WEEKBLAD VLAAMS Resolutie Algemene Raad S.P.: vertrouwen mits bepaalde aanpassingen «VOOR ALLEN» EEN PLEIDOOI PRO DEO? BESLUITEN VAN HET CONGRES VAN SOCIALISTISCHE GEPENSIONEERDEN De grote verantwoordelijkheid durven nemen! EDITORIAAL Bestendige Deputatie weigert Aalsterse begrotingswijzigingen SP Mere bestaat 60 jaar Het Multivezelakkoord in Euro-Parlement AKTU Pensioenen Verzekering tegen ziekte en invaliditeit Deze week in «VOOR ALLEN» Vrijdag 5 december 1980 42* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P. Redaktie Administratie—Publiciteit: Houtmarkt, nr. I —9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 1.9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT De Algemene Raad van de S.P., in vergadering bijeen op 1 december 1980 te Brussel, heeft kennis geno men van het ontwerp van interpro fessioneel akkoord betreffende de bevordering van de werkgelegen heid, het financieel herstel van de sociale zekerheid, de democratise ring van de economie en de fiskali- teit. De Algemene Raad stelt vast dat de toenemende verslechtering van de conjunctuur, die zich o.a. tijdens de laatste maanden heeft uitge drukt in een zeer snelle toename van de werkloosheid en de verho ging van het tekort van de openba re financiën, het nemen van bijzon dere maatregelen noodzaakt. De maatregelen die moeten geno men worden stoelen op de solidari teit van allen en op een evenwichti ge verdeling van de noodzakelijke inspanningen over alle bevolkings categorieën. Dit betekent dat de voornaamste inspanningen priori tair moeten geleverd worden door de hoge inkomenscategorieën en dat er ruimte moet blijven bestaan voor de verdere verbetering van het lot van de lagere inkomensca tegorieën. De Algemene Raad stelt vast dat in het ontwerp van de N.A.C. een aantal ooties van de Vlaamse So cialisten werden weerhouden, zoals: behoud van de indexkoppeling voor lonen en wedden; behoud van de welvaartsvast- heid voor de sociale vergoedingen; verhoging van de kleine pen sioenen en van de bestaansmi nima; verdere arbeidsduurverminde ring naar de 38 uren toe met het oog op een betere spreiding van de beschikbare arbeid; indexatie van de fiskale bare- ma's voor de lagere inkomens; verscherping van de strijd te gen de fiskale fraude. Ten aanzien van de hogere inko menscategorieën worden een aan tal maatregelen voorgesteld die het solidariteitsprincipe nastreven: de geleidelijke deplafonnering van de bijdragen sociale zekerheid (algemeen regime en zelfstandi gen); de versnelde aftopping van de hoge pensioenen; de beperking van het decumul- systèem tot 1.250.000 fr. De Algemene raad stelt vast dat er in het ontwerp een daadwerkelijke inspanning wordt voorgesteld om de economie opnieuw aan te zwen gelen door aan het Fonds voor Industriële Vernieuwing ruimere middelen ter beschikking te stellen. Het bestendig streven naar een meer billijke spreiding van de ge vraagde inspanningen in functie van hun draagkracht voor de cate gorieën waarvan de inkomens moeilijker controleerbaar zijn moet voortgezet worden. De Algemene Raad geeft opdracht aan haar mandatarissen om de grondprincipes zoals ze in het do cument zijn verwoord te verdedi gen en deze op een aantal speci fieke punten aan te vullen en bij te sturen. Dit betreft meer bepaald: de betere en duidelijker affecta tie van de opbrengst van de mati ging ten voordele van de tewerk stelling; een streng prijzenbeleid waarbij bepaalde prijzen worden herzien en winstmarges van de distributie verminderd; invoeren van een uitzonderlijke crisisbijdrage voor inkomsten bo ven de 2 miljoen; afschaffing van de 13e en 14e maand kinderbijslag voor hoge in komens; voor de bepaling van de 35.000 fr./maand binnen dewelke verder voordelen kunnen worden toege kend, moet het begrip bruto-basis- loon weerhouden worden; aan gezinnen waarin man en vrouw werkloos zijn moet aan elk van hen een vergoeding worden toegekend teneinde aan beide sa men ten minste een uitkering als gezinshoofd te waarborgen (reeds in orde); handhaven van stelsel van .T.K., tewerkgestelde werklozen, stagiairs, enz. De Algemene Raad is van mening dat op het einde van 1981 samen met de sociale gesprekspartners moet nagegaan worden of de ge troffen maatregelen in de richting gaan van de beoogde doeleinden en of het beoogde evenwicht wel degelijk gerespekteerd wordt. De Algemene Raad stelt zich posi tief op ten opzichte van de voorstel len van de N.A.C. en is van mening dat de Regering en het Parlement hun verantwoordelijkheid moeten opnemen, hierbij maximaal reke ning houdende met de hierboven door de Raad geformuleerde aan passingen en verbeteringen alsook met de opmerkingen en suggesties van de sociale gesprekspartners. De Raad bevestigt zijn vertrouwen in de aktie van de socialistische Ministers en de partijleiding. Reeds jaren worstelt de socialitische pers met moeilijkheden. De afhankelijkheid van de geschreven pers van de commerci ële annonce en de fel gestegen kosten hebben zeer zware gevolgen gehad. De kranten die wegens gebrek aan adverten tie-inkomsten het meest bedreigd worden zijn de uitgesproken opiniebladen of politieke bladen. Waar staat de Vlaamse socialistische en links-progressieve pers thans. «Volksgazet», in 1970 nog een oplage van ca. 80.000 nummers per dag, is opgedoekt, «Vooruit» drukte in 1970 nog ongeveer 35.000 nummers per dag maar is vandaag herleid tot een kopblad van «De Morgen». En op haar beurt verklaarde deze week N.V. De Roos, uitgever van het blad, dat dit slechts te redden is mits personeelsafvloeiïng en overheidssubsidie voor een bedrag van 120 miljoen. Maar ook voor ons weekblad «Voor Allen» is er niet alleen rozegeur en maneschijn. Niettegenstaande de behoorlijke aangroei van nieuwe lezers, wegen de ontslagen, het relatief gebrek aan publiciteitsinkomsten en vooral de steeds hoger klimmende financiële kosten zwaar door op het budget. Er is nog geen reden tot paniek, maar toch... «Voor Allen» MOET overeind blijven, niet zozeer om er finan cieel voordeel uit te halen, maar om de continuïteit van de band tussen de verschillende afdelingen uit onze arrondissements federatie, maar ook met Oudenaarde - Ronse, te verzekeren. Ook om de socialistische politieke standpunten, visies en activiteiten te propageren. Maar dat een speciale extra-inspanning van al wie om ons persorgaan bekommerd is nodig is, valt niet te ontkennen. Immers, om rendabel te zijn moet het blad zijn oplage verho gen. In het tegenovergestelde geval komt de informatieop dracht in het gedrang. De abonnenten verwachten een bepaal de houding of politieke lijn van ons weekblad. Komt het doordat een echte socialistische lijn in de politieke berichtge ving volgens de lezers niet in «Voor Allen» terug te vinden is, doordat zij zich niet meer kunnen identificeren met ons blad, doordat het niet tegemoet komt aan hun wensen en behoeften, dat de belangstelling afneemt? Daarom willen wij hier pleiten, nu het nieuwe jaar toch voor de deur staat, voor een stevig uitgebouwde lezerswervings-cam- pagne. De discrepantie tussen enerzijds het aantal abonnenten van. «Voor Allen» en anderzijds het aantal SP en vakbondsle den is te frappant om niet aan te dringen op tegemoetkomin gen en daadwerkelijke actie van alle takken van de socialisti sche gemeenschappelijke actie, ledereen heeft belang bij de leefbaarheid en zeker bij een verhoogd dynamisme en grotere inspraak van ons weekblad. Tot slot past het misschien met er even op te wijzen op het goede werk van de redactieploeg. Zelfs een vluchtige blik op de laatste nummers van «Voor Allen» kan ieder overtuigen dat de kwaliteit door nieuwe rubrieken, actualisatie en de inbreng van fotografisch materiaal aangepast wordt aan de eisen gesteld door een up to date weekblad. Het werk is echter nog steeds voor verbeteringen vatbaar. Suggesties, brieven en persoonlijke bijdragen van lezers zijn dan ook van harte welkom. Laat ons allen samen strijden opdat het jarenlange werk van Bert Van Hoorick, Willy Vernimmen en zoveel anderen in onze arrondissementsfederatie niet teloor zou gaan. Chris VANCOPPENOLLE De Socialistische Gepensioneer den, op 7 november 1980, in Con gres bijeen in het Achturenhuis te Brussel, na met grote aandacht de inleiders en de verschillende tus senkomsten van de Federaties te hebben gehoord, beschouwen de volgende congresbesluiten als een charter van de senioren welke de basis moet zijn van alle acties op politiek, sociaal, cultureel en eco nomische vlak met betrekking op de derde leeftijd. a) De noodzaak van een realisti sche bejaardenpolitiek laat zich ge voelen door de aanzienlijke toena me in ons land van het aantal senioren en vooral van de hoogbe jaarden. Tussen 1983 en het jaar 2000 zal er een stijging zijn met meer dan 200.000 van de bevolking van 65 jaar en meer, dit in tegenstelling met de daling die in vele andere leeftijdsklassen wordt vastgesteld. b) Er wordt aangedrongen voor meer humanisering en vereenvou diging van de administratieve pro cedure ook in Europees en interna tionaal verband. Door overleg tus sen de landelijke gepensioneerden organisaties en de sociale zeker heidsdiensten zouden de betrekkin gen van de instellingen met de gerechtigden kunnen verbeterd worden. Het overleg zou een eerste maar belangrijke stap zijn naar de in spraak die o.a. de gepensioneerden dienen te hebben in het beleid dat hen aanbelangt. c) De staat dient inzake de betoe laging van de sociale zekerheid zijn verplichtingen na te komen over eenkomstig de organieke regeling bepaald bij de wetgeving. Wanneer we een vergelijk maken tussen de toelagen die door de Rijksdienst voor werknemerspen sioenen werden ontvangen en de toelagen waarover de instelling in toepassing van de wetten had moe ten beschikken, dan stellen we vast dat voor de jaren 1974 tot 1980, circa 60 miljard aan de Rijksdienst voor werknemerspensioenen wer den onttrokken. d) Er wordt gestreefd naar de pro gressieve harmonisatie van de ver schillende pensioenstelsels. Ze zou den onder één en hetzelfde Minis terie dienen te ressorteren. Admi nistratief zouden inspanningen die nen gedaan om een kadaster van de pensioenen op te stellen. e) Er dient gestreefd naar de ge lijkwaardige behandeling van "de senioren op stuk van de toegelaten arbeid. f) Discriminatie inzake pensioen leeftijd en bedragen dienen wegge werkt. a) De herhaalde tussenkomsten van de V. Fed. van Social. Gepen sioneerden, hebben er zeker toe bijgedragen dat in het Regeerak koord een reeks punten betreffen de de pensioenen zijn opgenomen. Ze beantwoorden niet ten volle aan onze verwachtingen, maar ze ma ken toch een eerste stap uit. De V.F.S.G. zal heel waakzaam de werking volgen van de Minister van Volksgezondheid en Sociale Voor zorg en van de Minister van Pen sioenen. b) De punten betreffende de ver schillende pensioenstelsels: werk nemers met inbegrip van de mijn werkers, zelfstandigen, gewaar borgd inkomen, openbare sector en de andere eisen ingeschreven in het memorandum van de V.F.S.G. overgemaakt aan de Eerste Minis ter, toen formateur worden inte graal behouden. Er zou nochtans voorrang moeten verleend worden aan volgende punten: 1. De herwaarderingsmechanis men van de pensioenen in functie van de evolutie van het algemeen welzijn dienen volledig hersteld. Er wordt verwezen naar de advie zen uitgebracht door de Nationale Arbeidsraad. 2. Een wettelijke verplichting voor een bijkomende aanpassing van de pensioenen aan de evolutie van de lonen, zoals er een automatische aanpassing bestaat van de pensioe nen aan de ontwikkeling van het indexcijfer der consumptieprijzen, dient opgelegd. 3. Een permanent systeem van op trekken der oudere pensioenen dient ingevoerd door middel van verhogingen die verschillen naarge lang de ingangsdatum van het pen sioen en dit in de zin aangegeven door het K.B. van 15.12.78. 4. Harmonisatie en beperking van de hogere pensioenen dienen toe gepast zoals voorzien voor de over- heidspensioenen in de wet van 5.8.78. 5. Als streefdoel dient geijverd tot het bekomen van een realistisch minimumpensioen voor elkeen en de optie genomen te ijveren voor een pensioenbedrag gelijk aan 75 van het gemiddelde loon over de vijf laatste beroepsaktiviteit of van de tien gunstigste jaren beroepsak tiviteit. 6. De fiscale wetgeving dient der mate aangepast dat sommige voor delen, door de werkgever verleend, inzake extra legale pensioenen, niet als bedrijfslasten worden aanvaard. 7. Aan de pensioenregeling der zelfstandigen dient een bijzondere aandacht te worden gewijd zowel wat betreft de financiering als wat betreft de verbetering van de pres taties voor de minst bevoorrechten onder deze categorie van oprust- gestelden. De pensioenen dienen te worden berekend in funktie van de bedrijfs- inkomsten die tot grondslag hebben gediend voor de berekenening van de bijdragen, waarvan de wijze van vaststelling herzien moet worden in de geest van een billijker verdeling en van een betere herverdeling van de geleverde inspanning. De opgebrachte inspanning moet proportioneel zijn tot de inkomens en het pensioen moet in verhouding zijn met deze inspanning. a) Wegens de hogere kosten ver oorzaakt door invaliden en senio ren, waarvan het aantal steeds ver der stijgt, is de rijkstoelage ruim schoots ontoereikend geworden om de zorgenverstrekking voor deze kategorieën van sociale verzeker den te dekken. Ook hier werden, zoals voor de betoelaging van de pensioenen, tientallen miljarden onttrokken aan de sociale zeker heid. Lees door pag. 6 lees pag. 3 lees door pag. 5 lees pag. 6 Vakbonden, patroons en midden- standsgroepen hebben het «her stelplan», zoals het was gegroeid uit de nationale arbeidskonferentie, verworpen. In feite ligt dit in de algemene lijn der verwachtingen. De regering staat dus blijkbaar voor een muur zonder deur. Het wordt dus een karwei om daarin een opening te maken in de ko mende weken. De regering heeft evenwel aan zichzelf verplicht om de voorgestel de maatregelen uit te voeren, wil lens nillens de houding van de «sociale partners». Moeilijk maar niet hopeloos. Er stellen zich daar- rond twee vragen. Zal de regering in het parlement over een meerder heid beschikken en zullen vooral de vakbonden hun neen kunnen waarmaken? Dat betekent immers dat ze de straat op moeten. Maar zal de grote meerderheid van de bevolking dit stichtende voorbeeld volgeen? Het is een vraag die men zich van vakbondszijde moet dur ven stellen. De SP-raad heeft in elk geval op geroepen om de banden met de gemeenschappelijke aktie niet te verbreken. Het is duidelijk dat zo wel rechtse als uiterst linkse ele menten in dit offensief zullen trach ten een splitting van onze organi saties in de hand te werken. Het is ook belangrijk te weten dat onze Waalse vrienden blijven ha meren op het communautaire as- pekt van onze economie. Een hou ding die betreurd wordt. Arbeiders belangen in Vlaanderen en Wallo nië zijn voor 99% dezelfde. De economische zakelijkheid door een communautaire bril bekijken is niet ons werk. Zoals men elders in de resolutie stelt is de SP niet voor de volle 100% akkoord kunnen gaan met het herstelplan. We hebben een aantal bijkomende eisen gesteld. Ondermeer de afschaffing van een 13e en 14e maand, kinderbijslag voor hoge inkomens en het invoe ren van een krisisbijdrage voor in komens boven de 2 miljoen. Willy Claes stelde overigens dat de partij het principe hanteert van «centen geen procenten». Lage en hoge inkomens mogen niet op de zelfde wijze worden belast. Vraag blijft ook of de veralgeme ning van de 36 uren week een oplossing kan brengen voor meer werklozen. Welke reële gegevens kunnen de vakbonden ons hier voorleggen en welke resultaten moeten daar uit voortvloeien. De voorstellen van de regering om bepaalde sociale voordelen af te schaffen voor de hoge inkomens werden ook door de vakbonden niet genomen, evenals de aftap ping van de hoge pensioenen. De SP-raad heeft over tal van andere problemen vragen gesteld. In vele gevallen rechtlijnig tegenover de sociale partners. De indruk die men in de laatste dagen had opgedaan was dat de regering zich dichter bij de pat roons opstelde. Maar nu blijkt dat ook diezelfde patroons niet ak koord kunnen gaan stelt zich de vraag of dit wel een juiste analyse was. Een grote duidelijkheid treedt op de voorgrond. Velen deinzen ervoor terug om hun verantwoordelijkheid te nemen. Nochtans verwacht de bevolking een klaar standpunt in zake het krisisbeleid. De regering zal dus hoogstwaarschijnlijk niet op haar voorstellen terug komen. Rest dan nog een grote vraag die wij ons als socialisten moeten stellen. Komt het zover dat SP en ABVV tegen elkaar ingaan voor het pub lieke forum? Ik geloof van niet. Wat hebben wij, en dat is wederkerig, uit zo'n houding te winnen. Laat ons dus voorstander zijn van een overleg tussen socialistische en progressieve krachten om een duidelijk alternatief te formuleren. Een lange termijn politiek met een sterke basis en eensgezinde hou ding lijkt aangewezen. Maar des ondanks zullen zowel partij als vak bond over een sterke ruggegraat moeten beschikken om aan het rechts reveil het hoofd te kunnen bieden. En dat is de opdracht voor de toekomst! Roger D'Hondt

Voor Allen | 1980 | | pagina 1