1 Mei boodschap Vlaamse Socialisten Het onderwijs en zijn prijs En de strijd gaat verder V SP congres 1 mei 1982 in arrondissementen Aalst en Oudenaarde - Ronse Vrijdag 7 mei 1982 44* jaargang nr. 19 Weekblad van de S.P In de loop der jaren is 1 mei uitgegroeid tot een dag van feest. Een dag waarop wij met fierheid konden terug blikken op al datgene wat de arbeidersbeweging vaak na jarenlange politieke en socia le strijd, heeft kunnen reali seren. Een dag ook waarop met dankbaarheid die pio niers werden herdacht door wiens inzet, harde opofferin gen en bikkelharde strijd, es sentiële sociale rechten wer den erkend en een stuk be staanszekerheid en menselij ke waardigheid voor de ge wone man en vrouw, kon worden gewaarborgd Vandaag is er evenwel minder re den tot feestvieren. 1 Mei krijgt opnieuw zijn oorspronkelijke bete kenis: een dag van strijd, een dag van toekomst gerichte aktie. Er moet nu krachtdadig en vastbe raden gereageerd worden op de arrogantie en het cynisme van de neo-liberalen en de rechtse krach ten die in eigen land, maar ook elders een frontale aanval hebben ingezet tegen de koopkracht en de sociale voorzieningen van de bevol king. Zij achten de tijd rijp om de machtsverhoudingen opnieuw fors in hun voordeel te wijzigen. Patroonsorganisaties, liberale eco nomen en politici willen de klok immers voor vele jaren terugdraai en. Voor hen is de herverdeling van de inkomens al veel te ver gegaan. Wat wij vandaag in eigen land bele ven, kan niet worden losgehaakt van het internationaal ekonomisch en politiek gebeuren. Wij zitten immers niet in een gewone crisis, die het gevolg is van een neergaan de conjunctuur. De toestaijd is veel ernstiger. Binnen in Wordt stemmen bij vol macht afgeschaft? pag. 5 Op de vrouw af: Neen aan de regeringspoli- tiek, pag. b Gratis levering van rundvlees aan Polen, pag. 7 De Commune van Pa rijs, pag. 6 Welk nut hebben de re gio's aan de Europese instellingen, pag. 7 Week van het bos te Zottegem, pag. 4 Willockx bezocht Ou denaarde op 1 mei, pag. 11 Nieuwe maatregelen in zake betoelaging wo ningbouw, pag. 5 Socialistische gepensio neerden betogen op 16 juni 1982 te Blanken- berge, pag. 6 De hele geïndustrialiseerde wereld dreigt van een periode van groeien de welvaart in een periode van verarming terecht te komen. Deze ekonomische ontreddering heeft ook de internationale span ningen doen toenemen. Van een periode van «relatieve rust en veiligheid» zijn wij snel geëvo lueerd naar een periode waarin de dreiging voor een gewapend con- Daarbij is de werkloosheid, steeds sneller gaan toenemen en in plaats van de beloofde 200 miljard is het tekort op de begroting 82 opgelo pen tot meer dan 300 miljard. De politiek van blinde besparingen en éénzijdig en onrechtvaardige in levering, waarbij ook de zwaksten zware lasten moeten dragen, heeft in het Engeland van Margareth Thatcher, de toestand nog dramati- Honderden en honderden mensen scharen zich achter het «Rode Vaandel». Uitgebreide verslagen op onze binnenbladzijden. flict toeneemt. En aan de bewape ningswaanzin, vooral op 'nucleair gebied, komt maar geen einde. Integendeel. Om al deze redenen hebben angst en onzekerheid zich van een groot deel van de bevolking meester gemaakt. Honderdduizenden, vooral jonge ren, vrouwen en oudere werkne mers, vinden geen werk meer. En ondanks allerlei verkiezingsbe loften, neemt hun aantal met deze CVP-PW-regering in een versneld tempo toe. Werklozen, zieken en gehandicapten vragen zich bezorgd af hoe het morgen verder moet, nu de regering Martens-Declercq ook hen zwaar aanpakt. De gepensio neerden, waarvan 3/4 het moet stel len met minder dan 15.000 F inko men per maand, blijven evenmin gespaard. Vandaag begint de bevolking aan de lijve te ervaren wat deze omme zwaai in het beleid betekent. De balans van 4 maanden CVP-PW regering is vlug gemaakt. Onze frank werd gedevalueerd, de index werd losgekoppeld, er wer den nieuwe belastingen en tarief verhogingen ingevoerd, een lwaine van prijsstijgingen overspoelde ons land en aan de koopkracht van de bescheiden en middelgrote inko mens wordt zwaar geraakt. scher gemaakt. Hetzelfde doet zich voor in de Verenigde Staten. Ook in ons land wil men de bevolking doen geloven dat eenzijdige inleve ring en sociale afbraak de prijs is, die moet worden betaald voor het herstel van onze ekonomie, in de hoop dat dit automatisch, volgens het zuiver liberaal principe, tot nieuwe investeringen zal leiden en tot meer tewerkstelling. De waarheid is, dat terwijl ook aan de meest bescheiden inkomens, zware offers worden gevraagd, de ze regering geschenken blijft uitde len: aan de holdings door het af schaffen van belasting op hun su perwinsten, aan de eigenaars van grote villa's door belastingvermin dering, aan de goud- en kapitaalbe zitters, evenals aan de grote fiskale fraudeurs. 140 miljard koopkracht wordt naar de bedrijven toe geschoven, zonder dat deze enige waarborg moeten geven, dat dit zal leiden tot meer tewerkstelling. Het zogenaamde «Tewerkstellings- pakt» van de regering Martens- Declercq, is louter oogverblinding; terwijl 40.000 nieuwe jobs worden beloofd, gaat anderzijds deze rege ring uit van 520.000 werklozen vol gend jaar, en deinst zij er zelf niet voor terug in het onderwijs en de De eerste onderwijstreincn zijn vertrokken. Langs Nederlandstalige kant betekent dit dat van de 4,1 miljard aangekondigde maatregelen er thans 1 mil jard gerealiseerd wordt. Vooral het V.S.O. moet inle veren. Met deze besparingen treft men vooral een onderwijsconceptie ten einde de overgang van de vrije scholen naar het V.S.O. betaalbaar te houden. Aan de financiële be doelingen kan echter hard getwij feld worden. De maatregelen ken merken zich door een dubbelzinnig en mistig»karakter. Normen verhogen en aan de andere zijde een tewerkstellingspact be spreken met de vakbonden, waarin een garantie van het behoud van de tewerkstelling vervat zit, getuigt van een gespletenheid welke vooral tot doel heeft de onderwijswereld te verdelen en te demobiliseren. Het tewerkstellingspakt (2de ver sie) handhaaft tot einde maart 1985 het gezamenlijk tewerkstellingspeil per 31 maart 1982 maar betreft enkel de vaste personeelsleden en de stagiairs, en dus niet de tijde- lijken. Het pakt bevat bovendien geen enkele waarborg per net, zodat de vrees dat het officieel onderwijs de zwaarste last zal dienen te dragen, gegrond is. Voegt men hieraan de sanerings plannen van de P.S.C. en NOT- HOMB m.b.t. het stedelijk onder wijs toe, dan kan met zekerheid beweerd worden dat bepaalde krachten in Vlaanderen werkzaam zijn, die de fundamenten van de huidige schoolvrede en de vrije keuze aanvreten. De huidige crisis die ook een crisis van het maatschappijmodel is moet ons zonder vooroordelen tot bezinning aanzetten. Het veelvoud van ideologische en levensbeschouwelij ke infrastructu ren en organisaties kost aan de Staat, en dus aan iedere burger, miljarden. Deze oplossing in de verzuiling, kon in een periode van economische expansie, als een vlucht vooruit aangezien worden. openbare diensten, de tewerkstel ling af te bouwen. Vandaag wordt ook duidelijk hoe schandelijk de bevolking op 8 no vember is belogen en bedrogen. «Meer centen voor U» beloofde de P.V.V., terwijl zij thans schaamte loos op allerlei manieren diep in de zakken gaat zitten van de gewone mensen: meer belastingen, meer bijdragen, meer remgeld, minder vakantiegeld en vooral steeds hoge re prijzen en tarieven. «Meer jobs» beloofde diezelfde P.V.V., en er komen dit jaar 60.000 werklozen bij. De «gezinsvriendelijke» C.V.P. heeft een ware aanslag ge pleegd op de koopkracht van de gezinnen. Door de devaluatie en de niet indexering, gevolgd door op hol geslagen prijzen, betalen de gezinnen tweemaal de rekening. Diezelfde «kindvriendelijke» C.V.P., verminderde het kinder geld, ook voor bescheiden inko mens, met 500 fr. per maand. Om tegen dit sociaal onrechtvaar dig beleid en eenzijdige aanpak, op te trekken, staat de S.P. in Vlaan deren nagenoeg alleen. Het is dan ook onze opdracht de motor te zijn om deze asociale regeringspolitiek om te buigen naar een nieuw be leid, waarbij de koopkracht van de bescheiden en middelgrote inko mens wordt hersteld, onze munt opnieuw wordt verdedigd, de te werkstelling opnieuw prioritair wordt gesteld en de sociale zeker heid wordt veilig gesteld. Maar dit betekent ook het opnieuw aanpak ken van de fiscale fraudeurs^ en de hoogste inkomens, het verplichten van de holdings en bedrijven een toekomstgericht industrieel beleid te voeren, en de solidariteit van de meest begoeden en kapitaalkrachti gen via een vermogensbelasting, een kadaster der fortuinen en een controle op de kapitaalsverrichtin gen. De Vlaamse Socialisten heb ben nooit betwist dat in deze moei lijke tijden offers moeten worden gevraagd, maar in onze optiek moeten daarbij de sterkste schou ders ook de zwaarste lasten dragen. Op een dag als 1 mei mogen wij ons evenwel niet blind staren op onze eigen problemen. Tenslotte leven wij hier nog altijd op een bevoor rechte plaats in de wereld, waar vrijheid heerst, terwijl elders in de wereld miljoenen mensen worden onderdrukt en uitgebuit. Daar gaat de strijd van vrijheid, elementaire mensenrechten en een menswaardig bestaan onvermin derd verder. Wij zetten ons af te gen dat soort opportunistisch en dubbelzinnig beleid, dat de men senrechten hanteert tegen politieke tegenstanders, maar bevriende re gimes spaart. De SP maakt dit onderscheid niet en veroordeelt elke inbreuk op de mensenrechten, waar die ter wereld ook worden geschonden. Lees door pag. 7 Vele van de akkoorden uit het verleden waarin het ideologische en levensbeschouwelijke overwegend waren, werden mogelijk gemaakt via dure financiering en omkade ring. Zij zijn in vele gevallen een gewapende vrede en dus een dure vrede. Vele van deze naast elkaar opge bouwde diensten hebben een evi dent maatschappelijk en openbaar karakter en dienen in globo geëva lueerd te worden. Enkel het onder wijs en onderwijsomkadering als voorbeeld nemen, zoals de onder wijsminister Coens doet, is volks bedrog. Wie zich aan de vergelijking van «ideologische en levensbeschouwe lijke» omkaderingen waagt, moet het algemeen maatschappelijk ka der van onze verzorgingsstaat dur ven nemen (gezondheidszorg, so ciale sector, culturele sector, ziele- zorg, schoolnetten...). Waarom ge lijkberechtiging en verzuiling twee tentakels zijn van de C.V.P.-inktvis op zoek naar nog meer macht, zal dan meteen duidelijk worden. Marc GALLE Eén mei is achter de rug. Opnieuw hebben duizenden en duizenden vrienden door de straten en pleinen van het land gemarcheerd om uiting te geven aan hun verlangen, naar een rechtvaardige, socialistische maatschappij. In deze sombere tijden hebben velen aangevoeld dat opnieuw de solidariteitsbonden met de zwakkeren van onze samenle ving dienden aangehaald. De krisis nadert inderdaad met rasse schreden het breekpunt, waarbij niemand nog de sociale afbraakpolitiek van de huidige C. V. P. - P. V. V. koalitie zal kunnen slikken. De opkomst tijdens de verschillende 1-mei manifestaties, hebben duidelijk bewezen dat de bevolking de boodschap van de S. P. heeft begrepen. Nu is het inderdaad genoeg. Meer dan een jaarlijkse uiting van eendracht en hoop in het socialisme, werd 1 mei 1982 ook de inzet van een bewustwor ding dat het inderdaad niet zo verder kan. De noodzaak kan niet genoeg onderlijnd worden om vanaf nu dagelijks de strijd aan te binden, tegen de reaktionaire machten die heden, gebruik makend van volmachten, aan een zeer snel tempo afbreken wat tientallen jaren moeizaam werd opge bouwd. In Vlaanderen moet het toch mogelijk zijn om de progressieve krachten rond de Vlaamse socialisten te bundelen, teneinde een geloofwaardig alternatief uit te bouwen. Tijdens de verschillende toespraken werd trouwens genoeg de nadruk gelegd op de verschillende facetten van het socialistisch herstelbeeid. Laat het hier dan volstaan de hoofdlijnen te herhalen: de verdediging van de werkgelegenheid, de vrijwa ring van de koopkracht, de verdediging van onze munt, de voorkoming van sociale afbraak, de vrijwaring van de sociale zekerheid, het aanpakken van de fiscale fraude, een billijke inkomstenverdeling, een rechtvaardige belastingsdruk, het inleveren door de hoogste inkomens via een vermogensbelas ting, een kadaster der fortuinen en kontrole op de kapitaals ver richtingen, het versneld ontwikkelen van een nieuw industrieel beleid, een aktief vredesbeleid. Ziedaar de hoofdpunten van het socialistisch alternatief. Voor de toekomst moet de socialistische beweging de uitdaging aanvaarden om praktisch alleen een geloofwaardige strijd aan te gaan tegen de C. V. P. P. V. V. mastodont die een volledig tegengesteld, a-sociaal beleid wil doordrukken. Een eerste test worden ongetwijfeld de gemeenteraadsverkie zingen van 10 oktober. Met een politiek opgebouwd uit duidelijke opties, hardnekkige inzet van ieder militant en overtuigingskracht moet het moge lijk zijn een grote overwinning te behalen. Het kan toch niet anders, of de onrechtvaardige politiek van rechts moet afge straft worden. Het is daarom dat de komende maanden zeer belangrijk zijn. De solidariteit tussen al diegenen die met werken hun brood verdienen moet opnieuw aaneen gesmeed worden, een hecht progressief front dient opgebouwd waaruit een ander en beter beleid moet groeien dat hoop voor morgen brengt, aan allen die het vandaag zwaar te verduren krijgen. Eén zaak is zeker, op de S.P. kan je rekenen. De S.P. rekent echter ook op jou. Freddy Verkruyssen Federaal Sekretaris >Ue* 8-9 mei 1982 Het einde van de jaren '70 en het begin van de jaren '80 behoren ongetwijfeld tot de meest bewogen periode uit de naoorlogse geschie denis van de partij. Dit is ook een periode waarin bestendig gestreefd werd naar een nieuwe aanpak van de partijwerking en partijorganisa tie. Na jaren regeringsverantwoor delijkheid te hebben gedragen heeft sinds december '81 de SP opnieuw een oppositierol te ver vullen. In deze contekst is het nodig zowel de partijwerking als de politieke lijn aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Dit kan best gebeu ren aan de hand van een analyse van de werking en de actie van de partij van de laatste drie vier jaar, evenals van het SP-aandeel in het regeringsbeleid. De conclusies uit dit onderzoek moeten een nieuwe basis vormen voor een aantrekkelijk alternatief beleid dat de S.P. als voornaamste oppositiepartij in Vlaanderen, ge stalte moet geven. Nu moet een soliede basis worden gelegd voor het terug bergop gaan van het de- mokratisch socialisme in Vlaande ren in de jaren tachtig. Programma 8-9 mei, passage 44, Kruidtuinlaan 44, Brussel ZATERDAG 8 MEI TE 10 UUR Voorzitterschap: L. VANVELTHOVEN Algemene inleiding partij werking: Karei VAN MIERT Analyse van de verkiezings uitslagen 8 november: Freddy WILLOCKX Verslag Administratieve Commissie: Frank VAN ACKER. Gevolgd door de bespreking van het werkingsverslag en de ont- werp-resolutie (tot 12.45 uur) 12.45 uur - 13 uur: verkiezing voorzitter, 16 effectieve leden van het Partijbureau en 11 leden van de A.C. Namiddag Voortzetting van de bespre king werkingsverslag en ont- werp-resolutie. Verkiezing plaatsvervangers Partijbureau. ZONDAG 9 MEI TE 10 UUR Voorzitterschap: L. DETIEGE Inleiding politieke toestand: Willy CLAES Gevolgd door debat Bespreking van de resolutie en stemming Slottoespraak Karei VAN MIERT Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1