Gevaarlijke verdedigers van Vlaanderen Waarheen met het Rijksonderwijs Senator Paul Van d voor het rijksonder er Niepen op de bres I SP-Zottegem Bal van Herman De Loor en SP-mandatarissen 'WIJS Editoriaal Burgemeester- V olks vertegenwoordiger Zaterdag 2 april 1983 Zaal cafetaria «Bevegemse Vijvers Zottegem» Orkest «The Friends Collection» Op zaterdag 12 maart 11. werd door een reeks organisaties van Vlaamsnationale strekking een betoging gehouden onder het tema «De Vlaamse Ardennen groen en Vlaams». Tegen deze betoging werd door een reeks andere organisaties een pamflettenaktie gehouden. De SP- Geraardsbergen was één van de organisaties die mee gereageerd heeft tegen deze, op het eerste zicht, onschuldige betoging. 1. Betreffende demokratie 2. Betreffende volksnatio- nalisme en rassenteorie Tijdens het nieuw volmachtendebat in de Senai beleid van minister Coens op de korrel it van vorige week neemt Senator Paul Van der Niepen het onderwijs- 4- i Toegang: 100 fr. Voorverkoop: 80 fr. Aanvang 21 uur Besparingsfilosofie André Vanden Broucke Voorzitter A.B.V.V. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 1 april 1983 45' jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P Dat deze houding bij bepaalde SP- militanten vragen oproept kr ik mij gerust inbeelden en, om cjze reden, vind ik het gepast om het waarom van onze steun aan de pamflettenaktie even nader te be lichten. De bezwaren van de Vlaamse so cialisten uit Geraardsbergen tegen de betoging waren niet ingegeven door afkeuring van het tema van de betoging maar wel door de anti- demokratische en zelfs naar het fascisme neigende geaardheid van minstens één van de organiserende groeperingen van de betoging. Alhoewel wij niet alle ordewoor den van de betogers konden onder schrijven - in een demokratie hoeft dat ook niet! - kunnen wij als Vlaamse socialisten toch gerust achter het tema staan van de beto ging. Voor ons is «De Vlaamse Ardennen Vlaams» geen slogan of kreet maar wel een bewuste politie ke keuze voor de vorming van taai- homogene gebieden in België. Hiermee bedoelen wij dat het nu eens moet gedaan zijn met het toekennen van eeuwigdurende faci liteiten aan Franstaligen die zich op Vlaams grondgebied komen vesti gen. Voor ons is het duidelijk: een Vlaming die zich in Wallonië ves tigt moet zich aanpassen... maar hetzelfde geldt voor een Franstalige die zich in Vlaanderen, in casu in de Vlaamse Ardennen, komt vesti gen. Daarom staan wij achter het tema van «De Vlaamse Ardennen Vlaams». Als de Vlaamse socialisten dan ach ter het tema van de betoging staan, waarom sluiten zij zich dan ook aan bij de groeperingen die de betoging in een pamflet afkeuren? Omdat wij willen wijzen op het feit dat anti-demokratische krachten opnieuw proberen greep te krijgen op de Vlaamse strijd! Net als in de dertiger jaren stellen wij vast dat met de verscherping van de ekonomische krisis de fascis tische, racistische ideeën terug aan kracht winnen. Men hoeft maar le denken aan Nols in Schaarbeek, aan openlijk gebruik van ha kenkruisen, aan anti-joodse span doeken in voetbalstadions... Óm U te bewijzen dat het gebrek aan vertrouwen in de goede bedoe lingen van sommige organiserende bewegingen van de betoging niet zonder grond is. volgen hierna een paar citaten uit «Signaal», perio diek van «Nationalistische Studen tenbeweging» en het «Nationalis tisch Jongstudentenverbond», één van de organiserende verenigingen van de betoging: - «De parlementaire demokra tie en de demokratie tout court zijn een nog tijdelijk te dulden kwaad dat liefst zo snel moge lijk vervangen wordt door een efficiënte leiding van specia listen». - «Wij denken dat demokratie hic et nunc de minst slechte staatsvorm is tot een andere oplossing gevonden wordt. De mokratie gaat uit van het prin cipe dat iedereen aan politiek kan doen, maar waar zouden wij naartoe gaan indien ieder een dacht dat men aan genees kunde kon doen. Op termijn zou er moeten een politieke macht komen van specialisten die zich niet laten beïnvloeden door sociale partners». Een beeld van de niet zo talrijke maar zeer gevaarlijke ideeën propagerende betogers. Let op volgende citaat komt niet uit «Mein Kampf» maar uit Signaal! «Het bestaan van de rassen is een eenvoudig biologisch feit en een feit is sterker dan theo rie. Het is niet alleen een ge volg van opvoeding. Het indivi du zijn oorsprong ligt in een biologische realiteit en houdt verband met chromosonen en erfelijkheidswetten. Welnu, wij zijn tegen integratie. Dit houdt een aantasting in van onze volksgaafheid, van de kul- turele en biologische samenstel ling van ons en hun volk!» Dirk Van der Maelen Lees door pag. 5 Eén van de grote flaters, misschien wel de voornaamste, die de liberalen bij de vorming van de huidige regering begingen, is dat zij in ruil voor het departement van Cultuur dit van Nationale Opvoeding in handen speelden van de CVP. Het resultaat is ondertussen voldoende bekend: systematisch georchestreerde aanvallen op de methodologie van het rijkson derwijs, invoering van zeer ongunstige normen allerhande met een nadelig effekt én op de tewerkstelling én op de kwaliteit van het onderwijs, besnoeien van kredieten voor uitrusting en gebouwen. Het protest van de politieke partijen tegen deze afbraakpoli- tiek van een CVP-minister was vrij eenzijdig: enkel de Vlaamse socialisten gingen in het verweer tegen de politiek van minister Coens. De liberalen, van oudsher voorstanders van het pluralistisch onderwijs, lieten zich vangen aan hun tot liberaal dogma verheven en aanbeden privé initiatief en zij... zwegen en ondergingen, maar wat erger is, werden medeplich tig aan deze schandalige aanslag op een onderwijsnet dat een doorn in het oog van het katholieke rechtse Vlaanderen was geworden. En toch, en liever laat dan nooit, gaan nu ook heel wat liberalen, die ondanks alles voorstanders bleven van dat rijksonderwijs, jammeren ja zelfs zachtjes aan reageren. Typisch terzake zijn de reakties op het laatste kongres van het L.V.E.V. waar gesteld werd dat het onverantwoord was vanwege de liberale regeringsonderhandelaars Nationale Op voeding toe te vertrouwen aan een CVP'er, meer nog, men voegt er vrij krachtig en dit ondanks de bokkesprongen van Guy Verhofstadt aan toe: «Wij blijven voorstanders van het rijksonderwijs». Het spook van de CVP-staat Vlaanderen schijnt blijkbaar meer effekt te krijgen dan de doctrinaire nonsens van Guy Verhofstadt. Wij hopen maar één zaak en dat is dat deze koerskorrektie van de liberale ideologie ook zal omgezet worden in reële daden binnen de regering. Dit wordt meer dan noodzakelijk gelet op het offensief dat Coens en zijn medewerkers aan het voorbereiden zijn met betrekking tot het «desorganiseren» van de rijksscholengemeenschappen. Het beknotten van het onderwijsaanbod binnen deze gemeenschappen kan het rijks onderwijs voor tientallen jaren afremmen in zijn verdere ontplooiing. Het is een «must» dat niet alleen de Vlaamse socialisten en de A.C.O.D. maar ook de P.V.V. en het liberaal syndikaat een krachtig halt toeroepen aan wat in geest van het kabinet Coens «de laatste fatale slag» betekent die zij het rijksonderwijs wensen toe te brengen. Politiek is het zeker niet onbelangrijk duidelijkheid te scheppen met betrekking tot mogelijke raak punten tussen twee politieke formaties: het rijksonderwijs was en kan opnieuw één van de raakpunten worden tussen SP en PVV. A. Van den Bossche Federaal Voorzitter Deze week, dus bijna drie maanden na het afsluiten van de eerste vol machtenronde, heeft minister Coens maar eerst bij het Parlement het verslag neergelegd over het ge bruik dat van de bijzondere mach ten is gemaakt. Zulks kunnen wij slechts betreuren. Wij stellen immers vast dat op de 192 getroffen volmachtbesluiten er niet minder dan 45 genummerde Koninklijke Besluiten uitgevaar digd zijn in uitvoering van artikels 5 en 7 van de wet van 2 februari 1982, met het oog op het rationaliseren en het bezuinigen op alle niveaus in de onderwijssektor. Wie van de parlementariërs, zowel bij deze van de meerderheid als van de minderheid, had gehoopt daarin een degelijke evaluatie van de ge troffen maatregelen te kunnen le zen, is bedrogen uitgekomen. Ons inziens geeft dit verslag slechts een opsomming van de inhoudelij ke gegevens van de volmachtbeslui ten. Wij vragen ons dan ook terecht af, waarom niet eerder dit verslag is kunnen neergelegd worden. Hoe dan ook, willen wij van de gelegenheid graag gebruik maken om dieper in te gaan op enkele fundamentele aspekten van het vol- machtenbeleid van deze regering. Om te beginnen zouden wij graag de besparingsfilosofie van de rege ring Martens-Gol-De Clercq, die aan de basis ligt van deze volmach tenbesluiten, wat van dichterbij on der de loupe willen nemen. Hierbij aansluitend op hetgeen in de voor bije maanden bij andere gelegenhe den in Kamer en Senaat door som mige SP-sprekers over dit aspekt reeds werd naar voren gebracht. In dit verband verwijzen wij naar artikel 25 van het schoolpakt, dat bepaalt dat de kosten van onder richt, verstrekt in inrichtingen of afdelingen van inrichtingen voor onderwijs, tot stand gebracht door openbare en private personen, ten laste vallen van de inrichtende macht. Inrichtende macht kunnen zijn: het rijk, een gemeente, een provincie, een bisdom, een kloos terorde... Iedere inrichtende macht is dus financieel verantwoordelijk voor haar onderwijs. De gesubsidieerde inrichtende machten krijgen daar voor onder bepaalde voorwaarden, vanwege het Rijk wedde-, wer- kings- en uitrustingstoelagen. Het Rijk draagt echter niet volledig de kosten van dit onderwijs. De in richtende machten kunnen ook ei gen inkomsten aanwenden om hun onderwijs te verbeteren en aantrek kelijker te maken. Voor zijn eigen onderwijs daarentegen is het Rijk financieel volledig verantwoorde lijk. De minister van Onderwijs kan derhalve, als inrichtende macht van het Rijksonderwijs, net als de andere inrichtende machten, eigen initiatieven nemen en enkel voor het Rijksonderwijs bekostigen. De partij van de minister van On derwijs streeft echter naar een vol ledig gelijke financiële behandeling 'van alle onderwijsnetten. Dit stre ven op zichzelf houdt reeds een flagrante diskriminatie van het Rijksonderwijs in. De minister van Onderwijs, de h. Coens. konkretiseert dit bij zijn besparingen als volgt: doet het Rijk een bijzondere inspanning voor het eigen net, dan wordt die inspan ning, dindien binnen de budgettaire mogelijkheden, veralgemeend voor alle netten. Een voorbeeld hiervan is de invoering van administratief personeel in het gesubsidieerd bui tengewoon onderwijs. Ligt de ver algemening echter niet binnen de budgettaire mogelijkheden dan wordt aan het Rijk het recht ontno men om deze inspanning verder te doen. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1