Karnaval, pret blijft maar minder verteer O Het dubbel gelaat van de CVP De geschiedenis herhaalt zich Grenzeloos Nationale Betoging ABW-ACV Neem deel, met het A.B.V.V. aan de SP-Airondissementsfederatie Aalst solidair met ABW Brussel, 26 februari 1983 Kadervormingsdagen: «Vier maandagen in maart over ekonomie» Roger D'Hondt C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst en Culturele Centrale Gewest Aalst Vrijdag 18 februari 1983 45* Jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P. Met snottebellen, handen en voeten stijf van de kou heeft Aalst op een kalme en waar dige wijze karnaval gevierd. Er was heel wat minder agressiviteit onder de duizen den karnavalvierders dan de voorgaande jaren, toen de vernielzucht hoogtij vierde. De stoet mag kwalitatief bij de betere uit de recente pe riode worden gerekend. «Jan met de pet» wil nog wel pret- maken maar is vooral beducht voor grote uitgaven. Het verteer zakte duidelijk. De tijd van «geef ons allemaal iet» is voorbij. Ouderwet se karnavalisten zullen het zich nog herinneren dat de volksmond vroe ger verkondigde dat een echte kar- navalist «zonder ook maar 1 frank uit te geven» zijn karnaval vierde. De hoge tarieven van de Horeca in het stadscentrum zijn voor vele mensen de aanleiding om in de buurtcafés van de volkswijken te «blijven hangen». Een pint kost er veel minder en je drinkt voor het zelfde geld als op de Grote Markt een pint meer. Onder de foorkra mers zijn er velen die niet eens hun standgeld ophaalden. Zo keert Aalst als vanzelf terug naar de oorsprong van karnaval, dat bij uitstek een volks feest is. Het zou spijtig zijn moest deze geaardheid verloren gaan ten koste van braadworst en pluim, maar de laatste ontwikkelingen boezemen ons geen vrees in dat het zover komt. De typische mentaliteit van ons karnaval kon men vorige week op snuiven in de werkhallen waar de afgewerkte praalwagens zijn ge doopt. Weken- en maandenlang is er aan de stoet gewerkt door hon derden mensen die er hun vrije tijd aan offeren. Er wordt wel eens beweerd dat Aalst voor anders niets tijd heeft dan om karnaval te vieren, maar uit wat we te zien kregen in de stoet aan sociaal en politieke karikaturen blijkt wel het tegendeel. Zo kwamen de krisis, inleveringen, de Voer en Happart, uitverkoop Galeries Anspach, F- 16, doppers, plaatselijke en natio nale politieke nieuwsfeiten uitvoe rig aan bod, gezien door de bril van de karnavalist. Hij demonstreert ons op zijn speci fieke wijze een kijk op die proble men. De Voerkwestie en Happart waarover de regering dertig uur praatte, krijgt in zijn ogen een oplossing die in grote mate verschilt van de officiële die het regeerbe- raad opleverde. Zo wordt de kloof tussen brede lagen van de bevol king en de regeringstop ten volle gedemonstreerd. Kan men een uitbeelding als die man op zijn fiets die een raket boven zijn hoofd laat zwieren en Binnenin Aalst interviewt Mare Galle, pag. 2 Gemeentebegroting 1983 te Denderleeuw, pag. 3 De beleidsverklaring 83-88 van SP-VOP- koalitie te Zottegem, pag. 8 Socialistische krachtlijnen voor het kultuurbeleid te Haaltert, pag. 8 Tegen afbraakpolitiek van Coens (slot), pag. 4 die de gemeenschap een fortuin kost, met op zijn rug een bord met als toekomstbeeld 750.000 doppers, zo maar naast zich neerleggen en afdoen als karnavaleske humor? Karnaval is één manier om aan vele frustraties uiting te geven. De stoet zondag toonde ons dat er nogal wat afgunst bestaat tegen evoluties bin nen deze maatschappij, de tema's geven duidelijk de richting aan in welke de kritiek gaat. De Aalsterse groepen werden met niet minder dan 1.734.000 fr. subsi dies betoelaagd. Het feestkomitee en het uittredend stadsbestuur zijn er in geslaagd ondanks vele inleve ringen deze subsidie op het peil van de vorige jaren te houden. Overi gens levert karnaval de stad meer inkomsten op dan uitgaven. Vraag is nu of de komende meer derheid deze politiek zal blijven verderzetten. Subsidies inkrimpen is immers ook een vorm van cen suur en het ziet er naar uit dat de komende jaren karnavalvierend Aalst meer dan ooit het politieke leven op de korrel zal nemen. Dat de Gilles, een van de pronk stukken uit ons karnaval, vooraan in de stoet moeten gaan is ook duidelijk na het experiment van zondag. De Gilles treden immers op als snelheidsregelaar van de stoet en vormen bovendien een prachtig openingsstuk. Donderdag voor karnaval Aalst mochten de leerlingen uit het onderwijs voor mindervaliden gratis de kermispret meemaken. Onder impuls van het karnavalkomitee en met de medewerking van de foor kramers stonden de molens, autoscooters enz. open. Op de foto bemerkt men een delegatie van prinsen, kinderen en directies van verschillende scholen. Foto Willy Marckx). Happart-story en het vervolg Het doek is gevallen - voor lopig althans - over het geval Happart. Na de miskleun waarbij, na dertig uren vergaderen, Voe ren werd overgeheveld naar het arrondissement Halle- Vilvoorde, de forse negatie ve reaktie van de parlemen taire frakties, kwam de rege ring gedeeltelijk op haar be slissing terug. Voeren blijft bij Limburg en Hap part wordt burgemeester per 1 ja nuari 1983. De essentie van de overwinning die PSC-PRL echter afdwongen blijft echter behouden. In afwachting van de resultaten van het werk geleverd door een op te richten studiecentrum, wordt elk initiatief in verband met de staatshervor ming in de koelkast gestopt tot 1.1.1985. Dus ook het door de CVP zo ge roemde voorstel Van Den Brande krijgt recht op een begrafenis eer ste klas. Opnieuw een staaltje van de bijna spreekwoordelijke hypo- krisie van Vlaanderens grootste partij Uit deze beslissing volgt ook dat het geld voor het Waalse staal uit de nationale pot blijft komen. Het is schrijnend hoe de Vlaamse gemeenschap en haar werknemers worden bedrogen. De verschillende behandeling van de Cockerill Yards scheepswerven en van VTR te Machelen en van Cockerill-Sam- bre, staalreus op lemen voeten, spreekt hier boekdelen. En alsof dit alles nog niet voldoen de was, besliste de centrale rege ring dan nog eens honderd miljard uit te trekken voor de aankoop van nieuw legermateriaal. In een tijd waar iedereen het heeft over inleveren, afslanken en bespa ren, vindt deze reaktionaire rooms- blauwe koalitie ineens het geld om F 16-vliegtuigen, kanonnen, heli kopters en ander oorlogstuig aan te kopen. Opnieuw zijn CVP en PW ge zwicht voor de druk van Gol en Maystadt en Charleroi terwille te zijn. Los van alle andere bedenkin gen kan men dergelijke grote uitga ve voor oorlogstuig onder de huidi ge sociaal-ekonomische moeilijke tijden slechts immoreel noemen. Hoe dan ook. Martens V heeft tijdens de laatste weken de grenzen van het politieke fatsoen overschre den. Onder de koalitie is een tijd bom aan het tikken, alleen moet men zich afvragen wanneer hij tot ontploffing zal komen. Uit alle voorbije gegevens is één zaak duidelijk: hoe dan ook dient de staatshervorming vervolledigd te worden. Marc Galle Wie even de toestand van vandaag wil vergelijken met die van een vroegere perio de, doet er goed aan de auto biografie van Hendrik De Man eens te lezen. Met een nooit geziene preciesheid lukt hij er in de geestesgesteldheid van de arbeidende klasse in de krisisperiode van vóór 1940 weer te/ geven. De Man legt trouwens met veel argumenten uit hoe een recht se regering er bij de massa in slaagt een verlammend reformisme te kreëren. Ook dan was de rol van het Parlement onbestaande gewor den, ook dan dacht men slechts aan maatregelen om zich af te scher men, ook dan was het alleen het kapitaal dat besliste, ook dan was iedere aktie het gevolg van kleine twisten, veeleer dan van grote spontane akties. Niets werkt inder daad meer verlammend voor de arbeidersbeweging dan akties, die enkel het resultaat kennen van inle vering en nog meer werkloosheid. Het komt er dus wel op aan de grote aarzelingen te doen wegne men én klaar en duidelijk te stellen wie en waar de vijanden van de werkende mensen zich schuil houden. Wij krijgen nu inderdaad te veel van het rechts geweld: een Rege ring die niets ontziet, een V.B.O. dat nu iedere redelijkheid verwerpt en ten slotte ook een Koning die meent ook zijn steentje te moeten bijdragen en op een schandalige wijze rechts tegemoetloopt. Maar dit vinden velen nu reeds oneer biedwaardig en doen maar zoals de struisvogels. Stilaan echter groeit ergens op de achtergrond het verzet: de eerste vakbondsakties kondigen zich aan en wij verhopen dat zij een enorm sukses mogen worden. En dat men niet komt lispelen - zoals Jef Hout- huys - dat het alléén en uitsluitend gaat tegen het V.B.O. Het moet gaan tegen élk rechts geweld. Het komt er nu veel minder op aan te bewijzen dat men de beste Vla ming, Waal of Brusselaar is! Waar het voor ons nu op aan komt, is het bewijs te leveren dat wij begaan zijn met het lot van de 500.000 werklozen in dit land en tegen de politiek van de afstraffing van de kleintjes. Alleen dan men geloofwaardig zijn! zal Willy Vernimmen Van de huidige ultra-rechtse regering Martens V kan zeker niet gezegd worden dat ze niet durft, integendeel, ze deinst er zelfs niet voor terug de meest provokante en onbeschaamde maatregelen op te dringen aan de werkende klasse van dit land. Het koninginnestuk op dat vlak is haar laatste op zijn zachtst uitgedrukt «onfatsoenlijke» en immorele maatregel tot aan koop van nieuwe F-16 vliegtuigen en ander oorlogstuig en dit op een ogenblik dat de ekonomische krisis werkelijk dramati sche afmetingen heeft aangenomen en de diepste ellende in de breedste lagen van onze bevolking om het hoekje komt kijken. Deze regering zal de geschiedenis ingaan als de regering die, zo beweren althans de konservatieven, het «immobilisme» doorbrak, een indrukwekkende serie maatregelen nam en zoals elkeen aan den lijve kan voelen ook uitvoerde. Oordeel en inventariseer zelf maar, beste lezer, - via een putsch op kamer en senaat regeert Martens V bij volmacht en als zodanig heeft deze regering het parlement zijn rol van toezichter ontnomen, de parlementaire oppositie haar taak praktisch onmogelijk gemaakt. - besparingen allerhande vooral in de sociale sektor en op het onderwijs. - drastisch inleveren met blokkage van het indexsysteem, - devaluatie van onze munt. Indrukwekkend, nietwaar, beste lezer, en met welk resultaat? Dit is ook indrukwekkend en toch vrij eenvoudig samen te vatten: groeiende werkloosheid aan de ene kant en dalende koopkracht aan de andere kant. Eenvoudig maar toch zo triestig, terwijl de arme steeds armer wordt en enkele rijken steeds rijker kan deze regering niets voorleggen waaruit zou blijken dat een ekonomisch herstel op komst is, integendeel, de voorspellingen inzake de werkloosheid in een zeer nabije toekomst zijn huiveringwekkend. Om in een dergelijk klimaat 100 miljard te besteden aan oorlogstuig moet men, ere wie ere toekomt, lef hebben. Bij dit alles rijst de vraag: hoe lang nog vooraleer men het zinloos inleveren weigert, hoe lang nog kan zo een regering stand houden die met de ene hand geld verkwist aan oorlogstuig en met de andere hand op sociale uitkeringen en onderwijs bespaart, hoe lang nog vooraleer de honderdduizenden werklozen resoluut hun recht op arbeid opeisen, hoe lang nog zal onze steeds armer wordende bevolking bij dit alles passief blijven toekijken en praktisch protestloos ondergaan?? Of zou het dan toch waar zijn dat het geduld van de arbeidersklasse grenzeloos is? A. Van den Bossche Arrondissementeel SP-voorzitter TEGEN: HET PATRONAAT dat miljarden cadeaus krijgt maar geen werk verschaft. DE REGERING, die de sociale zekerheid afbreekt, de patroons verrijkt zonder hen enige verplichting op te leggen, de betas tingontduikers ongemoeid laat en geen nieuw Industrieel beleid voert. VOOR: WERK HERSTEL VAN ONZE KOOPKRACHT VRIJWARING VAN ONZE SOCIALE ZEKERHEID Omdat we er genoeg van hebben! Neem deel aan de betoging Het bestuur van de SP-arrondissementsfederatie Aalst is solidair met het ABW en onderschrijft de eisen voor werk, herstel van onze koopkracht en vrijwaring van de sociale zekerheid. Wij doen langs deze weg dan ook een oproep tot alle partijgenoten om massaal deel te nemen aan de betoging te Brussel op zaterdag 26 februari 1983. Mogen wij er tevens op aandringen gebruik te maken van de doqr het ABW ingelegde autobussen. De regeling vindt U op de middenpagina. De Voorzitter De Sekretaris A. Van den Bossche C. Vancoppenolle organiseren in het kader van het jaarthema 1983 «De Crisis» 1. Maandag 7 maart: de ekonomische krisis en de werkloosheid 2. Maandag 14 maart: de ekonomische krisis en het kapitaal 3. Maandag 21 maart: ekonomie en ekologie 4. Maandag 28 maart: de verschillende ekonomische systemen en de alternatie ven voor de krisis. Zaal NETWERK/DE GELE LIMONADE, De Ridderstraat te Aalst, telkens om 20 uur. Inschrijvingen tot en met 3 maart 1983 op de sekretariaten van SP/ CSC of CC/ABW, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, of bellen naar: - Werner Van den Stockt (053/21 11 63) - Chris Vancoppenolle (053/70 51 51) Een aanrader voor alle afdelingsverantwoordelijken en belangstel lenden. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.SI.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv •Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst

Voor Allen | 1983 | | pagina 1