Installatie nieuwe gemeenteraad te Zottegem slechts op 10 januari 1983 Met de groeten van Gaston Geens en de CVP Editoriaal De nota Vernimmen en... het ware imago van de SP-federatie Aalst Bestaansminimum met 5 verhoogd Jaaroverzicht 1982 Open Federaal Themakongres se van de krisis» Hoe veilig kunnen Europese fietsers in de EEG fietsen Binnen in Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Geen visum meer voor de Verenigde Staten n Fi itie Aalst Jongsoci Vrijdag 7 januari 1983 45' jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P. De gemeentekieswet voor ziet dat de nieuwe raad (in gevolge gemeenteraadsver kiezing van 10 oktober 1982) op 1 januari in funktie moet treden, zodat de installatie vergadering uiteraard dient te geschieden op 1 januari of kort daarop. Hierbij moet men weten dat het uittre dend kollege van burgemees ter en schepenen (meerder heid CVP) de oproeping dient te verrichten voor deze installatievergadering. Inge volge de grillen van aftre dend burgemeester Van De Meulebroucke wordt in Zot tegem alweer afgeweken van deze bepalingen en wordt de wet met de voeten getreden. Door de socialistische schepenen Herman De Loor en Laurent Stal- paert werd sinds weken aangedron gen om deze installatievergadering, konform de wet, op zondag 2 ja nuari te laten gebeuren. De CVP-meerderheid in het kolle ge daarentegen en dit vooral onder impuls van aftredend burgemeester Van De Meulebroucke wil deze officiële gebeurtenis nodeloos uit stellen, waardoor de bijeenkomst slechts op maandag 10 januari aan staande zal plaatshebben. De koppigheid en weerspannigheid van Van De Meulebroucke gaf dan ook aanleiding tot moeilijkheden in de huidige CVP-SP-koalitie, die trouwens op haar laatste benen loopt (gisteren ging de laatste ver gadering van het kollege door). Het kwam zelfs zover dat de SP-raadsle- den zich tijdens de gemeente raadszitting van 20 december aan sloten bij de PW-VU-oppositie en weigerden de agendapunten af te handelen. Met deze houding brach ten zij hun protest tot uiting tegen de CVP-weigering de installatie van de nieuwe gemeenteraad op 2 ja nuari te laten gebeuren. Het valt duidelijk op dat, hoe dichter het einde van de huidige bewindsploeg nadert, hoe fanatieker de CVP zich gaat opstellen. Zij deinzen er zelfs niet voor terug een «rioolkrantje» (een juistere betiteling bestaat er niet voor de uitgave van Zeg Zotte gem) uit te geven. Maar aangezien de inhoud ervan zo gemeen is zul- Europees Parlement - Europees Parlement Gezien de toenemende drukte op onze Europese wegen wenste Willy Vernimmen van de Commissie te vernemen over hoeveel km. ver hard fietspad de fietsers in de ver schillende EEG-landen beschik ken. Europees Parlementslid Willy Vernimmen vroeg eveneens aan de Commissie van de Europese Ge meenschappen wat zij doet om de aanleg van veilige fietspaden in de lid-staten te stimuleren. Namens de Commissie deelde de h. De vorming van een werke lijk Vlaamse administratie neemt vorm aan: tienduizen den ambtenaren zullen alzo onder het toezicht van de Vlaamse Gemeenschap staan. Ieder normaal denkende Vlaming gelooft als zodanig dat de admini- Eerste gemeenteraad te Denderleeuw, pag. 6 Patroonsorganisaties tegen herwaardering pensioenen, pag. 7 Pol. Itiek op de gemeenteraad te Geraardsbergen, pag. 6 Nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd te Ninove. Ook K. Ritikaster hield een oogje in het zeil, pag. 3 Camille Standaert: slot, pag. 7 straties zullen toegevoegd worden aan een bepaald minister, naarge lang zijn bevoegdheden. Ik zeg wel: ieder normaal denkend mens. Niets is echter minder waar; het geheel van de Vlaamse administratie - met al wat het inhoudt - komt onder het gezag van één enkele minister: zijne Excellentie Gaston Geens. Dat is het zoveelste bewijs hoe men met een halve gewestvor ming alle mogelijkheden benut om aan werkelijk machtsmisbruik te doen. En dat men nu maar niet komt aandraven dat dergelijke maatregelen zich kaderen binnen het «voorlopig systeem»; bij de CVP gebeurt immers niets toe vallig. In werkelijkheid gaat het om de vastlegging binnen de Vlaamse re gio van de macht, ook al moet deze tot stand komen tegen alle logica in en met de verkrachting van alles wat maar enigszins de demokratie kan gaan veroordelen, maar het betekent toch dat wij ons eens en vooral duidelijk zullen moeten uit spreken over de vraag: welk staats bestel willen wij? Dat wij in de regio Vlaanderen een minderheid zullen zijn moeten wij vooralsnog niet betwijfelen: maar het zou fout zijn juist daarom alles in vraag te stellen. Ook als minder heid zal men moeten leren het gevecht te leveren, en wie weet zal het niet een aanwakkering zijn voor een beetje meer militantisme... Contogeorgis mede dat hij bij ge brek aan vergelijkbare en systema tische statistieken over het fietspa- dennet de gevraagde gegevens niet kan verstrekken. Volgens Commis saris Contogeorgis houdt het gestel de probleem nauw verband met de specifieke verantwoordelijkheid van de nationale en regionale auto riteiten, zodat er tot dusver nog geen prioritaire aktie op commu nautair niveau kon worden onder nomen. len wij, als socialisten, ons niet verlagen daarop te replikeren. Dat de CVP-nederlaag van 10 okto ber en de verwijzing naar de oppo- sitiebanken moeilijk verteerbaar is, laat zich meer en meer aanvoelen. De CVP die sinds jaar en dag het gemeentebeleid in het Zottegemse in handen heeft, tracht nu met allerhande middelen het oppositie kostuum dat zij eerstdaags moeten aantrekken, zo lang mogelijk van zich af te houden. Aan dit pak zullen zij echt moeten wennen. En dat zij er zich uiterst ongemakkelijk zullen in voelen bewijst hun hou ding nu reeds voldoende. Dat is de reden trouwens waarom de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad, in tegenstel ling met de ons omliggende ge meenten waar de installatie hetzij op 1, 2 of 3 januari plaatshad, slechts op maandag 10 januari 1983 zal geschieden. Vermelden we nog dat, zoals naar gewoonte, deze gemeenteraadszit ting zal plaatshebben in de verga derzaal van het Brandweerarse naal, L. Demetsstraat, en aanvan gen om 20 uur. Aan de agenda van deze raadszit ting staan ondermeer de eedafleg ging van de raadsleden, welke dient te gebeuren in de handen van de burgemeester, en de verkiezing en eedaflegging van de zes schepenen (volgens de koalitieovereenkomst 3 SP en 3 VOP). Zo Herman De Loor als nieuwe burgemeester is benoemd (wat wel licht het geval zal zijn) zal hij de raad voorzitten. Mocht deze benoe ming nog niet zijn gebeurd, dan zal Van De Meulebroucke het voorzit terschap waarnemen. Stippen we nog aan dat deze instal latievergadering zoals alle vergade ringen van de gemeenteraad trou wens, openbaar is en het publiek toegelaten wordt. Als we op het einde van het jaar alle edities van «Voor Allen» doorbladeren, komen we dit jaar nogal wat «akties» tegen. De rode draad doorheen ons jaaroverzicht is dan ook de strijd tegen de volmachten, tegen de sociale afbraakpolitiek van de huidige regering, tegen de verarming van de minstbedeelden. 1982, een jaar vol van protest en dit komt ook duidelijk tot uiting in ons jaaroverzicht wat op de binnenpagina's staat te schitteren. 1983 met even strijdbaar en nog strijdbaarder wor den! «Voor Allen» hoopt hiertoe zijn steentje bij te dragen. Waarom moeten Europeanen een visum vertonen wanneer ze Amerikaans grondgebied willen be treden, terwijl Amerikanen, zon der aan deze formaliteiten te vol doen, de Gemeenschap kunnen binnenkomen? Enkele parlementariërs vinden dit onrechtvaardig en ze verlangen dat de bevoegde autoriteiten de zaak in handen nemen. Lord Bethell en mevr. Gredal, leden van het Euro pees Parlement, hebben zojuist een resolutie-voorstel ingediend inzake de visumverlening tussen de Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap. Zij vinden dat het af schaffen van de visumverplichting een bijdrage kan leveren voor bete re betrekkingen onderling. Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse autoriteiten ook stappen onderne men in deze richting aangezien een ontwerp-programma ter goedkeu ring is voorgelegd aan het Huis van Afgevaardigden. Indien dit wordt aanvaard, zou een visum voor on derdanen uit acht landen overbodig worden. Het Europees Parlement hoopt dat als President Reagan de wet een maal heeft afgekondigd het pro gramma spoedig kan worden uitge breid met alle lid-staten van de Gemeenschap. Programma: 13.00 uur: verwelkoming 13.15 uur: «Revolutionair Reformisme en de krisis» door Geert Maes, ondervoorzitter JS «Een marxistische analyse» door Francois Bliki, Burolid JS 14.00 -14.20 u.: paneldiskussie en vragen publiek 15.20 uur: plenaire diskussie 16.30 uur: toespraak door kd. Herman Van Herzeele, voorzitter ABW-Aalst 16.50 uur: toespraak door kd. Willy Vernimmen, Europees parlementslid 17.10 uur: slotwoord van de voorzitter Zaterdag 15 januari 1983 om 13 uur in zaal Germinal te Herzele. De SP-federatie Aalst, dat zal niemand ontkennen, was in het verleden steeds duidelijk geprofileerd als een strijdbaar, links maar vooral gedurfd Vlaams realistisch instrument binnen de socialistische beweging in dit arrondissement. Allerlei faktoren, zeker niet in het minst de totaal gewijzigde ekonomische toestanden, mede met de opeenvolgende regeringsdeelnamen van de SP in koalitie met andere rechtse partijen, hebben de klauwen van deze Vlaamse Leeuw botter gemaakt, maar, en hierom verheugen wij ons, het blijft een.. leeuw. De honger naar sociale rechtvaardigheid mét zijn onvermijdelijke aktieve strijdbaarheid was enigszins gestuit geworden door een serie van midderwijl verworven sociale rechten voor de werknemer, die kwam te leven in een maatschappij, weliswaar kapitalistisch, maar waarin de westerse ekonomie enkele jaren op volle toeren draaide en een totaal tewerkstellingsbeleid binnen deze maatschappij mogelijk bleek. Na deze illusie kwam vrij snel de ontnuchtering en deze was bitter, hard en meedogenloos. Het ware gelaat van het kapitalistisch systeem, gekenmerkt door zijn ups en downs die trouwens funktie zijn van de eigen belangen van het kapitaal, tekent zich scherper dan ooit voordien af tegen een achtergrond van dat vreselijk beeld der werkloosheid. In het afgelopen jaar voegen zich zo maar eventjes 100.000 werkzoekenden bij de ongeveer een half miljoen die er reeds waren in dit land en het werkloosheidscijfer bereikt een nooit voordien gekend hoogtepunt. Alle inleveringen van de werknemer ten spijt komt men er niet uit, integendeel, met een steeds sneller tot ontplooiing komende technologie - beheerd en beheerst door het kapitaal - wordt de toestand maar slechter en slechter, de armen steeds maar armer en de rijken steeds maar rijker. Ons ten zeerste bewust, enerzijds van het internationaal karakter van deze krisis en anderzijds van de beperkte mogelijkheden van onze aktiemiddelen binnen dit arrondissement, hebben wij niettemin de prestigieuze idee opgevat binnen onze federatie hieraan wat te doen. Wij wensen namelijk onze krachten te bundelen met die van het bureau en de studiediensten van onze partij om de socialistische oplossingen voor de tewerkstelling aan onze militanten kenbaar te maken, hen te wapenen tegen de nefaste rechtse kritiek aan het adres van onze partij en zodoende opnieuw te worden wat wij in wezen in dit arrondissement steeds geweest zijn: vechters gedreven door ons gevoel voor sociale rechtvaardigheid en ons verlangen naar vrede. Het is binnen dit perspektief dat wij de diskussienota van pgt. Willy Vernimmen dienen te zien. Het is trouwens niet toevallig dat de basisnota voor een doeltreffend tewerkstellingsbeleid door een lid van het Europese parlement werd opgesteld. Wij hadden hiermee de intentie aan deze nota een Europese dimensie te geven. Deze nota werd gelanceerd in twee opeenvolgende federale besturen en is goed op weg geschiedenis te maken en zelfs in deze donkere krisistijden onze militanten opnieuw te motiveren. Inhoudelijk is deze nota vatbaar voor kritiek, trouwens daarom verzoeken wij. Wat de metode van oppuntstelling betreft, deze ligt onherroepelijk vast: het ganse federaal bestuur zal en moet betrokken worden en blijven bij de redaktie van het eindprodukt. Wij hebben niets tegen hulp en bijstand bij de verdere behandeling van dit toch merkwaardig dokument door eventuele specialisten in bepaalde materies gekozen om hun deskundigheid en niet behorend tot ons federaal bestuur integendeel.maar de motor is en blijft ons federaal bestuur of zoals een militant het tijdens de laatste zitting zo kernachtig formuleerde: «Ik heb niets tegen het installeren van kommissies bij de verdere behandeling van de nota met of zonder hulp van buitenuit onder volgende voorwaarden: 1. ik moet in de gelegenheid gesteld worden elke kommissie bij te wonen, 2. elke kommissie moet geleid worden door een lid van ons federaal bestuur. Zo is het beslist, zo zal het ook uitgevoerd worden. Eens de «état-major» van het arrondissement klaar is met de uiteindelijke tekst - en wij programmeren dat voor de grote vakantie - zal elke afdeling de gelegenheid krijgen er inzage van te nemen om hem samen met hun vertegenwoordigers te bespreken; dit geldt trouwens ook voor alle studiediensten van de partij. A. Van den Bossche Federaal voorzitter De CVP-PVV-regering heeft beslist om het bestaansmini mum dat uitbetaald wordt door de O.C.M.W.'s met 5 procent te verhogen. Op zichzelf is dit een lovenswaardig initiatief en in het verleden heeft de SP zich steeds voluit ingezet om de zwaksten in onze samenleving te helpen om een menswaardig be staan te leiden. Trouwens, een ver hoging met 5% is mijns inziens nog veel te weinig. Er schuilt echter een addertje on der het gras als deze regering zo hoog van de toren blaast met haar beslissing terzake. U moet namelijk weten dat de financiering van het bestaansmini mum maar voor de helft (50%) gedragen wordt door het Rijk en de andere 50% moeten de O.C.M.W.'s zelf bijpassen. Het O.C.M.W. Aalst betaalde in 1982 meer dan 18 miljoen bestaans minimum uit: een klein rekensom metje leert ons dat een verhoging met 5 procent een meeruitgave van 900.000 fr. betekent en hiervan is de helft (450.000 fr.) ten laste van het O.C.M.W. Het wordt echter potsierlijk als de regering langs alle kanten besparin gen oplegt, het personeel doet inle veren en anderzijds hen met nieu we lasten en uitgaven overspoelt. De staat moet zijn plichten tegen over zijn ondergeschikte besturen zelf nakomen en het bestaansmini mum voor 100% financieren alsme de ervoor zorgen dat de verleende bijdragen tijdig worden uitbetaald zodag geen leningen moeten wor den aangegaan! Daarenboven is de regeringsmaat regel om de sociale uitkeringen vanaf 1.7.1983 trager te indexeren, dus pas 4 maanden na het over schrijden van de spilindex i.p.v. na 1 of 2 maanden onsociaal te noe men en opnieuw een aanslag op diegenen die moeten leven van een vervangingsinkomen Eddy DIERICKX Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te ">300 AALST lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgeter: Mills Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst

Voor Allen | 1983 | | pagina 1