y> Tweejaarlijks administratief congres SP-federatie Aalst Gemeenteraad roept Zottegem tot kern wapen vrije zone uit 1 MEI: Socialistisch alternatief voor politiek van sociale afbraak van CVP-PVV regering Binnen in: Vrijdag 30 april 1982 44* jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P Alois Van den Bossche opnieuw voorzitter Chris Vancoppenolle benoemd tot secretaris Belangrijke politieke opties. Geraardsbergen, zaal de Marbol (de leuke naam voor de vernieuwde lokalen van het Volkshuis) zondagmorgen 25 april om 9 uur. Een zeer behoorlijke opkomst voor het tweejaarlijks administratief en statutair congres van de SP-federatie Aalst betreffen de de werkingsjaren 1980- 1981. In zijn welkomstwoord wees gelegenheidscongres- voorzitter Willy Vernimmen erop dat ondanks de uitge breidheid van de administra tieve agendapunten het poli tieke deel, en dan zeker in het vooruitzicht van de nationale congresdagen van 8 en 9 mei eerstkomende, best een ruime aandacht kon krijgen op dit congres. Werkingsver slag 1980-1981 1 mei en 19 mei feestdagen maar ook strijddagen voor de gepensioneerden pag. 5 Rijksonderwijs in de branding, pag. 5 Verantwoordelijkheidszin Voor Allen Financieel verslag Politieke luik 10 jaar C.S.C.-Ninove in beelden, pag. 7 CVP-onwil PVV-demagogie Zottegem kernwapenvrij Sinds zij aan de macht is, heeft de rechts-liberale rege ring in het kader van de vol- machtenwet een aantal be sluiten uitgevaardigd die re gelrecht indruisen tegen de belangen van de bevolking. Lang voor de economische krisis in België was uitgebro ken, had rechts al een cam pagne ter beïnvloeding van de publieke opinie ingezet met de bedoeling de arbei ders de verantwoorde lijkheid voor het economisch en sociaal verval op de rug te schuiven. Na die campagne heeft het V.B.O., het V.E.V. en al wat rechts is in België, steeds meer belgen doen geloven in hun verkla ring van de economische kri sis die België thans door maakt. De diagnose van rechts De remedies van rechts 6,30%. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst In zijn bondige toelichting bij het werkingsverslag 1980-1981 stelde dienstdoend arrondissementssecre taris Chris Vancoppenolle dat er onder het voorzitterschap van Alois Vanden Bossche binnen de federa tie goed gewerkt werd. Er zijn voorbeelden genoeg: het herstruc tureren en de resultaten van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie, de saneringsplannen van het weekblad «Voor Allen», de fameu ze gezinsfeesten (wellicht enig in zijn soort, de oplossing van een aantal conflicten in de federatie en het positieve resultaat bij de laatste parlementsverkiezingen. Nochtans werd het werk van het federaal secretariaat in belangrijke mate ge hypothekeerd door het weggaan van zowel de federale partijsecreta ris Jacques Timmermans als de ge westelijke CSC-secretaris Rita Van Gael, beiden in de loop van 1980. In een aantal opzichten, zoals o.a. de CSC-werking in het arrondisse ment, betekende 1980 een bijna verloren jaar. Wat betreft het ledenaantal kunnen we slechts posi tief zijn: de kaap van de 5000 leden werd overschreden. Dit is in ruime mate de verdienste van de afdelin gen Aalst en Denderleeuw. Dit is echter nog niet het peil van 1973 (5167 leden), maar kan wellicht een streefcijfer zijn voor het jaar 1982. Bij de recente parlementsverkiezin gen van 8 november 1981 haalde de SP er alles uit wat er potentieel in «WOW ÜS zat: twee volksvertegenwoordigers (Herman De Loor en Mare Galle), één senator (Paul Van der Niepen) en vier provincieraadsleden (Freddi Pijck, Johan De Wolf, Freddy De Chou en Freddy Van den Bossche). Willy Vernimmen bleef fractielei der van de SP in het Europarlement en bij het installeren van de Vlaam se deelregering werd Mare Galle, naast Roger De Wulf, de SP-minis- ter. Hij kreeg de bevoegdheid over Ondergeschikte Besturen en Ge subsidieerde Werken. Op dit vlak is dus een positief bilan op te maken alhoewel een aantal zaken inzake actievoering, propaganda en keuze van kandidaten toch moeten onder zocht worden. De gemeente raadsverkiezingen van oktober 1982 zullen een eerste duidelijk richtpunt worden. De dienstdoende federale secreta ris stelde tevens dat er niet te loochenen aanwijzingen zijn dat een nieuw federaal bestuur meer dan nodig was: bloedarmoede in de laatste bijeenkomsten, onverschil ligheid voor de federale werking (activiteiten, congressen). Hij hoopte tevens dat er met een her nieuwd elan kon vertrokken wor den met een federaal bestuur waar in niet alleen Cicer's en Demosthe- nessen zitten maar ook kameraden die de handen uit de mouwen kun nen steken. Ook wat betreft de werking van de Socialistische Vrouwen in onze fe deratie is wat op te merken. Zowel op federaal vlak als op afdelings- vlak is een hernieuwde aanpak meer dan noodzakelijk. Voor Allen blijft een nijpend pro bleem. Daar wezen zowel de secre taris als penningmeester Tuur De Sutter op. Een daling van de lezers, een vermindering van de inkomsten en gestegen kosten en het op de helling staan van de sam^iwerking met de federatie Oudenaarde-Ron- se zijn elementen die vooral op financieel vlak een vlugge sanering nodig maken. Onder die sanering vallen ook zaken als een regelmati ge betaling, het exact bijhouden van een lezersbestand, een wer vingscampagne en eventuele tus senkomsten van de leden van de Gemeenschappelijke Actie. Federaal penningmeester Freddy Van den Bossche beklemtoonde in zijn werkingsverslag dat alhoewel de financiële toestand voor het ogenblik gezond is, het toch nodig is een bepaalde reserve op te bou wen. De afdrachten zijn niet vol doende voor de werking van de federatie, de inkomsten van de gad getsverkoop en de tombola Emile Vandervelde zijn gedaald, enz. Een consequente houding o.a. ten op zichte van de aangegane verplich tingen met de stickerverkoop feest «Voor Allen» en de afdracht van kabinetsmedewerkers is aange wezen. Nadat het werkingsverslag unaniem bij handgeklap werd goedgekeurd volgden een aantal benoemingen en/of verkiezingen. Vooraf werd echter overeengekomen dat de nieuwe statuten en de eventuele amendementen hierop zouden be handeld worden in een daartoe spe ciaal op te richten commissie. Alois Van den Bossche en Chris Vancop penolle werden respectievelijk aan- p V.l.n.r. Chris Vancoppenolle, Paul Van der Niepen, Mare Galle, Willy o Vernimmen, Alois Van den Bossche, Alice De Coensel en rechtstaand Freddy Van den Bossche. gesteld tot federale voorzitter en federale secretaris. Tevens werd le zing gegeven van de afgevaardig den door de diverse afdelingen aan- geduid voor het arrondissements- bestuur. Mare Galle werd voorge dragen als effectief kandidaat voor het Bureau van de partij en Paul Van der Niepen als lid van de Administratieve Commissie. Willy Vernimmen behoort automatisch als gecoöpteerd lid tot het partijbu reau. Voor de 10 mandaten voor de Algemene Raad kwam het wel tot een vinnige discussie, waaraan ten slotte een einde kwam doordat de nieuwe benoemde federale secreta ris zich vrijwillig terugtrok ten voordele van een vertegenwoordi ger van de afdeling Zottegem. Tot slot werden nog drie leden van de financiële controlecommissie aan geduid, met name Mare Mortier, Mathieu Saeys en Frans Uytten- daele. Zoals het ergens bij het begin van het congres, gezien de zware agen da wel te verwachten was, was het reeds behoorlijk tegen de middag toen het politieke deel begon. De toespraak en toelichting bij de ont werpresolutie van het nationaal congres, waarvan de lezer de neer slag op een andere plaats in «Voor Allen» vindt opende de discussie. Door een misverstand met de fede ratie Dendermonde, waardoor de tekst van de ontwerpresolutie niet tijdig in het bezit van de afdelingen was, en mede door een door de - deling Zottegem ingediende mo tie, werd besloten woensdag eerst komende een federaal bestuur over dit probleem te houden. Niettemin bleek uit de eindbeschouwingen van Willy Vernimmen dat een har de aanpak van de regering nodig is, maar ook dat men het precieze ogenblik om actie te voeren oor deelkundig moet overwegen. Meer dan ooit moet men ook aandacht hebben voor de politieke vorming om met een gefundeerde overtui ging en niet alleen op basis van enkel slogans, actie te voeren. Spreker stelde ook dat nu de SP in de oppositie zit, meer dan ooit geloofwaardigheid dient nage streefd te worden. Op het nationaal congres zal de stem van de federa tie Aalst zeker gehoord worden. Een slotwoord van voorzitter Van den Bossche, waarin hij nogmaals pleitte voor verantwoordelijkheids zin en militantisme rondde dit ge slaagd congres af. Volgende week brengen we nog een aantal verdere beschouwingen over het congres en het resultaat van de resoluties. Chris VANCOPPENOLLE Op haar zitting van 19 april besprak de Zottegemse gemeenteraad de SP-motie om Zottegem tot kernwa- penvrije zone te doen verklaren. Interessant om weten is vooral dat door de CVP achter de schermen duchtig werd gemaneuvreerd om deze motie af te voeren en te ver vangen door een nietszeggende motie. De houding van de SP was echter duidelijk: er zou geen afzwakking aanvaard worden op het standpunt om geen kernraketten te plaatsen binnen de grenzen van Zottegem. Tot groot ongenoegen van de bur gemeester, die zich eens te meer als onverzoenlijke havik liet kennen, gaf de CVP-fraktieleider echter zijn akkoord om de SP-motie te onder schrijven. Daarmee verplichtte hij de overige CVP'ers om mee te stemmen. Het «ja» van de CVP moet dan ook met het nodige voor behoud bekeken worden. Wij zijn benieuwd wat hun nationale man datarissen zullen doen en hoe de lokale CVP'ers daarop zullen rea geren. Eenzelfde dubbelzinnigheid was er bij de PW. Zonder blozen ver klaarde de PW-fraktieleider dat de nietszeggende CVP-motie (een kopie van de CVP-PW-motie uit de provincieraad) in de provincie raad kon rekenen op het akkoord van alle partijen. Niets is echter minder waar, aangezien de volledi ge frakties van SP, VU en Agalev en de provincie deze motie verwor pen hebben. Ofwel beseft provin cieraadslid Koolbrant niet wat hij in de provincieraad heeft gestemd en lijdt bovendien aan geheugen verlies, ofwel wilde hij een dema gogisch nummertje opvoeren. Feit is dat de PVV in de gemeente raad uiteindelijk unaniem de SP- motie bijtrad, daar waar zij in de provincieraad eenzelfde motie una niem verworpen hebben. Een beet je duidelijkheid zou toch geen kwaad kunnen. Afgezien van deze bijbedenkingen, zijn we gelukkig dat de vredesmotie het uiteindelijk gehaald heeft. Wij hopen dat de tientallen gelijkaardi ge initiatieven de regering voldoen de onder druk zullen zetten om het plaatsen van kernraketten af te wij zen. Tot slot geven wij hierna de motie weer: «De gemeenteraad van Zottegem spreekt zich uit tegen het bestaan en tegen de aanmaak van kernwa pens, waar ook ter wereld en ver biedt als gevolg daarvan de plaat sing en het transport van enig kern wapen binnen de grenzen van de gemeente Zottegem. Is zich bewust van de eerder sym bolische betekenis van deze hou ding in het kader van de vernieti gende kracht van moderne kernwa pens. Daarom roept de gemeente raad onze burgemeesters in Vlaan deren en Europa op om soortgelij ke besluiten te nemen in het belang van de inwoners, die zij vertegen woordigen. Is ervan overtuigd dat een weder zijdse en gelijktijdige ontwapening zowel vanwege het Warschau-pakt als vanwege de NAVO, en in het bijzonder de vorming van een atoomvrije zone in Europa, kunnen leiden tot een duurzame vrede. Be kommerd om de vrede en het wel zijn van iedereen, in het biezonder van de bevolking van Zottegem, dringt de gemeenteraad er bij de Belgische regering op aan, in het kader van het Navo-bondgenoot- schap alles in het werk te stellen opdat de onderhandelingen over ontwapeningen snel tot resultaten zouden leiden.» Het S.P.-standpunt werd door Her man van Herzeele in de gemeente raad verdedigd. De volledige tekst kunnen jullie lezen op blz. 4 Freddy V.D. Bossche Schematisch samengevat komt die diagnose op volgende punten neer: 1. Het uitblijven van de economi sche heropleving is te wijten aan de hoge belgische lonen. 2. De positie van de Belgische frank zal bedreigd blijven zolang er geen sanering van de openbare fi nanciën is doorgevoerd. 3. Het mes moet gzet worden in de misbruiken van de sociale zeker heid en dan vooral in de sector van de werkloosheidsvergoeding. 4. Het overmatig beroep van de overheid op de kapitaalmarkt heeft voor gevolg dat er voor de onderne mingen geen kapitaal meer te vin den is. 1. De openbare financiën moeten gesaneerd worden o.a. door ver mindering van de werklozensteun, door verhoging van het remgeld in de ziekteverzekering, de lineaire vermindering van de kinderbijslag- .2. Het reëel loon van alle arbei ders moet verlaagd worden en door vermindering van de sociale uitke ringen en door loskoppeüng van de lonen aan de index en door de devaluatie van de Belgische frank. 3. Door een betere behandeling van het kapitaal zal de kapitaaluit- voer gestopt worden en zal het industrieel privé-kapitaal zijn fa brieken weer in België vestigen en zo zal nieuwe tewerkstelling ont staan. Laten wij achtereenvolgens de ver schillende «wapenfeiten» van de re gering Martens-Declercq over lopen. 1. Begroting 1982 Wij zijn straks mei 1982 en de begroting 1982 is nog niet in de openbare vergadering van de Kamer. Waar de regering beweert dat er slechts een deficiet is van 252 mil jard (herinner U verleden jaar na de aanbeveling van de Hoge Raad voor Financiën en na de aanmaning van de E.E.G.-Commissie om het deficiet te beperken tot 200 mil jard, slaagden de socialisten erin dat bedrag te bereiken). Bij de ramingen van de administra tie van Financiën in juli 1981, werd door Declercq maar eventjes 33 miljard bijgeschreven. Daarnaast had de administratie 10 miljard in geschreven voor de bestrijding van de fraude met concrete maatrege len. De huidige regering verzacht de strijd tegen de fraude, de frau deurs krijgen na de volmachtwetten minder zware straffen. Sinds de devaluatie lijdt de Schatkist op de schuld in vreemde deviezen op 3 maanden 20 miljard verlies. Het deficiet is niet 252 miljard maar minstens 300 miljard. 2. De begroting van gemeenschap pen en gewesten De nationale regering stelt slechts het minimum aan financiële midde len ter beschikking (via dotaties en geristourneerde belastingen) zodat vanaf de start van de staatshervor ming de Vlaamse Gemeenschap reeds start met een deficiet. Het Gemeentefonds wordt niet met de wettelijke groeivoet aangepast waaruit volgt dat vele gemeenten in kasmoeilijkheden gaan komen. 3. Wat moet de bevolking inleveren na de volmachtbesluiten? 1. Tijdelijke opschorting van de koppeling van de lonen aan de index van 1 maart tot 31 mei 1982 voor alle arbeiders met een loon boven 27.360 F op 1 maart. Vanaf 1 juni tot 31 december 1982 forfaitaire indexaanpassing voor iedereen (547 F) 2% van 27.360 F. 2. Optrekken van werknemersbij drage voor R.S.Z., wijziging van bijdragevoeten werkloosheid en pensioenen. Bijdrage van 7% op dubbel vakantiegeld. 3. Vermindering van het kinder geld met 5.500 F in 1982. 4. Verhoging van de automobiel verzekering met 500 F in 1982. 5. Verhoging van het remgeld 500 F in 1982. (Afschaffing kosteloze ziekteverzorging W.I.G.W.'s). Voor een maandelijks gemiddeld maandloon in 1981 van 26.000 F is er een koopkracht verlies van 10.760 F in 1982 of 2,72%; van 35.000 F is er een koopkracht verlies van 26.945 F in 1982 of 5,50%; van 50.000 F is er een koopkracht verlies van 36.125 F in 1982 of 5,80%; van 70.000 F is er een koopkracht verlies van 33.005 F in 1982 of 4,40% van 100.000 F is er een koopkracht verlies van 66.833 F in 1982 of 6,80%; van 150.000 F is er een koopkracht verlies van 84.930 F in 1982 of Het grootste verlies ligt dus bij de inkomens van 30.000 F tot 60.000 F. 4. De vervangingsinkomens (werk loosheid, pensioen, brugpensioen, ziektegeld en invaliditeit) leveren door een verhoogde fiskaliteit 2,5 miljard in. Vervolg volgende week idilag bin- utmarkt 1, 9300 |MjM|É&ÉÉ|Én| erschijnen slechts de uit ■i

Voor Allen | 1982 | | pagina 1