Mee te betogen op 26 februari Neem deel, met het A.B.V.V. aan de Nationale Betoging ABW-ACV Wist U dat een citroen zoveel sap bevat? De gemeentelijke financiën in krisis 1 mei 1983 dag van linkse eenheid? Brussel, 26 februari 1983 4 Maandagen in maart over Economie Het is onze plicht Het is ons belang Het is het belang van de ganse arbeidersklasse De waarheid is zeer simpel. Het is onweerlegbaar: de cri sis vindt haar oorzaak in de manier waarop het patronaat het bedrijfsleven de eco nomie organiseert en leidt. De grenzeloze winst honger van de patroons de kapitalisten is de hoofd oorzaak van al onze miserie. De patroons zijn de profi teurs van onze op kapitalisti sche leest geschoeide econo mie. De arbeidersklasse is het slachtoffer. TEGEN: HET PATRONAAT dat miljarden cadeaus krijgt maar geen werk verschaft. DE REGERING, die de sociale zekerheid afbreekt, de patroons verrijkt zonder hen enige verplichting op te leggen, de belas tingontduikers ongemoeid laat en geen nieuw industrieel beleid voert. VOOR: WERK HERSTEL VAN ONZE KOOPKRACHT VRIJWARING VAN ONZE SOCIALE ZEKERHEID Omdat we er genoeg van ■mm De bureaus voor statistieken hebben weer eens goed werk geleverd. Sic! Een opnieuw uitgebrachte bevinding be treffende het VSO, ditmaal geleverd door de «Vereni ging voor wetenschappen en letteren», doet het Rijkson derwijs voor de zoveelste maal in het zand bijten. Binnen in Bert Van Hoorick antwoordt de KP- Aalst, pag. 2 Aalst interviewt zijn militanten. Deze week: Valère Fouquaert, pag. 2 Arbeidsverkorting kan bijdragen tot ontplooiing persoonlijkheid, pag. 4 Geslaagde informatie- en inspraakavond te Zottegem, pag. 6 Amerikaanse agressie, pag. 5 Tuinbouw in de Gemeenschap, pag. 5 Culturele Centrale/CSC 1. Maandag 7 maart de economische crisis en de werkloosheid 2. Maandag 14 maart de economische crisis en het kapitaal 3. Maandag 21 maart economie en ecologie 4. Maandag 28 maart de verschillende economische systemen en de alter natieven voor de crisis. In Netwerk/De Gele Limonade te Aalst. Telkens te 20 u. Inschrijvingen tot 3 maart 1983, Houtmarkt 1 te Aalst of bellen naar 053/21.11.63. Naar aanleiding van de op roep voor de vorming van het 1-meicomitee 1983, wen sen we hierbij een bijdrage te leveren rond het onderwerp: 1 mei dag van linkse eenheid. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST rel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willv V ernimmen. Houtmarkt I Vrijdag 25 februari 1983 45* jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P 9300 Aalst De huidige regering doet de arbei dersklasse opdraaien voor de fou ten die de kapitalisten, uit heb zucht, maken. De politiek van het patronaat en van de regering is er op gericht alle werknemers, zowel het overheidspersoneel als de ar beiders, de bedienden en de kader leden, te verarmen en hun sociale rechten af te bouwen. De kapitalis ten willen de arbeidersklasse terug drijven naar hun vroegere toestand van onderworpenheid uit angst om den brode, van rechteloosheid. Dit is de simpele, angstwekkende keiharde waarheid. Tot voor kort zou niemand geloofd hebben dat dit kon gebeuren. In alle daden die de regering stelt en in alle plannen die de regering voorstelt, zitten nadelen voor de werknemers: de T-zones, het derde arbeidscircuit en het afbouwen van de BTK-projekten, de wijzigingen aan de sociale zekerheid en noem maar op. Er zijn geen maatregels of plannen van de regering zonder open of verdoken angels voor de werknemers. Reeds vorig jaar waarschuwde het ABW voor de drieste houding van het patronaat en voor het gevaar dat uitging van het huidig rege ringsbeleid. Er zijn ABVV-stakin- gen geweest tegen de «treinen van Martens V». Het ABW stond al leen e'n, helaas, vele werknemers beseffen toen nog onvoldoenae wat er op het spel staat. Door de aktie van het ABW werden sommige maatregelen afgezwakt maar de treinen vertrokken. Iedere werkne mer verloor aan koopkracht, het aantal «officiële» werklozen over schreed de vijfhonderdduizen. Honderdduizenden die geen werk vinden kunnen ook nergens reke nen op een vergoeding (de niet- officiële werklozen). Er is opnieuw armoede. Tijdens de koude winter dagen zijn er werklozen, gepensio neerden, die in de grote warenhui zen gaan rondlopen, niet om te kopen maar om thuis verwarming te sparen. Dit is verdoken armoe de, maar ze is er, de armoede! Intussen worden de rijken nog rij ker, vergroten hun reeds enorme fortuinen. De politieke strijd heeft zijn vergul de fagade van de gouden jaren verloren en de klassenstrijd komt opnieuw duidelijk tot uiting. Gezien de gevaren die de arbei dersklasse bedreigen kan men het belang van de Nationale Betoging niet onderschatten. De Nationale Betoging moet uitgroeien tot een massaal en hard verzet tegen de politiek van het patronaat en van Martens V. En deze keer doet het ACV wel mee. Het is best mogelijk dat niet alleen het arbeidersbelang de ACV-lei- ding tot een meer strijdbare hou ding bracht. De nakende sociale verkiezingen zijn ongetwijfeld niet vreemd aan de gewijzigde houding van de ACV-top. Tot daartoe. Feit is dat zaterdag de twee grote bon den samen door Brussel zullen betogen. Het ABW dat eerst de strijd al leen voerde zal, nu de aktie ge voerd wordt in gemeenschappelijk vakbondsfront, zich zeker met al zijn kracht en mogelijkheden inzet ten opdat deze betoging zou uit groeien tot een onstuitbaar arbei- dersverzet tegen de dreigende poli tiek van regering en patronaat. Van uit alle hoeken van ons arron dissement zijn autocars ingelegd. Reserve bussen staan klaar. Zorg er voor dat alle bussen bomvol zijn. Ga liefst niet op uw eentje naar de betoging. Stap op een ABW-bus. Zovele bussen die in ons arrondis sement zullen rondrijden zijn op zichzelf als het ware al een «plaat selijke betoging». Samen naar Brussel! Omdat we er genoeg van hebben! Herman VAN HERZEELE 'v w- De boodschap van deze vereniging is positief: «Elke onderwijsinrich ting moet de kans krijgen om zelf te beslissen over het al dan niet toe treden tot het Vernieuwd Secun dair Onderwijs. Reden hiertoe is dat volgens hun statistische bevin dingen studenten komende uit het traditioneel hoger onderwijs, het type twee onderwijs, meer kans hebben op slagen in het voortgezet onderwijs. Een interview met Minister Coens dienaangaande in het radiomagazi ne Aktueel sprak weer boekdelen: «Het vrij gesubsidieerd onderwijs heeft die keuze, doch in het rijks onderwijs is het VSO reeds alge meen verplicht. Een terugkeer naar het traditioneel onderwijs is niet meer mogelijk daar dit teveel zou kosten». Waar Minister Coens eerst alle mogelijke besparingen toepast in het Rijksonderwijs om dat het teveel kost, zegt hij nu dat een terugkeer naar het type 2-on- derwijs opnieuw teveel zou kosten. De vraag blijft moeten we naar het vroegere systeem terug? Met wat men na al die jaren reeds weet over het VSO moet men kategoriek zeg gen: «Neen». Iedereen weet dat door een te vlug ge invoering van het VSO in alle scholen, nota bene door de PW-er De Croo, er problemen zijn ge weest. Om aan vernieuwing te doen moet men er op voorbereid zijn en ook gemotiveerd zijn. Maar moet men daarom de huidige leerkrach ten van het VSO als achterlijke wezens beschouwen? Na al die ja ren dat het VSO veralgemeend werd hebben zij zich bijgewerkt, en men mag zeggen dat het VSO sinds lange tijd goed draait. Neen, al die publikaties hebben slechts één doel: «De bevolking zodanig sensibiliseren in de nega tieve zin, waardoor ze zich niet meer goed voelen, mede door de huidige krisis, uit angst gaat reage ren en daardoor het zogenaamde zekere voor het onzekere gaat ne men en zodus terugkeert naar de vroegere waarden.» Is het niet eigenaardig dat na 10 jaar VSO, men nu plots, sinds het aan het bewind zijn van een katho liek pion op de post van onderwijs, het rijksonderwijs door middel van statistieken gaat aanvallen. Wist men dat dan vroeger niet? Iedereen weet dat de huidige jeugd de toekomst van morgen uitmaakt. Het Vernieuwd Lager en Secundair Onderwijs heeft tot doel kritische, bewuste en eigentijdse mensen te maken. Geen mensen die een dosis leerstof te verwerken krijgen die men liefst zo vlug mogelijk vergeet, maar een leerstof die afgestemd is op nu en op de toekomst! Dat de Romeinen geleefd hebben mag men gerust weten, maar men moet ook weten dat er rassenstrijd en sociale onrechtvaardigheid heerst, nu, in onze twintigste eeuw. En daar is men juist bang voor. Geen kritische mensen en potten kijkers op onze rug is het devies van bepaalde belangengroepen. Om dat doel te bereiken zijn alle middelen goed. Doch uitgeblust zijn we niet heren statistiekschrijvers en uw trawanten of opdrachtgevers. Ons onderwijs, het Rijksonderwijs, is goed, en dat zullen we blijven bewijzen. Georgette Van Eierde De financiële toestand van de gemeenten wordt vandaag hoe langer hoe meer het onderwerp van diverse vraagstellingen. In haar beleidsverklaring van 21 januari 1983 heeft de Vlaamse Exekutieve zich tot doel gesteld de Gemeentelijke autonomie te versterken. Alle politieke frakties hebben zich achter deze doelstelling geschaard. Dit betekent dat de gemeenten over de noodzakelijke financiële middelen moeten beschikken om het begrotingsevenwicht te vrijwaren of om het terug tot stand te brengen. Want zonder gezonde gemeentelijke financiën kan de gemeentelijke autono mie immers niet ten volle tot uiting komen. In de praktijk moeten we tot onze spijt vaststellen dat de gemeentelijke instellingen een krisisperiode doormaken. De verslechtering van de financiële toestand van de gemeenten heeft zich vooral in de jaren 1979-80-81 gesteld. Uit een ingesteld onderzoek blijkt dat de tekorten vooral hun oorzaak vinden in: - een vermindering van de dotatie van het Gemeentefonds; - laattijdige doorbetaling aan de gemeenten van de belastingen en toelagen; - de stijging van de energiekosten voor verwarming en vervoer; - de toename van de behoeften als gevolg van de fusies; - de bijkomende verplichtingen door de Staat aan de gemeenten opgelegd (OCMW-bestaansminimum, ziekenhuistekorten Bewust van de steeds toenemende verslechtering van de financiële toestand van de gemeenten heb ik als Gemeenschaps minister van Binnenlandse Aangelegenheden, de overlegverga deringen tussen Centrale Regering, de Gewestregeringen en de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten bijgewoond in de hoop een voor de gemeenten billijke oplossing te vinden. Van in den beginne heb ik zeer duidelijk gesteld dat: 1. Indien de Centrale Regering haar verplichtingen tegenover de gemeenten zou nakomen het begrotingsevenwicht in het Vlaamse Gewest zou verwezenlijkt worden. Dat het Regentsbe- sluit van 10 februari 1945 houdende algemeen reglement op de gemeentelijke komptabiliteit zou worden gerespekteerd en dat eenzelfde wettelijke bepaling in de gemeentewet of in een andere wet opnemen overbodig was. 2. Ik nooit een supervoogdij door de Centrale Regering over de gemeenten van het Vlaamse Gewest zou aanvaarden en dat het Vlaamse Gewest het financieel statuut voor zijn gemeen ten zelf zou regelen. De bijzondere wet van 8 augustus 1980 en de gewone wet van 9 augustus 1980 tot hervorming der instellingen moeten worden nageleefd. 3. Dat voor de gemeenten Antwerpen en Luik een bijzondere regeling diende gezocht te worden. In deze standpunten werd ik door de Vlaamse Exekutieve bijgetreden. Overtuigd dat de financiële moeilijkheden van de Vlaamse gemeenten, alhoewel minder ernstig dan deze in het Waalse - en het Brusselse Gewest - een oplossing dienden te krijgen heb ik voor deze gemeenten een saneringslening uitgewerkt. Op 28 juli 1982 heeft de Vlaamse Exekutieve op mijn voorstel beslist dat de defïcitaire gemeenten van het Vlaamse Gewest, met uitzondering van Antwerpen en Gent, een saneringslening kunnen opnemen bij het Gemeentekrediet tegen bepaalde voor waarden. Ik wens er vooral de nadruk op te leggen dat het de gemeentebe sturen zijn, die vrij bepalen op welke wijze zij het begrotingse venwicht wensen te herstellen. Deze maatregel tot sanering van de gemeentefinanciën heeft de maatregelen van minister Nothomb doorkruist en gaat zelfs het volmachtenbesluit vooraf. De Vlaamse gemeenten hebben deze Volmachtbesluiten niet nodig, alhoewel voor 1982 van 72 gemeenten op de 315 een begroting met een deficit ten bedrage van 10,9 miljard werd aanvaard. Wij mogen dan ook zeggen dat de maatregelen van de Vlaamse Exekutieve maar op tijd werden genomen. Ik hoop en ben er ook van overtuigd dat wij door een gezamenlijke inspanning er zullen in slagen het begrotingseven wicht van de Vlaamse Gemeenten te herstellen en/of te behouden en daardoor de gemeentelijke autonomie te versterken. Het heeft geen zin, zoals de centrale regering nu doet, de problemen voor zich uit te schuiven, zonder er een fundamentele oplossing voor te vinden. De beslissing van Nothomb met haar dwingende maatregelen en o.a. de verhoging van de gemeentelijke belastingen betekenen noch meer noch min een overval op de geldbeugel van de burger, die opnieuw moet opdraaien voor zaken waar hij geen schuld aan heeft. Een realistische aanpak met strukturele waarborgen voor een progressief beleid in Vlaanderen moeten de hoekstenen vormen voor een politiek waarbij het essentiële in onze samenleving kan gevrijwaard blijven. Marc GALLE Gemeenschapsminister voor Binnenlandse Aangelegenheden Dat de doorbraakgedachte in onze federatie en meer bepaald te Aalst nog niet ver is doorgedrongen be wijst eens te meer het antwoord van Kd. Galle in het interview met Kd. P. De Smet (Voor Allen 18 feb.) op zijn vraag naar aanleiding van een KP-oproep voor gemeen schappelijke aktie. De stelling van Kd. Galle: «De vooruitstrevenden zijn verzameld in één partij, de onze. Als de voor uitstrevenden, die zich nog in de KP of elders bevinden, realistisch zullen worden, zullen ze alle ver snippering eindelijk laten varen. Dat is onze groep», wordt onge twijfeld nog steeds onderschreven door een aantal leidinggevende fi guren in de socialistische beweging. Het is evenwel een zeer gevaarlijke stelling en een gemakkelijkheids oplossing die elke diskussie ont wijkt en zeker geen zin voor open heid aangeeft. Hierbij wordt elke oproep tot eenheid van deze leiding ongeloofwaardig en is ze enkel een poging tot opslorping. Vooreerst berust de stelling op de gedachte dat er slechts één politie ke partij de belangen van de arbei dersbeweging kan en mag verdedi gen. Deze monopolistische ziens wijze is allesbehalve realistisch, ze gaat voorbij aan de realiteit van de Christelijke arbeidersbeweging enerzijds en houdt geen rekening met het politieke feit dat er een kleine 6% progressieven zich bui ten de klassieke strukturen hebben georganiseerd. Wanneer er vandaag meer dan 500.000 werklozen zijn en we ons geplaatst zien voor een eensgezinde rechterzijde dan verwachten we an dere uitspraken. Uitspraken over de frontvorming van socialisten en vooruitstrevende kristenen. Morgen zullen te Brussel tiendui zenden betogen, rode en groene vlaggen naast elkaar, wat belet ons het syndikaal front op het politieke vlak door te trekken? Naar aanleiding van 1 mei 1983 zou het daarom passend zijn dat de SP het initiatief neemt oir, plat formtekst op te stellen en dezt oor te leggen aan zowel nieuw links, de groenen als aan bvb. de KAJ-ers die vandaag reeds samenwerking in de beweging Jongeren voor werk. Dan zullen op 1 mei 1983 alle vooruitstrevenden achter dezelfde eisen kunnen opstappen. Aan pathetische oproepen tot een heid door opslorping zullen de 500.000 werklozen niets hebben, van een eensgezinde arbeidersbe weging en een bundeling van alle progressieve krachten hebben ze alles te verwachten, We willen ons daarvoor inzetten en roepen alle progessieve partijgeno ten op samen te werken aan de organisatie van een 1 mei-optocht met alle progressieve krachten uit de Denderstreek. Lieven Matthieu Politiek sekretaris Groot-Haaltert

Voor Allen | 1983 | | pagina 1