SP-bureau laakt houding regering in zaak-Happart Belangrijk A eteel Co De worm zit in het CVP-huishouden Tegen de afbraakpolitiek van onderwijsminister Coens \Uo Studie- en Dokumentatiecentrum Emile Vandervelde Instituut Binnen in Striemende tussenkomst in de Senaat van Senator Paul Van Der Niepen Studiedag Het KB-Nothomb en de toestand van de gemeentefinanciën Vrijdag 4 februari 1983 45* jaargang nr. 5 Weekblad van de S.P. Het SP-bureau heeft zich grondig beraden over het zgn. akkoord Happart dat in de schoot van de regering Martens is tot stand geko men. Het spreekt zijn mis prijzen uit voor de onverant woordelijke koehandel die terzake heeft plaatsgegrepen en dat de geloofwaardigheid van de regering, de meerder heidspartijen en het land ver der aantast. Het SP-Bureau stelt vast: 1. In afwachting dat Happart wel degelijk wettelijk burgemeester wordt hij in ieder geval reeds in feite deze functie zal uitoefenen. Bovendien zal de aanstelling van een Vlaams adjunct-arrondisse mentscommissaris moeten wachten tot Happart officieel wordt benoemd. Voor een schijntoegeving aan Franstalige zijde inzake Happart waren CVP en PW bereid tal loze verstrekkende en gevaarlij ke toegevingen te doen. 2. Aldus hebben CVP en PW wel degelijk een wijziging van het Voerstatuut aanvaard. Niet al leen krijgen de Limburgers een klap in het aangezicht door het feit dat Voeren zal worden ont trokken aan deze provincie maar bovendien dat het ingelijfd wordt bij de tweetalige provin cie Brabant. Daardoor zal in het kiesarron dissement Brussel-Halle-Vil voorde in elk geval de Franstali ge invloed worden vergroot. Im mers, door deze Martens-opera- tie zullen voortaan de Voere- naars hun stem kunnen uitbre ken ten gunste van Franstalige kandidaten voor Kamer en Se naat. Zij zullen aldus hun in breng hebben in de samenstel ling van de Franstalige Gemeen schapsraad. Bovendien wordt het reeds zo delicate faciliteitensysteem in het gedrang gebracht. Waardoor de Vlamingen in het kiesarron dissement Brussel-Halle-Vil- voorde nog meer bedreigd zul len worden. 3. Door dit zogenaamde compro mis offert de CVP bovendien Een nieuwe reeks in Voor Allen: Aalst interviewt zijn mandatarissen, vandaag Edgard Hooghuys, pag. 2 Afscheid van schepen De Spiegeleer in Erpe- Mere, pag. 8 Gemeenteraad te Lede, pag. 3 Hoffelijkheid te Denderleeuw, a.u.b., pag. 3 Zottegemse bevolking beneden de 25.000, pag. 5 CSC-Ninove wint derde reeks in kwistornooi, pag. 6 H. Hartkliniek te Geraardsbergen, pag. 6 Het OCMW mikt, de gemeente beschikt, pag. 4 Van den Brande op het altaar van Happart. Immers door de oprichting van een zogenaamd studiecentrum wil de huidige meerderheid de communautaire kwesties in de ijskast stoppen en alle parle mentaire initiatieven ter zake fnuiken. De SP stelt zich met name de vraag wat er nog over blijft van het zogenaamde CVP- standpunt dat luidde dat het voorstel Van den Brande door heel de partij werd gesteund en bij hoogdringendheid moest worden gerealiseerd. 4. Het concrete gevolg is in elk geval dat voor de komende ja ren de financiering van Cocke- rill-Sambre verder ten laste van de natio.nale begroting zal val len, hetgeen allicht de grootste Waalse overwinning van het weekend-beraad is geworden. 5. Ondanks alle verklaringen over de herwaardering van het Parle ment wil de huidige meerder heid thans, na de volmachten op economisch gebied, Kamer en Senaat monddood maken voor de communautaire aangelegen heden. De SP kan deze nieuwe aanslag op het parlement niet aanvaarden en zal zich dus ten stelligste verzetten tegen deze nieuwe sluipmoord op de parle mentaire prerogatieven. De SP zal hierover de regering dringend om uitleg vragen en desnoods bij hoogdringendheid interpelleren. 6. Het is nu overduidelijk dat de regering elke samenhang, zo noodzakelijk voor de behande ling van de monetaire, budget taire en socio-economische pro blematiek, verloren heeft. Een diepe kloof bestaat nu tussen CVP en PSC. Ook tussen CVP en PW zijn grondige menings verschillen naar buiten getre den. Binnen de CVP woedt op nieuw een interne machtsstrijd zoals in het verleden meermaals het geval is geweest. Bovendien worden dossiers die met elkaar niets te maken hebben opnieuw aan elkaar gekoppeld en wordt de chantagetechniek weer volop toegepast. Concluderend kan men zeggen dat door dit zogenaamd akkoord de communautaire spanningen niet zullen afnemen. Wel integendeel. Hier wordt een precedent gescha pen dat chantage beloont en dat doet denken aan minder gelukkige overeenkomsten die ook in het ver leden werden afgesloten. Donderdag 10 uur Agenda: 1. Inleiding door arr Bossche 2. Wetsvoorstel Van lisatie van de bela Uiteenzetting door 3. Cumulregeling Kd. Volkshuis, Markt 8 te e regio De voorzitter A. Van den Bosschï Dit kongres gaat d le bestuursvergaderi Degenen die de moed nog konden opbrengen de gebeurtenis sen van het afgelopen weekend te volgen, moeten zich ongetwijfeld de vraag gesteld hebben: «Hoelang nog kan onze zogezegde democratie dergelijke karpersprongen verdragen?» De meerderheid van de bevolking zal wel zeggen dat er reeds meer dan 150 jaar in dit landje merkwaardige fouten en bokkesprongen gebeuren en dat men er zich ook nu niet al te druk om hoeft te maken. Tussen haakjes, dat was ook de redenering van een aantal welmenende mensen onder de Weimar-republiek, en die aldus ongewild de hand reikten aan de verfoeilijke dictatuur van Hitier. Het is immers een feit dat hetgene wat de regering thans doet ons ernstig tot nadenken moet stemmen. Vooreerst wordt het parlement al geruime tijd buitenspel gezet door de volmachten. Nadien volgde een bijna op het randje af verbodsbepaling voor initiatief name, en op de koop toe een reeks beslissingen die zelfs de grondwet verkrachtten. Maar wat thans gebeurt is geen teken van «verbeeldingskracht» maar een vulgaire uiting van misprijzen voor het parlement. Wanneer men ieder voorstel met communautaire inslag naar een studiecentrum stuurt, betekent dat meteen dat men even goed de volksvertegenwoor diging naar huis kan sturen. Niets nieuws onder de zon in feite: we herinneren ons maar al te goed dat op het einde der zestiger jaren de regering Van den Boeynants alle problemen in de ijskast ging stoppen. Bovendien meent men de bevolking voor de aap te moeten houden: nog maar pas een week geleden verklaarde CVP-er Van den Brande nog doodernstig en dan nog in naam van de ganse CVP dat de regionalisatie van de belangrijke economische sectoren nu maar eens voor goed diende doorge drukt te worden. En wat zien we een week later? Niets meer van dat alles en integendeel, voor 1985 wordt aan de leden van de meerderheid zelfs ieder initiatief ontzegd. Wat moet dat «baasken» nu toch fier zijn. De Heer Nothomb anderzijds is wel fier, en met reden: Happart zal uiteindelijk toch burgemeester worden (de macht heeft hij in elk geval al!) en ook voor Cockerill-Sambre, die met nationale centen zal verzilverd worden, geen problemen meer. Met deze regeling wordt trouwens ook het reeds delicate systeem van de «taaifaciliteiten» op de helling gezet. Meteen een ernstige bedreiging voor de situatie van de Brusselse randgemeenten. Dat alles toont eens te meer aan dat de CVP tot alles in staat is. De interne machtsstrijd binnen de partij wordt dan maar omgezet in een chantage-strijd tegenover andere partijen. Het is duidelijk dat het geval Happart slechts een voorwendsel is om meer fundamentele problemen een tijdlang op de achter grond te houden. Zo fopt men inderdaad de gewone man. Het zal echter tot onze grootste voldoening zijn dat deze «volksbe driegers» eens hun verdiende afstraffing zullen krijgen. Willy VERNIMMEN Lid Europees Parlement Naar aanleiding van de be spreking van de begroting 1982 van onderwijsminister Coens hield Senator Paul Van der Niepen een felle tussenkomst. Deze week pu bliceren we hiervan het eer ste deel. Gezien de begroting van Nationale Opvoeding voor 1982 reeds uit voerig werd behandeld en goedge- stemd in de Kamer en gezien wel licht het tijdstip niet ver meer af is waarop de begroting voor 1983 zal ingediend worden bij deze Senaat, zal ik naast enkele algemene be schouwingen slechts enkele voorna me aspekten van uw gevoerde on derwijspolitiek uitvoeriger behan delen. Uit de evolutie van de Rijksbegro ting kunnen wij vaststellen dat aan het onderwijs een relatief kleinere plaats wordt toegekend. Niet alleen stijgt de begroting 1982 minder dan zij vorige jaren steeg (5,8%) maar zal voor 1983 deze stijging globaal 4,4% bedragen, wat minder is dan de sektor van de ordehandhaving. Deze situatie is langs Nederlandsta lige kant nog meer te betreuren wanneer men vaststelt dat de huidi ge verhouding in kredieten (in uit gaven is de toestand nog slechter voor de Vlaamse Gemeenschap) het nederlandstalig onderwijs bena deeld is. Slechts 55 procent komt de Neder landse sektor toe, daar waar de leerlingenverhouding naar 60% evolueert. Deze toestand wordt door de inge diende begroting nog verergerd wanneer vastgesteld wordt dat de franstalige begroting met 10,8% stijgt ten overstaan van 1981 en de nederlandse slechts met 5,8%. Het bijbted 1982 en de overschrij ding van sommige kredieten zal hier geenszins een verbetering in brengen. Alhoewel wij de bij kredieten voor de begroting 1982 nog niet kennen, menen wij te kunnen stellen dat een tekort met verschillende hon derden miljoenen waarschijnlijk is. Men vermoedt dat het tekort zal oplopen tot 2 miljard en meer. Dit brengt zeer zware meeruitga ven mee voor de begroting 1983. Zulks verwondert ons niet als men weet dat de uitgaven van het onder wijs sterk worden beïnvloed door enkele voorname groeifaktoren als daar zijn de leerlingen - de omka dering, dus het personeel -, de in vesteringen en de verzuiling. Wat de leerlingen betreft is het zo dat het totaal aantal studerenden (ook de sociale promotie) ongeveer 1/4 uitmaakt van de totale bevol king van het land. Het aantal lager onderwijs, sekun- dair onderwijs en hoger onderwijs bedraagt immers 20 procent. Wanneer wij de evolutie overlopen zien wij dat de expansie vooral waar te nemen is in het sekundair onderwijs en in het hoger onder wijs, wat vooral te wijten is aan de demokratiseringsinvloeden en de scolarisatie van de jeugd. Een andere niet belangrijke faktor voor de meer uitgaven in het onder wijs is ons inziens zeker het niet te onderkennen feit van de institutio nele verzuiling. Daarbij stellen wij vast dat de be groting van nationale opvoeding wegens haar niet samendrukbaar heid uit 92 93% kosten bestaat, die niet voor vermindering in aan merking komen zonder strukturele ingrepen, 85% van de begroting bestaat immers uit lonen. Wij vragen ons dan ook af of de regering voor 1983 nog belangrijke maatregelen zal nemen? Wij zijn benieuwd hoe deze zullen gespreid en gerealiseerd worden. Misschien zou Mijnheer Coens ons hieromtrent reeds een klaar en dui delijk antwoord kunnen ver stekken. Intussen blijkt uit de begrotingsta bellen in de Kamerkommissie mee gedeeld dat hij inherent blijft hou den aan een gelijkheid tussen de netten wanneer U de kostprijs ver gelijkt. Wij menen hem echter te moeten herinneren aan het principe van «een evenwicht in feite», waar het Rijksonderwijs een aparte positie bekleedt. Dit onderwijs wordt inte graal betaald door het Rijk, de overige netten zijn gesubsidieerd. Deze fundamentele vertrekbasis heeft men ook volledig genegeerd in de besparingstreinen. Vooral het Rijk wordt aangetast in zijn eigen onderwijs, terwijl de maatregelen minder of geenszins het gesubsi dieerd onderwijs raken. Integen deel. Het gesubsidieerd onderwijs is in expansie door de overgang naar Type I in het Sekundair onder wijs en de programmatie. Uitgaande van deze vaststellingen kunnen wij niet onderschrijven de wijze waarop de minister, met de beperkte kredieten, bepaalde schulden van het gesubsidieerd on derwijs vereffent zonder uitdrukke lijke noodzaak of behoefte daar waar tegelijkertijd duizenden per soneelsleden worden afgedankt of in hun tewerkstelling bedreigd. De betaling van meer dan 430 mil joen supplement bij de reeds ont vangen werkingstoelagen aan het gesubsidieerd onderwijs, ondanks het feit dat deze scholen naar het VSO zijn overgestapt onder de toen geldende financiële voorwaar den, namelijk het minimum van de wet, is een ware kaakslag voor het getroffen personeel. Dit is de mooiste illustratie van waar zijn prioriteiten liggen en zijn sympatie naartoe gaat als van het gebrek aan beleid. Na deze algemene beschouwing willen wij dieper ingaan op meerde re negatieve aspekten van uw ge voerde onderwijspolitiek. Het is duidelijk dat op het school- pakt door de regering zware in breuken werden gepleegd. Ten eer ste heeft de minister als inrichtende macht van het Rijksonderwijs, het recht eigen onderwijs in te richten naar behoeften. Door het invoeren van oprichtingsnormen bij vdl- machtbesluit (KB nr. 64 in verband met de sociale promotie) worden opvolgers gebonden. Ten tweede is het Rijksonderwijs het recht ontnomen om met eigen middelen initiatieven te nemen. En ten derde werd he KB nr. 64 voor het onderwijs van sociale pro motie de remwet opgeheven door het vaststellen van bepaalde voor waarden. Ondanks de formele toezegging van de regering bij monde van haar eerste minister, heeft Coens ge meend dat de schoolpact-kommis- sie niet hoefde geraadpleegd te worden met betrekking tot deze volmachtsbesluiten, die duidelijk het schoolpakt raken en het globaal evenwicht tussen de netten ver breken. Het eenzijdig voordeel voor de CVP en het net waarvan zij de belangen behartigt, alsmede de ge richtheid van deze maatregelen, hebben ertoe geleid alle spelregels te negeren en alzo woordbreuk te plegen. Zo worden rationalisatie- en pro- grammatieregelen uitgevaardigd voor de sociale promotie en het hoger onderwijs korte type, met miskenning van elk overleg in de schoolpaktkommissie Onder het mom van het uitwerken van een administratieve regeling inzake onderwijs is men er boven dien in geslaagd omkaderingsnor men, tegen het schoolpakt in, vast te spijkeren in teksten die nog en kel bij wet kunnen gewijzigd worden. Deze handelwijze moet de CVP in de toekomst trouwens toelaten haar machtsgreep in het onderwijs te konsolideren, daar iedere verbe tering van de normen in de toe komst zal dienen te gebeuren via een omslachtig debat. Dit alles kunnen wij niet nemen, temeer omdat sommige parle mentsleden van de meerderheid, wel ervan overtuigd zijn dat het KB 110 in de schoolpaktkommissie moet behandeld worden maar er niet voor te vinden zijn om de andere KB's te behandelen die be trekking hebben op onderwerpen die gewoonlijk voorafgaandelijk in de schoolpaktkommissie besproken worden. Volgende week deel II Zaterdag 12 februari 1983 vanaf 10 uur Centrum voor Kunst en Kuituur (Sint-Pietersabdij) op het Sint-Pietersplein te Gent Met uiteenzettingen door een vertegenwoordiger van de vereniging van Belgische Steden en Gemeenten, Gilbert Temmerman, Mare Galle, Luc Van den Bossche en Eugène Lambrecht. Na de middag diskussies in diverse werkgroepen. Zie het volledige programma op de Kuituurpagina (pag. 4) Deze studiedag is ongetwijfeld een must voor alle gemeentemanda tarissen en elkeen die belang stelt in het gemeentelijk financieel beleid. Kfdaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST lel.: 053/70.51.51 - Postrekeninunr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst

Voor Allen | 1983 | | pagina 1