L Ninoofse SP-fraktie: kritiek op begroting 1983 Voor hoelang nog de C.V.P. hypokrisie? Financiële weerslag na een jaar volmachtsbeleid op inkomens gepensioneerden Editoriaal Schending van de Rechten van de Mens Europees Parlement - Europees Parlement Vrijdag 11 maart 1983 45* jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P. Het voorgelegde begrotingsdokument van het College van Burgemeester en Schepenen, diende in moeilijke omstandigheden en te beperkte tijd te worden onderzocht. Dit is niet louter oppositietaai, maar wel een nuchtere vaststelling die elk raadslid in deze gemeenteraad moet besluiten, zowel uit meerderheid als oppositie, indien hij zijn taak nauwgezet en waardevol wil uitoefenen. P, Jan Wauters, een militant van het eerste uur. Lees pag. 2 j van de belasting op de i. pag. 6 :m houdt Niet korrekte gegevens Verhaalbelastingen Niet minder dan 192 vol- machtsbesluiten werden door de regering Martens-De Clercq genomen. Om dit fa meus cijfer te bereiken wer den de laatste dagen van 1982 niet minder dan 73 ko ninklijke besluiten getroffen. Er werden de gepensioneer den zelf heel wat besparin gen opgelegd. Beide pen sioenstelsels: van werkne mers en van overheidsperso neel beschikten over nieuwe inkomsten aangebracht door de actieven vooral. Ze wer den niet aangewend om de pensioenen te verhogen. Financiële weerslag maatregelen pensioenen I. De besparingen: Andere maatregelen Een tweede volmachtperiode in 1983? 2. 3. E. De Nauw Libanon Polen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I 9300 Aalst De SP betreurt dan ook nogmaals dat de meerderheid uit deze raad goedschiks en slaafs het diktaat van het schepenkollege heeft gevolgd. Het is in elk geval geen daad die enige onafhankelijkheid bewijst of kritische benadering waarmerkt. Als verzachtende omstandigheid kan evenwel worden aangenomen dat de opdracht van een gemeente raadslid uit de meerderheid, niet gemakkelijk is. Men moet al een sterke persoonlijkheid hebben om niet tussen hamer en aambeeld te worden genomen. Het eerste werkstuk van de nieu we CL-CVP-meerderheid is deze ontwerpbegroting 1983. Zij moet normaal de weerspiegeling zijn —of beter de voorafbeelding - van het nieuwe beleid dat men propageerde te zullen voeren. Alhoewel wij met de op 2 januari afgelegde beleidsverklaring van de CL-CVP-meerderheid alle kanten uitkunnen, is het passend deze in tenties met de ontwerp-begroting te vergelijken. «De begroting in evenwicht» was het eerste streefdoel. In deze moei lijke ekonomische tijden, inder daad, principieel niet zo gemakke lijk. Omdat ook de centrale over heid jaren haar wettelijke verplich tingen ten opzichte van de gemeen ten niet is nagekomen. Terwijl de ontvangsten stagneerden verruimde de omvang van de ge meentelijke opdrachten en dus ook de uitgaven. Niet alleen door gewij zigde visies inzake het beleid van uit de gemeenten zelf, maar ook door nieuwe taken voor de ge meenten, in opdracht van diezelfde centrale overheid. Wij moeten maar even de som maken van bij voorbeeld de verschillende miljoe nen frank inzake de uitgaven voor ziekenhuistekorten en de uitkerin- gen voor het bestaansminimum. Hoe meer bv. de Staat snoeit in de uitkering van de werkloosheidsver goedingen door bijvoorbeeld schor singen of uitsluitingen langs het RVA om, hoe meer het OCMW in vele gevallen moet uitgeven voor het wettelijk bestaansminimum. Ten gronde zouden ook deze - vol gens ons noodzakelijke - uitgaven, moeten gedragen worden door de nationale of gewestelijke overhg^ maar niet door de gemeente. Dit aspekt buiten beschouwing ge laten - het is trouwens niet inhe rent aan 1983, het is reeds jaren zo - is het van de nieuwe meerder heid geen monopolie het budget in evenwicht te kunnen houden, al thans met inbegrip van de in de vorige dienstjaren bekomen batig saldo. Dat was ook de voorbije zes jaar zo, tijdens de SP-medewerking aan het stadsbestuur. Maar het toenma lig CL-SP-bestuur nam evenwel niet de gemakkelijke weg van zo maar eventjes een belastingverho ging van méér dan 30% op de onroerende voorheffing alleen! Het ergste is dan nog dat deze belastingsverhoging van méér dan 17 miljoen frank niet noodzakelijk is voor het in evenwicht houden van deze begroting. Trouwens het bud get is niet waarheidsgetrouw opge maakt, door o.a. een niet korrekte koptabel. Het budget legt de getuigenis af van zoveel kunst- en vliegwerk dat het zelfs leken terzake dadelijk opvalt, hoeveel uitgaven werden onder schat en hoeveel ontvangsten wer den onderschat, om de hold-up bij de Grootninoofse burger te ver rechtvaardigen. De SP blijft bij haar standpunt dat nieuwe belastingen niet noodzake lijk zijn. De SP zal wel voorstellen doen om bepaalde belastingen in te voeren, niet om de inkomsten op zichzelf, maar om in het kader van een milieuvriendelijk beleid, doel gericht te ageren tegen bepaalde handelwijzen: - het wederinvoeren van de belas ting op de wansmakelijke grote reklamepanelen die overal ver schijnen. - op de leegstand van krotwonin gen en verwaarloosde gebouwen. - op de toekenning van nieuwe verkavelingsvergunningen. Van de zoveel bespeelde slogan inzake bezuinigingen is niet veel te bespeuren, toch niet op de gewone begroting. Waar wel wordt op be zuinigd, is op de buitengewone dienst, op de investeringen. Dat heeft dan een totaal negatief effekt op de tewerkstelling, zeker voor het groot aantal bouwvakkers uit ons gewest. Als ook de openba re investeringen tot quasi nul wor den herleid, dan is dit wel een bezuiniging op het welzijn van de mens, op zijn arbeids- en bestaans zekerheid. Hetzelfde feit doet zich voor inzake de eigen tewerkstelling bij de stads diensten. Het systeem van te werkgestelde werklozen wordt stil aan maar zeker verminderd en van enig initiatief inzake hulpprogram ma's als het derde arbeidscircuit is geen enkel spoor te obekennen. Ook de «billijke en evenwichtige verdeling van de belastingen» is eveneens een lachertje. Wij kunnen zo doorgaan, ook over de gekontesteerde verhaalbelastin gen. De voorziene ontvangsten worden onderschat, omdat in de geraamde ontvangst van 5.500.000 fr. reeds ongeveer 3.300.000 fr. zeker is te innen als jaarlijks te ontvangen schijf van vroeger inge- kohierde verhaalbelastingen. Ten slotte zijn er vijf verbeteringswer- ken die dit jaar aan de orde zijn en waarvan de opbrengst zeker 5 a 6 miljoen frank zal zijn in 1983. Het is maar normaal dat eventuele verkeerd berekende aanslagen moeten herzien worden en tot te rugbetalingen aanleiding moeten geven. De SP zal evenwel bij het bewust artikel in de uitgaven, waar de som van 2.500.000 fr. is voorzien voor de terugbetaling van verwerven van wegbeddingen, het volgende dub bele voorstel indienen: 1. goedkeuring van het principe dat aangelanden die benadeeld werden door gratis-grondaf- stand (o.a. Melkbos Aspelare) inherent aan het reglement een herberekening krijgen van hun aanslag op basis van een effek- tieve betaling en het aldus teveel betaalde terug te krijgen; 2. de verhaalbelastingen op de voetpaden moeten worden afge schaft, omdat dit niet kadert in de zorg voör de veiligheid van de voetganger en diskrimine- rend is ten opzichte van de over ige weggebruikers. Lees door pag. 6 In de massale gemeenschappelijke vakbondsbetoging van zaterdag 26 februari, stapten naast parlementleden van de oppositie, ook een 20-tal CVP-senatoren en -volksvertegen woordigers mee op, om te protesteren tegen de steeds maar stijgende werkloosheid en tegen de lakse houding welke de regering hierbij aan de dag legt. Immers van de vele inleverin gen die de regering Martens van de werknemers heeft gevergd, is tot op vandaag geen enkele kompenserende tewerkstelling tot stand gekomen. Precies om daartegen haar ongenoegen en afkeer te doen blijken, stapte de arbeidende bevolking van ons land met tienduizenden door de straten van onze hoofdstad. De aanwezigheid van vele parlementsleden uit de SP- en CVP- rangen was dan ook voor haar een sterke ruggesteun. Aldus werden haar hoop en vertrouwen zo aangescherpt, dat deze manifestatie ook een sterke en hardere weerklank zou vinden in het parlement. Immers mag toch worden verwacht dat deze verkozenen des volks daar dezelfde konsekwente houding aannemen en de taal spreken van 26 februari. Toeval of niet, in de Kamer bood zich vorige week daartoe de uitstekende gelegenheid, bij de bespreking van de begroting van Tewerkstelling en Arbeid voor 1983. De SP-kamerleden en -betogers spraken duidelijke en gespier de taal aan het adres van Martens V, doch eens temeer bleef de kordate houding van de CVP-mandatarissen die mee opstap ten in de manifestatie, achterwege. Slechts enkelen van ben kwamen op het spreekgestoelte, doch van enige afkeuring van het gevoerde regeringsbeleid werd met geen woord gerept. Aldus heeft zich eens temeer de hypokriete houding van de CVP zelf verraden. Wanneer gaat dit eindelijk doordringen tot de man in de straat? Herman DE LOOR V olks vertegen woordiger Wanneer men het totaal van dit alles maakt komt men tot een be drag van 20 miljard inzake pensioe nen. Men komt zelfs tot 35 miljard wanneer men rekening houdt met de 15 miljard onttrokken aan de vroegere Kas der Weduwen en We zen. 1. Aftopping van de grote pensioe nen overheidssector 300 2. Cumulatie in de overheids sector. A. Cumulatie van een rust- en een overlevingspensioen in de openbare sector 650 B. Cumulatie van meerdere overlevingspensioenen 173 C. Cumulatie van het pensioen met de beroepsactiviteit 500 3. Andere besparingsmaatregelen: A. De vervanging van de aan de weduwen van werknemers of zelfstandigen toegekende aan passingsvergoeding door de be taling van het overlevingspen sioen gedurende een jaar: Werknemers 375 Zelfstandigen 55 B. De beperking van het glo baal bedrag van het vakantie geld der gepensioneerden van de regeling «werknemers» tot het maandbedrag van het pen sioen 1.112 C. De wijzigingen van de moda liteiten van de indexering in de overheidssector 1.100 Totaal 4.265 II. De nieuwe inkomsten: 1. De verhoging van de pensioen bijdrage van de regeling voor werknemers 8.528 2. De bijdragen verschuldigd op de invaliditeitsvergoedingen en op de brugpensioenen 925 3. De afhouding van 7% op het vakantiegeld van de werkne mers 5.600 4. Verhoging van de bijdragen van de werknemers van de openbare sector aan de Kas der Weduwen en Wezen 1.393 Totaal 16.446 Algemeen totaal miljoenen 20.711 Er zijn verder verschillende andere koninklijke besluiten waarvan de financiële weerslag moeilijk kan bepaald worden, maar die tesamen in belangrijke mate de koopkracht van de gepensioneerden hebben verminderd. 1. De vele maatregelen inzake ziekteen invaliditeitsverzekering remgelden, tussenkomsten, nieuwe of verhoogde waren vooral voor de zieke bejaarden zeer nadelig. Er wordt meer en meer afgeweken van het princi pe van de kosteloze ziekteverze kering voor de gepensioneer den. wat een ernstige aanslag betekent op het solidariteits principe dat aan de basis lag van de wet van 9 augustus 1963. De verhoging of instelling van een groot aantal remgelden remt de toegang van de minst-begoeden tot de gezondheidszorg af en versnelt aldus de privatisering van de ziekteverzekering. 2. De vervanging van de abatte- menten door belastingskredie ten heeft voor de grote massa van de sociaal gerechtigden een verhoging van hun belastingen veroorzaakt. 3. De jaarlijkse herwaarderingen van de pensioenen die sinds 1976 niet meer worden toege past, werden de laatste jaren vervangen door bijzondere ver goedingen. Ze werden in 1982 niet uitbetaald. 4. De laatste reserves van circa 15 miljard waarover de vroegere Kas der Weduwen en Wezen beschikte, werden aangewend om de budgettaire kredieten be stemd om de rustpensioenen van de openbare sector te vermin deren. Voor 1983 zijn reeds nieuwe aan vullende maatregelen voorzien. 1. De wijzigingen van de modali- teiten van de indexering van de pensioenen, nu zowel voor de privé-sector als voor de over- heidssecotr. De beperkingen inzake cumula tie van de pensioenen met ver goedingen voor beroepsziekten en/of arbeidsongevallenrenten. Tot nu toe, werd op de inko mens waarin ook de pensioenen begrepen zijn, een aftrek van 10.000 fr. toegepast vooraleer de belastingen erop berekend werden. Dat abattement wordt nu ook afgeschaft voor de belas tingsberekening op de inkom sten van 1982 (belastingsaangif te van 1983). Deze maatregel zal belas tingsverhogingen meebrengen, verschillend volgens het totaal inkomen. Ondanks de besparingen op de pensioenen en het opleggen van nieuwe financiële lasten, zijn de reserves van de Rijksdienst voor Rust- en Overlevingspensioenen en van de vroegere Kas der Weduwen en Wezen uitgeput. De ziekteverzekering, ondanks de afschaffing van verworven rechten en het optrekken van remgelden, enz. heeft een leningslast van tien tallen miljarden. De toepassing van de bijzondere machten heeft de oppositie totaal buiten spel gezet en elk openbaar debat onmogelijk gemaakt. Zal de regering er in gelukken nog een tweede volmachtperiode af te dwin gen? Is dit het middel om de parle mentaire democratie te herwaarde ren? Onze toestand blijft zeer ern stig. Hij die zich daar niet van bewust is, is een onverschillige. En onverschilligheid is wel de grootste vijand. Uit verklaringen van een Belgische dokter die door de Israëli's in Liba non gevangen genomen werd - zonder dat hiertoe enige aanlei ding bestond - en uit diverse pers foto's blijkt dat de Israëlische sol daten gevangen genomen Palestij- nen op mensonwaardige wijze be handeld hebben. Naar aanleiding van deze verklaring wenste Willy Vernimmen van de Raad van de Europese Gemeenschap te verne men welke stappen hij ondernomen heeft of meent te ondernemen om tegen deze onmenselijke praktijken te protesteren. De Ministers van Buitenlandse Za ken van de Tien verklaarden bij de Israëlische Regering bij herhaling rechtstreeks gewezen te hebben op hun ernstige bezorgdheid over de humanitaire situatie in Libanon tij dens de Israëlische inval en daarbij de noodzaak onderstreept om alge meen erkende humanitaire begin selen strikt in acht te nemen. In dit verband zijn met name de Palestij- nen in Israëlische gevangenschap genoemd. Volgens de Raad moeten ondanks de bewering van de Israëlische Re gering dat het Verdrag van Genève van 12.8.1949 betreffende de be handeling van krijgsgevangenen niet rechtstreeks van toepassing is op het gewapend konflikt tussen de PLO en Israël, de Palestijnen - die krijgsgevangen zijn gemaakt onder soortgelijke omstandigheden als waarop de Conventie doelt - over eenkomstig de normen van de Con ventie worden behandeld. De repressieve politiek van de Poolse regering (met steun van de Russische overheid) tegen de vrije vakbeweging in Polen gaat onver minderd verder. Willy Vernimmen verzocht de Raad van de Europese Gemeen schappen hem mede te delen welke maatregelen de Raad genomen heeft in het tweede semester van 1982 om de Poolse en Russische overheden duidelijk te maken dat West-Europa gehecht is aan het respekt van mensen- en vakbonds rechten, waar ook ter wereld. De Ministers van Buitenlandse Za ken verklaren dat de Tien onmid dellijk na de afkondiging van de staat van beleg een dringend be roep op de Poolse autoriteiten heb ben gedaan om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan die staat van beleg, de arrestanten vrij te laten en weer een echte dialoog met de Kerk en Solidariteit op gang te brengen. Dit beroep is diverse ma len herhaald. Volgens de Raad bevestigen de. recente gebeurtenissen in Polen het standpunt van de Tien en kan de toestand aldaar worden verbeterd indien de Poolse autoriteiten het beroep dat de Tien op 4.1.1982 op hen hebben gedaan, ter harte ne men. De stappen die de Poolse autoriteiten onlangs hebben ge daan, worden dan ook door de Tien zorgvuldig bestudeerd. Tijdens de vergadering te Madrid in het kader van de CEVS op 9.11.1982 waarop de naleving van de Slotakte van Helsinki onder de loep werd geno men, hebben de Tien hun bezorgd heid uitgedrukt over de jongste gebeurtenissen in Polen. De Raad zal eveneens zijn steun geven aan het streven om dit onder werp ook in andere relevante orga nisaties, waaronder de Internatio nale Arbeidsorganisatie, te behan delen.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1