Naar een verdere krachtproef?? A.B.V.V.-A.C.V. betoogt massaal! Enkele omtrent en arbei C VP-PVV-Deputatie ontneemt progress vereniging subsidi if* fis Nationale Betoging «Vrouwen tegen de krisis» Jgjjll Vorige zaterdag was Brussel het toneel van een massale betoging uitgaande van het gemeenschappelijk vak bondsfront ABVV-ACV, te gen de onwil van het patro naat en de onmacht van de regering om de huidige crisis en de almaar stijgende werk loosheid op te lossen. Vooral duizende jonge men sen stapten mee op aldus getuigenis afleggende van hun onwrikbare wil om te vechten voor werk. Paul Van der Niepen Senator België in internationale context: Het bekende «Bureau of La bour Statistics» van het Amerikaanse Arbeidsminis- terie (Washington D.C.) be studeerde in 1982 de interna tionale trends inzake produc tiviteitsontwikkeling en ont wikkeling van de arbeidskos ten en dit in 11 westerse industrielanden (USA, Ja pan, Zweden, Canada, Frankrijk, W. Duitsland, Ita lië, België, Nederland, De nemarken en Engeland). De cijfers van deze studie gepu bliceerd in het «Montly La bour Review» van december 1982 zijn van groot belang teneinde inzicht te verwer ven in de concurrentiepositie van de Belgische economie. Conclusies SP-fraktie in beroep tegen Deputatie Brutale CVP-censuur Socialistische aanklacht tegen CVP-censuur CVP-député sprakeloos SP dient klacht in Zaterdag 5 maart 1983 om 14 u op het Rogierplein te Brussel Om 12u45 vertrekt een bus op de Houtmarkt te Aalst. Alle leden van ABVV, SVV, CSC-SV worden hierbij uitgenodigd op deze manifestatie aanwezig te zijn. Rrdaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALS'I Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 Ir. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 4 maart 1983 45* jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P. Bij de betogers zowel van de kris- ten-democratische vakbond als van de socialistische vakbond weerklonken gans de optocht door dezelfd eisen voor een herverdeling van de beschikbare arbeid, voor een herstel van de indexkoppeling en voor het behoud van de sociale zekerheid. Zelden was er zo'n grote eensge zindheid waar te nemen onder de aanwezigen van de diverse syndica le strekkingen. Blijkbaar hebben de kristelijke ar beiders er nu ook genoeg van om te moeten opdraaien voor het patro naat... en zullen zij hopelijk, wan neer er geen verbetering komt, sa men met de anders denkende werk- makkers de strijd blijven voortzet ten, desnoods tot en met de alge mene staking, waarvoor in de op tocht de eerste oproepen werden gedaan. Hoe dan ook, de vakbondsleiders André Van den Broecke en Jel Houthuys, hebben tijdens het TV- debat van zondagmorgen daarop volgend, onomwonden laten ver staan dat zij tegen 15 maart positie ve resultaten verwachten vanwege het patronaat en de regering. Is het patronaat niet bereid om met de opbrengst van al de inleveringen van de arbeiders nieuwe betrekkin gen te creëeren dan verwachten de vakbonden van de regering alles zins dwingende maatregelen terzake. Zal eerste minister Martens, die met hetzelfde weekeinde in conclaaf bijeen was om zich met zijn voornaamste Ministers te bui gen over de nieuwe volmachten op het stuk van de werkverschaffing en van de begroting, zijn liberale part ner hiertoe kunnen aanzetten? Gezien de steeds ultra reactionnai- re uitlatingen van de jonge PVV- voorzitter Verhofstadt, lijkt dit vooralsnog ondenkbaar. Desgeval lend zal de regering Martens-De Clercq in de komende dagen en weken onder zeer zware druk ko men te staan. Dit mede door het feit dat de ex-ACW-ministers en de ACW-parlementairen, die vorige zaterdag samen met de kristene betogers achter het eisenprogram ma opmarcheerden, nu verplicht zijn hun optreden in parlementaire daden om te zetten, willen zij en gans de kristendemocratie geen ge- zichtsverlies lijden. Zal een kortsluiting in de regering eerlang nog kunnen vermeden wor den? Vermoedelijk niet, tenzij het CVP-parlementair vertoon in de betoging weer eens het zoveelste nummertje is van kristelijke hypo crisie!! Maar, hoe dan ook, de strijd gaat onverpoosd verder!! Vorige zaterdag was Brussel het toneel van een massale betoging uitgaande van het gemeenschappe lijk vakbondsfront ABVV-ACV tegen de omwil van het patronaat en de onmacht van de regering om de huidige krisis en de stijgende werkloosheid op te lossen, (foto Filip Bogaert) Meer foto's over deze betoging op de binnenpagina. Ziehier enkele belangrijke vaststellingen: 1) T.o.v. 1970 100%) lag de productiviteitsontwikkeling van de Belgische verwerkende indus trie in 1981 reeds de 2' hoogste van de groep van 11 geïndustria liseerde landen: alleen Japan lag nog vóór op België. Alle andere landen zoals: de VS, W. Duits land, Frankrijk, Engeland, Ca nada, Zweden, Nederland lagen stukken achter op België! 2) In 1981 kende België de hoogste toename van de productiviteit in de verwerkende nijverheid in vergelijking met 10 voornaamste westerse concurrenten: nl 7.380 dit percentage was zelfs het dubbele van het W. Europe se gemiddelde 3,8%), 3) Dat België reeds in 1981 zijn internationale concurrentieposi tie had goedgemaakt, moge ook blijken uit het feit dat in 1981 de arbeidskost per produkteenheid (uitgedrukt in dollars) in België met niet minder dan 19,5% daal de! Zelfs in nationale valuta's uitge drukt was de toename van de arbeidskost per produkteenheid in België in 1981 reeds de laagst van de groep van 11 westerse industrielanden, ni. slechts 2,1% tegenover 9,7% voor het W. Europees gemiddelde. 4) In datzelfde 1981 liep de werkge legenheid in de verwerkende nij verheid van België ook het sterkst terug van de groep van 11 beschouwde westerse econo- miën, nl. met - 5,5%. 5) Ook over de periode 1973-1981 kende België de sterkste achter uitgang van de werkgelgenheid in de verwerkende nijverheid van de groep van 11 landen, nl. - 3,6% per jaar, hetgeen het dub bele is van het W. Europees ge middelde. Ook de EEG-cijfers bevestigen deze trend, hieruit leren we dat: 6) Over de periode 1973-1981 de productiviteit per hoofd in Bel gië het sterkst steeg van de gan se EEG: België kende een ge middelde jaarlijkse productivi- teitstoename van 4,9% t.o.v. 2,6% voor de ganse EEG en slechts 1,4% voor de VS. Enkel in Japan lag de producti- 1 viteitstoename nog lichtjes ho ger 5,3% per jaar). 7) Over de periode 1978-1981 de relatieve arbeidskosten (uitge drukt in een gemeenschappe lijke rekeneenheid van 17 con- currende landen) in België in totaal met niet minder dan 20,3% daalden, terwijl ze in de VS over diezelfde periode ste gen met 9,1%, in de EEG ste gen met 4,2% en in Japan daal den met 7,2%. 8) In 1982 daalden de relatieve ar beidskosten in België nog steeds volgens EEG-cijfers, met niet minder dan 15,6% tegenover - 6,9% voor de ganse EEG 10,1% voor de VS en - 6,5% voor Japan. 9) Over de periode 1974 - 1982 daalde relatieve loonkost in Bel gië jaarlijks gemiddeld met - 2,9%, hetgeen de sterkste daling was van de ganse EEG (EEG- gemiddelde -0,8%). In de VS stegen de relatieve arbeidskos ten jaarlijks gemiddeld met 1,1% en in Japan was er een jaarlijkse daling van 1,5%. Uit dit kort overzicht moge blijken dat België reeds in 1981 zijn concur rentiepositie ruimschoots hersteld had: niet alleen de devaluaties van de regering Martens (ze zijn trou wens voor 50% gebruikt om de winstmarges te verhogen i.p.v. voor het drukken van de export prijzen. wat op zichzelf reeds een bewijs is dat onze concurrentieposi tie reeds goed zat!) ook de inleve ringsoperatie van Martens V was niet noodzakelijk voor het herstel van de concurrentiepositie! Deze inlevering in 1982 heeft enkel geleid tot het aantasten (met 3 a 4%) van de koopkracht op de interne markt. Wat op zijn beurt de interne con sumptie (en dus ook de werkgele genheid) zwaar heeft aangetast. De nieuw besloten inlevering voor 1983 dienen niet enkel gepaard te gaan met verplichte compenserende aan wervingen, eigenlijk zoudern er in 1983 ook nog compenserende aan wervingen dienen te gebeuren voor de in 1982 ingeleverde miljarden en voor de miljardentransfer die de regering bovendien heeft georgani seerd in dat jaar. Doet man dit niet dan dreiger er in 1983 andermaal tienduizende arbeidsplaatsen verlo ren te gaan en kan onze nationale economie in een gevaarlijke neer- waardse deflatoire spiraal terecht komen (dit geldt in het bijzonder voor de bedrijven die hoofdzakelijk voor de binnenlandse consumptie werk.en). We hopen dat met deze enkele cij fers de myte van de te hoge loonkos ten in België de kop is ingedrukt. Uit dit overzicht kan ook afgeleid worden dat er ruimte is voor een expansief beleid, waarbij zo mo gelijks op een europees gecoördi neerde wijze de publieke en pri vate investeringen worden opge voerd en waarbij tegelijkertijd de koopkracht maximaal beschermd en de arbeidstijd gevoelig verkort wordt (en het werk herverdeeld). W. Vernimmen atteslrae'-i Wie dacht dat brutale censuur in Vlaanderen tot het «zwarte» verle den behoort, heeft tijdens de bui tengewone zitting van de Oost- vlaamse provincieraad kunnen vaststellen dat dit zeker niet het geval is. Terzake geïnformeerd, wilde SP- provincieraadslid Freddy Van Den Bossche van de CVP-PVV-deputa- tie vernemen hoe zij haar brutale maatregel kon motiveren om de progressieve organisatie Elckerlijc uit te sluiten van verdere subsidi ëring. Op zijn interpellatie kwam een brutaal antwoord van afdrei ging en... ademnood. Wij geven hierna vooreerst de interpellatie weer van raadslid Freddy Van den Bossche. Indien ik bij de bespreking van de statuutswijziging van de advies kommissie sociaal-kultureel vor mingswerk tussenkom, dan is het geenszins mijn bedoeling een tech nische diskussie aan te gaan. Ik heb trouwens enkele maanden terug reeds aangeklaagd welke parodie hier wordt opgevoerd door de de putatie. Eerst werden statuten opgedrongen die aan de CVP-culturele achterban een komfortabele machtspositie be zorgde in de kommissie die de CVP-député gunstig moet advise ren over zijn CVP-vriendelijke kul- turele Sinterklaaspolitiek. Toen deze statutaire kronkelingen niet meer volstonden om de meer derheid te behouden, voerde de CVP-groep in de kommissie een ongeëvenaard schaamteloos num mertje op. Ofwel werden de vroe gere machtsverhoudingen - lees CVP-overwicht - hersteld ofwel zou men de werking van de advies kommissie boycotten. Pas na 1 jaar schaduwboksen - en een wijziging van politieke koalitie- partner in de deputatiecel - volle dig in de lijn lag van de chantage der CVP-kulturele achterban. Dit voorstel ligt hier vandaag ter tafel. Indien wij dit voorstel zullen ver werpen. dan is het echter niet zo zeer omwille van dit nummertje van politiek machtsmisbruik. Wij zullen wel tegenstemmen omdat de Deputatie er nog een kadootje heeft bijgedaan: met name de uit sluiting van verdere subsidiëring van de vormingsinstelling Elcker- lyc, waarbij zij zich zelfs niet meer liet dekken door haar advieskom missie. Daarna stelde zij een daad die iedere geloofwaardigheid in haar inspraakpolitiek teniet doet en ge woon flagrant in overtreding is met de geest en de letter van het kui tuurpact. Wij zouden graag hebben, mijn heer de député, dat U in deze achtbare vergadering eens zou wil len uitleggen om welke reden u het nodig vond deze vormingsinstelling op een dergelijke ingrijpende wijze te censureren? Is het soms omdat zij het lef had voor de socialistische strekking op te treden? Wij zien echt geen andere reden om uw optreden te verklaren. Uw verklaring dat deze instelling een oproep tot onwettelijkheid deed, raakt immers kant noch wal. Wanneer een vormingsbeweging in het kader van haar werking een kritische analyse maakt van het politieke beleid is dat haar grond wettelijk en demokratisch recht. Zij kiest daarbij vrij de aktiemidde- len die zij heeft binnen het demo kratisch toelaatbare. Zo roept de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten met recht op tot een aktie van burgerlijke ongehoor zaamheid tegen de regeringspoli- tiek ten opzichte van steden en gemeenten. Zo ook roept de socia listische organisatie met recht op om met demokratische middelen te ageren tegen het kapitalistisch sys teem dat zij verwerpt. Zo ook voerde de PVV recent een verkiezingskampagne waarin zij het wettelijk vastgelegde belastingsys teem in vraag stelde. Zo betoogde ACV en ABVV zaterdag tegen de politiek van een demokratisch ver kozen regering. Zijn deze en nog veel andere akties van verzet tegen wetten en verorde ningen dan onwettig? Wij dachten van niet. Wij begrijpen dan ook niet waarom u het wel nodig achtte he moeten optreden tegen een marginale groep binnen Elckerlyc die een on schuldige oproep deed om de mi lieubelasting te boycotten (een op roep die dan nog niet eens publiek werd gedaan). Ik citeer uit uw schorsingsbrief: «De bestendige deputatie heeft uw aanvraag om subsidiëring in het kader van het sociaal-kultureel vor mingswerk in instellingen met bij zondere aandacht (waarom die bij zondere aandacht, mijnheer de dé puté?) onderzocht». Het college heeft vastgesteld dat een omzendbrief uitgaande van de werkgroep milieu van uw instelling (dd. 27.9.82 een oproep bevat tot het niet betalen van de provinciale milieubelasting. Gelet op deze op roep tot het stellen van een onwet tige daad, heeft de Bestendige De putatie beslist dat aan uw instelling voortaan, met ingang van dit jaar 1983, elke provinciale subsidie wordt onthouden». Een dergelijk schrijven doet mij denken aan het jagen op konijnen met een kanon en dan nog buiten het jachtseizoen. Mijnheer de voorzitter, Geachte kollega's, U zal begrijpen dat wij in een dergelijke situatie van wille keur en machtsmisbruik door de deputatie onmogelijk nog kunnen ja zeggen op een voorstel van statu tenwijziging die in feite een over winning is voor hen die sectair hun macht willen bevestigen. Wij vra gen ons trouwens af hoe een partij die «vrijheid» in haar vaandel voert, een dergelijke vorm van cen suur en vrijheidsbeknotting heeft meegestemd. In zijn antwoord op deze interpella tie (waarbij sprekers van VU en Agalev zich intussen hadden aange sloten) trachtte CVP-député De Cuyper met veel omhaal van woor den en gebaren rond de pot te draaien maar ontweek bij ieder antwoord op het echt waarom van de genomen censuurmaatregel. In zijn repliek wees Freddy Van den Bossche hierop en eiste een duidelijk antwoord. Dit kwam er onder de vorm van afdreiging ook de erkenning van betrokken orga nisatie in te trekken. Toen SP'er Mare De Gryze op zijn beurt inspeelde op het waarom van de censuurmaatregel zakte de CVP-député sprakeloos in zijn stoel en weigerde nog verder te antwoorden. Aangezien de CVP-PW-deputatie weigert haar censuurmaatregel op te heffen, heeft de SP-fraktie Fred dy Van Den Bossche opdracht ge geven klacht in te dienen bij de Vaste Nationale Cultuurpactkom- missie en de Nationale Voogdij overheid. Wij hopen dat deze harde reaktie van de SP voor de CVP-PW-depu tatie voldoende duidelijk zal zijn om haar in de toekomst tweemaal te doen nadenken vooraleer zij nog dergelijke fanatieke maatregel neemt.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1