Vlaamse pers spreekt een en al lof van de geslaagde open gemeenteraadszitting 't Is weer zover Klare wijn over Centraal-Amerika *'K - Installatie OCMW- raad i verdaagd... IU u h li Editoriaal Zottegem AALST ^v-cr ÏV\, r iv ■A. tt? - ff* SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering van het arrondissementeel SP-bestuur Dat de in ons blad van 8 april aangekondigde open gemeenteraad op 11 april niet bij een éénmalig expe riment zal blijven, staat inmiddels vast. Zelfs de CVP, die zich de laatste dagen ook al niet schaamt het (overigens zeer de- mokratisch opgevatte) ge meentelijk informatieblad een 'propagandablad' te noemen en dus blijkbaar nog lang niet over haar huilbui van 10 oktober 1982 heen is, kan hierbij de ongelovige Thomas niet blijven uithangen. Herman De Loor leidt de eerste open raadszitting in Vlaanderen - \V-. - Vv JX Hr Ia. fv yC-"". T, a Ur" Begin april hadden in Euro pa 2 belangrijke konferenties plaats die zich bogen over de situatie in Centraal-Ameri- ka. In Brussel konfereerden de Christen-Demokraten onder leiding van Leo Tindemans. In Portugal kwam de Socia listische Internationale sa men (een vergadering die spijtig genoeg werd over schaduwd door de moord aanslag op PLO-vertegen- woordiger Sartawi). We legden de resultaten van beide konferenties over Cen- traal-Amerika eens naast mekaar... Aalst Zoals U wellicht weet, werden tijdens de gemeen teraad van 21 maart 11. de OCMW-raadsleden verko zen. Normaliter treedt de nieuwe raad in voege op 1 april maar aangezien de gemeenteraad pas op 1 maart werd geïnstalleerd ingevolge een klacht bij de Raad van State, heeft dit ook reperkuties voor de installatie van de OCMW- raad. april 1983 om 20 uur Zaal Germinal, Markt 12 te Herzele Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst vrijdag 22 april 1983 45* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P computer ten behoeve van de (comptabiliteit van de gemeente en OCMW in gebruik te nemen (on der uitdrukkelijk voorbehoud dat dit geen weerslag krijgt op het personeelsbestand) en het verlenen van gunstig advies inzake de reke ning van 1982 van de kerkfabrieken (op uitzondering van de Velzeekse kerkfabriek), werd de officiële zit ting tijdelijk geschorst voor een tweetal andere punten: de mogelij ke besparing op de openbare ver lichting en het al dan niet plaatsen van glascontainers. De aanwezigen kregen dus de kans om zich om trent deze opties uit te spreken vóór de beslissing van de raad zelf. Het publiek stelde dat de besparing op de openbare verlichting steeds oordeelkundig en zeer voorzichtig moet gebeuren uit veiligheidsover wegingen. De brandweerkomman- dant sprak zich op zijn beurt kate- gorisch uit tegen elke besparing op de openbare verlichting. Alle aanwezigen waren tegen het volledig doven van de openbare verlichting. Er werd tenslotte beslist opnieuw contact op te nemen met Intergem ten einde te vernemen of een alter natief waarbij de openbare verlich ting tussen bepaalde uren vermin derd zou worden, tot de mogelijk heden behoort. Lees door pag. 5 Tijdens zijn eerste vergadering na de Paasvakantie, heeft de kabinetsraad zich uitgesproken voor een nieuwe reeks vol machten. Het is bijgevolg de betrachting van de regering Martens-De Clercq, nadat zij reeds gedurende de langste periode uit de democratische geschiedenis van ons land met volmachten heeft geregeerd, nieuwe volmachten aan het Parlement te vragen. Alweer zou het hierbij gaan om een periode die loopt tot het einde van dit jaar en voor aangelegenheden die verband houden met de rijksmiddelenbegroting, zelfs tot einde maart 1984. Is het Martens bedoeling tijdens deze tijdsduur opnieuw 192 volmachtbesluiten uit te vaardigen die vooral, zoals dit vorig jaar het geval was, de werkende bevolking zullen treffen? Dat Martens V in het Parlement een meerderheid zal vinden voor deze volmachten staat nu reeds zo goed als vast, al vragen wij ons toch af of de oproep van Kamervoorzitter Defraigne (Franstalig liberaal) tijdens de openingsvergadering van de parlementaire zittijd 1982-1983 zal genegeerd worden? Defraigne stelde woordelijk: «Eerbied voor de instellingen onderstelt tevens dat het systeem van de volmachten uitzon derlijk blijft. Het kan gebeuren dat het grote aantal beslissin gen dat in een zeer korte tijdspanne moet worden genomen, die procedure wettigt. Maar het mag geen gebruikelijke manier van regeren worden, want dat zou neerkomen op een onaanvaardbare vrijwillige afstand van een waardigheid van de wetgevende macht. Het is essentieel dat de uitvoerende macht vanaf 1 januari 1983 weer haar traditionele plaats gaat innemen.» Wij zijn benieuwd of sommige leden van de meerderheid bij de stemming over de volmachten deze woorden van de Kamervoorzitter niet indachtig zullen zijn? Herman DE LOOR Volksvertegenwoordiger Het massale sukses, de uiterst gun stige reakties van de pers en last but not least de aanvragen om informa tie die prompt vanuit diverse hoe ken bij de burgemeester. Herman De Loor, binnenliepen, zijn voor de SP-VOP-koalitie het bewijs dat ze volkomen gelijk heeft gehad zich op de weg van het open beleid te begeven. De grootste bijval die het nieuwste initiatief van de be- stuursploeg andermaal heeft geoogst, kan haar trouwens niets anders dan een spoorslag temeer zijn de ingeslagen weg te vervolgen en zich hierin door niets of niemand te laten afleiden. «Terug naar de verloren demokra- tie», zo zou men dichterlijk de geslaagde open gemeenteraadszit ting te Zottegem kunnen noemen. Het is immers duidelijk dat deze open zitting niet weg te denken is van het beleid van openbaarheid van bestuur, die uiteindelijk op het oog heeft de gedachte van partici- patie-demokratie uit te zaaien en de burger politiek bewust te ma ken. Of hoe kan men anders het voornemen uitleggen een gemeen teraad slechts beslissingen te laten nemen na (let wel: letterlijk!) eerst aandachtig naar de stem van de wakkere burger te hebben geluis terd? Na de bespreking van een vijftal leningen, de goedkeuring van het saneringsplan voor de periode van 1983-1988, de beslissing een mini- A X'V- t* V-s*, ""-•A I tfyjV »-*33V .«f? Beide vergaderingen waren het erover eens dat de moeilijkheden in Centraal-Amerika van zéér ern stige aard zijn. en bijgevolg al onze aandacht verdienen. Tot daar hun enige punt van overeenkomst. De Socialistische Internationale hér-bevestigt haar steun aan alle groepen die vechten voor demokra- tie, sociale rechtvaardigheid en mensenrechten, in deze landstreek. De Christen-Demokratie daarente gen steunt alléén haar eigen, plaat selijke zuster-partijen. als énige redding voor ieder land afzonder lijk in de streek, als enige uitweg uit de konflikten. Dit verschil in houding is niet alléén ingegeven door een nauwe band tussen de Europese Christen-De mokratie en hun zusterpartijen ter plaatse. Beide vergaderingen wij ten immers een verschillende oor sprong aan het konflikt. De Socia listische Internationale erkent de strijd die in Centraal-Amerika ge voerd wordt als in essentie een sociale strijd. Een strijd van onder drukten en uitgebuiten, tegen een systeem dat onderdrukt en uitbuit. De Christen-Demokratie daarente gen erkent dat wel de faktor «socia le onrechtvaardigheid» meespeelt in het konflikt, maar dat het is ontaard in een oost-west-treffen waar alleen belangen van verafgele gen grootmachten tellen. Vandaar de idee als zou de eigen Christen- demokratische partij, «onafhanke lijk» als zij is. de énige zuivere weg zijn, wars van alle buitenlandse politieke belangen. En met deze ideeën maken zij rare sprongen. In El Salvador hebben de Christen- Demokraten een tijdlang in de re geringsjunta gezeteld. Onder hun bewind en dus verantwoorde lijkheid, werden 6 FDR-leiders ver moord, 4 Nederlandse journalisten omgebracht. Monseigneur Romero met 35.000 Salvadorianen afge maakt. Toch prijst men deze zus terpartij om het moedig begin «van een demokratisch proces» dat zij zou gemaakt hebben. Men heeft het dan konkreet over de (verval ste) verkiezingen van 28 maart 1982, die wel een andere regering aanbrachten, maar voor land en bevolking eenzelfde terreur bete kenden. Ook in Guatemala vindt men niets hemelschreeuwends. Integendeel. De staatsgreep van Rios Montt opende, volgens hen, echte per- spektieven op demokratische ver anderingen. Behalve enig getreuzel bij deze veranderingen, is er voor de Christen-Demokratie geen vuil tje aan de lucht. Geen woord over de duizenden indianen die vermoord zijn, over de De installatie van de raad van het OCMW wordt geregeld door arti kel 19 van de wet op het OCMW namelijk: «Het mandaat van de leden van de raad voor maatschap pelijk welzijn vangt aan de eerste dag van de derde maand volgend op de datum van de inwerkingtre ding van de gemeenteraden verko zen na een volledige vernieuwing, of ten laatste de eerste dag van de tweede maand volgend op diegene tijdens dewelke de uitslag van de verkiezing definitief is geworden» (sic.) Groot was dan ook onze verwonde ring dat de burgemeester op vrijdag 8 april 11. enkele minuten nadat hij telefonisch bericht was door de Bestendige Deputatie over de goedkeuring van de verkiezingen, de nieuwe raad samenriep voor de installatie op vrijdag 15 april 1983 om 15 uur. Er dient opgemerkt dat de officiële brief met goedkeuring van de ver kiezing maar is binnen gekomen op de stad en het OCMW in de tweede helft van de week volgend op de uitnodiging van de burgemeester. De vraag dient dan ook gesteld te worden op welke rechtsgrond de installatie-vergadering werd samen geroepen. Ondanks het advies van de stadssekretaris (installatie op 1 juni 1983) is de burgemeester naar de provincie gereden waar hij van een ondergeschikt ambtenaar (CVP'er) een ander advies (voor de CVP gunstiger) gekregen heeft. We vinden het op zijn minst een aanfluiting van de administratieve hiërarchie dat het advies van de hoogste stadsambtenaar, die tevens docent is van administratief recht en daarenboven ter zake inlichtin gen had ingewonnen bij de Vereni ging van Steden en Gemeenten, wordt genegeerd. In laatste instantie is het opzet dan toch mislukt nadat enkele uren voor de geplande installatie de gou verneur liet weten dat de installatie voor de OCMW-raad maar kon doorgaan op 1 juni a.s. Er heerste dan ook een sfeer van verbijstering onder de raadsleden toen de burgemeester hemzelf op dag en uur van de aangekondigde installatie de annulatie ervan mee deelde. Toen raadslid Eddy Dierickx hem wees op de geforceerde manier van werken, weerde de burgemeester zich om dit te ontkennen en voegde eraan toe dat het niet gunstig is voor het beleid dat er zoveel tijd verliep en er dan slechte beslissin gen genomen worden, waarop raadslid Albert De Winter dit ten stelligste tegensprak. Opmerkelijk hierbij is toch wel dat de toekomstige voorzitter van het OCMW (PVV) van gans dit opzet niet op de hoogte was; hij was er trouwens van overtuigd dat de in stallatie maar kon plaatsvinden op 1 juni 1983. Door al deze machinaties werd de goede werking van het OCMW op zijn kop gezet en ontredderd en om welke reden? Naar verluidt zou per 1 april 11. de PVV en de CVP al een meerder heid vormen in het OCMW en dit onder druk van de CVP. Voor de SP-fraktie Eddy Dierickx zogenaamde «modeldorpen» koncentratiekampen), over de verdwenen, vermoorde of gevluch te religieuzen en/of ontwikke lingshelpers. Neen. Voor de Christen-Demokra tie zit de duivel in Nicaragua. «Daar heerst geen demokratie, daar is geen pluralisme». «De San dinisten nemen er alle macht in handen, en beperken de vrijheid van denken en de persvrijheid» (nota bene het enige land van Cen traal-Amerika waar oppositiepar tijen en een oppositiekrant bestaan). «Indianenstammen worden er ver volgd. in kampen opgesloten en van al hun identiteit ontdaan». «Het land is overgemilitariseerd en steunt met véél energie de anti- demokraten en de oproer in de buurlanden». Hier vinden we géén woord over de grote verdiensten van dit volk op vlak van gezondheidszorg, land bouwhervorming en onderwijs. Lees door pag. 5 1. «Voor Allen» (n.a.v. vergadering feestcommissie van 20.4) 2. Politieke toestand m.b.t. 1 mei 3. Bestuursleden die om een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te hAcr'KrviiioAn De Voorzitter. A. VAN DEN BOSSCHE V AM OPPKNOLLE

Voor Allen | 1983 | | pagina 1