WEEKBLAD Doorbraak: Georges De Smeyter verdedigt de visie van de Vlaamse Socialisten Nieuwe schoolstrijd voorlopig vermeden Waarom blijven we toch ter plaatse trappelen Gastarbeiders, ideale zondebokken voor de crisis? TOELAGE VOOR DE NIEUWBOUW EN DE VERNIEUWBOUW VAN WONINGEN DE PERIKELEN ROND HET STORT TE VLIERZELE EDITORIAAL AKTUEEL KedaktieAdministratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nif000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT vrijdag 12 december 1980 42° jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P In het hoofdstuk Tewerkstellings beleid van de regeringsverklaring worden specifieke steunmaatrege len voor de bouwsektor in het voor uitzicht gesteld. Meer bepaald wordt met het oog op de stimulering van de woningbouw een betoelaging aangekondigd ten gunste van de bouwheer die een nieuwe woning doet oprichten of die nieuwbouwwerken doet uitvoe ren aan een bestaande woning. Tijdens de zitting van 4 december II. werd het ontwerp van wet in de Senaat goedgekeurd. Bij die gele genheid verdedigde senator Geor ges De Smeyter vanop de tribune het standpunt van de Vlaamse so cialisten. Inzake nieuwbouw moet een stimu lering komen van een verlichting van de nieuwe lasten voor kandi daat-bouwers of kandidaat-kopers, aldus spreker. De bouwbedrijvigheid wordt echter in het gedrang gebracht door de hypotheekrente en de geringe nieuwbouwbehoeften. Beide fakto- ren zijn van aard om een bruuske inzinking in de bouwbedrijvigheid te veroorzaken op korte termijn. Om dit te verhelpen, aldus Geor ges De Smeyter, kunnen een drie tal maatregelen overwogen worden: voor sociale leningen: invoering van een rentetoeslag boven op de bouwpremie van 50.000 fr. of 100.000 frank. een subsidiëring om de huidige rente van 13,75 te verminderen tot bv. 10,5% een subsidiëringsinspanning van 500.000 frank ten voordele van kandidaat eigenaars voor middel- Eind vorige week leek het er op nieuw op dat de moeilijkheden voor de regering zich zouden beginnen opstapelen. Na het mislukken van de Nationale Arbeidsconferentie, en de steeds maar toenemende negatieve reacties op de maatre gelen vervat in het sociaal - econo misch herstelplan, kreeg de rege ring immers nog twee andere ste kelige dossiers voorgeschoven, enerzijds een communautair bun del, nl. het omstreden referendum van de Brusselse burgemeesters, en anderzijds een levensbeschou welijk dossier, met name de toe passing van enkele schoolpactak- koorden. Het incident dat over dit laatste dossier vorige week vrijdag in de regering was ontstaan bleef ook begin deze week nog doorgalmen in de pers en in de politieke milieu s te Brussel. Alles draaide om de uitvoering van de in 1973 afgesloten schoolpact- wetten. Normaal hadden over de uitvoering van deze wetten geen moeilijkheden mogen ontstaan, ge zien het een aangelegenheid betrof waarover een unaniem akkoord bestond in de schoolpactcommis- sie. Tevens was dit akkoord be krachtigd in de regeringsverklaring en de uitvoering ervan was zelfs «binnen de maand» aangekon digd. Ook de voorziene syndicale raadplegingen waren gebeurd, en alles liet veronderstellen dat de uitvoeringsbesluiten zonder enige tegenstand zouden aanvaard worden. De herrie ontstond echter toen vori ge week bleek dat er geen over eenkomst gevonden kon worden omtrent de budgettaire weerslag die de uitvoering van deze akkoor den met zich bracht. De problemen stelden zich voorna melijk in verband met de blokkering van het waarborgfonds voor de schoolgebouwen van het vrij on derwijs, de aanpassing van de leer lingennormen en de geplande op richting van een nationale dienst voor leerlingenvervoer. Vooral het eerste punt, de ontgren deling van het waarborgfonds, is van zeer groot belang voor de C.V.P. De deblokkering van de scholen stop, een stop die gekoppeld was aan de rationalisatie en program- matie van het secundair onderwijs, laat immers vooral het katholiek onderwijs toe goedkoop en snel scholen op te richten gezien het waarborgfonds jaarlijks 6,7 miljard leningen zal kunnen opnemen, waarvan twee derden bestemd is voor dat katholiek onderwijs. Deze som mag dus geleend wor den en daarvoor moet het katholiek onderwijs slechts 1,25 t.h. rente betalen. Lees door pag. 6 grote woningen. Tevens moet er nagegaan worden hoe de nieuwbouw op lange termijr op peil kan worden gehouden en in hoever de vernieuwbouw een alter natief kan zijn voor de nieuwbouw. Het moet trouwens iedereen duide lijk zijn dat het tot op heden gevoer de slopingsbeleid volkomen on doelmatig en onvoldoende geble ken is. Om de werkgelegenheid, onze bij zonderste zorg in de huidige krisis, in de bouwsektor te vrijwaren zou men in de jaren 1980, jaarlijks 30.000 nieuwe woningen als aan- groeibehoeften moeten bereiken, 30.000 nieuwe woningen als ver vangingsbehoeften en 30.000 bij komende vernieuwde woningen. De gunstmaatregel, aldus nog de spreker, mag echter in geen geval een premie aan de vastgoedspecu lanten zijn. De gunstmaatregel moet echter wel aan de zelfbou wers worden toegekend. Aldus komt de geldelijke steun ook ten goede aan diegenen die hem het best kunnen gebruiken. Tevens zou er moeten over gewaakt wor den dat de huisvestigingsmaat- schappijen evenwaardige stimule ringsmaatregelen uitvaardigen. Tot slot verzocht de spreker het inves teringsplafond van het woning fonds op te trekken, om te vermij den dat vanaf heden elke nieuwe leningsaanvraag zou moeten wor den afgewezen en op die wijze de toelage zou ten goede komen aan die bouwheren die liefst zes mil joen kunnen spenderen aan hun woning, terwijl de kleine man geen lening kan krijgen, t Afdoende maatregelen om de werkgelegenheid in de bouwsektor veilig te stellen zijn meer dan nood zakelijk en tevens moeten alle kan sen gaaf gehouden worden om ieder onder ons op een redelijke wijze toe te laten een huis te bou wen, te verwerven of aan ver nieuwbouw te doen, zijn de synthe se van deze tussenkomst. De samenkomst in Leuven van socialisten en katholieken op de aktiedag van Doorbraak heeft nog maar eens aangetoond hoe moeilijk het is om de verzuiling te doorbreken. Zoveel jaren na de 1-Mei oproep van Leo Collard is er nog wel een beperkte basis aan het werk, maar een echte spoorslag ontbreekt. Toen Mar tens als CVP jongerenvoorzitter de Jongsocialisten uitnodigde tot een gesprek over «pluralisme of verzuiling» bevonden we ons in een nooit gekende hoogkon- junktuur. Waren die omstandig heden dan zoveel gunstiger als nu? Drijft de economische en sociale toestand van dit ogen blik de arbeidswereid dan niet tot elkaar? Het antwoord op deze vragen bleek ook voor de aktie dag een moeilijk punt. De redenen van het verzuim moet toch worden gezien binnen de politieke en sociale sfeer waarin progressieve ideeën tot stand kunnen komen. In de luxe van toen bleven de goedbedoel de ideeën wel eens in de rook van de vergaderlokalen hangen. Maar vandaag is de gezamenlij ke arbeiderswereld in de ver drukking. Is dit niet het gunstige ogenblik om eens en voorgoed naar een samenwerking te stre ven met het uiteindelijke doel een maatschappijvorm met een betere verdeling van arbeid en kapitaal. Het manifest «M 79» dat de KAJ lanceerde moet vanuit die hoek toch een konkrete vorm krijgen. Wij als socialisten zijn in elk geval gewonnen voor veie van deze standpunten. Via het marxistisch tijdschrift zijn vanuit KP gezinde middens ook al voor stellen geformuleerd. Van SP zij de is er Doorbraak, een zoeken naar eensgezindheid in aktie tussen katholieken en socia listen. Vorige zondag konden duizen den TV kijkers vernemen hoe een Doornikse priester zijn scha mel maandloon van ca 22.000 frank aanvaarde en er op wees dat dit niet meer of minder was dan het loon van zovele arbei ders. Alhoewel ver van hier is het opvallend hoe sterk de kerk in El Salvador (Latijns Amerika) de socialistische maatschappij visies benadert. In onze stad kwam het indertijd ook tot een veruimde gedachten- gang tussen Bert Van Hoorick en pastoor De Cubber. Ook hier bleek dat de visies niet ver uit elkaar lagen. (N.B. brochure te verkrijgen op federaal secreta riaat aan 20 frank) We stellen ons vandaag de vraag of het ons niet ontbreekt aan tastbare realistische voorsteilen om tot een konkrete gezamenlij ke aktie over te gaan. Weliswaar is de arbeidersvleugei binnen de CVP in onze stad wat op de achtergrond verzeild. De gebeur tenissen van '70 hebben tevens met zich gebracht dat ook de socialistische partij wat terug houdend is gaan worden. Maar beide hierboven geciteerde vast stellingen mogen toch niet van aard zijn om een definitieve af standelijkheid te verwerven. De gespreksbasis is zeker aanwe zig, vele standpunten lopen in dezelfde richting en tenslotte heeft de arbeiderswereld er alles bij te winnen om gezamenlijk op te treden wil ze eendrachtig door de krisis gaan. Roger D'Hondt Het stortterein van Vlierzele is al sinds einde augustus bijna dage lijks in het nieuws. Het werd her haaldelijk gesloten dooi Burge meester Otte. Dit nadat een be langrijk deel van de plaatselijke bevolking in verzet was gekomen tegen het niet naleven van de ex ploitatievoorwaarden. Het terrein is onderverdeeld in een privé stort uitgebaat door een firma uit Wetteren en een interkommu- naal stort. Voor het ogenblik is echter noch maar alleen het privé stort gesloten. De interkommunale «Land van Aalst» is overgegaan tot de uitvoe ring van een wetenschappelijk on derzoek. Hier moet worden uitge maakt of het stort dicht is en geen milieuhinder veroorzaakt. Het is tevens de uitvoering van een overeenkomst tussen de vier be trokken partijen ttz. de gemeente St. Lievens Houtem, Mijnwezen, Volksgezondheid en tenslotte de interkommunale zelf. De perikelen rond het stort te Vlier zele waren de aanleiding voor Jan Caudron om in de Vlaamse raad daarover Mare Galle te interpel leren. In zijn antwoord zegde Mare Galle dat hij op dat ogenblik weinig kon ondernemen omdat er geen be roep werd aangetekend bij de ko ning tegen de exploitatievoorwaar den en stortvergunning afgeleverd door de bestendige deputatie. Galle stelt nadrukkelijk dat de ex ploitatievoorwaarden voor stortter- reinen strikt moeten nageleefd wor den en dat naast het gecontroleerd storten voor de afvalverwijdering en afvalverwerking in het Aalsterse een vuilverwerkingsinstallatie zou dienen ingeplant of een oplossing voor het plaatselijk afvalprobleem moet gezocht worden door een degelijke samenwerking van be staande intercommunales. Met de massale toevoer van Brus sels huisvuil rijzen inderdaad ern stige problemen. Er bestaan echter geen juridische bepalingen, voor wat de herkomst van het te storten huisvuil en niet-toxisch industrieel afvar betreft, die een optreden mo gelijk maken, zo zegde hij. Hij onderstreepte daarbij nogmaals in welke mate de oprichting van een openbare afvalmaatschappij, zoals in het regeerakkoord voor zien, noodzakelijk is. Ondertussen bereikte ons het nieuws dat de plaatselijke milieu groep Hanem in beroep gaat tegen de stortvergunning. Roger D'HONDT - -"- w .„.-T 4 1* 1 j Asr-a# Het stortterrein te Vlierzele zoals het er enkele weken geleden uitzag. In «Voor Allen» van 28 november publiceerden we een lezersbrief van J(an W(auters) getiteld «Ge lijkheid voor de Belgen en de gastarbeiders? Of wat de man op de straat ^rvan denkt». Tijds gebrek belet ons diepgaand zijn overwegingen te weerleggen en een paar sterotypen uit de we reld te helpen. Niettemin een paar vluchtige beschouwingen. Verre van onze vriend Jan als een racist te beschouwen daarvoor lijkt hij ons te braaf en een te overtuigd socialist zijn de ideeën in het artikel geuit toch ergens symptomatisch voor de volksmentaliteit in de huidige economische crisistoe stand. Statistieken tonen aan dat meer dan één op de tien inwoners van ons land een vreemdeling is. Toen onze economie nog een hoogconjunctuur beleefde was alles in orde. Voor het zware, vuile en ongezonde werk waren de vreemde arbeiders onmis baar: ze waren en zijn nog steeds voor ons land een goed kope oplossing en een zeer mo- biële arbeidsreserve. Met de evolutie naar de huidige structurele economische crissi- tuatie wordt er echter, zoals in elke crisistoestand trouwens, gezocht naar zondebokken, die als bliksemafleider moeten die nen voor de collectieve frustra ties. Naarmate de werkloosheid toeneemt, gaan sommigen zich harder opstellen tegenover de gastarbeiders. Uitingen van vreemdelingenhaat duiken steeds vaker op, vooral aange wakkerd door demagogische slogans van uiterst rechts ais V.M.O. en Jongerenfront/Front de la Jeunesse, die zelfs niet terugschrikken voor moord zoals vrijdagnacht te Brussel. Het is gepast eraan te herinne ren dat de gastarbeiders inder tijd door de ondernemers uit de privé-sector naar hier gelokt werden. Bij elke teruggang van de tewerkstelling hebben de vak bonden nogal fel gereageerd te gen de ongecontroleerde invoer van gastarbeiders, maar zonder resultaat. Het is eenvoudig volksmislei ding om de schuld van de werk loosheid in hun schoenen te schuiven. Sociologisch onder zoek heeft uitgemaakt dat als alle gastarbeiders morgen over de grens gezet worden, nog niet de helft van de aldus vrijgeko men jobs zou overgenomen wor den door de Vlamingen. Dit is niet het soort werk waarop ze zitten te wachten. De oorzaak van de werkloosheid zit immers in het kapitalistisch systeem, in de permanente inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen ten voordele van de factor «winst». We moeten leren aanvaarden dat de aanwezigheid van de immig ranten een blijvende toestand geworden is. Daarom moet elke vorm van discriminatie ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden en loonuitkering (welke nu nog frekwent voorkomt) vermeden worden. Gastarbeiders zijn niet louter economische productie elementen maar in de eerste plaats mensen. In plaats van hen af te wijzen zouden wij als socia listen er beter aan doen te zor gen voor een efficiënte onthaal- opvang- en integratiepolitiek. Onlangs nog stemde de Senaat unaniem vóór het wetsontwerp over de toegang tot het grondge bied, het verblijf en de vesting van vreemdelingen. Alhoewel beperkt tot een precisering van de juridische situatie van de vreemdelingen, of ze nu toeris ten, studenten, werknemers of politieke vluchtelingen zijn, legt de nieuwe wet toch de onmisba re basis voor nieuwe vooruit gang, met name voor het echte «statuut van de gastarbeider». Een reële verblijfszekerheid en vrijheid van meningsuiting zijn de eerste vereisten voor het ver krijgen van stemrecht en ver kiesbaarheid voor alle immigran ten, zeker op gemeentelijk vlak, iets waar vooral onze partijgeno ten E. Glinne en J. Mangelschots reeds lang voor ijveren. Integra tie van de gastarbeiders in de maatschappij is immers onmo gelijk vanuit een marginale positie. In de regeringsverklaring van Martens II stond heel expliciet dat de manier voor het toeken nen van politieke rechten aan vreemdelingen diende onder zocht te worden. Met de inbreng van de liberalen, en de logische ruk naar rechts, in Martens lil, viel dit artikel bijna vanzelfspre kend weg. Maar ook in de verkla ring van de huidige regering is de bepaling terzake niet meer opgenomen. Onlogische verge telheid of eenvoudigweg vrees om zeker in de crisistoestand van vandaag met voorstellen uit te pakken waarover geen eens gezindheid bij de bevolking be staat. Wordt de gastarbeider hoe dan ook de zondebok? Alleen werken en voor de rest zwijgen. «De manier waarop een staat een vreemdeling behandelt is één van de beste criteria om de beschavingsgraad van zijn inwo ners te beoordelen» schreef ja ren geleden ene L. Blom - Coo per. Laten we derhalve als socia listen en demokraten onmiddel lijk het heroplevend racisme met alle mogelijke middelen be strijden. Chris Vancoppenolle N.B.: Deze tekst was reeds naar de zetterij wanneer op de redactie een repliek op bewust artikel van J.W. binnenliep vanwege kd. Erwin De Deyn. Zijn meer diepgaande en uiteraard uitgebreidere motivering vindt de lezer elders in het blad.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1