K De rechtse «revaluatie» Afwentelen moeilijkheden op de rug van onze gemeenten Geraardsbergen krijgt eerste grote opkuis van tweeënveertig miljoen méér belastingen Herman De Loor in de Kamer itoriaal Culturele Centrale/ CSC Vormingswerk Binnen-in mm Vier maandagen in maart over ekonomie 15 video's en W^u-—tten Naar aanleiding van de be spreking van de begroting 1983 van het Ministerie van Binnenlandse Zaken deed volksvertegenwoor diger Herman De Loor een tussenkomst inzake de gemeentelijke autonomie, de zorgwekkende toestand van de gemeentelijke fi nanciën en de laattijdige benoeming van sommige burgemeesters. Ten behoeve van nnze le zers geven we hierna de bijzonderste delen weer van zijn toespraak die hij hield tijdens de openbare vergadering van de Kamer op 15 maart 11. De benoeming van burgemeesters Patrick De Smedt sprak met Paul Van De Mee- rssche over de Aalsterse wijkklubs. Interview op pag. 2 De sociaal-ekonomische toestand in het arrondisse ment Aalst in het woelige jaar 1886 (deel 2), pag. 4 Senator Paul Van der Nie- pen hield een opgemerkte rede over de noodzakelij- 5 Twee Ninoofse SP-mili- De interpellatie van Jac ques Timmermans vindt men op pag. 7 zers. Een verhaaltje een leul pag. 8 Burgemeester tegen CVP-PVV-regering Voor meer ver wezenlij kingen met minder belastingen: stem lijst 17 - PVV Blauwe nagels met rode koppen Na de bloemen, de potten Na de potten, de scherven Voor minder belastingen: stem PVV en verhuis uit Geraardsbergen iSmmmm ove het precies honderd jaar geleden dat Karl Marx Radio en televisie hebben er programma's aan arganen van alie strekkingen vulden hun kolom- jdragen rond de Figuur. Het past dan ook evei ilegen over hij die tc t pel ijk socialisme was t met begrippen als k( van de arbeider, hist leefde, is de wereld inen we niet meer de ti i vroeger. Sinds de ideeën (westerse) socialistisd de aandacht voor de vormingen binnen het e ideeën en de aktualiteit n «Voor Allen» een paar de grondlegger van het die ons vertrouwd heeft nstrijd, dialektiek, ver- risch materialisme, enz. randerd. In de westerse ^stellingen en de ongelijk- an Bernstein de politieke partijen gingen bepalen, olutionaire theorieën van staande maatschappelijk en de er komen via demokratische en parlementaire midige samenleving is een stelsel dat elementen van me en kapitalisme met elkaar verbindt, hoe anders wij zouden wensen. Hoe veranderd de toestand ook is, de Marx blijft groot. Dat is wel merkwaardig want isch stelsel werkt het marxisme nu ook weer niet zó h en zijn dogmatisme en diktatuur, die zich voor- r het ook maar wordt toegepast, zijn stuitend, s kunnen ook wij, socialisten van nu, teruggrijpen aantal van zijn basisideeën. Het past even te naar de ideobgische principes. We mogen niet de ideeën van Marx zijn ontstaan in de -oes van zijn bewogen tijd uit drie invloeden: filosofie, ire praktijk en de schrijnende toestanden in de industrie. Mutatis mutandis zijn ook de dag van eiijkaardige situaties aanwezig om tot een herbron- socialistische ideeën te komen. Filosofie is er onder het Ideologisch Manifest, de woelige dagen van 68 zijn nog latent brandend en tenslotte is er de ie sociaal-ekonomische krisissituatie, maar met een itief» in het vooruitzicht. Waarom zou men zich in de e thans niet eens gaan bezinnen over een aantal aspekten, over het voeren van een vernieuwde politiek voor de brede massa, en niet als voor enkele hooggeleerde theoretici, mooipraters die per slot van rekening ernstig werk vertroe- Daarom is echter politieke vorming primordiaal: laat "ok eens teruggrijpen naar «Het Kapitaal». Het loont en er dan de nodige konklusies uit puren. Op maandag 28 maart te 20 uur gaat in «De Gele Limonade», De Ridderstraat te Aalst, de laatste avond door in het kader van de vormingscyclus over ekonomie. Deze keer hebben we het over «De verschillende ekonomische systemen en de alternatieven voor de krisis». Inleider is Harry Knooren (sevi). Ook de geïnte resseerden die de vorige avonden niet konden meemaken, zijn op deze vormingsavond welkom. TrLuk!na:16sePtenr,^er 1983 Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 25 maart 1983 45* jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P De Europese ministers van Finan ciën ondertekenden vorige maan dag een akkoord, waarbij zeven Europese munten, namelijk deze van het Europees Monetair Sys teem, een nieuwe pariteit krijgen. De verhouding tussen de Duitse Mark, de Gulden, de Deense Kroon, de Belgische frank, de Franse frank, de Lire en het Ierse Pond werd onderling gewijzigd. De Belgische frank kreeg deze keer niet de zwaarste klappen. Vooral de Franse frank, de Lire en het Ierse pond leden waarde- en ge zichtsverlies. De wijziging van de onderlinge waardeverhoudingen werd reeds enige tijd verwacht. De druk op de Franse en de Belgische frank op de wisselmarkten was im mers onhoudbaar geworden. Vrij wel dagelijks moesten de Nationale Banken der beide landen miljarden spenderen om de eigen munten te steunen. Dit weekend was het dan ook zover: op de zeven voornoem de munten werden er vier zoge naamd gerevalueerd en drie «gede valueerd». Deze benamingen zijn echter zeer relatief, zoniet onjuist. Officieel heet het bijvoorbeeld dat de Belgische frank gerevalueerd werd met 1,5%, d.w.z. dat hij een hogere waarde van 1,5% werd toe bedeeld. T.o.v. de Franse frank die devalueerde met 2,5% is de Belgi sche frank inderdaad vanaf nu met 4% in waarde gestegen. Maar t.o.v. de Duitse Mark - die met 5,5% gerevalueerd werd - is de Belgische frank, die zoals gezegd met 1,5% revalueerde, dus 4% in waarde ge daald! Dit is dus in feite een deva luatie, verschijnsel dat ook in min dere mate geldt in onze verhouding t.o.v. de Gulden (devaluatie van de Belgische frank met 2%) en de Deense Kroon (devaluatie van de Belgische frank met 1%). Uiteraard hoort minister van Fi nanciën De Clercq en met hem de ganse roomsblauwe regering Mar tens V de term «devaluatie» liever niet. De rechtse pers, met als kop lopers De Standaard. Het Laatste Nieuws, greep opnieuw dë gelegen heid aan om onbeperkt de loftrom pet te steken voor Martens-De Clercq en hun krisisbeleid. Tegelij kertijd kon ze het niet laten om het socialistische bewind van de Franse president Mitterrand op de meest gemene wijze na te trappen. Haar argumenten zijn nochtans zonder meer «ouwe koek». Het Franse socialistische beleid inzake krisisbe- strijding is een maat voor niets, de gevolgen zijn onoverzichtelijk: werkloosheid, falirrgen, recessie, enz... De devaluatie was onafwend baar»... Eenieder die een minimum ver trouwd is met de gang van zaken in de financiële wereld, weet echter dat dergelijke beweringen grove leugens zijn. De Franse devaluatie is immers zeer zekgr niet het gevolg van het gevoerde socialistische be leid. De vraag kan uiteraard gesteld worden waaraan dejdevaluatie dan wel te wijten is. Een antwoord geven is niet zo heel moeilijk. We hebben namelijk in Europa mo menteel vrijwel overal te maken met neo-liberale regeringen. Groot-Brittannië. West-Duitsland. Nederland en België zijn er even veel voorbeelden van. Socialistisch Frankrijk en socialistisch Spanje zijn buitenbeentjes. Uiteraard zag de rechtse, konservatieve financiële wereld de kans schoon om. in sa menwerking met de neo-liberale regeringen van de andere landen, de socialistische regeringen eens en voor goed te kompromitteren. Hiertoe werden zeer duistere ma chinaties aangewend zoals bijvoor beeld de oriëntatie van de geldstro men tegen Frankrijk. Verder werd er zodanig aan negatieve sfeer schepping gedaan dat ieder ver trouwen in de munt van dat land zoek geraakte. Uiteindelijk werd het land in kwestie naar de devalua tie gedreven. In de rechtse pers wordt deze devaluatie uiteraard op rekening van het socialisme ge schreven. De link wordt Jevens zeer snel naar het eigen land gelegd. Ook in België, aldus de rechtse pers, is het beter dat het socialisme nog jaren in de oppositie blijft. De enige juiste krisisaanpak is immers deze van het neo-liberale Mar tens V-kabinet. Deze en andere grove nonssens getuigen van een ongelooflijke minachting t.o.v. de intelligentie van de gemiddelde burger. Het zal echter wel de min ste zorg wezen voor de vertegen woordigers van een alles ver schroeiend kapitalisme... Dirk De Pauw Herman De Loor begon zijn tus senkomst met erop te wijzen dat na de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober 1982 in heel wat ge- meenten de benoeming van de bur gemeester laattijdig gebeurde en nodeloos uitbleef. Aan het adres van minister Nothomb verklaarde hij ondermeer: «Zo ken ik meerdere voordrachten dossiers van burgemeesters die reeds half december op uw departe ment waren en waarvan de onder tekening slechts drie tot vier weken later gebeurde. Ik zou dan ook graag de motieven kennen die een defgelijk uitstel rechtvaardigen, daar U het toch wel met mij eens zult zijn dat er alles zou moeten opgezet worden om de benoeming van de burge meesters vóór 1 januari te doen gebeuren, opdat de volledige be- leidsploeg in de eerste dagen van januari van start zou kunnen gaan. Ik ben van oordeel dat in al te veel gemeenten een te lange periode van immobilisme is ontstaan inge volge het uitblijven van de benoe ming van de burgemeester. Daar de normale benoemingen van de burgemeesters maar om de zes jaar dienen te gebeuren, meen ik dat door uw departement vooraf de nodige schikkingen zouden dienen getroffen te worden om een vlotte afhandeling van de dossiers te waarborgen». Lees door pag. 5 Maandagavond, 21 maart, het Bor deaux-Paris van de Geraardsbërgse gemeentepolitiek, de marathon van het stadhuis, de zitting over de begroting of het wel en wee voor 1983 gezien door oranje-blauwe brilglazen. Een vrij magere opkomst op alle gebied. De raadsleden Maes-Van Den Herreweghen R Goossens Z. en schepen De Troyer (himself) waren afwezig, zelfs de volksplaat sen bleken niet al te overbevolkt te zijn. We kennen een ongewoon snelle start en na enkele minuten zijn lezing vorige zitting, een bijkomen de lening van 247.000 fr. voor saldo kleedkamers sportstadion en het jaarverslag met felicitaties van raadslid Walraet aan de opstellers, reeds geschiedenis. We zien op punt 3 van de agenda tot onze grote verbazing staan: ge meentebelastingen 1983 (dan toch?). Onze plechtige burgemees ter Allebosch-De Munter haalt een briefje boven en begint: - Alle gemeenten vermeerderen hun belastingen (holala!) - t Is de schuld van de nationale overheid (van wie?). Zij lieten toe de personenbelasting van 6 naar 9 ten honderd te brengen. - 't Is de schuld van de krisis - 't Is de schuld van te hoge rentevoeten en over wat die da me het had was in de raadszaal nog niet al te duidelijk. Schepen van financiën Mr. Rens (PVV) kwam aan het woord en maakte een historisch cijferover- zicht van de opeenvolgende begro ting met een uiteindelijk tekort van 54 miljoen. Wat verder volgt dan een paar kleine belastingswijzigin gen van 6 naar 9% procent perso nenbelasting en van 1800 naar 2500 opcentiemen maar beweert spre ker, onze begroting op eigen dienstjaar heeft geen verlies ('t was inderdaad lang geleden) en de be lastingsvermindering die komt er nog wel in de volgende jaren. Europees Parlementair Vernim men (SP) komt als eerste uit zijn schelp en feliciteert de heer sche pen van Financiën voor zijn uit voerige en gefundeerde uiteenzet ting over de begroting (dat was lang geleden!). Maar de heer Vernimmen (SP) ont vangt de begroting met gemengde gevoelens, aanvaardt dat de begro ting is gebonden aan een nieuwe koalitie en dus ook aan kiesbelof- ten (oeioei) maar geeft blijk van afkeuring voor politieke partijen die aan volksbedrog doen en zo doende de mensen politiek-vies maken. Lees door pag. 6 Maar spreker gaat voort en be schuldigt de PW in het bijzonder van kiezersbedrog. Hij had blijk baar gezien dat de Geraardsberge- naren in 1983 samen tweeënveertig en een half miljoen méér gemeen telasten zullen kunnen neertellen. Een nogal lastige SP-fraktieleider slingerde de L. Rens, schepen van Financiën, de vraag naar het hoofd of hij enkele maanden geleden, vóór hij aan politiek begon te doen, niet wist dat hij de stad niet kon besturen zonder belastingen en tot overmaat van ramp haalt SP-er Vernimmen enkele belastingbrie- ven uit. - Een belastingsbrief van een ge pensioneerde die vroeger 2.522 fr. gemeentelasten betaalde, zal nu in 1983 2.000 fr. méér betalen. - Een gezin van 2 bedienden met één kind ten laste betaalde vroeger 22.306 fr. en in 1983 12.000 fr. méér. De h. Vernim men had zich geen moeite be spaard en hij had zelfs een gele belastingbrief mee van een blau we zelfstandige die rood van ko- leire was geworden. Deze kleur- gewijzigde middenstander had in 1982 35.292 fr. betaald en in 1983 zou dit 19.500 fr. méér zijn. ssb: Bi-:.;:?: Chris Vancoppenolle Federaal sekretaris

Voor Allen | 1983 | | pagina 1