Verhoging gewaarborgd inkomen voor bejaarden op 1 februari 1983 Onbegrijpelijke situatie Hoe fier mag Martens nog wel zijn Rechtvaardiger verdeling van het provinciefonds voor Vlaanderen estuur Vergadering va Arrondissemen 1st Bericht aan de SP-afdelingen Vrijdag 28 januari 1983 45* jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P. Tijdens het debat op de laat ste gemeenteraadszitting over de overname van de Heilig Hartkliniek werd de SP verweten dat, nu ze in de oppositie zit, er uit een ander vaatje getapt wordt. De CVP en PW beschuldi gen de socialisten ervan dat de SP niet konsekwent is en nadat we vóór de overname stemden, toen we nog in de meerderheid zaten, we nu als oppositiepartij tegen de overname stemmen. Deze beschuldiging aan de SP is een grove leugen en dient bijgevolg rechtgezet. Het SP-standpunt als meer derheidspartij Zo de werknemers met een volledige beroepsloopbaan reeds sinds lang konden aan spraak maken op een mini muminkomen, was de toe stand heel wat minder gun stig voor werknemers of zelf standigen met een gedeelte lijke loopbaan of voor dege nen die om allerhande rede nen geen beroepsloopbaan hadden. Om deze laatste categoriën ter hulp te komen werd de wet van 1 april 1969 op het gewaarborgd inkomen voor bejaarden ingevoerd. Door een koninklijk besluit wordt het bedrag ervan verhoogd op 1 februari 1983. Binnen in Problematiek in verband met openbaar vervoer te Hofstade, pag. 2 T-zones en het konkur- rentievermogen, pag. 4 Willy Vernimmen over de «Vredeling richtlijn», pag. 4 Twee schepenen van openbare werken en leefmilieu te Ninove, pag. 7 Invloed van de bestaansmiddelen SP-federatie Aalst Wie het debat «Face a Face» heeft kunnen volgen ge sprek tussen J.M. DE- HOUSSE en G. GEENS zal zich toch enkele vragen gesteld hebben. ui i aai Voorstel Mare Galle 20 uur Donderdag 10 februari 198: Redaklie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: VVillv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst We gaan, met de bewijzen op tafel, het geheugen van de heren van de CVP en de PW even opfrissen. De Vlaamse socialisten uit Ge- raardsbergen hebben steeds, ook toen ze deel uitmaakten van de meerderheid, voor de nodige om zichtigheid gepleit inzake het dos sier van de overname van de Heilig Hartkliniek. De redenen hiertoe aangevoerd door de SP kunnen als volgt samen gevat worden: de benarde financiële situatie van de sociale -zekerheid en meer be paald het RIZIV. De SP voorspelde van bij de aanvang van de huidige meerder heid (dus vanaf 1976) dat de steeds maar groter wordende te korten in de rijkssociale zeker heid er de nationale overheid toe zou brengen om in de sektor van de ziekenhuizen drastische ingre pen door te voeren. Deze dreiging werd de laatste twee jaar steeds maar sterker. Zonder leedvermaak stellen wij nu vast dat onze voorspelling bewaarheid wordt en dat de stad Geraardsbergen nu ingevolge de bevriezing van het aantal zieken huisbedden (volmachtbesluit nr. 60 van 22 juli 1982) en de aange kondigde schrapping van de V- bedden (zie verklaring van minis ter Dehaene in De Standaard van 4 december 1982) in een moeilijk parket verzeild geraakt is inge volge te overhaast uitgevoerde plannen. De financiële toestand van de stad Geraardsbergen Net als zovele andere steden in het Vlaams Gewest is de finan ciële toestand van onze stad, zon der dramatische afmetingen aan te nemen, er zeker niet tijdens de laatste jaren op verbeterd. Wij hebben er steeds op aangedron gen dat de financiële weerslag De nieuwe basisbedragen, tegen index 234.20 worden per jaar: ge zinsbedrag 197.716 fr., alleenstaan de: 142.354 fr. Ingevolge deze ver hoging is er voor zelfstandigen en ook voor werknemers met een on volledige loopbaan mogelijkheid van kumulatie van huidige pensioe nen met het gewaarborgd inkomen voor bejaarden. Voor het gewoon pensioen is er geen onderzoek naar bestaansmid delen. Voor het gewaarborgd inko men voor bejaarden wordt er wel rekening gehouden met: 1. de be- drijfsinkomsten hetzij als werkne mer of als zelfstandige, 2. de in komsten van gebouwen of onge bouwde onroerende goederen waarvan een gedeelte vrijgesteld is, 3. de inkomsten uit roerende goe deren ook met alle goederen, roe rende en onroerende, afgestaan tien jaar vóór de ingangsdatum van het gewaarborgd inkomen, 4. alle pensioenen. De vrijstellingen per jaar zijn de volgende. Vrijstellingen inkom sten: 12.500 fr. per jaar voor een gezinshoofd en 10.000 fr. voor de andere gerechtigden. De vrijstel ling pensioenen bestaat alleen voor de alleenstaanden: 4.118 fr., aan de huidige index. Sinds 1 januari 1978 wordt er geen vrijstelling pensioe nen meer gegeven aan de gerechtig den op een gewaarborgd inkomen op basis van een gezinsbedrag. Dezt ijstellingen mogen in ver mindering gebracht van hoger ver melde inkomsten. Lees door pag. 4 duidelijk zou berekend worden. De SP heeft steeds voorgehou den dat een overname, door de belangrijke verhoging van het ziekenhuistekort die er zou uit voortvloeien, zo'n belangrijke fi nanciële weerslag zou hebben dat een afbouw van andere stedelijke uitgaven of een belastingsverho ging onvermijdelijk zou worden. Gaat de huidige meerderheid, ondanks onze waarschuwingen, toch door met deze operatie dan voorspellen wij dat ofwel de ei gen dienstverlening van de stad in gevaar komt ofwel dat de ge meente nieuwe inkomsten zal moeten vinden, t.t.z. belas tingsverhogingen. De omvang die de welzijnssektor in Geraardsbergen dreigt aan te nemen. De SP stelt vast dat gedurende de laatste jaren- door het O.C.M.W. verscheidene projekten werden aangevat of zullen moeten aange vat worden: de bouw van een nieuw zie kenhuis van 184 bedden; de oprichting van een appar tementsgebouw met 60 woonge- legenheden en een dienstencen trum; de bouw van een kinder- kribbe; het uitvoeren van onontbeer lijke brandbeveiligingswerken; de overname van het Inter- kommunaal rustoord «Dender- oord» waaraan bovendien nog belangrijke verbouwingswerken moeten uitgevoerd worden; de latere verbouwing van het bestaande ziekenhuis. De SP heeft er steeds op gewezen dat de financiële lasten verbonden niet alleen aan de uitvoering van deze infrastruktuurwerken maar vooral aan de exploitatie van de reeds bestaande en op te richten infrastruktuur in de welzijnssektor zullen meebrengen dat de bewe gingsruimte van de gemeente op andere terreinen dan de welzijns sektor sterk beperkt zal worden. Konkreet gezegd betekent dit dat alle inkomsten van de stad zullen afgeleid worden naar één sektor namelijk de sociale sektor. Deze stelling werd door de ganse I SP-fraktie meermaals naar voor ge- j bracht in de vele koalitieonderhan- delingen tussen SP en CVP die gewijd werden aan het moeilijke dossier van de overname van de Heilig Hartkliniek. Dirk Van der Maelen Lees door pag. 6 In aansluiting met het toesturen van de afrekeningsformulieren voor de SP-bijdragen 1982 zijn we zo vrij aan te dringen bij de SP- afdelingen om dringend de afrekening 1982 toe te sturen aan de federale penningmeester Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. Volgende afdelingen hebben zich reeds in orde gesteld: Baardegem. Hillegem, Voorde, Meerbeke, Pollare, Hofstade, Ninove, Dender leeuw, Herdersem en Erembodegem. Nieuwerkerken moet nog het eindsaldo vereffenen. De volgende afdelingen moeten nog de resterende zegels en/of het eindsaldo betalen: Aalst-Centrum, Gijzegem, Meldert, Moorsel, Iddergem, Erpe-Mere, Geraardsbergen, Haaltert, Heldergem, Den- derhoutem, Herzele-centrum, Borsbeke, Sint-Lievens-Esse, Woub- rechtegem, Lede, Appelterre, Denderwindeke, Okegem, Outer, Sint- Lievens-Houtem en Zottegem. De afdelingen Aalst, Geraardsbergen, Haaltert, Ninove (gedeeltelijk) en Sint-Lievens-Houtem worden tevens dringend verzocht de zelfkle vers voor het feest van Voor Allen te vereffenen. Wij dringen aan op een spoedige regeling. F. Van den Bossche, federaal voorzitter Chris Vancoppenolle. federaal sekretaris Freddy Van den Bossche, federaal penningmeester Vooreerst, J.M. Dehousse beho rende tot een bijna traditiefamilie van oprechte federalisten deed ook maar alles om het begrip «federalis me» te verdoezelen. Het is toch wel duidelijk dat de oude federalisti sche gedachte die nog eens sterk opbloeide in de vijftiger jaren met André Renard sterk wordt te ruggedrongen. Het argument «dat zoals trouwens altijd in dit land de CVP haar ogenblik kiest, en een ogenblik dat ongunstig is voor Wal lonië» is ondergeschikt en zeker geen afdoend antwoord. Touwens de CVP om haar macht te behou den, zal zeker niet her oor lenen aan de Waalse partijen; laat staan zelfs aan de eenheid van het land. Daarvoor zal men wel te gepasten tijde beroep doen op de socialisten. Het is doodegewoon een lachertje te geloven dat de CVP een deel van haar macht zou opofferen op het altaar van de zogezegde «solidari teit». Trouwens dhr. G. Geens hoe knap hij ook is ziet het alleen en i uitsluitend in funktie van een «in dustriële ontwikkeling», zonder ook maar één ogenblik bepaalde arbeidersbelangen in overweging te nemen. Voor hem volstaat het dat werkloosheid, ziekteverzekering, e.a. op nationaal vlak gelijk blijven en daarmee is de kous af. Of liever nog: een braaf katholiek Vlaande-V ren waar het ACV rustig blijft en klaar is kees. Het is trouwens ook opvallend hoe die «eerste man van Vlaanderen» spreekt in naam van alle Vlamin gen, een zelfde verschijnsel dat men trouwens ook bij Dehousse kon terugvinden. Alles bij elkaar kan men stellen dat de richting die men opgaat niet deze is van een wel overwogen en aanvaardbaar fede ralisme, maar wel deze van een eng separatisme. Het is dus duidelijk dat in de eerst volgende weken en maanden ons politiek leven niet zal beheerst wor den door de vraag «Wat doen wij aan de werkloosheid?», maar veel eer door een opbod over commu nautaire twisten. En dat is nu juist het ogenblik waarop «rechts» in dit land verheugend kan toezien. De vraag blijft alleen «Hoelang kun nen wij dergelijke dubbelzinnig heid uithouden?» Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Op 31 december van vorig jaar liepen de volmachten ten einde, waarmede Martens V het land het voorbije jaar zegende. Niet minder dan 192 volmachtsbesluiten werden door de ploeg Martens-De Clercq genomen, waarbij, zoals men weet, het parlement volledig buiten spel werd gezet. Om dit fameuze cijfer te bereiken werden op het laatste ogenblik nog vlug niet minder dan 72 koninklijke besluiten getroffen. Premier Mar tens ging er tijdens het kamerdebat van 18 januari op de koop toe nog prat op dat hij 192 volmachtsbesluiten tot stand heeft gebracht. Hoe fieronze eerste Minister daar wel mag over zijn, durven we ten zeerste te betwijfelen. Hij zou er goed aan doen van uit de Wetstraat eens af te dalen tot bij de gewone burger en werknemer om te vernemen hoe deze laatste het CVP-PVV beleid beoordeelt. Van fierheid zou er dan in het geheel geen sprake meer zijn! Integendeel, deze fierheid zou heel vlug overslaan in een grote schaamte, voor zover men dit menselijk verschijnsel van een CVP'er mag verwachten. Normaal gezien heeft het parlement van 1 januari zijn volledige bevoegdheid terug gekregen en kwam er aldus een einde aan de langste volmachtenperiode uit onze Belgische geschiedenis. Martens loopt echter alweer met de idee rond om opnieuw volmachten aan het Parlement te vragen. Hierbij stoort hij zich in het geheel niet aan de oproep die Kamervoor zitter Defraigne, nochtans een franstalige liberaal, deed in de maand oktober bij de opening van het parlementaire jaar. Uit zijn eigen midden krijgt Martens evenwel nu ook heel wat tegenwind om nog nieuwe volmachten binnen te halen. Al valt hij niet te onderschatten, hierbij zal hij toch heel wat handig heid aan de dag moeten leggen om de kleine meerderheid waarover hij in de Kamer nog beschikt, gaaf te houden. Temeer daar de twee grote vakbonden opnieuw de handen in mekaar hebben geslagen en samen hun aktiemiddelen zullen bepalen. De ACV-kamerleden zullen dus weldra kleur moeten bekennen. Dit zijn ontegensprekelijk diverse faktoren die de fierheid van Martens V dra heel wat zullen temperen en hem tot de realiteit doen terugkeren. Herman DE LOOR Volksvertegenwoordiger Gemeenschapsminister van Binnenlandse Aangelegen heden Mare Galle heeft zo pas een wetsvoorstel inge diend om een herverdeling van het Provinciefonds mo gelijk te maken. Niettegenstaande de ver schillende verbeteringen die de wet van 17 maart 1965 aan het Fonds der Provinciën heeft gebracht, schenkt het huidig stelsel zeker geen vol doening aan de Vlaamse pro vinciën. In het kader van de afremming van de staatsuitgaven hebben de rege ringen gemeend in de program mawet maatregelen te moeten ne men tot vermindering van de dota tie van het Ponds der Provinciën. Dergelijke maatregelen plaatsen de provincies echter in een moeilijke situatie, door het steeds zwaarder worden van de lasten van deze besturen, namelijk: de uitbreiding van het aantal taken, wetten met financiële implikaties, sterke perso neelsuitbreiding en het invoeren van de BTW. Niettegenstaande de provincies over meer financiële middelen zou den moeten kunnen beschikken werd de staatstussenkomst herhaal delijk ingekrompen, zodat deze be sturen hun fiskale lasten steeds ver der moeten opvoeren. Om de provincies niet tot tekorten te dwingen - met als gevolg de aftakeling van het provinciaal be leid - is het noodzakelijk deze re geringspraktijk van systematisch niet-naleven van de afspraken te doen ophouden. Meer nog, de fi nanciële moeilijkheden van de pro vincie moeten worden aangepast. Ten aanzien van de provinciën van het Vlaamse gewest valt de verde ling van het Fonds zeer nadelig uit. Het Vlaams aandeel was steeds lager dan het aandeel van de Waal se provinciën (met uitzondering van het jaar 1977). Bij een vergelijking voor het jaar 1982 van de omslag van het Fonds der Provincies met de drievoudige verdeelsleutel van het Gemeen tefonds (bevolking,* oppervlakte, belastingen) komt men tot de vol gende vaststelling: Fonds Gemeente provinciën fonds Vlaamse Gewest Waals Gewest Brussels Gewest (Provincie Brabant) 37,86% 41,53% 20,58% 52,54% 39,35% 8,11% Indien voor de verdeling van het Fonds der provinciën de drievoudi ge verdeelsleutel zou toegepast zijn, dan zou het Vlaamse Gewest in cijfers uitgedrukt 1.043,8 miljoen meer ontvangen hebben. Lees door pag. 4 Agenda: 1. Wetsvoorstel Van I |p& van de na' Mare Galle. 2. Huldiging Burge Volkshuis, Markt De voorzitter A. Van den B e betreffende de regionalise- ktoren Inleiding: Minister Herman De Loor. De sekretaris C. Vancoppenolle

Voor Allen | 1983 | | pagina 1