Editoriaal Herman De Loor eindelijk geïnstalleerd als burgemeester van Zottegem Van verarmingskuur weldra naar de bedelstaf Geraardsbergen steekt zijn kop door de strop omst van menteel voorzitters en - sekretarissen t Zoals reeds eerder in dit blad gemeld, kwam de installatie van de nieuwe Zottegemse gemeenteraad er eerst op 10 januari 1983, dit in tegenstel ling met wat men in de mees te andere gemeenten kon zien. Aldaar vond de instal latie konform de wet plaats op 1, 2 of 3 januari. Niet enkel de installatie van de nieuwe gemeenteraad, doch ook de benoeming van de nieuwe burgemeester, een kwestie die reeds heel wat inkt heeft doen vloeien, heeft blijkbaar heel wat voe ten in de aarde gehad. Binnen in Politieke balans na zes jaar bestuur O.C.M. W. te Aalst, pag. 2 Sportlaureaten 1982 te Lede,pag. 5 De SP-oppositie in de gemeenteraad te Ninove, pag. 6 Informatiebijeenkomst SP-VU te Haaltert, pag. 3 Gemeenteraad Denderleeuw, pag. 7 Een terugblik op zes jaar vreugde en pijn; een interview met minister Mare Galle, pag. 3 Even voorstellen: Herman De Loor en zijn ploeg Bedden, miljoenen en bedrog Geef ons heden ons dagelijks (brood) miljoen! Te bed of niet te bed? In puntje drie van het agenda moet ie Aalst 20 uur Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I Vrijdag 21 januari 1983 45* jaargang nr. 3 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Tot het einde van vorige week werden het publiek en de Zotte gemse bevolking in het bijzonder zodanig in het onzeker gelaten, dat menigeen zich terecht begon af te vragen of men er in de Wetstraat wel ernstig aan dacht de Zottegem- naren voor de komende zes jaar daadwerkelijk met een burgervader te bedenken. Wat men er ook van denke, het lange uitblijven van de benoeming en installatie van de nieuwe SP- burgemeester, reeds op 22 oktober 1982 (na beslissing van de algemene ledenvergadering daags voordien) eendrachtig door de VOP-SP-koali- tie voorgedragen (en zonder dat er ook maar een klacht werd inge diend) bij de gouverneur, blijft zo wel in kringen van politieke vrien den als van tegenstanders vraagte kens oproepen, die, op zijn zachtst gezegd, van die aard zijn dat ze de geloofwaardigheid van onze instel lingen eens te meer in het gedrang dreigen te brengen. Waar is het politieke fatsoen geble ven: men dient te Zottegem een diepe zucht van verlichting te sla ken om het verkrijgen van een wettelijk verdiend recht en men voelt zich opgelucht omdat de na- tionale overheid (lees: het ministe rie van binnenlandse zaken) zich eindelijk van haar plicht heeft ge kweten. Hoe dan ook, «beter laat dan nooit»: Herman De Loor werd bij Kqninklijk Besluit van 13 januari 1983 in Spanje door de Koning ondertekend, tot burgemeester be noemd. De akte van benoeming had het provinciaal gouvernement bereikt op vrijdag 14 januari. Inge volge verlof van de gouverneur had de eedaflegging van de nieuwe bur gemeester in de handen van zijn plaatsvervanger, de bestendig afge vaardigde Van Steenberge, eerst plaats op dinsdag 18 januari. Deze eedaflegging was meteen het laatste wapenfeit van de voorbije verkie zingsstrijd en ze luidt een nieuwe, voor de SP beslissende periode in de Zottegemse poütieke geschiede nis in. De Zottegemse SP-afdeling is er dan ook terecht fier op dat ze als enige in het arrondissement de burgemeesterszetel en de meerder heid in het kollege heeft behaald. Met Herman Gorters woorden kan ze haar medeburgers dan ook een veelbelovend toekomstbeeld in het vooruitzicht stellen: een nieuwe lente, een nieuw geluid! Wie is nu de burgemeester en wel ke mandatarissen omringen hem? Herman De Loor is 40 jaar en spruit uit een socialistisch arbei dersgezin. Hij is gehuwd met Nico le Baeyens en is vader van 2 zoons. Zijn vader Joël is steeds aktief syndikalist, mutualist en partijmili- tant geweest. Hij was ook de eerste socialistische verkozene te Velze- ke. Hermans broer Etienne was SP- provincieraadslid van 17 april 1977 tot 16 december 1978. Na zijn studies aan het Koninklijk Atheneum te Zottegem behaalde Herman het diploma van technicus in de sociale en arbeidswetgeving. Hij militeerde reeds van jongsaf aan bij de Jongsocialisten, waar hij als lid van het Nationaal Komitee toen kennis maakte met de huidige SP-voorzitter Karei Van Miert. Wat niemand in het Zottegemse aandurfde, lukte hem als jonge man reeds: het organiseren van de «Jaarlijkse Kulturele Week» in het COC te Velzeke, een initiatief dat in brede lagen grote bewondering vond. Bovendien kon hij, zelf se- kretaris van de Velzeekse socialisti sche toneelkring «Ontvoogding», zich ontpoppen als een uitstekend amateur-toneelspelers. Na een grondige scholing in de hoogste vakbondskringen (o.a. als sekreta- ris van de huidige ABW-leider André Van Den Broucke) werd Herman De Loor naar zijn streek teruggeroepen voor de functie van sekretaris bij de algemene centrale ABW gewest Aalst. Bij de fusie Groot-Zottegem in 1970 (9 gemeenten) nam hij de fakkel van zijn vader over: hij fun geerde als derde op de lijst, behaal de 808 stemmen en werd verkozen tot gemeenteraadslid. Na de verkiezingen van 1976 (11 gemeenten, St. Maria-Oudenhove en Oombergen waren toen ook met Zottegem samengevoegd) werd hij met zijn 1683 stemmen aangeduid als schepen van welzijnszorg en onderwijs. Door zijn harde inzet wet hij bij de parlementverkiezingen van 8 no vember 1981 tot volksvertegen woordiger verkozen. Hij was met een het eerste socialistische parle mentslid van Zottegem. Op het parlementaire terrein heeft hij als lid van de commissies van binnen landse zaken en van huisvesting al ruimschoots zijn sporen verdiend. Zijn ksachtige en geslaagde tussen komsten zijn er zijn tegenstanders zeker niet ontgaan. In oktober 1982 was hij bij de gemeenteraadsver kiezingen lijsttrekker en voerde de SP-Zottegem naar een klinkende overwinning: een winst van 2 ze tels. Hij kreeg tevens het grootste aantal naamstemmen door een kan- Wat niemand zich tot vóór kort had durven inbeelden, namelijk dat de klok van onze levensstandaard zo heftig zou worden teruggeschroefd is vandaag meer dan ooit droeve werkelijkheid geworden. De neo-liberale regering van Martens V heeft met haar devaluatie en haar 192 volmachtbesluiten in 1982 meedogen loos toegeslagen, inzonderheid bij de gewone man, bij al deze die van een loon, een wedde of een vervangingsinkomen moeten leven, met als gevolg dat het verarmingsproces van de bevolking op drastische wijze is begonnen. De opgelegde offers aan de bevolking hebben geenszins het beoogde resultaat bereikt. Zijn het konkurrentievermogen van de ondernemingen en de handelsbalans er enigszins op vooruitgegaan, daartegenover werd op een minimum van tijd 5% aan koopkracht ingeboet, werd het begrotingstekort nog dramatischer en kwamen er geen jobs bij. Wel overschreed het werkloosheidscijfer het half miljoen.en neemt de werkloos heid als maar meer angstwekkende vormen aan. Bovendien werd de begoede klasse sterk bevoordeligd door allerlei tegemoetkomingen inzake beleggingen, inzake BTW- verlaging voor goed, inzake belastingvermindereing voor grondspeculaties en noem maar op terwijl het patronaat met miljarden werd begiftigd. Door dit alles worden momenteel honderdduizenden harten vervuld met een gevoel van onrust en van angst voor de toekomst. Door de deflatieen de afdankingspolitiek van deze regering heeft zich een algemene malaise meester gemaakt van de bevolking. Wie nog werk heeft voelt zich onzeker en bedreigd, wie geen werk heeft voelt zich nutteloos en diep ongelukkig. Het is zelfs zover dat tienduizenden jonge mensen, die door de gesel van de werkloosheid worden getroffen, beginnen te wijfelen aan de zin van hun bestaan. De nieuwe volmachten, waarop de regering Martens V voor 1983 aanstuurt zullen zeker niet van dien aard zijn om dit klimaat te verbeteren laat staan om hoopvoller perspectieven te openen. Zij schijnt niet bereid te zijn om een herverdeling van de arbeid door te drukken laat staat een herverdeling van alle inkomens daaraan te koppelen, zoals de socialisten en het ABW voorstaan. Onder het mom van het gezondmaken der overheidsfinanciën en het verder aanzwengelen van het onder- nemingsdynamisme door nog meer financiële faciliteiten aan het patronaat toe te kennen, zal deze keer de grote massa het kind van de rekening worden. Vooral de honderdduizenden agenten der openbare diensten zullen hierbij niet gespaard blijven. De ronde tafelconferentie van vorige week tussen regering en de drie overheidsvakbonden laat hieromtrent geen twijfel bestaan. Het ziet er dus naar uit dat deze rooms-blauwe regering van Martens V haar verarmingspolitiek nog flink gaat verscher pen... wellicht op het gevaar af dat de grote massa weldra tot de bedelstaf zal worden gedoemd. Hoe dan ook, dit kunnen wij, Vlaamse socialisten, niet dulden. Daarom roepen wij de bevolking op zich klaar te maken om samen met de SP en het ABW een halt toe te roepen aan deze ongeluksregering. 1983 wordt het jaar van strijd, van hardnekkig verzet... en van de afrekening met Martens VU! Paul Van der Niepen Senator didaat van om het even welke lijst behaald: 2930! Een niet verwonderlijke uitslag, want Herman De Loor staat bij de hele Zottegemse bevolking bekend als een joviaal, verdraagzaam en gedienstig man, bij vriend en tegen strever als een eerlijk en oprecht politicus. Hij is iemand die de pro blemen menselijk benadert en vooral houdt van het kontakt met de basis en met de man in de straat. Eindelijk is dus het Kollege van burgemeester en schepenen voltal lig samengesteld. Vorige dinsdag 18 januari had reeds een eerste kollegevergade ring plaats. Rekening houdend met de gemeentelijke financiële put, wordt het voor de intredende ploeg beslist geen gemakkelijke op dracht. Het nemen van harde, zelfs onsym pathieke maatregelen lijkt zelfs on afwendbaar. Een rozenpad ligt dus niet binnen de verwachtingen. De nieuwe burgemeester weet zich evenwel omringd door een dynami sche ploeg die zich vastberaden en naar beste vermogen wil inzetten. Deze ploeg wordt gevormd door de schepenen Laurent Stalpaert (oud schepen), Freddy Van Den Bos sche (ingenieur en provincieraads lid) en Sylvain Franceus (reeds 12 jaar gemeenteraadslid). Op hun beurt worden zij geruggesteund door de raadsleden Roger Van Cauwenberge (nu nieuwe fraktie- leider), Jean Finel, Chris De Borle en Herman Van Herzeele. Ook de OCMW-leden Roger Serbruyns, Germain Van Audenhove en Nor- bert Petrus, reeds aangeduid door de algemene SP-ledenvergadering, doch nog wettelijk te verkiezen door de gemeenteraad op 31 janua ri e.k. zullen zeker hun steentje bijdragen. Daarenboven staat het 29-koppige partijbestuur klaar om al deze man datarissen met raad en daad bij te staan. Tot de Zottegemse kameraden: van harte gelukgewenst, en verder: een voorspoedige vaart tijdens de zes komende jaren! De Zottegemse bevolking stelt haar vertrouwen op U! De tweede verdieping van ons goti sche stadhuis was maandagavond om 8 uur reeds mooi volgelopen. De laatste «artiest» die nog moest aantreden was de heer Waterinckx, die enkele ogenblikken later over het krakend parket van de raads zaal komt gehuppeld met een mil joenenglimlachje op de lippen, recht naar zijn ploegmaat Vernim men (SP) afstevent, een stevige poot geeft en plaats neemt, de raadszitting wordt geopend om 8u05 precies. Mevrouw Rita Borremans (VU) en de heer Robert Van Den Herrewe- gen leggen hun eed af, terwijl wij van de nagelnieuwe Borremans moeten horen dat zij slechts lippig trouw zweert aan 't Belgische volk en niet van ganser harte, maar dat vergeven wij haar, er zijn andere exemplaren in de Geraardsbergse politiek aanwezig die er niet voor terugdeinzen hun kiezers te ver loochenen en dat is veel erger! De lezing der vorige zitting was goed verstaanbaar op de volks plaatsen, onze stadssekretaris de heer De Clerck heeft zich tijdens zijn afwezigheid wellicht laten inen ten van een luidspreker, 't Belooft! Bij punt twee moeten er nogmaals twee miljoen en oneffen worden op kant geschoven voor de Kerk O.L.V.-Zandbergen. Bij de vraag van raadslid Willekens (SP) hoe veel die kerk in totaal reeds heeft gekost, verzweeg de burgemeester het bedrag, begrijpelijk, er zat te veel volk in de raadszaal. de beslissing van het OCMW, over de meest ingewikkelde beddenver- huis aller tijden, worden goedge keurd. Door samenvoeging van de Heilig Hartkliniek met het Stede lijk Ziekenhuis. Wat onze stad in totaal aan 190 ziekenbedden moet helpen. De heer Van Der Maelen (SP) kreeg het woord nadat de ÖCMW-voorzitter, u weet wel, zui nige huisvader Van Heuverswijn (CVP), een oproep deed aan de raad om de inname van de H.Hartkliniek te stemmen om ra tioneler te kunnen werken. Lees door pag. 8 Agenda: welkomstwoord - afdrachten partij problemen «Voor Allen» (financieel, inhoude lijk) - voorstel werking rond nota W. Vernimmen - rondvraag Nadien wordt de traditionele kleine receptie aangeboden, Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst. De Voorzitter, De Sekretaris, A. Van Den Bossche C. Vancoppenolle N.B.: Arrondissementeie en afdelingsverantwoordelijken die door een of andere omstandigheid geen uitnodiging ontvangen hebben, worden verzocht bovenstaande als zodanig te be schouwen.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1