Een T-zone voor Erpe- Mere! Installatie gemeenteraad te Lede onder sjagrijnig gelul van oppositie Verdeelde C.V.P.- C.L. meerderheid bekrachtigd monsterverbond te Haaltert Arrondissement Aalst moet uit de knoei! Binnen in Korrespondenten «Voor Allen» Michiels nog geen burgemeester... te Haaltert Vrijdag 14 januari 1983 45' jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P. Na de aanpassingen die de regering aan haar plan tot de oprichting van tewerkstel- lings- of taksvrije zones op verzoek van de Europese kommissie heeft aange bracht, heeft deze haar be zwaren tegen dit plan laten varen en de T-zones in over eenstemming met de concur rentieregels van de EG ver klaard. Wel moet de regering de kommissie om een vooraf gaande toelating vragen al vorens een T-zone in een bepaald gebied te vestigen. De regering heeft hierop on middellijk een K.B. opge steld om zo spoedig mogelijk tot de realisatie te kunnen overgaan. (Koninklijk be sluit nr. 118 betreffende de oprichting van tewerkstel lingszones, Belgisch Staats blad 23 december 1982). Bedrijven die zich in een T-zone vestigen zullen gedurende 10 jaar van bepaalde fiscale voordelen kunnen genieten. Het betreft voor namelijk de vennootschapsbelas ting. Het is wel de bedoeling dat ook tegemoetkomingen op het vlak van de onroerende voorheffing, het registratierecht op kapitaalinbreng en de roerende voorheffing zouden worden toegestaan maar dit dient geregeld te worden via een afzon derlijke wet. Door de steun aan bedrijven in T- zones worden meerdere gemeen schapsdoelstellingen behartigd: scheppen van werkplaatsen; ont wikkeling van gebieden met struk- turele werkloosheid, aanmoediging van KMO's in spitssektoren. Op de T-zones mogen uitsluitend nieuwe industriële of dienstverle nende ondernemingen worden ge vestigd die nieuwe arbeidsplaatsen scheppen en waarvan de activiteit behoort tot één of meer der volgen de sectoren: moderne gegevensver werking, softwaretechnieken, mi- cro-electronica met inbegrip van optische elektronica, kantoorauto matisering, computergestuurde verwerking, telecommunicatie en biotechniek. De bedrijven moeten hun maatschappelijke zetel en ook hun exploitatiezetels in de T-zones vestigen. Het aantal personeelsle den mag ten hoogste 200 bedragen; na twee jaar moet de onderneming ten minste 10 werknemers tellen, en nadien mag het aantal niet lager dalen. Alleen bedrijven die zich binnen de drie jaar op de T-zone vestigen kunnen van de voordelen genieten. Er dient wel aangestipt dat zij niet mogen genieten van het voordeel van andere overheids maatregelen (bv. de expansiewet- Jaaroverzicht deel 2; pag. 5 Installatievergadering te Erpe-Mere verliep heel rustig; pag. 3 Programma CSC- Ninove 1983; pag. 7 Modaliteiten van het brugpensioen; pag. 8 Zottegem zonder burgemeester; pag. 7 Denderleeuw; pag. 4 geving). Wat de lokalisatie en de grootte van de T-zone betreft, dient aange stipt dat de totale oppervlakte in het Vlaams gewest niet meer dan 150 ha mag bedragen, te verdelen over ten hoogste drie zones. De lokalisatie wordt beslist door de nationale regering op advies van de Vlaamse Executieve, maar deze be slissing moet worden goedgekeurd door de EG-commissie. Ten laatste eind april van dit jaar zullen in Vlaanderen en Wallonië telkens 3 terreinen van elk 50 ha zijn uitge roepen tot T-zone. Het K.B. voorziet betreffende de lokalisatie geen criteria; het ligt derhalve voor de hand een beroep te doen op de criteria die in de expansiewetgeving zijn opgenomen voor de afbakening van de ontwik kelingsgewesten (inkomen, werk loosheid, werkgelegenheidsstruc- tuur). In onderhavige nota worden deze elementen behandeld voor het arrondissement Aalst. A. Werkgelegenheidsstruc- tuur en werkgelegenheids- coëfficiënt A.l. Werkgelegenheidsstructuur Het meest in het oog springende kenmerk van de economische situa tie in het arrondissement Aalst is de eenzijdige industriële structuur, met name de textiel- en kledingsec- tor waarvan de tewerkstelling reeds jarenlang achteruitloopt. In absolute cijfers kende de textiel nijverheid tussen 30 juni 1972 en 30 juni 1981 een verlies van 2.762 arbeidsplaatsen (of 40%) en de kle- dingsnijverheid een verlies van 3.371 arbeidsplaatsen (47%). In beide sectoren samen gingen 6.133 arbeidsplaatsen verloren of 44% van de twerkstelling. Midden 1981 namen beide sectoren nog respectievelijk 17,0% en 15,7% van de totale industriële te werkstelling voor hun rekening. Deze gegevens bewijzen duidelijk de buitengewone zwakke en kwets bare economische situatie van het arrondissement Aalst. A.2. Werkgelegenheidscoëfficiënt De confrontatie van aanbod en vraag op de arbeidsmarkt gebeurt aan de hand van de opstelling van de arbeidsbalansen. In deze arbeidsbalansen wordt per jaar de beroepsbevolking vergele ken met de tewerkstelling. Uit deze vergelijking resulteert een saldo dat positief of negatief kan zijn. Een positief saldo wijst op een over schot aan beroepsbevolking of een theoretisch tekort aan tewerkstel ling. Een negatief saldo wijst erop dat aan het voorhanden zijnde vo lume aan tewerkstelling niet vol daan kan worden door de plaatse lijke beroepsbevolking. De werk gelegenheidscoëfficiënt tenslotte is de verhouding tussen de tewerk stelling en de beroepsbevolking per regio (x 100). Het geeft dus weer welk percentage van de beroepsbe volking theoretisch tewerkgesteld kan worden in de eigen regio. In 1970 lag de werkgelegenheids coëfficiënt voor het arrondissement Aalst rond de 63. In 1977 ligt de werkgelegenheidscoëfficiënt 1 punt lager. Meer in concreto betekent dit dat de aangroei van de tewerk stelling geen gelijke tref heeft ge houden met de ontwikkeling van de beroepsbevolking. In het arrondis sement Aalst stijgt dit tekort met 2.490. Hier stijgt de beroepsbevol king met 3.460 tegenover een stij ging van 970 bij de tewerkstelling. B. Werkloosheid Op 30 juni 1982 werden in het arrondissement Aalst 14.483 uitke ringsgerechtigde volledig werklo zen geteld, waarvan 6.628 mannen en 7.855 vuouwen. Hiermede be droeg de werkloosheidsgraad 18,7 (tegen 15,2 voor het Rijk), of naar geslacht, 13,5 bij de mannen en 26,3 bij de vrouwen. Vooral wat de mannen betreft is de werkloos heidsgraad bijzonder hoog, slechts de arrondissementen Veurne en Oostende bereiken nog een hoger cijfer (respectievelijk 17,3 en 15,5; het rijksgemiddelde bedroeg 10,3). Wat de werkloosheidsduur betreft is 29% van de mannelijke werklo zen meer dan 2 jaar werkloos. Bij de vrouwen bedraagt dit cijfer 53% in het algemeen en stijgt tot 61% in de kledingssector en tot 71% in de textielsector. C. Inkomen Volgens de laatste beschikbare fis cale statistieken lag het inkomen in het arrondissement Aalst vergele ken met het Rijk 4% lager (6.300 fr.). In 1975 was de afwijking zelfs 8% lager (8.900 fr.). D. Pendel Van oudsher wordt het arrondisse ment Aalst gekenmerkt door een omvangrijke pendel naar werkge bieden buiten het arrondissement. In 1970 waren 55.945 actieven met woonplaats in het arrondissement Aalst tewerkgesteld buiten het ar rondissement; d.i. 54% van de glo bale beroepsbevolking. In 1977 be droeg het aantal pendelaars 51.742, hetzij 48% van het globaal aantal actieven. Hierbij dient echter on middellijk aangestipt dat een groot aantal pendelaars werkloos is ge worden, o.a. ingevolge de econo mische situatie. Een essentieel gegeven om de so ciaal-economische betekenis van de pendel te beoordelen is de tijd die de pendelaars nodig hebben om de afstand tussen hun woonplaats en de werkplaats af te leggen. Beschouwt men meer dan 1 uur tijdsafstand enkele richting als so ciaal-economisch onverantwoord, dan zijn er in april 1977 in totaal 14.373 pendelaars in dat geval, zijn de 27,78% van het totaal. Besluit Het arrondissement Aalst wordt gekenmerkt door: 1. Een belangrijk verlies aan ar beidsplaatsen in regressieve sec toren. Tussen 30 juni 1972 en 30 juni 1981 gingen in de kleding en textielsector 6.133 arbeids plaatsen verloren. 2. Een werkloosheidsgraad (18,7) die ver boven het rijksgemiddel de (15,2) ligt en die bij de man nen een van de hoogste van het Rijk bereikt. 3. Een zeer lage werkgelegen heidscoëfficiënt: 62%. 4. Een inkomen dat tussen de 4 en 8% beneden het rijksgemiddel de ligt. 5. Een omvangrijke en sociaal-eco nomisch onverantwoorde pen del. 48% van de actieve bevol king is aangewezen op pendel waarven 28% sociaal-econo misch onverantwoord is (meer dan 1 uur tijdsafstand enkele richting). Op basis van deze besluiten moet het arrondissement Aalst, indien een T-zone niet binnen een ontwik kelingszone moet liggen, aanspraak kunnen maken op één T-zone, met name het industrieterrein te Erpe- Mere. Mare Galle Gelieve de kopij binnen te brengen ten laatste dinsdagmiddag. De teksten welke later toekomen zullen in het vervolg slechts de volgende week verschijnen. Wij danken u voor jullie medewerking. De redaktie Op dinsdag 4 januari zetelde de nieuwe gemeenteraad van Lede voor de eerste maal. Dit gebeurde onder grote be langstelling van de Leedse bevolking. Door de verkiezingsoverwin ning van de Leedse democra ten bestaande uit SP, VU, PVV en de groep-Grepdon werd de CVP in de oppositie gedrongen en kan de vorige bewindsploeg zijn vroeger zeer positief beleid verder zetten. We mogen als SP-ers terecht fier zijn over onze mandatarissen die mede het beleid zullen voeren, met name Maurice Minnebo, René Cobbaut, August Impens, Alice De Coensel en Edwin Brantegem, deze laatste twee als nieuwkomers in de gemeenteraad. Na zijn welkomstwoord drong de uittredende en tevens opnieuw als burgemeester voorgedragen burge meester aan op een loyaal partner schap tussen coalitie en oppositie, waarna werd overgegaan tot de plechtige eedaflegging van de raadsleden. De verkiezing van de schepenen verliep enigszins zoals verwacht, een kandidaat van de coalitie tegen een kandidaat van de oppositie. Dit verliep niet zonder hilariteit ver mits de CVP-kandidaat voor het eerste schepenambt Frans Roe- landt vergat voor zichzelf te stem men, maar stemde voor de kandi daat van de coalitie. Hij kon zich tijdig herpakken. De verkozen schepenen zijn Mauri ce Minnebo, eerste schepen, De Paepe PW, Mertens VU, Ras- schaert PW en Hendrickx VU. Alvorens de verdere afhandeling van de dagorde kon plaatsgrijpen kwamen er reeds interpellaties van de CVP. Raadslid De Pauw vroeg een motie in te dienen bij de koning betreffende de mogelijke aanstel ling van Happart als burgemeester in Voeren. Daarop ontstond een verwarde discussie over wie nu wel de echte Vlamingen zijn in de raad, de VU-leden of de CVP-er De Pauw. Deze motie werd dan ver schoven naar het einde van de agenda, waarop ze dan ook werd goedgekeurd, maar met bepaalde wijzigingen. Mijns inziens had men beter gedurende de voorbije jaren actie gevoerd tegen de extremisti sche wandelaars in de Voerstreek. De reden dat Happart, die tenslotte op een democratische wijze verko zen werd, zo een grote aanhang heeft mag men gerust daarbij gaan zoeken. Het jaarverslag van 1982, waarvan mag gezegd worden dat het een puik opgesteld dokument is, kreeg nadien de nodige aandacht, welis waar doorspekt met vinnige opmer kingen van oppositielid Ruyssinck, die blijkbaar niet goed kon lezen en om woordverklaringen vroeg waar van de uitleg in de tekst stond. Daardoor kregen de toehoorders de nodige lachdosis. Raadslid De Pauw vroeg naar de reden van de 37% schulden- en leninglast, waarop onze eerste schepen en tevens schepen van Fi nanciën Minnebo reeds een deel van zijn beleid toelichtte. Voor eerst zal de leninglast verminderen wegens het wegvallen in de directe toekomst van leningen op korte termijn die vervallen. Tevens zal er een soberheidsbeleid gevoerd wor den waarin geen plaats zal zijn voor prestigieuze uitgaven. Belas tingsverhogingen zullen zoveel mo gelijk beperkt worden en er zal bespaard en bezuinigd worden op vele uitgaven. Er zal met een begroting worden naar buiten gekomen wanneer men over alle gegevens beschikt, dit om een klare toestand te scheppen. Doch voor de uitbetaling van het personeel werden nu reeds de voor lopige twaalfden goedgekeurd. Bepaalde tarieven die sinds lang ongewijzigd zijn gebleven worden verhoogd: belasting op de afgifte van ad ministratieve stukken als daar zijn identiteitskaarten, reispassen, ge tuigschriften met en zonder zegel, vTeemdelingbewijzen, trouwboek jes en kinderpasjes; retributies op de huwelijks plechtigheden. Reden hiertoe is dat er meestal getrouwd wordt buiten de werkuren wat steeds bijkomen de personeelskosten betekent. Er zal wel nog steeds kans zijn om gratis te trouwen op donderdag voormiddag; standplaats voor marktkramers. Zoals te verwachten lokte de oppo sitie hierop de nodige protesten uit waardoor sommige CVP-raadslie- den zich onthielden van de stem ming of negatief stemden. Klap op de vuurpijl kwam opnieuw uit de CVP-rangen toen raadslid Gravez naar voor kwam met de mogelijkheid van een procedure fout. Volgens hem, en hierin ge volgd door raadsleden Ruyssinck en De Pauw, zou de uittredende burgemeester Grepdon deze raad niet mogen voorzitten omdat hij nog niet beëdigd is door de koning. De gemeentesecretaris gaf vlug na inzage van de wettekst ter zake, klaarheid. De wet vermeld dat een uittredend burgemeester die op nieuw tot raadslid wordt verkozen het ambt van burgemeester mag voortzetten om de continuïteit te waarborgen. Daarop kon schepen Minnebo verder gaan met de uit eenzetting van zijn beleid. Een geanimeerde gemeenteraad mag men wel zeggen, waarin de waardigheid van onze SP mandata rissen die duidelijk hun fractielei der Minnebo volgden, naar voor kwam. Een goede raad voor de oppositie: «Oppositie voeren wil niet zeggen laag bij de gronds worden». Georgette Van Lierde WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmi De installatie van de nieuwe gemeenteraad te Haaltert op maandag 10 januari 1983 ver liep niet rimpelloos. Allereerst wacht kandidaat burgemeester Michiels nog op zijn benoeming door het staatshoofd, het was derhal ve de voormalige burgemees ter Leenheer, die de eerste vergadering en de eedafleg ging door de 25 verkozenen leidde. Een vuist naar Brussel Tot ontstentenis van Burgemeester Leenheer legde S.P.-verkozene Rudy Eeckhout (Haaltert) deze eed af met opgeheven linker vuist. Leenheer die deze handeling niet begreep vroeg het S.P.-raadslid de eed opnieuw af te leggen waarna onze vriend Rudy voor de tweede maal met een vuist naar Brussel zijn getrouwheid aan de grondwet bevestigde. De sekretaris neemt akte en het is even later de beurt aan V.U.-verkozene Nerinckx die ervan afziet recht te staan voor de vertegenwoordiger van de Koning en zittend zijn eed aflegt. Veranderen om te verraden te Haaltert Namens S.P. en V.U. neemt ver volgens ex-schepen van Sport, De Cock Roger uit Denderhoutem het woord: S.P. en V.U. wensen aldus kd. De Cock geen verdere medewerking te verlenen aan de verdere installatie van het minsterverbond tussen Centrumlijst en C.V.P. dat er kwam tegen de wil van de bevol king in. Monsterverbond gesteund op de verloochening van het schriftelijk voor-akkoord tussen C.L.-S.P.- V.U. De verkozene van de C.L. en Michiels plegen hiermee verraad tegenover hun kiezers. Monsterverbond dat verder neer komt op een persoonlijke afreke ning binnen de C.V.P. met Mw. Van Opdenbosch, door woordvoer der als kind van de rekening beti teld. «Veranderen om te verbeteren» was de slogan waarmee Michiels Willy, caféspelenmagnaat en gewe zen C.V.P.-burgemeester te Kerks- ken, zijn miljoenenverslindende barnumreklame inzette. Zijn centrumlijst zou 150 jaar C.V.P. monopolie doorbreken te Haaltert en hiertoe werden S.P. en V.U. uitgenodigd een gedetailleerd pré-akkoord af te sluiten. De be volking sprak zich duidelijk uit voor deze verandering en tijdens de verkiezingsnacht werd de voor dracht van Michiels bekrachtigd door de vijftien raadsleden van C.L. - S.P. - V.U. Van de verdere uitvoering van het akkoord kwam echter verder niets in huis. Michiels werd onvindbaar, stelde nadien eisen in strijd met het akkoord en onderhandelde onder tussen met de C.V.P. waar Van Opdenbosch in de minderheid werd gesteld met alternatieve voor stellen. Het is uiteindelijk «veranderen om te verraden» geworden te Haaltert. Als blijk van protest en solidariteit met de gedupeerde kiezers verlaten de vijf oppositieleden: De Cock, De Leu, Eeckhout S.P., Nerinckx en Sonck V.U. de vergadertafel en nemen onder applaus plaats tussen het volk. Bij de verkiezing van het schepencollege blijkt reeds de ver deeldheid in de nieuwe meerder heid... 18 ja - 1 onthouding - 1 ongeldig. 10 9 19 de wil van het volk? Michiels maakt als repliek illusies op vroegere mondelinge afspraken met de S.P. Voor hem is demokra- tie een optelsommetje van raadsle den 10 -I- 7 19 dus de wil van het volk. Hij speelt met stemmen alsof hij een flipperkast voor zich heeft. Hij vindt het blijkbaar normaal na een anti-C.V.P. propaganda te hebben gevoerd met deze 'gehate' partij een coalitie te sluiten. De C.V.P. mag hem inderdaad dank baar zijn, dankzij het verraad van Michiels is er terug een katholieke absolute meerderheid, en het was daar dat het hem uiteindelijk om te doen was: de macht uit te oefenen boven het volk en tegen hun keuze in. Demokratie: Wil van het volk? Te Haaltert kan men daar aan twijfe len. Het kiesbedrog is te groot geworden. De SP en VU laten het hoofd niet zakken, op vrijdag 14 januari te 20 uur beleggen ze een informatievergadering in het Jeugdhuis te Haaltert. Middels een pamflet stelden ze de volledige bevolking in kennis van het geschonken akkoord en legden S.P.- en V.U. een gemeenschappe lijke verklaring af. Burgemeester Leenheer nodigde alvast zichzelf uit in het panel te zitten, mogen we ook op uw belangstelling rekenen? Lieven Matthieu Politiek sekretaris S.P.-Haaltert Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy -Vernimmen. Houtmarkt 1 9300 Aalst

Voor Allen | 1983 | | pagina 1