WEEKBLAD VLAAMS HALT AAN HET FASCISME EN HET RACISME L-è ■i WERKLOOSHEID EN AFDANKINGEN BIJ GILBOS Congressen zetten licht op groen voor Martens IV ftHm Galle blijft^ onze minister Deze week in «Voor Allen» FEDERAAL CONGRES PRO REGERINGSDEELNAME Freddy Willockx te gast bij gepensionneerden Morgen zaterdag 25-10 CSC-Congres Geen crisis afwenden op de rug van de kleine man (ffl Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 24 oktober 1980 42* jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P. RedaktieAdministratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Zoals elkeen onderhand wel al weet werd Mare Galle herbeves tigd in zijn functie van Minister van de Vlaamse Gemeenschap. Onze minister werd vorige woensdag in het Volkshuis te Aalst opgewacht door een grote schare enthoesiaste sympathi santen en partijleden. In naam van de S.P. afdeling Groot-Aalst verwelkomde politiek secretaris Roger D'Hondt de mi nister. «We hebben jarenlang uit gekeken naar een minister en nu wordt het stilaan een traditie een minister te hebben in onze afde ling en federatie», zo zegde hij. Namens de federatie zegde voor zitter Alois Van den Bossche dat Mare Galle zich heeft getoond. Vooral inzake ons standpunt pro zuivere intercommunales en de strijd die we daarrond hebben gevoerd. Mare Galle zelf, drukte de wens uit dat zijn mandaat te gemoet kan komen aan de federa tie in haar geheel. Hij riep de aanwezigen op voor hem een rug gesteun te zijn in de moeilijke strijd die ons wacht. Tot in de late uurtjes bleef het volk komen en gaan in het Volks huis. De juiste omschrijving van de bevoegdheden van onze mi nister volgt in de komende editie van ons weekblad. vai Wie op maandag 20 oktober, 's avonds naar het BRT-nieuws op de televisie keek, is zeker onder de indruk gekomen van de massa be toging, die vanaf 's namiddags plaatsgreep te Brussel, tegen het fascisme en het racisme. Zelden heeft men de laatste jaren in Brussel zo'n eensgezinde massa bijeen kunnen brengen waarin mensen van alle slag en leeftijd konden aangetroffen worden. De indrukwekkende stoet trok door de drukke lanen van Brussel, met aan het hoofd een brede waaier van politieke mandatarissen uit praktisch alle partijen; de Volksunie was alleen om" niet officieel ver tegenwoordigd te zijn. Zelfs de on derhandelaars voor een hoogst- dringende samen te stellen nieuwe DeBe'gisohe jodenvereniging demonstreerden mee tegen het fascisme met grote borden in jodenster- Vorige week werden in het metaal- konstruktiebedrijf Gilbos (Herder- sem) 26 werknemers afgedankt. Driehonderd anderen worden ge troffen door deeltijdse werkloos heid. Een en ander laat voorzien dat het bedrijf in ernstige moeilijk heden verkeert. Momenteel zou er geen geld meer zijn om een nieuw project, een molen, te lanceren. Deze zou per stuk 4 miljard kosten, terwijl een zestal exemplaren z®Li- den nodig zijn om het doeltreffend op de markt te brengen. Daarom werd er door het bedrijf om staatssteun verzocht maar die komt met de huidige krisis moeilijk los. Anderzijds werd via een refe rendum aan de werknemers ge vraagd om zelf een bijdrage te storten. Aan de arbeiders werd ge vraagd hun eindejaarsvergoeding te laten vallen, geen kompensatie- dagen meer te nemen en het brug pensioen op 55 jaar toe te staan zonder de gebruikelijke extra voor delen. Van inlevering gesproken! Het resultaat was echter dat de arbeiders deze voorstellen afwezen. Ondertussen echter blijven werk loosheid en afdankingen boven de arbeiders hoofden hangen. Tenzij er enige steun komt vanwege de staat. Daarom ook dat de S.P. Aalst haar goedkeuring hecht aan deze steun, onder de voorwaarde dat daardoor de werkloosheid kan worden opgevangen. Het is ook bekend dat de familie Gilbos in de Verenigde Staten en kele winstgevende bedrijven heeft. Lees p. 6 Lees p. 8 Programma zie p. 2 Lees p. 7 Anderzijds blijken er ook enige moeilijkheden te zijn bij Amylum. Daar zouden een aantal arbeiders afvloeien via het brugpensioen. Het bedrijf leeft sinds enkele tijd in een echte konkurentieslag met andere gelijkaardige bedrijven dewelke zich in feite nodeloos in Europa zijn komen vestigen. Er werd ook al eens gewag gemaakt van het feit dat Amylum naar Italië zou uit wijken. Kortom het gaat weerom slecht met de arbeidsplaatsen in het Aal- sterse. Nadat in de naweeën van de tweede wereldoorlog reeds hon derden arbeidsplaatsen zijn verlo pen gegaan dreigt een nieuwe ka- tastrofe, eigen aan de krisis die momenteel onze economie treft. Roger D'Hondt Regering, hadden de besprekingen geschorst om hun solidariteit te betuigen met de massabetoging, ingericht door de Liga voor de rech ten van de mens. Als individu voel de men zich werkelijk geroerd door deze uitgesproken eenheid van vi sie, over alle politieke grenzen heen. Zo'n spektakel, dachten wij, behoorde tot het verleden, tot de trieste periode van wereldoorlog II; toen ons land in de macht was van één van de bloeddorstigste fascisti sche regimes die Europa gekend heeft. Wat echter hoopvol stemt, is dat zo veel jonge mensen mee op stapten. Zij hebben het nochtans niet aan de lijve gevoeld wat daad werkelijk fascisme d.w.z. fascisti sche leiders die de macht in han den hebben, kan uitrichten aar kwaad, aan het vervolgen van alles wat niet perfect overeenstemt me de fascistische dogma's op alle gebieden van het menselijk gedrag en van de maatschappij. Deze betoging heeft aangetoond dat wij als het er op aankomt voor fundamentele mensenrechten te vechten, nog steeds in staat zijn om de handen in elkaar te slaan, om de gelederen te sluiten, boven Vorige zondag hebben de congressen van de vier kandidaat regeringspartijen het licht op groen gezet voor de vorminq van een nieuwe regering. Sinds Wilfried Martens ruim anderhalf jaar geleden belast werd met de formatie van zijn eerste regering, een eerste mislukte poging niet meegerekend, zijn we nu reeds aan het vierde kabinet-Martens toe. Achtereenvolgens kregen we immers het vijfpartijen-kabinet waaruit het F.D.F. een klein jaar later, onder druk van de C V P gewipt werd, de rooms-rode coalitie die struikelde in de Senaat over artikel vijf van de staatshervorming, en, of aandringen van C.V.P.-voorzitter Tindemans, de tripartite die het slechts vier maand uithield en waarvan enkel te onthouden valt dat zij erin slaagde de staatshervorming gedeeltelijk uit te voeren Na bijna twee jaar geknoeid te hebben is het eindelijk duidelijk geworden dat in de huidige politieke en sociaal-economische omstandigheden enkel een coalitie van socialisten en christen democraten enige kans op succes heeft. Niettemin was het kenmerkend met hoe weinig enthousiasme en in welke gelaten sfeer de onderscheide partijcongressen het regeerakkoord goedkeurden, en deze gereserveerde opstelling werpt meteen een schaduw op de levenskansen van het nieuwe kabinet. De vraag rijst dan ook hoelang de nieuwe formatie zal gespaard blijven van politieke strubbelingen en moeilijkheden. Opvallend was wel dat in de laatste formatieronde quasi geen tijd verloren werd, zoals de vorige keren wel het geval was, met eindeloze palavers over de staatshervorming. Thans kregen we een beraad, waarbij in de eerste plaats getracht werd een weg te vinden uit de sociaal-economische crisis waar we steeds dieper in wegzakken. Of de voorstellen vervat in het regeerakkoord hiervoor de oplossing zullen brengen valt nog af te wachten. Voor vele grote knelpunten werd trouwens niet eens een pasklare oplossing gevonden en zij werden verwezen naar later voor een definitieve regeling. Enkele essentiële punten konden, voor wat ons betreft, bevei ligd worden in het jongste regeringscompromis. Zo wordt ondermeer de koppeling van de lonen aan de index bevestigd en worden voor de bescheiden inkomens uitzonderingen gemaakt in het voorgestelde programma van loonmatiging. Over deze loonmatiging dient trouwens nog overlegd te wor den met de sociale partners in een nationale arbeidsconferen- V®; Verder wordt de bestrijding van de fiscale fraude vanaf 1981 ernstiger opgevat, hetgeen 15 miljard zou moeten op brengen, en zullen de fiscale voordelen van de privé-maat- schappijen in de gemengde intercommunales herzien worden. Tevens zullen andere aspekten van die intercommunales nader onderzocht worden. Tijdens de onderhandelingen werd ook aandacht besteed aan de onderwijsproblematiek. De schoolplicht zal worden uitge breid van 5 j. tot 16 jaar, en een akkoord werd bereikt over de vlugge uitvoering van de rationalisatie en programmatie van het secundair onderwijs. Andere in het oog springende maatregelen zijn o.a. de terugga ve van 10% btw bij de bouw van nieuwe woningen, de 5% vermindering op de bezoldiging van de openbare mandaten, het beperken van het decumulatieplafond tot het redelijker bedrag van 1,250 miljoen en, een punt dat ons nauw aan het hart ligt, de bevestiging van de door de ministerraad van 19 september genomen beslissing inzake de installatie van kern raketten op Belgische bodem. Tenslotte zal de regering ook onverwijld onderhandelingen aanknopen met Nederland om de Schelde- en Maasverdragen zo snel mogelijk af te sluiten, een zaak die ons inziens niet op de lange baan mag worden geschoven. De laatste hindernis die genomen diende te worden vooraleer effektief van start te kunnen gaan was de samenstelling van de nieuwe regering. Dat dit niet van een leien dakje zou verlopen was voorspelbaar, niet alleen gezien de ingewikkelde structuur (nationale regering en gewestelijke executieven) en bevoegd heidsverdeling, maar ook gezien sommige departementen door meerdere partijen en kandidaat-titularissen worden op geëist. Over de samenstelling van het nieuwe kabinet was trouwens, op het ogenblik dat deze regels werden neerge schreven en na haast twee dagen van onderhandelingen, nog mets bekend. We kunnen alleen hopen dat, hoe de samenstel- ing ook weze, we ditmadl een samenhangende ploeg krijgen, die, conform aan het regeerakkoord, bekwaam zal zijn de maatregelen te nemen die zich opdringen. Absolute waak zaamheid zal echter toch een eerste vereiste blijven. Paul Van der Niepen Volksvertegenwoordiger alle ideologische en taalverschillen heen. Opstappend in de stoet, schoten mij een paar citaten te binnen van enkele van onze Vlaamse Socialis tische voormannen uit de vorige generatie: August Vermeylen: «Vlaming zijn om Europeër te worden» en Johan Daisne: «Links, rechts en zelfs in 't midden, hoort men te hooi en te gras, tegen ons land foeteren. Het is nochtans hetzelfde land van vroeger gebleven, waar alle ballin gen heil vonden... Onze nationale driekleur is symbolisch hiervoor, broederlijk naast elkaar, rood, geel en zelfs zwart...» Het moge dan nog zijn, dat sommi ge denkers en schrijvers, de zaken romantischer en idealer aanvoelen, als wij die volledig ondergedom- Directiekantoren van Gilbos. peld zijn in de dagelijkse, op de grondse dingen, toch voelen zij 't best aan wat smeult in het diepste binnenste van hun volk. Want, wie oog heeft voor 't verle den, wie demokratisch leeft, wie de vrijheid aankleeft, wie sociaal voe lend is, wie werkt voor een mens waardiger bestaan kortom wie so cialistisch denkt als Vlaming die kan onmogelijk racist zijn of hij heeft geen geheugen, of hij beseft niet wat hij doet wanneer hij op onze bijeenkomsten uit volle borst de «Internationale» meezingt! Het hoopvol beeld van de Brussel se massabetoging tegen het fa scisme en het racisme heeft even verleid, tot misschien overdreven enthousiasme. «Een zwaluw, brengt de lente nog niet» zegt de volksmbnd. Komen we dus terug naar het leven van alle dag en blijven wij even stil staan naar het waarom van deze betoging. De onzekerheid voor de toekomst van een groot deel van de bevol king, de stijgende werkloosheid, kreëert een gunstig klimaat voor dergelijke uitwassen. Want, hoe verleidelijk is het niet gehoor te geven aan de beweringen dat alles wat nu verkeerd gaat de schuld is van de gastarbeiders. Wanneer die dan uitgeschakeld zijn we niets verbeterd is, zal het dan wel de beurt zijn aan de «Linksen» of de «Rooien», waarna de deuren we- genwijd openstaan voor een «ster ke man» in een fascistische staat. Het antwoord van de demokratie tegenover dit verschijnsel kan al leen een bikkelhard en meedogen loos «neen» zijn. De fascistische en racistische ten- denzen binnen onze samenleving dienen in de kiem gesmoord voor ze de kans krijgen om hun tenta kels in onze samenleving uit te spreiden. Lees door pag. 4

Voor Allen | 1980 | | pagina 1