Milieuproblematiek en informatiebeleid op gemeenteraad Denderleeuw CSC-Denderleeuw Senator Paul Van der Niepen Groot bal Gevaarlijke weg Besparingen op kleine pensioenen maar hoge ontsnappen aan aftopping Editoriaal l-^Swffi^VOLKSWAGEN 15 video's en kggg«Wg» «"SSÏÏU-. Trèkking:16septernber1983 nodigen U en de uwen uit op het Zaterdag 19 maart 1983, 21 uur in de Feestzaal 8-Urenhuis, Stationsstraat 37 op voorhand: 100 fr. Orkest: The Blue Stars aan kassa: 125 fr. We hebben het al eerder geschreven dat we als so cialisten het beleid van de ze meerderheid van zeer nabij zouden volgen en dat we - ook al zitten we mo menteel in de oppositie - door onze manifeste aan wezigheid in de gemeente raad en onze dossierkennis zoveel mogelijk van ons socialistisch programma zullen proberen te verwe zenlijken. s De laatste gemeenteraad heeft daarvan nog eens de bevestiging gebracht. Info-Denderleeuw OPGELET Ingevolge een politieke zet heeft minister Coens de toelating voor het gebruik van de zalen in het K.A alhier laten intrekken, zodat dit Bal doorgaat in de feestzaal Achturenhuis. Gezien de beperkte ruimte, gelieve voor een zitplaats op tijd te komen! De begroting van de pensioe nen voor 1983 werd bespro ken in de commissie van fi nanciën terwijl ze eigenlijk thuishoort in de commissie voor sociale aangelegenhe den. Pensioenen werknemers We delen geenszins het optimisme van de staatssekretaris voor pen sioenen die met klem verklaarde dat de betaling van de werknemers pensioenen tot en met 1987 verze kerd is. Pensioenen van de overheidssector In de ontvangsten wordt een aan vulling van 4 miljard voorzien voor ieder van de jaren van 1983 tot 1987 ingevolge de verhoging van de bij drage van 6.25% naar 7% de bijdrage ten laste van de al leenstaanden en de families zonder kinderen, dit zou dus geen tijdelij ke maatregels meer zijn. Aftopping hoge pensioenen een lachertje Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 18 maart 1983 45* jaargang nr. 11 Weekblad van de S.P Na de kennisname van de ongeldi ge verklaring van de verkiezing van de leden van het OCMW werd de datum meegedeeld voor de nieuwe verkiezing van de leden van het OCMW. Deze zou nu doorgaan op 28 maart a.s. Nadat de SP bij monde van raadslid Rudy De Leeuw nog eens krachtig geprotes teerd had tegen de overdracht van bevoegdheden inzake overheidsop drachten voor aannemingen van werken, leveringen en diensten aan het schepenkollege en het verlenen van machtiging aan het schepenkol lege tot het verrichten van tijdelijke aanstellingen kwam men op een drafje tot de princiepsbeslissing in zake het uitgeven van een gemeen telijk informatieblad. Raadslid Werner Van den Stockt wees op het feit dat de uitgave van dit informatieblad in het verleden tot heel wat problemen leidde. Vooreerst was er geen duidelijk heid wat betreft de inhoud van Info wat tot heel wat misverstanden en in verschillende gevallen tot regel rechte censuur leidde, verder be rustte de overeenkomst tussen de gemeente en de drukker op een loutere vertrouwensbasis wat voor gevolg had dat dit lad niet regelma tig verscheen wat de informatieve waarde ervan ook al niet ten goede kwam. Het SP-raadslid vond het dan ook erg positief dat men voor de uitgave van Info-Denderleeuw nu een geschreven kontrakt met de drukker wil afsluiten met de rech ten en de plichten van beide par tijen. De interpellant merkte wel op dat een aantal passussen in de ontwerpovereenkomst nog erg on duidelijk en poly-interpretabel wa ren. Vooreerst had hij het over de sankties die bij een niet naleven van het kontrakt door de beide partijen kunnen getroffen worden. Volgens artikel 7 uit het kontrakt zou de gemeente indien ze haar teksten niet op de overeengekomen datum aan de drukker overhandigt aan deze laatste een schadevergoe ding moeten betalen gelijk aan het geleden verlies van de adverteer ders. Het SP-raadslid vroeg zich af hoe hoog een dergelijke schadever goeding wel zou kunnen oplopen en stelde voor hier zeker een pla fond in te bouwen temeer daar de schadevergoeding die de drukker bij een niet-naleven van de over eenkomst aan de gemeente moet betalen beduidend kleiner is en duidelijk afgelijnd is. Verschillende leden van de meerderheid traden dit standpunt trouwens openlijk bij. Verder zat het SP-raadslid nog met een aantal vragen omtrent de in houd van Info-Denderleeuw. Vol gens artikel 4 van de ontwerpove reenkomst zouden de teksten die in Info verschijnen «nieuws, aktueie berichtge.ying en wetenswaardighe den omtrent Denderleeuw» omvat ten. In artikel 5 wordt dit dan aangevuld met het principe dat arti kels «met enige politieke inslag van welke partij dan ook. die zouden kunnen aanleiding geven tot pole- mieken geweerd worden». Het SP- raadslid vroeg zich af wat dat ten slotte zijn «artikels met politieke inslag» en sprak de vrees uit dat het aanvaarden van dit punt zoals in het verleden ondermeer het geval was met artikels over de Vlamoven en de Jongerenmars tot regelrechte censuur zou kunnen leiden. Lees door pag. 8 Er is de laatste dagen héél wat te doen over de werkloosheids vergoeding van de echtgenote of echtgenoot van iemand die een hoog inkomen heeft. Men spreekt voorlopig over een inkomensbedrag van 750.000 fr. belastbaar, wat inderdaad als een hoog inkomen kan aanzien worden. Meestal wordt deze maatregel dan in brede lagen van de bevolking als aanvaardbaar aangenomen, het gaat hier toch over mensen met hoge verdiensten. Wij gaan niet beweren dat dergelijke maatregelen niet mogen getroffen worden langs de weg van de fiskaliteit, maar zeker niet langs de weg van de werkloosheids reglementering. Indien men inderdaad vandaag het plafond vaststelt op 750.000 fr. dan Is het een klein kunstje en zeker voor een rechtse regering om dit bedrag stelselmatig te verminderen en alzo een oplossing te vinden voor het teveel aan «werklozen steun». Een paar wijzigingen volstaan om aldus in het systeem van de «behoefte» te verzeilen, systeem dat door de ouderen gekend is vermits voor wereldoorlog II, deze wetgeving van kracht was. Het is ook duidelijk dat men alzo vooral dan de jacht kan openen op die «vervelende werkloze vrouwen», de zogenaam de (ten onrechte) profiteurs van de werkloosheid. Denken dat dit vandaag niet mogelijk is, zou wel eens een grote illusie kunnen betekenen; deze regering zal niets ontzien en zeker geen oor hebben voor «bepaalde verworvenheden». Ik heb dit argikel niet willen schrijven in funktie van de verdediging van de hoge inkomens, maar toch rekening houdende met de lichtzinnigheid waarmede men ook in onze rangen sommige problemen benadert. Van deze regering kan men inderdaad veel, maar niets goed verwachten. Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Er werd door de commisie van de Senaat een degelijk verslag uitge bracht. Maar er is heel wat kritiek op de manier waarop de bespreking in openbare zitting gebeurde. Ze begon om zes uur 's avonds, een tijdstip waarop niet alleen de parle mentairen bijna allen weg zijn maar ook de perstribune bijna volledig leeg is, vandaar weinig of niets in het dagblad van de volgende dag. Gelukkig hebben we nog onze weekbladen om zekere lacunes van de dagbladen aan te vullen. Wat de ontvangsten betreft, werd rekening gehouden met de op brengst van de nieuwe maatrege len: verhoging van de bijdragen van 6,25 tot 7 pet met opheffing van het plafond voor de bedienden en 3,5 pet op de brugpensioenen, noch tans vrezen we dat ingevolge de verdere stijging van de werkloos heid. de bijdragenontvangst in be langrijke mate zal verminderen. Zal de staatstoelage: 20% van de jaarlijkse sociale prestaties, regel matig en bijtijds gestort worden. Zal het bedrag ervan, zoals in het verleden niet door budgettaire wet ten verminderd worden? De besparingen die ook van toepas sing zijn op de kleine pensioenen worden volledig behouden. We sommen ze op: hervorming van de reglementering voor de toegelaten arbeid, afschaffing van het aanvul lend pensioen toegekend voor een activiteit na de pensioenleeftijd, beperking van het recht het pen sioen vervroegd aan te vragen, ver vanging van de aanpassingsuitke ring door een overlevingspensioen, beperking van het globaal bedrag van het vakantiegeld tot een maan delijks pensioenbedrag, geen wel vaartstijging. Hierbij dient nog ge voegd dat waarschijnlijk vanaf juli 1983 de indexaanpassing zal ver traagd worden en zal berekend worden op het gemiddelde van de laatste vier maanden. De totale waarde van al deze be sparingen zal heel hoger liggen dan wat door de staatssecretaris voor pensioenen wordt toegegeven 2 miljard per jaar. De budgettaire weerslag van de besparingen bij de overheidssector loopt hoog op. Ze zijn talrijk; blok kering van de index, aftopping van de hoge pensioenen, beperking van de verschillende cumulaties; rust en overlevingspensioenen, van ver schillende overlevingspensioenen, van rust- en overlevingspensioenen met beroepsbezigheid. In 1982 ging het nog om een beperkt bedrag: 1.819 miljoen. De belangrijkste stijging is tussen 1982 en 1983 waar de weerslag stijgt tot 5.414 miljoen. Er komt een miljard bij ieder van de volgende jaren, zodat het einde 1987 reeds 9.147 miljoen zal be dragen. De grootste besparing ligt in de blokering index van 1.206 miljoen in 1982 tot 6.098 miljoen in 1987. Er zijn reeds verschillende modali teiten van koppeling van de pen sioenen in de overheidssector aan de indexcijfers toegepast gewor den. Daartegenover staat in verge lijking een heel lager bedrag inge volge non-indexatie aanvullende verminderingen en aftopping van de hoge pensioenen: van 352 mil joen in 1982 stijgt het heel wat trager tot 562 miljoen in 1987. Ikzelf en waarschijnlijk u ook had verwacht dat het heel wat meer zou opbrengen. In zijn tussenkomst heeft senator Georges De Smeyter heel wat vragen gesteld betreffende de aftoppingen bij de instellingen waarop de wet van 28 april 1958 betreffende het pensioen van het personeel van openbaar nut, niet toepasselijk is. Het zijn in de eerste pl&ats de financiële instellingen: Nationale Bank, Gemeentekrediet, A.S.L.K.. Nationale Kas voor Be roepskrediet, enz.enz. waar ook hoge weddes, vergoedingen enz. uitbetaald worden. Voor de pensioenen is er daar geen tussenkomst van de openbare schatkist. De uitbetaling gebeurt door verzekeringsondernemingen in het kader van groepsverzekerin gen of van pensioenfondsen. De groepsverzekeringen werden niet afgesloten bij de ASLK maar bij privéverzekeringsondernemingen zo zijn deze gegevens ervan minder bekend. Daarbij komt nog dat de totaliteit van het pensioen of het belangrijkste deel ervan wordt uit betaald in kapitalen en voor de hogere en topambtenaren gaat het om vele miljoenen. De Staatssecretaris voor pensioe nen bleef het antwoord schuldig op pertinente vragen die hem werden gesteld. De miljoenen uitbetaald vóór 1 januari 1982, datum van toepassing, ontsnappen die aan de aftopping gedurende de vele jaren die hoge ambtenaren nog als ge pensioneerde doormaken zij ont spannen ook aan de inhouding van 1.80% indien het kapitaal hen werd uitbetaald vóór 1 oktober 1980. Lees door pag. 4

Voor Allen | 1983 | | pagina 1