DE CRISIS IN DE AUTOMOBIELINDUSTRIE. OOK EEN PROBLEEM VAN TEWERKSTELLING IN VLAANDEREN De SP en het herstelplan van de regering STRUBEUNGEN MET GEWESTPLAN STRUCTUURPLAN NINOVE VOORZIET UITBREIDING SOCIALE W00NB0UW UW NIEUWJAARSWENSEN VIA VOOR ALLEN EDITORIAAL Voor Allen en de eindejaarsdagen Visie Schepen Woonwijk Deze week in Voor Allen Socio-cultureel centrum «Netwerk» te Aalst Kan arbeid enkel koopwaar zijn? Nieuwe rubriek «Buitenland» Vrijdag 19 december 1980 42* jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEME Alhoewel wij geen eigen auto-in dustrie hebben, kunnen wij zeker niet van het standpunt uitgaan dat de huidige crisis in deze nijverheid geen grote gevolgen zal hebben op het gebied van de tewerkstelling. België is inderdaad de zetel van heel wat dochtermaatschappijen van Europese en vooral Ameri kaanse constructies, die er assem blagefabrieken hebben opgericht en waar duizenden tewerkgesteld zijn. Sommige van deze fabrieken vooral Amerikaanse bestaan sedert de twintiger jaren. Deze fir ma's verschaffen momenteel, het zij rechtstreeks of onrechtstreeks, werk aan erica 100.000 perso neelsleden. Het feit dat zij onge veer 95 van hun prduktie uitvoe ren, d.w.z. zelfs meer dan 1 miljoen afgewerkte voertuigen, toont dui delijk aan in elke mate die nijver heidstak van de schommelingen van de markt afhankelijk is; hij levert aldus meer dan 10 van de Europese produktie. Algemeen wordt aangenomen dat één Belgi sche arbeider op tien van de auto mobielindustrie leeft, hetzij in de nijverheid zelf, ofwel in heel wat toeleveringsbedrijven. Buitenlandse investeringen De gedane investeringen in België, betreffen vooral enkele belangrijke gekende automerken, nl. Ford, Vol vo, Renault en Citroën. Vooral Ford heeft in de laatste twintig jaar enorme investeringen gedaan, deze Amerikaanse reus stelt momenteel ongeveer 20.000 arbeiders te werk. De investerin gen belopen tot ongeveer 23 mil jard frank. Dit om te bewijzen, dat zelfs wanneer een land geen eigen auto-industrie heeft de gevolgen van een crisis even zwaar kunnen doorwegen als voor sommige van de ons omringende landen. Het gaat hier bij ons niet om de be scherming van merknamen, maar wel om de Bescherming van Men sen en hu, Verder Bestaan. Een onmogelijke concurrentie met Japan Meer dan ooit voordien wordt Euro pa momenteel geteisterd door de steeds stijgende invoer van voer tuigen uit Japan. Deze enorme im port, welke in 1980 opliep tot bijna 30 van onze markt, brengt het evenwicht van de traditionele en economisch leefbare repartitie van de Europese industrie ernstig in gevaar, en dit met alle nefaste gevolgen voor onze tewerkstelling. Het deficiet van de handelsbalans van Japan met de EEG wordt voor 1980 op bijna 300 miljard BF ge schat. In dit totale tekort kwam de automobiel, reeds in 1979, voor 33,1 in aanmerking, wat 66 miljard frank op een totaal tekort van 201 miljard betekende. Ter inforamtie, en ook om het aandeel van de automobiel in dit globale tekort beter te illustreren, dient aangestipt te worden dat dit aan deel in 1977 slechts 25,1 van het totaal uitmaakte. Naar mijn mening is de Japanse concurrentie volstrekt niet loyaal en dit om verschillende redenen, nl.: De kunstmatige ondering van de yen in vergelijking met de Euro pese munten bevoordeligt vanzelf sprekend de prijzenpolitiek die de Japanse firma's in de landen van de EEG toepassen. Dat heeft na tuurlijk zijn weerslag op andere nijverheidssectoren, zoals de staal industrie, de glas- en plastieknijver heid en de elektronika, alle belang rijke leveranciers van de Europese qutonijverheid. Japan, dat verplicht is uit te voeren wil het economische leef baar zijn, spant zich in om het gedeelte van zijn autoproduktie be stemd voor de uitvoer, te verhogen. Dit surplus werd in 1979 op 3,1 miljoen eenheden geschat en zou de 5,5 miljoen eenheden kunnen bereiken in 1985. Het lijdt geen twijfel dat dit over schot naar Europa zal worden af gevoerd en in het bijzonder naar die Europese landen die geen ei gen nationale autonijverheid heb ben. Tot die landen behoort ook België, dat afhankelijk is van maat schappijen waarvan de hoofdzetel zich buiten haar grenzen bevindt. De Japanse autonijverheid is vrij jong in vergelijking met de Eu ropese, wat betekent dat haar uit rusting betrekkelijk nieuw is en dat de automatisering er bijgevolg een hoger peil bereikt heeft dan in ons land. Omdat het besluit voor een doorgedreven automatisering reeds van bij de aanvang werd getroffen, kon het personeelsbe stand van de Japanse fabrieken dus van in het begin worden vast gesteld. Indien de automatisering op dezelfde wijze in Europa zou worden doorgevoerd, zou dit een onvermijdelijke vermindering van de tewerkstelling voor qevolq hebben. Lees door pag. 7 Komen onze degelijke Europese wagens in het gedrang? Gisteravond heeft schepen Timmermans per ordemotie het woord gevraagd in de gemeenteraad. Volgens de schepen is er geen definitief akkoord en is het plan geen «conditio sine qua non». Wel is er een princiepsakkoord zegt hij, maar definitief staat er nog niets op papier. Het stadsbestuur is aan deze bouwmaatschappij niet gebonden, 't Woonprojekt kadert volgens Timmermans in een politieke beleidsvisie van het stadsbestuur, dat opteerde voor nieuwbouw. Er kan uiteraard gekontesteerd worden, maar achteraf zal dan wel moeten blijken wie gelijk had, zo zegde hij. Volgens Van de Perre heeft schepen Waltniel veel publiciteit gemaakt voor het projekt in een spcieaal nummer van een liberale krant. Het valt op, zegt hij, hoe de schepen daarmee ingenomen was en met vertoon van veel foto's het projekt presenteerde. Op 17 november 1977 besliste de gemeenteraad van Ninove een wij ziging voor te stellen in het ontwerp gewestplan dat door een regionale kommissie was opgesteld. Het voorstel werd de groene zone in de wijk Durchtdam om te vormen tot een woonuitbreidingsgebied. In Voor Allen hebben wij herhaal delijk het voorstel Burchtdam toe gelicht. Volgens Dirk Van de Perre, van de Aktiegroep Leefmilieu is er ge knoeid met het plan en werden er op illegale manier wijzigingen op aan gebracht. «Het moet gebeurd zijn enkele uren voor het plan bij de drukker moest», schrijft hij in het tijdschriftje van de werkgroep. Schepen van Openbare Werken Jacques Timmermans, is geen en kele onregelmatigheid bekend. De schepen, die ook zetelde in de regionale kommissie, zegt voor het einde van het openbaar onderzoek een voorstel tot wijziging te hebben gedaan op een vergadering van de kommissie in Gent. Men heeft hem toen de raad gegeven een ge meenteraadsbeslissing ter zake te laten nemen en het voorstel recht streeks door te sturen naar staats- sekretaris Marc Eyskens, die finaal de plannen diende goed te keuren. Hoe en op welke wijze het plan toch is gewijzigd, daar weet de schepen niets van. Het bouwprojekt op zichzelf is een ander onderwerp dat door de werk groep wordt aangesneden. Vol gens hen gaat het om een projekt ter waarde van 1 miljard frank, dat het geld in de zak doet schuiven van de mutinationale Immobiliën- maatschappij «I». Het dossier dat de werkgroep heeft samengesteld stelt zich globaal op tegen de Plan nen van de gemeente. Volgens woordvoeder Van de Per re is het absoluut niet nodig om aan de Burchtdam een woonprojekt te ontwikkelen. Er zijn nog heel wat andere uitbreidingsgebieden, zoals vastgesteld in het gewestplan en met BPA. De Burchtdam is een oudere wijk in Ninove met een verloren gegane handelskern. Nu staan de wonin gen er te verkrotten en is de buurt onleefbaar geworden. Volgens het stadsbestuur was juist de verkrotte toestand de aanleiding om er een nieuwe woonwijk op te richten, daar in de stadskern geen andere woonuitbreiding mogelijk is. Het projekt zou dit nieuwe stads deel een stimulans geven en voor de bewoners is het aantrekkelijk, omdat men er op enkele minuten van het handels- en dienstencen trum verwijderd is. Anderzijds stelt WLN dat heel wat woningen in het centrum zouden leeglopen. Op de ze wijze wordt de stadskernver nieuwing kompleet verwaarloosd. Volgens schepen Timmermans zou het een positief effekt kunnen hebben omdat de eigenaars, mits een opknapbeurt, hun woningen weer in waarde kunnen doen stij gen. In de huidige toestand is het stadsbestuur niet gewapend om aan de verkroting iets te doen en de eigenaars een sanering op te leggen. De stad zou dan moeten overgaan tot het opkopen en zelf saneren van de woningen, wat ze ker niet minder duur zal uitvallen dan nieuwbouw. Dit jaar vallen de eindejaarsdagen nu niet bepaald gunstig om de copij voor de edities van 26 december en 2 januari tijdig gezet te krijgen. Daarom doen wij een speciale oproep om de teksten zo vlug mogelijk te bezorgen op het secretariaat. Voor het nummer van 26 december dienen de teksten uiterlijk dinsdagmiddag 23 december op de redaktie te zijn. Voor de daaropvolgende week eveneens dinsdagmiddag. Sedert begin december, staan de besprekingen met de ver schillende politieke partijen, de vakbonden en de patronale groeperingen, over de door de Regering voorgestelde maatre gelen om een sociaal-economisch herstelplan op te stellen en uit te voeren, in het brandpunt van de belangstelling. Eerst werd door de Regering een Nationale Arbeidsconferentie samengeroepen met het oog op het bereiken van een nieuwe interprofessionele arbeidsovereenkomst waarin zou rekening gehouden worden met de benarde toestand van onze eco nomie. Deze verslechtering van de internationale en Belgische con junctuur, die reeds aanhoudt sedert een zestal jaren, dwingt 's lands verantwoordelijken tot het nemen van dringende en dwingende maatregelen om te proberen het ergste te vermij den, namelijk een fundamentele afbraak van ons zo moeizaam opgebouwd systeem van sociale voorzieningen wegens het gebrek aan de nodige middelen. Immers, de staathuishouding verschilt niet zo veel van een normaal huishouden: Een frank kan geen tweemaal uitgegeven worden. Ook kan maar uitgege ven worden, waarover men beschikt. Spijtig genoeg kon de Nationale Arbeidsconferentie niet leiden tot een akkoord tussen de sociale gesprekspartners dat tevens kon aansluiten bij de door de Regering voorgestelde maatrege len. Om het met andere woorden te zeggen: de bal werd terug gespeeld naar de Regering, die volgens het regeerakkoord nu het nodige moet doen. En sedert een paar dagen gebeuren er eigenaardige dingen, die alle kunnen terug gebracht worden tot sommige rechtse kringen. Sommigen schijnen alles in het werk te stellen om de houding van de Vlaamse socialisten zo verdacht mogelijk te maken. Zij proberen met alle middelen twijfel te zaaien over de solidariteit van de SP ten overstaan van de Regering. Zij schijnen ook een heimelijk genoegen te hebben door het oplaten van kwakkels over en verschil van mening tussen de leiders van onze partij. Dit alles werd echter de kop ingedrukt door Partijvoorzitter Van Miert, Minister Claes en de woordvoerders in Kamer en Senaat van de SP, tijdens een te Brussel gehouden persconferentie op dinsdag 9 december. Tegenover kwaad vermoeden en lichtvaardig oordeel, lijkt het ons het best, feiten op tafel te leggen. De feiten waarover we terzake beschikken zijn de besluiten van de Algemene Raad van de SP die bijeenkwam in vergadering op 1 december 1980 te Brussel. Hieronder bespreken we de voornaamste elementen van deze besluiten waaruit voldoende zal blijken dat de Vlaamse Socialisten helemaal hun regerings verantwoordelijkheid niet willen ontwijken en dat zij zich duidelijk bewust zijn van de ernst van de sociaal-economische toestand. Bijsturen of vastlopen De Algemene Raad heeft vastgesteld dat de toenemende verslechtering van de internationale en ook de Belgische economische conjunctuur, die zich o.a. tijdens de laatste maanden heeft uitgedrukt in een zeer snelle toename van de werkloosheid en de verhoging van het tekort van de openbare financiën, het nemen van bijzondere maatregelen noodzaakt. De maatregelen die moeten genomen worden stoelen op de solidariteit van allen en op een evenwichtige verdeling van de noodzakelijke inspanningen van alle bevolkingscategorieën. Dit betekent dat de voornaamste inspanningen prioritair moe ten geleverd worden door de hoge inkomenscategorieën en dat er ruimte moet blijven bestaan voor de verdere verbetering van de lagere inkomenscategorieën. In het ontwerp van de Nationale Arbeidsconferentie werden een aantal opties van de Vlaamse Socialisten weerhouden, zoals: behoud van de indexkoppeling voor lonen en wedden; behoud van de welvaartvastheid voor de sociale vergoe dingen; verhoging van de kleine pensioenen en van de bestaansmi nima; verdere arbeidsduurvermindering naar de 38 uren toe met het oog op een betere spreiding van de beschikbare arbeid; indexatie van de fiscale barema's voor de lagere inkomens; verscherping van de strijd tegen de fiscale fraude. Ten aanzien van de hogere inkomenscategorieën worden een aantal maatregelen voorgesteld die het solidariteitsprincipe nastreven: de geleidelijke deplafonnering van de bijdragen sociale zekerheid (algemeen regime en zelfstandigen); de versnelde aftopping van de hoge pensioenen; de beperking van het decumul en splittingssysteem tot 1.250.000 F. Lees door pag. 10 Lees p. 3 Lees p. 6 Lees p. 7 Gewoontegetrouw lanceren wij ook dit jaar een grootscheepse eindejaarskampagne voor ons weekblad Voor Allen. «Voor deze aktie stellen wij kadertjes, met aangepaste sfeer motieven ter beschikking van 1.000 en 500 fr. dat stemt overeen met een formaat van twee kolommen op 10 en 5 cm. Wij durven de hoop uit te drukken dat opnieuw vele vrienden en organisaties of verenigingen zullen reageren, en hetzij ten persoonlijke tittel, hetzij voor de vereniging die zij vertegen woordigen een nieuwjaarswens zullen formuleren in Voor Allen. Gelieve hiervoor de tekst met nieuwjaarswens plus naam en adres op te sturen naar: Weekblad Voor Allen - Nieuwjaarswen sen, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, met vermelding van het gewenste formaat en aantal verschijningen.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1