Besparingen troef te Geraardsbergen Investeren in kuituur is de demokratie veilig stellen fr nA". De tweede adem van Martens VU! Samenkomst van alle ABVV- militanten Editoriaal Zottegem In voorbereiding op de sociale verkiezingen Freddy Van den Bossche SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementele bijeenkomst SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering van het arrondissementeel SP-bestuur De recente verhoging der belastingen zal vele Ge- raardsbergse gezinnen in het vlees snijden. Gedurende de ge denkwaardige zitting en daarna in de plaatselijke pers werd een verhoging van 42 miljoen vooropge steld. Zaterdag 16 april 1983 Aalst, Volkshuis, Houtmarkt 1 André Vanden Broucke Voorzitter A.B.V.V. Ook in eigen land Niet alleen theorie Woensdag 20 april 1983 om 20 uur Bovenzaal Volkshuis, Onkerzelestraat te Dinsdag 26 april 1983 om 20 uur Zaal Germinal, Markt 12 te Herzele Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 15 april 1983 45' jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P I In werkelijkheid ligt de meerop brengst voor de stad veel hoger. Inderdaad, in de stadsbegroting voor volgend jaar werd het meerin- komen van de personenbelasting (van 6% naar 9%) slechts voor 18 miljoen geboekt omdat men er rekening moest mee houden dat, gedurende het boekjaar 1983, deze meeropbrengst slechts gedeeltelijk zal kunnen geïnd worden door de Direktie der Belastingen. In werkelijkheid zal deze belasting jaarlijks minstens 40 miljoen op brengen want het saldo zal telkens gedurende het volgende jaar wor den geïnkasseerd. Derhalve bedraagt de totaliteit van de belastingsverhoging niet 42 maar wel 65 miljoen. In de volgende begroting zal voor deze post een meerinkomen van ongeveer 23 mil joen kunnen worden ingeschreven. SP-raadslid De Chou had dan ook gelijk wanneer hij stelde de nodige belastingsverhoging te spreiden over twee jaar. Ten eerste, omdat de hogere overheid ons de tijd laat tot 1984 voor het indienen van een sluitende begroting eigen dienstjaar en ten tweede omdat men dan ook een klaarder inzicht zou hebben gehad hoeveel belastingsverhoging dan werkelijk nodig was. Had het stadsbestuur deze werkwij ze gevolgd, dan zou het ook niet nodig zijn geweest onverantwoorde besparingen door te voeren die nu veel kwaad bloed hebben gezet. De heer Rens en zijn kollega's schepenen hebben deze procedure opzettelijk niet gewild omdat zij wel wisten dat buiten de noodzaak van sanering van het tekort der voorgaande dienstjaren ook de h. Van Heuversweyn in de nabije toe komst opnieuw bij de stad zal ko men aankloppen voor nieuwe waar borgen ondermeer voor: - betaling van het saldo voor af werking van de bejaardenflat: - aanpassingswerken voor brandbeveiliging in het «Den- deroord» - bijkomende kosten voort spruitend uit een eventuele over name van de H.Hartkliniek. Gedurende het begrotingsdebat werden voornoemde besparingen nogal fel in het daglicht gesteld door de h. Rens, besparingen waar voor hij de felicitaties mocht ont vangen van de h. Van Heuvers weyn. In de plaatselijke pers werden er, spijtig genoeg, slechts een paar vol doende belicht namelijk deze met betrekking op de verlichting en de huisvuilophaling. Nochtans zijn er andere, misschien minder in het oog springende «beknottingen» doorgevoerd, maar deze zijn daar om niet minder onsympathiek. Wij hebben ons de moeite getroost al de besparingen op een rijtje te zetten en wij willen niet nalaten er U hieronder een analyse van te schetsen. Uit onze opstelling blijkt vooraf dat wij «slechts» 16 miljoen werkelijke besparingen hebben gevonden in plaats van de 20 miljoen waarover de heer Rens het tijdens zijn uit eenzetting heeft gehad. Wij kunnen ze onderbrengen in drie kategorieën. 1. Vermindering wegens afdanking van tewerkgestelde werklozen voor een bedrag van 5.300.000 fr. 2. Indijken van de werkingskosten voor 8.000.000 fr. 3. Besparing op de betoelaging voor ongeveer 2.700.000 fr. Dat de besparing wegens afdankin gen (waarvan bijna uitsluitend aan- gestelden door de SP het slachtof fer zijn) tal van sociale drama's heeft veroorzaakt, zal de vroede bestuurders geen zorg zijn. Noch tans doen sommigen onder hen dik wijls bijzonder sentimenteel als het om het behoud van werkplaatsen gaat van mensen die hen, politiek gezien, nauwer aan het hart liggen. De vriend Vernimmen heeft er tij dens het debat reeds op gewezen dat dergelijke inkrimping van het personeel nefast zal zijn voor de goede werking in de onderscheiden sportkomplexen en in de zwem kom. Of is men misschien zinnens de afgedankten te vervangen door politieke vrienden langsom het «Derde Arbeidscircuit»? Het zou bijzonder harteloos zijn ten opzich te van de afgedankten. Een sektor waar fors de bijl ingezet werd is deze van schepen De Troyer. In totaal dient hij meer dan 5.000.000 op de gewone uitgaven in te leveren. En dit is hij sinds jaren niet gewoon! Wij ook vragen ons af of de vermin deringen voor onderhoud van we gen (1.500.000). sneeuw- en ijzel- bestrijding (300.000), openbare verlichting (750.000). ruiming en onderhoud van waterwegen (630.000). aankoop van klein mate rieel en gereedschap (355.000) en brandstof (450.000) wel realiseer baar zijn. Het verwonderde ons dan ook geen zier dat schepen De Troyer voor het begrotingsdebat zijn kat had gestuurd. Wanneer later zou blij ken iets mis te lopen in zijn depar tement, dan zal hij kunnen zeggen dat hij dergelijke begroting nooit heeft gewild! Voor onderhoud van gebouwen moet 600.000 fr. ingeleverd worden en de administratiekosten en kan toorbehoeften moeten met 730.000 fr. naar omlaag. Wat men zinnens is met de huisvuil ophaling begrijpen wij nog niet zo best. De nieuwe maatregel, waarbij selektief wordt opgetreden, is al niet op applaus onthaald bij de bevolking. De vermindering van 52 naar 26 huisvuilzakken moet 550.000 fr. opbrengen en op wer kingskosten moet nogmaals 550.000 fr. bespaard worden. Wij meenden nochtans te weten dat de interkommunale «Land van Aalst» oor 1983 eerder een fikse verhoging van de aanvoerprijs overweegt. Het kah niet anders dan dat het sluikstorten weer in de mode zal komen. Met het doven der lichten om middernacht zal het nu nog meer onopgemerkt kunnen ge beuren. Wij mogen dan ook zeggen dat de besparingen niet alleen asociaal maar ook grotendeels onrealistisch zijn. Sommige inleveringen kunnen ten hoogste één jaar worden volge houden wil men niet het risiko lopen onherstelbare en onbetaalba re schade te veroorzaken. Over het laatste «besparingsluik» der toëlagen zullen wij het in een volgende bijdrage hebben. L. Walraet SP-Gcmeenteraadslid Met deze gevleugelde woorden kwam de Griekse minister Melina Mercouri enkele maanden terug in het nieuws. Op een moment dat het internationale kapitalisme in een gevaarlijke krisis verkeert en de weg naar de «sterke man» opnieuw opgang maakt, deed Mercouri als socialistisch militante aldus een op roep tot de linkse krachten om zich niet te laten meeslepen door de dwingende wetmatigheden van het rechtse kapitalisme. In plaats van de demokratie uit te hollen en in vraag te stellen moeten wij als socialisten alles doen om de werking van de demokratie te ver beteren en te beveiligen. En dit in de eerste plaats door de mensen te leren nadenken over het maat schappelijk gebeuren. Niet toeval lig zien we dan ook in landen als Frankrijk. Griekenland. Spanje, Oostenrijk en Portugal, waar socia listen het voor het zeggen hebben, hoe zij - ondanks de enorme finan ciële problemen - zware inspannin gen doen om in de sektoren van kuituur en onderwijs op het vlak van de demokratisering resultaten te bereiken. Beter dan wie ook weten zij dat tegen de manipulaties van de rechterzijde (onder andere via tendentieuze akties in de me dia) weinig te doen valt tenzij de mensen leren nadenken over de Toespraak Begin: 10 uur Krcativiteit moet van jongsaf tot ontwikkeling gebracht worden. schijndemokratie die rechts ons als een ideaal wil aansmeren. Ook in eigen land kunnen we vast stellen hoe de rechtse partijen van daag alles in het werk stellen om de bewustmaking van de bevolking af te remmen. Niet toevallig wil Coens het onderwijs degraderen tot een technische voorscholing ten be hoeve van de industrie, terwijl libe raal Poma het kultuurgebeuren wil beperken tot het rendabel kommer- ciële «brood-en-spelen»-gedoe. Indien er tegen dit beleid geen keiharde reaktie komt. zullen de konservatieve CVP en PVV-bon- zen op enkele jaren op het vlak van onderwijs en kultuurdemokratise- ring vernietigen, wat de arbeiders beweging in de voorbije tientallen jaren heeft kunnen realiseren. Gegroeid uit een 'biefstukkensocia- lisme' (waarin het kultuuropvoe- dende echter steeds een essentieel onderdeel is geweest) dreigen we als socialisten opnieuw in de rol van verdedigers van louter materiële belangen gedrongen te worden. Het zal echter van ons afhangen of we deze aktie deze keer een diepe re dimensie weten te geven door aan onze mensen te leren dat een socialistische beweging niet tot doel heeft iedereen de kans te geven ook een kleine kapitalist te worden, maar wel om zoveel mogelijk men sen de kans te geven om zich so ciaal en intellektueel te ontwik kelen. Het is in deze visie uiterst belang rijk dat wij er als socialisten in slagen de grote theorie in dagelijk- Door de goedkeuring in Kamer en Senaat juist vóór het Paasreces van de opgekalefaterde regeringsverklaring en de daaraangekoppelde optie voor een tweede volmachtenronde evenals door de goedkeuring van de nieuwe financiewet van minister De Clercq, hoopte de Regering Martens V haar nieuwe elan gevonden te hebben. De rechtse pers sprak triomfantelijk over «de tweede adem» van de regering Mar- tens-De Clercq, waardoor de huidige soberheidspolitiek zou kunnen worden voortgezet zonder veel perikelen, en liefst tot het einde van de legislatuur. Dus tot einde 1985. Of het werkelijk zo'n vaart zal nemen, valt te betwijfelen, voortgaande op de politieke tegenstellingen die, ondanks de rustige vakantieperiode, steeds maar krachtiger en duidelijker aan de oppervlakte komen. Het ziet er niet naar uit dat in het Regeringshuishouden momenteel alles zo gesmeerd loopt als men de publieke opinie wel voorspiegelt. Ingewijden beweren trouwens dat Premier Martens riskeert voortijdig in zijn tweede adem te zullen verstikken! Dit blijkt ondermeer uit de pikante reakties van PSC-minister Nothomb en van PSC-kamerlid Van den Boeynants op de recente toenaderingspogingen van PRL-voorzitter Michel tot de franstalige socialisten en tot de Waalse vakbonden in verband met de beoogde Waalse frontvorming. Niet minder zal dit blijken wanneer de hele resem van hangende problemen aan bod zullen komen: problemen waarvan wij slechts enkele citeren: de verdeeldheid onder de franstalige en vlaamstalige ministers in verband met de financiering van het Waalse staal; de kontroverse rond het wetsvoorstel van de PVV inzake de verplichte oplegging van de loonmatiging bij Cockerill-Sambre; de aanzwellende CVP- kritiek op het negatieve werk van de Arbeidsminister, PSC'er Hansemme; de opstelling van de PVV-jongeren tegen de Kern- energiepolitiek van hun partij en van de PRL-staatssekretaris Knoops; de fundamentele meningsverschillen tussen rechts en links in de regeringskoalitie over de hervormingsplannen van CVP-minister De Haene, inzake de sociale zekerheid; de onenigheid omtrent het oplossen van de prangende geldnood van de meeste grote Waalse en Vlaamse steden, die momenteel hun personeel niet meer kunnen betalen; de groeiende twee- spalk tussen de meerderheidspartijen omtrent de racistische praktijken van Nols en de ondersteuning ervan door PRL Justitieminister Gol. Doch inmiddels ervaart elkeen wat vooralsnog aan elan niet heeft ingeboet, namelijk de lasten, de besparingen en de inkrimpingen, die de bevolking opgelegd worden. In eerder versneld tempo gaat de afbraak van de sociale welvaart verder en wordt de werkloosheid steeds maar dramatischer. Het leven wordt duurder en de verarming algemener, als gevolg van de bestendige opslag der tarieven en prijzen. Vanaf dit weekend worden de tarieven van telefoon en post weer duurder. De kapperstarieven gaan gemiddeld met 11 procent omhoog. Vermoedelijk zullen de tarieven van de spoorweg begin mei met 6 procent verhogen. De autoindustrie is van plan zijn prijzen op te trekken met 2 tot 3% zonder dan te spreken van de benzine, die ondanks de ineenstorting van de olieprijzen op de wereldmarkt, mede door de supplemen taire aksijnsrechten steeds maar blijft stijgen. Als dit een voorsmaakje van de tweede adem van de regering Martens is, laat het dan de ingewijden voor gezegd hebben, hoe rapper hoe liever!! Paul Van der Niepf.n J Senator se politieke werken om te zetten. Dit betekent dat wij er ons steeds van bewust moeten zijn dat wij als socialisten een eigen waardevolle kijk op de maatschappij hebben waarin de ontvoogding van de wer kende mens centraal staat. Op het gemeentelijk vlak betekent dit dat wij zoals onze socialistische kameraden uit de hoger vermelde landen uitgebreid aandacht moeten besteden aan het stimuleren van het kultuurgebeuren. In de eerste plaats waar dit het gemeen- schapsgebeuren betreft. Lees door pag. 5 Van: 1. De leden van het Uitvoerend Bestuur 2. Voorzitters en secretarissen der hoofdafdelingen 3. De leden van de Feestcommissie «Voor Allen» Agendag: Problematiek weekblad «Voor Allen» mogelijke t tie jaarlijkse feestactiviteit. Belangstellende kameraden die wensen betrokken te worden bij de feestcommissie kunnen vrij deze bijeenkomst bijwonen. Agenda: 1. «Voor Allen» (n.a.v. vergadering feestcommissie van 20.4) 2. Politieke toestand m.b.t. 1 mei 3. Discussienota Willy Vernimmen 4. Tombola Emile Vandervelde Bestuursleden die om een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. De Voorzitter, De secretaris, A. VAN DEN BOSSCHE C. VANCOPPENOLLE

Voor Allen | 1983 | | pagina 1