Heilig Hartkliniek Geraardsbergen: wie zal dat betalen Ninoofse CVP-CL- meerderheid bleef afwezig op gemeenteraad, door oppositie samengeroepen Een nieuw beleidsvoorstel voor het Weekblad «Voor Allen» Akties van Jongeren voor Werk (Dirk) Martens leerde zijn volk doppen Editoriaai Karnavalgroepen kunnen niet betaald worden!... Studie- en Dokumentatiecentrum Emile Vandervelde Instituut Vrijdag 11 februari 1983 45' jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P In ons eerste artikel m.b.t. de overname van de Heilig Hartkliniek hebben wij reeds melding gemaakt van de SP-bezorgdheid over de financiële gevol gen die kunnen verbonden zijn aan de verdere uit bouw en de exploitatiekos ten van de OCMW-infra- struktuur. In dit - voorlopig? - laat ste artikel gaan we u even voorrekenen wat het OCMW na overname van de Heilig Hartkliniek en rekening houdend met re cente en toekomstige rege ringsbeslissingen, aan on ze stad gaat kosten in 1984. Hou goed voor ogen dat dit geld door U en mij zal moeten ingebracht worden door middel van belastingsverhogingen I. Raming van het globaal OCMW- tekort in 1984 A. Het OCMW-tekort (zonder ziekenhuisaktiviteiten) Binnen-in Raming 1984: 50 miljoen frank Voorlopig totaal: 50 10 60 miljoen frank Studiedag Het KB-Nothomb en de toestand van de gemeentefinanciën Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 930(1 AALS1 lel.:'053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. erantooordelijke uitgeser: Wills Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 \alst a. Raming voor de nu al bestaande aktiviteiten De afgelopen zes jaar heeft onze stad ca. 200 miljoen frank bijge past in de werkingskosten van het OCMW. Opvallend is dat vooral in de laatste twee jaar dit tekort een scherpe stijging ge kend heeft. Zo bedroeg het te kort voor 1982 56 miljoen frank (ziekenhuistekort inbegrepen). De SP nam, in samenwerking met de Volksunie en oud-sche pen van feestelijkheden Marcel De Ville het initiatief om drin gend de gemeenteraad samen te roepen. Het Kollege van Burge meester en Schepenen voorzag slechts gemeenteraadszittingen op 24 en 25 februari e.k. met o.m. de bespreking van de be groting. Maar inmiddels is het karnaval op 19, 20 en 21 februari, zijn de Driekoningenfeesten en het Karnavalfeest voor de Derde Leeftijd al voorbij, is het vrij- Patrick De Smedt interviewde een der kenners bij uitstek van de Aalsterse politiek, Herman De Cock. Lees pag. 2 R.J. Van de Maele met de eerste bjjdrage in de nieuwe rubriek Aalsterse kursiefjes «Ik herinner my», op pag. 2 Werner Van den Stockt heeft weer heel wat horen zeggen in Denderleeuw, pag. 3 De Zottegemse CVP'ers zijn eens te meer woedend. Freddy Van den Bossche bericht u waarom op pag. K. Ritikaster veegde het stof van de loupe en bekjjkt met gezond verstand en een scherpe pen het Ninoofse politieke leven. Zie pag. 7 Het stijgend ziekenhuistekort maar ook de wettelijk verplichte toekenning van het bestaansmi nimum, waarvoor steeds meer burgers beroep op het OCMW doen, liggen aan de basis van de stijging van dit tekort. Met de steeds meer stijgende werkloos heid ziet het er niet naar uit dat deze kostenfaktor zal dalen in de komende jaren. Raming van de kosten voor toe komstige projekten De verantwoordelijken van het OCMW gaan maar door alsof er geen krisis bestaat. De in de «gouden jaren» opgezette pro jekten worden verder uitge voerd. Het lijdt geen twijfel dat de reeds geplande of in uitvoering zijnde projekten gaan leiden tot een verhoging van de werkings kosten. Bij wijze van voorbeeld vermag ik U verwijzen naar: - nieuw ziekenhuis van 184 bedden - bejaardenflat - brandbeveiligingswerken - verbouwingswerken «Den- deroord» - verhouding huidig stedelijk ziekenhuis. Een voorzichtige, zelfs zeer voorzichtige raming van de kos ten verbonden niet alleen aan de verwezenlijking van deze pro jekten maar vooral aan de ex ploitatiekosten ervan, leert ons dat de jaarlijkse kostprijs voor de stad moet geraamd worden op 10 miljoen frank. Lees door pag. 6 dag prijsuitreiking voor het ste delijk kwistornooi en zijn er eveneens gouden bruiloften en beschikt het stadsbestuur over geen kredieten voor deze mani festaties... Tijdens de gemeenteraadszitting van 16 december 1982 werd door de uitgetreden gemeenteraad drie voorlopige twaalfden gestemd voor 1983. Namens de SP-fraktie heeft onze kollega Walter Moens toen om ver schillende redenen de opstelling van een begroting 1983 verdedigd. De wisselmeerderheid CL-CVP ging daar toen niet op in, daardoor in feite haar eigen beleid bezwa rend voor de eerste maanden van 1983. Volgens de artikelen 27, 28 en 29 van het Algemeen Reglement op de Gemeentelijke Komptabiliteit, slaan de voorlopige twaalfden en kel en alleen op de verplichte uitga ven en mag het schepenkollege slechts binnen dit kader beslissin gen nemen en uitgaven beschikbaar stellen. Artikel 131 van de gemeentewet omschrijft en legt als verplichte uitgaven op o.a. lonen en wedden, administratiekosten, schulden. Het schepenkollege verzocht bij brief dd. 27 januari 1983 aan de Bestendige Deputatie toelating om te mogen beschikken over de kre dieten noodzakelijk voor het stede lijk kwistornooi en de karnavalfees- ten, maar overschreed hiermee dui delijk haar bevoegdheid. Artikel 77 par. 8 van de gemeen tewet bepaalt immers duidelijk dat «de begrotingen van de uitgaven der gemeente en van de middelen om deze te bestrijden» behoort tot de bevoegdheid van de gemeente raad. Lees door pag. 7 Een deel van de actievoerders onder het waakzame oog van Erik Martens Het probleem «Pers» is zeker niet nieuw en ook niet typisch gebonden aan de SP-federatie Aalst. Het is voor iedereen allicht duidelijk dat partijpublikaties, en meer specifiek de socialistische bladen, met dit probleem worden gekonfron- teerd. Zo ook ontsnapte onze buurtfederatie Oudenaarde- Ronse niet aan de moeilijkheden en diende ze noodgedwongen de samenwerking stop te zetten. Deze maatregel heeft echter belangrijke gevolgen zowel op inhoudelijk als op financieel vlak en was dan ook de direkte aanleiding voor ondergeteken de tot het opstellen van een nieuwe beleidsnota, die midderwijl op de gezamenlijke vergadering van het federaal bestuur en van de afdelingsvoorzitters en -sekretarissen werd uiteengezet. Ieder van ons moet er zich ten zeerste van bewust zijn dat «Voor Allen» een onvervangbare spiegel is van wat op nationaal, federaal en lokaal vlak reilt en zeilt binnen de socialistische beweging. Het bljjft een continu eersterangs propaganda- en informatiemiddel met nog steeds een relatief ruime impact (een oplage van 5 500 nummers enkel binnen het arrondissement Aalst blijft een belangrijke schakel). We moeten echter geenszins verzwijgen dat er mede door het wegvallen van Oudenaarde-Ronse bepaalde moeilijkheden gerezen zijn. Desalniettemin herhalen we, en het geenszins de eerste keer, dat het verdwijnen van ons weekblad een breuk punt zou betekenen voor de politieke eenheid en de samenwer king binnen de federatie. Het zou tevens een rem zijn op en misschien zelfs de afbouw inluiden van het socialistisch verenigingsleven, dat toch voor een min of meer belangrijk deel van haar werking steunt op «Voor Allen» ais informatie kanaal en op de solidariteit tussen de diverse afdelingen. Kortom, ons weekblad blijft in zijn huidige vorm een zeer waardevolle uitgave met ernstige historische referenties (on der de vroegere naam «Recht en Vrijheid» klimt het op tot het jaar 1900) waaraan heel wat mensen in het verleden veei werk hebben gespendeerd en waarin ook nu nog veel tijd en energie kruipt. Zoals reeds hoger vermeld zou het een onherstelbare politieke ramp zijn mochten al deze inspanningen verloren gaan. Wat houdt de beleidsnota nu zoal in? In de grond weinig nieuwigheden maar een uitgebreide analyse van de toestand op inhoudelijk en financieel gebied en de maatregelen die uit alle memoranda, verslagen en akties zich onbetwistbaar en snel opdringen. Gaande van de vraag naar regelmatige afrekeningen, over het belang van eigen afdelingsbodes zowel voor het blad als voor de partij en stipte notering van het lezersbestand komt men tot de mogelijke inbreng van de andere takken van de Socialistische Gemeenschappelijke Ak- tie. Het werven van publiciteit is een oud zeer en ook de start van een federaal gekoördineerde lezerswervingskampagne dringt zich duidelijk op. In dit kader werd dan ook reeds een principieel en konkreet voorstel uitgewerkt. Wat het inhoudelijk probleem betreft mogen we ons niet ontveinzen dat, los van de gewone medewerkers, vrijwillige bijdragen van de meeste plaatselijke mandatarissen en mili tanten aan de lage kant is. In het beste geval een artikeltje nog snel voor de verkiezingen en dan opnieuw in het isolement van de ivoren afdelingstoren. Het blijkt inderdaad voor sommigen zeer moeilijk een artikel te plegen over onderwerpen waarvan zij toch verondersteld worden op de hoogte te zijn. Hierdoor onthoudt men het publiek een groot deel aan informatie, dat juist op dat niveau zeer belangrijk is. Welke zijn dan de voorgestelde alternatieven? Een persveran- twoordelijke per afdeling, indien mogelijk zelfs per onderafde ling, lijkt ons essentieel. Verder zou er een redaktiekomitee opgericht worden. Voorrang zou gegeven worden aan vaste rubrieken met een eigen plaats en een eigen imago, en met extra aandacht voor de manier van schrijven. Absoluut zekere engagementen dienen dan ook gegeven te worden. Bovenstaande bijdrage is slechts een zeer summiere samenvat ting van de voornaamste knelpunten en mogelijke oplossingen verwoord in de beleidsnota, en die tot doel heeft de positie van het weekblad te konsolideren en zelfs te verruimen. «Voor Allen» moet blijven. Het belang van een socialistisch opi nieblad binnen een federatie is zelfs niet bij benadering weer te geven. Trouwens, ook de vrienden van de federaties Dender- monde en Sint-Niklaas zijn zich daar maar al te goed van bewust geweest. Resultaat: het opstarten van een fonkelnieu we editie van «Voor Allen» in deze twee arrondissementen samen, verleden week vers van de pers. Laat dit voor onze federatie ook een les zijn: het is te laat de put gevuld... Chris VANCOPPENOLLE Sekretaris SP-federatie Aalst De Jongerenmars voor Werk heeft een verlengstuk gekregen in de be weging Jongeren voor Werk. Di- rekt na de geslaagde jongerenmars van vorig jaar werden door jonge ren uit verschillende jeugdorganisa ties de koppen bij mekaar gestoken om verdere akties te plannen rond het probleem van de (jeugdwerk loosheid. In de voorbije weken werd door afgevaardigden uit verschillende jeugdorganisaties een platform tekst opgesteld die als open brief verstuurd werd aan de politieke partijen, de administratie en be- drijfsverantwoordelijken uit de streek. In deze brief, die mede ondertekend werd door een veertigtal organisaties, en waarop een antwoord verwacht wordt, wor den een aantal voorstellen gedaan die volgens het komité niet direkt de werkloosheid zullen oplossen omdat de uitschakeling van de werkloosheid vergaande struktuur- hervormingen veronderstelt, "maar volgens het komité toch al een eerste stap in de goede richting zijn. Van de R.V.A. wordt o.a. ver wacht: - een stopzetting van de schorsin gen wegens langdurige werkloos heid in een tijd dat er geen werk is - een teruggave aan de Kom missie van Advies van haar ad viesbevoegdheid bij de toepas sing van artikel 143, opdat mini male bescherming van de werk lozen tegen willekeur gewaar borgd zij - het stopzetten van de afbraak van het BTK-stelsel en van het Derde Arbeidscircuit - de afschaffing van de 150 da gen wachttijd voor schoolverla ters - de officiële scheiding tussen de diensten Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid binnen de RVA - de verplichte en tijdige kennis geving van vakantie betrekkin gen door werkgevers aan de RVA. De wettelijke bepalingen hieromtrent moeten nageleefd worden. - het optrekken van de uitkerin gen tot het niveau van een reëel leefbaar bedrag - dagelijkse kennisgeving aan elk stempellokaal van vakante jobs - maandelijkse hoorzittingen voor werklozen waarin de evolu tie op gebied van werkloosheids bestrijding en nieuwe jobs toege licht wordt. Van de bedrijfsverantwoordelijken verwacht men dat men paal en perk stelt aan zwartwerk, overuren en kumul, dat er geïnvesteerd wordt in arbeid en in eigen streek i.p.v. in lageloonlanden. Verder is elke vorm van kapitaalvlucht, sociale en fiskale fraude uit den boze. Lees door pag. 2 Zaterdag 12 februari 1983 vanaf 10 uur Centrum voor Kunst en Kuituur (Sint-Pietersabdij) op het Sint-Pietersplein te Gent Met uiteenzettingen door een vertegenwoordiger van de vereniging van Belgische Steden en Gemeenten, Gilbert Temmerman, Mare Galle, Luc Van den Bossche en Eugène Lambrecht. Na de middag diskussies in diverse werkgroepen. Zie het volledige programma op de Kuituurpagina (pag. 4) Deze studiedag is ongetwijfeld een must voor alle gemeentemanda tarissen en elkeen die belang stelt in het gemeentelijk financieel beleid.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1