaar met allerhande verwensingen in het haar. Zij maakten het zo bont dat bepaalde leden vroegtijdig en met veel omhaal deze vergadering ver lieten. Ten slotte werden in dit conclaaf volgende laureaten, in deze rang orde van stemmen, als kandidaten van de meerderheid aangewezen: Verleysen Eric, Allard Fran?, Stijle mans Hedwig, Cortvrindt Guido en Heyvaert Patrick. Bij de CVP viel deze keuze echter in geen goede aarde. Want door allerlei intriges en manoeuvres was één van hun volwaardige kandida ten, nml. dhr. De Saedeleer Julien, door de mand gevallen ten voorde le van een niet mindere partijman uit Iddergem. De CVP-kandidaten van Denderleeuw zelf verloren het pleit ten voordele van kandidaten van Welle en Iddergem. Dit namen sommige niet. Er gingen bijgevolg stemmen op dat bepaal de CVP-raadsleden in het verzet zouden gaan en de oppositie zou den aanspreken om hun gebuisde kandidaat op de valreep er door te halen, met de steun dan van de oppositie. Hoe groot de verwarring of de onte vredenheid bij de CVP ook moge geweest zijn, toch bleef het alleen bij voorafgaandelijk verbaal verzet. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1980 | | pagina 1