Meer belastingen voor minder service Hoe lang is uw neus? Het alternatief Unicum in de Zottegemse politieke geschiedenis: open gemeenteraad op 11 april 1983 Haaltert begroting ongewijzigd goedgekeurd... Editoriaal Samenkomst van alle ABVV- militanten Meer betalen... Minder service Georgette Van Lierde In voorbereiding op de sociale verkiezingen Vrijdag 8 april 1983 45' Jaargang nr. 14 Weekblad van de S.P. j met échte werkers voor de partij: de gebroe- J- .Breckpot, oppag. 2. an stelsel van uwpremies, pag.5 K. Ritikaster nam deze week de Ninoofse feeste- lijkhed loupe. Reinigingsdienst hef RtjksonderwijTf^ Zaterdag 16 april 1983 Volkshuis, Houtmarkt 1 Toespraak André Vanden Broucke Voorzitter A.B.V.V. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 19300 Aalst Op de dagorde van de openbare zitting op 30 maart 1983 plaatste de nieuwe C.L.-C.V.P. meerderheid niet minder dan liegen belangrijke agendapunten. De gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1983 en de begroting van het OCMW. De ver hoging van de gemeentelijke perso nenbelasting van 6% naar 8% en de verhoging van de opcentiemen op de onroerende voorheffing van 1295 naar 1700. Het verslag over het beheer en de toestand van de gemeentezaken evenals de advisering van de reke ningen van de onderscheiden kerkfabrieken. «De oppositie wordt hier op een schandalige wijze behandeldstel de S.P.-raadslid Rudy Eeckhout, «wanneer we deze dagorde zien kunnen we al veronderstellen dat we dit jaar niet dikwijls meer zullen bijeenkomen. Wij wachten nog steeds op de be leidsverklaring van de nieuwe meer derheid, we kennen nog niet eens de bevoegdheden van de onderschei den schepenen, en we dienen ons in die omstandigheden reeds uit te spreken over een begroting waar voor we amper één week de tijd kregen om ze te bestuderen. Wat de begroting van het OCMW betreft is men er zelfs niet in ge slaagd aan elk der 25 raadsleden een kopie te bezorgen zodat we deze begroting noodgedwongen op het gemeentehuis dienden te raadplegen en voor de keuze stonden het dienst doende personeel tot overuren te verplichten of onze werkzaamheden te stoppen. Er wordt ons gevraagd de rekeningen van de onderscheiden kerkfabrieken te advizeren, bij deze van Erembodegem-Terjoden is het zelfs zo dat de bewijsstukken ont breken en berusten bij het gemeente bestuur van Aalst dat zich eveneens over deze rekening moet uitspreken. We moeten vast stellen dat we in deze omstandigheden onze taak als raadslid niet normaal kunnen uitoe fenen en hier als oppositie onheus behandeld worden.» De bevolking van Haaltert zal dit jaar diep in zijn broekzakken moe ten tasten om de nieuwe gemeen telijke belastingen te kunnen betalen. Eens te meer werd hier voor de gemakkelijkste oplossing gekozen: verhogen van de reeds bestaande belastingen ten laste van de gehele bevolking waarvoor de gemeente zelf geen inningsinspanningen moet doen. De gemeentelijke personen belasting wordt verhoogd van 6% naar 8% en de opcentiemen op de onroerende voorheffing kennen een stijging van 1295 naar 1700. Dit terwijl talrijke andere belas tingsmogelijkheden te Haaltert niet worden toegepast, belastingen die de nieuwe lasten zouden leggen op hen die sterke schouders hebben en die zware lasten kunnen dragen. Zo kent de gemeente geen aanslag voet op luxe-paarden maar ver hoogde in het vorige dienstjaar de ze op de honden. Zo wordt er geen belasting geheven op tweede verblijven, vakantie-, zomer- en weekendhuisjes, waar van we weten dat verschillende er van zelfs onwettelijk werden opge richt. Zo heft de gemeente geen belasting op krotwoningen, onbe woonde of verwaarloosde gebou wen en op niet bebouwde gronden. «Dit belastingbeleid staat in schril kontrast met de verkiezingsbelof ten van de Centrumlijst», aldus S.P.-raadslid Eeckhout, «vandaag blijkt eens te meer het kiesbedrog dat door de Centrumlijst werd ge pleegd. In haar propaganda heeft de Centrumlijst zand in de ogen gestrooid van de goedgelovige bur gers door belastingsvermindering aan te kondigen en zelfs de afschaf fing van de belasting op de ophaling van het huisvuil. Michiels kende de financiële toestand van de gemeen te en wist maar al te goed dat de voogdijoverheid een dergelijke maatregel nooit zou aanvaarden.» Michiels (C.L.), nog steeds niet tot burgemeester benoemd, die als 1° schepenen de raad voorzat, be weerde dat met dit beleid de ge meente binnen twee jaar financieel gezond zal zijn en hij dan zal begin nen met de verwezenlijking van programma's en kiesbeloften. Of we ook nog twee jaar zullen moeten wachten op een beleids verklaring en de verdeling van de bevoegdheden onder de schepenen Niet iedereen is door de natuur begiftigd met een lang reukorgaan. Dus de een heeft het makkelijker dan de andere om verder te kijken dan zijn neus lang is. En toch zijn er mensen die het aangehaalde spreekwoord in de praktijk met moeite kunnen omzetten. Hierbij denk ik dan aan het onderwijs. Veel te weinig mensen beseffen dat het onderwijs het enige wapen is voor de toekomst. Iedereen jam mert om wat er op dit ogenblik gebeurt in onze maatschappij. Men klaagt de aftakeling van onze de- mokratie aan, men betreurt de neo- kapitalistische tendenzen, men vreest de trein der volmachten. En toch... vergeet men daarbij de so ciale strijd die er indertijd gevoerd werd om ooit de demokratie te doen leven, vergeet men de dik wijls bloedige strijd uit het verleden De verLwgwv uvmjuuj blijven hét onderwerp voor onze Geraardsbergse 'atarissen. Lees pag.7 tegen het kapitalisme, want zelfs in onze socialistische kringen gaat men opteren voor het katolieke onderwijs. Ik herinner me een uitspraak van minister van Staat Frans Grootjans enkele weken geleden in het week blad Knack, waarin hij stelt dat de toenmalige liberale partij op het einde van de negentiende eeuw het officiële onderwijs heeft opgericht om reden van «Een pedagogische gemeenschap die open moet staan voor kinderen die komen uit alle filosofische, sociale en politieke kringen en waar aan de jongeren geleerd wordt elkaar te eerbiedigen en dus tolerant te zijn». Die doel stellingen werden later bijgetreden door de Belgische Werkliedenpar tij, toen deze werd opgericht. Welk leed werd er toen niet toegebracht aan, en welke strijd werd toen niet geleverd door leerkrachten en ou ders die toen voor de officiële school gekozen hadden. En wie bracht dit leed toe? Jawel, de voorouders van de huidige CVP! Dit ten voordele van de indoktrine- rende katolieke scholen. Jammer genoeg is de huidige PW haar doelstellingen van weleer vergeten en heeft ze zichzelf en het officieel onderwijs verkocht aan die CVP door het officieel onderwijs recht streeks te laten besturen door een katoliek minister. En de CVP lacht, lacht ons vierkant uit, ook óns, socialisten! Want hoe- velen onder ons, wiens voorouders nog de harde, soms bloedige strijd hebben meegemaakt, en die dank zij deze strijd nu een hogere ladder van de maatschappij hebben be klommen, zijn vergeten waarom het officieel onderwijs werd opge richt. Zij zijn dat alles vergeten en voegde hij er niet aan toe maar uit de diskussie die eenzijdig tussen schepencollege en beide woord voerders van de S.P.-V.U. opposi tie werd gevoerd blijkt alvast de onverschilligheid van de 19 meer derheidsleden. Dat we meer zullen betalen, zowat 20 miljoen, weten we al maar an derzijds kunnen we gerust spreken over een afbouw van de gemeen telijke service. Projekten zoals het oprichten van een polyvalente zaal, een alterna tief voor een te duur cultureel cen trum, worden op de lange baan geschoven en vormen een diskus- siepunt binnen de nieuwe meerder heid. Vanuit de oppositie werd in dit verband voorgesteld de reeds onteigende percelen voor het pro- jekt 'cultureel centrum' aan te wen den voor de aanleg van een ge meentelijke 'centrum-parking' met inrijweg langs de Baljuwweg op de steenweg. Een dergelijke parking maakt het mogelijk de dorpskom verkeersarm te maken en vormt reeds een eerste investering voor een infrastruktuur rond een polyva lente zaal. De subsidies aan de sport en socio- kulturele verenigingen worden koudweg gehalveerd zodat we be twijfelen dat zelfs indien er wordt afgestapt van een individuele be toelaging het met de ingeschreven bedragen voor cultuur 120.000 fr en voor sport 100.000 fr mogelijk zal zijn een aantal diensten te verlenen in een nog op te richten service centrum. Zeker is dit onmogelijk wanneer in deze bedragen nog eens de werkingskosten van de gemeen telijke sport en kultuurraad begre pen zijn. Tegelijkertijd wordt 100.000 fr méér voorzien voor feesten en plechtigheden, terwijl de betoela ging van de (uitsluitend katholieke) jeugdverenigingen ongewijzigd blijft. danks het feit dat deze dienst goed koper werkt verhoogde de be- stuursmeerderheid tijdens het vori ge dienstjaar de belasting op de ophaling van huisvuil. Deze belas ting blijft ongewijzigd. We vrezen echter het ergste voor de toekomst wanneer we zien dat er in de begroting geen vernieuwing van het rollend materieel van deze dienst wordt voorzien. Het zou ons niet verwonderen moest de C.L.- C.V.P. meerderheid deze dienst opnieuw willen privatiseren onder het mom van besparingen... LIEVEN MATTHIEU Wij naderen opnieuw met rasse schreden de voor ons socialis ten zo belangrijke datum van 1 mei. Ook dit jaarjtan er van een feest van de Arbeid geen sprake zijn. Te veel inwoners van dit land schreeuwen om recht op arbeid, te erg wordt de gewone man geknecht in zijn ïevenskonditie. De analyse en de remedies van de huidige rechtse coalitie voor de sociaal-economische crisis hebben geleid tot de devaluatie en een botte lineaire inlevering. Werklozen, gepensioneerden, zieken, minder-validen, weduwen en wezen worden door deze politiek het mikpunt van de volmachtenaanval en krijgen de rekening gepresenteerd. 1 mei '83 zal voor de Vlaamse Socialisten dan ook in het teken staan van de solidariteit tussen allen die het vandaag moeilijk hebben. Samen sterk voor werk en vrede, zo zal de slogan klinken waarachter we opnieuw door de straten zullen marcheren om uiting te geven aan ons ongenoegen voor het huidig reactionair beleid. Doch we zullen niet alleen betogen tegen de rechts-liberale regering maar ook naar buiten treden met een nieuw, gedurfd alternatief voor de economische crisis. Inderdaad, de Vlaamse Socialisten hebben vandaag een gede tailleerd antwoord voor diegenen die menen dat links in een moeilijke sociaal-economische toestand geen bleid kan voeren. Wars van alle dogmatisme werd in de voorbije maanden hard gewerkt aan dit socialistisch alternatief. Geen mirakeloplos singen of toverformules, maar een nieuwe aanpak gegrond op rechtvaardigheidsprincipes en solidariteit. Tevens zullen wij opnieuw onze wil tot vrede in het gezicht van diegenen slingeren, die in naam van de economische beginse len alle sociale verworvenheden op de helling plaatsen, doch op hetzelfde ogenblik 100 miljard over hebben voor aanschaf van vliegtuigen en andere moordwapens. Werk en vrede staan centraal op 1 mei 1983. Laat dit een begin zijn voor een volgehouden inspanning om Vlaanderen te maken zoals wij het willen: links, dus progres sief. Mare Galle Minister Onder impuls van de Socialisten richtte Haaltert tijdens de vorige bestuursmeerderheid een eigen op- halingsdienst voor huisvuil op. On- De ongeoorloofde houding van de Zottegemse C.V.P., die wijst op politieke onvolwassenheid, is er de oorzaak van geweest dat de nieuwe koalitie (SP-VOP) pas op 10 janua ri laatstleden van start is kunnen gaan. Niettegenstaande deze laattijdige installatie is het thans amper 3 maanden later voor de ganse bevol king duidelijk dat het huidig ge meentebestuur een ernstig en sober beleid voert en de bevolking aktief betrekt bij de beleidsvorming. Burgemeester Herman De Loor stelde in de beleidsverklaring afge legd op 31 januari onder meer dat het bestuur de volgende zes jaren een open beleid zou voeren. Dit open beleid zou verwezenlijkt wor den door een grotere openbaarheid van het bestuur, een betere infor matie, een herziening van de in spraak- en participatieorganen, als mede door een betere dienstverle ning aan de bevolking. De voorbije maanden die in feite voor de nieuwe bestuursploeg nog maar de inwerkperiode zijn, bewij zen reeds haar vaste wil om niet enkel in woord, maar ook in daad een echte voorvechtster te zijn van achten het nu hun plicht om hun huidige welstand, die wellicht reeds afbrokkelt, eer aan te doen door hun kinderen naar het katolieke onderwijs te sturen. Dit is zogezegd elitair en beter onderwijs. Snapt U dan iet dat daar de principes van gelijkheid en neu traliteit niet gelden? Snapt U dan niet dat uw kinderen langzaam ge kneed worden om de neo-kapitalis- tische kringen te vervoegen die U wellicht langzaam de keel zullen toeknijpen? Laat ons maar allen samen op 1 mei in dichte drommen, vooral als het goed weer is, betogen achter slo gans, hopend op betere tijden. We kunnen er ons alleen maar belache lijk mee maken. Die slogans heb ben geen enkele zin als er geen achterban voor bestaat. Die achter ban is onze jeugd, en die moet uit de handen van de nietsontziende gieren blijven. Laat U a.u.b. niet verleiden door statistieken en afbrekende praatjes aan het adres van het officieel on derwijs. Die berusten op angst. De slogan «Houdt ze dom, wij houden ze arm» geldt nog steeds. Bewuste mensen gevormd in het officieel onderwijs zijn gevaarlijk voor onze huidige regeerders. Denk aan onze toekomst. We kun nen het zomaar niet nemen dat alles waarvoor gevochten is, ons wordt afgenomen. Daarom moeten we sterk worden via onze jeugd. Inderdaad, geen politieke praatjes in de scholen, doch een vorming waarbij de jeugd kan nadenken, een eigen opinie vormen, een eigen levensvisie krijgen, een garantie worden voor de toekomst. Dit kan U enkel het officieel onderwijs bieden. de participatiedemokratie. De akti- viteiten die zij reeds ontplooide (info's, hoorzittingen enz...) tonen aan dat zij het beleid effektief dich ter bij de bevolking wil brengen. Het hoeft geen betoog dat dit open beleid in de huidige ekonomische krisisperiode met haar talrijke moeilijkheden (en niet het minst financiële die het treffen van onpo pulaire maatregelen met zich mee brengen) een grote dosis politieke moed vergt. Het is een publiek geheim dat de financiële situatie van de meeste, om niet te zeggen alle Belgische Steden en Gemeenten allesbehalve rooskleurig is. Zottegem behoort jammer genoeg ook tot de grote reeks van deficitaire gemeenten. Bij haar start kreeg de huidige meerderheid een erfenis uit het verleden van 100 miljoen frank schulden en 36 miljoen frank onbe taalde fakturen. Deze schuldenberg vergemakke lijkte haar start geenszins. Daaren boven heeft de centrale overheid in het kader van haar algemeen be kende afschuivingspolitiek (eigen financiële problemen op de rug schuiven van de gemeenten) beslist dat de deficitaire gemeenten waartoe zoals reeds gezegd ook Zottegem behoort uiterlijk te gen 1988 een sluitende begroting moeten indienen. Het gemeentebestuur heeft zijn verantwoordelijkheid genomen en maatregelen getroffen die nodig zijn om tot een sluitende begroting te komen. Tijdens de verscheidene hoorzittingen die georganiseerd werden in de deelgemeenten heeft zij de bevolking gewezen op de noodzaak en het waarom van deze maatregelen, hoe onpopulair ze ook overkomen. Het strekt haar tot eer dat zij deze maatregelen gaan uitleggen is aan de bevolking en dat zij in alle openheid geantwoord heeft op de kritische vragen die haar gesteld werden. Ze had het zich veel gemakkelijker kunnen maken en gewoon de maat regelen opleggen aan de bevolking, zonder haar inspraakmogelijkheid te verlenen. Volkomen in overeenstemming met de beleidsverklaring heeft de meerderheid zich naar de bevolking toe begeven. Het bestuur is er zich terdege van bewust dat het niet op zijn eentje de problemen kan oplossen. Het heeft daartoe de volledige mede werking nodig van de Zottegemse bevolking. Het wenst een gezonde samenwerking te zien ontstaan tus sen enerzijds zichzelf en anderzijds de bevolking. Het gemeentebe stuur verbindt er zich toe ook in de toekomst de genomen opties zo duidelijk mogelijk kenbaar te ma ken aan de bevolking. Het zal daar toe nog hoorzittingen organiseren, info's blijven uitgeven en alle ande re mogelijkheden gebruiken waar over ze beschikt. Van de inwoners wordt verwacht dat zij al hun klachten, wensen, opmerkingen en verzuchtingen kenbaar zouden maken, zodat de passende maatregelen kunnen ge troffen worden. In het kader van zijn open beleid zal het gemeentebestuur op 11 april eerstkomend een open gemeente raad houden. Dit is ongetwijfeld een unicum in de politieke geschie denis van Vlaanderen. Op deze raad zullen onder andere volgende agendapunten behandeld worden: mogelijke besparing op de openba re verlichting en het plaatsen van glascontainers. Het is de bedoeling dat de gemeen teraad voor die punten zal ge schorst worden en dat aan de aan wezigen de mogelijkheid zal gebo den worden zich omtrent deze op ties uit te spreken. Na de diskussie wordt de gemeenteraad dan op nieuw geopend en zal een beslissing worden getroffen. Uit inlichtingen ingewonnen door het gemeentebestuur blijkt dat hét volledig doven van de openbare verlichting tussen 12 uur 's nachts en 5 uur 's morgens een besparing zou betekenen van 2,5 miljoen. Het laten branden van 1 lamp en het doven van de volgende lamp enz... tijdens de voornoemde uren zou een besparing met zich meebrengen van 1,5 miljoen. De bevolking krijgt op 11 april nogmaals de kans om zelf het be leid te helpen bepalen. Laten we er massaal gebruik van maken. De afwezigen hebben ongelijk. Begin: 10 uur

Voor Allen | 1983 | | pagina 1