■li Samen sterk voor vrede en werk Het SP-alternatief 1 mei in het teken van de solidariteit Een progressief antwoord op de EDITORIAAL m SP-voorzitter Karei Van Miert en de politieke betekenis van 1 mei Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement n: 14.30 uur Vrijdag 29 april 1983 45* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P Ni =fc Oorspronkelijk was 1 mei bij uitstek een strijddag. Strijd voor sociale rechtvaardigheid en tegen menselijke uitbuiting. Strijd voor elementaire waardigheid en het recht op zelfontplooiing. Wat hierbij vooral nooit mag worden vergeten is dat het hele opzet werd geschraagd door de overtuiging dat de gewone man alleen dan iets kan bereiken wanneer de krachten worden gebundeld. Enkel samen zijn wij sterk. Het is broodnodig dat deze gouden regel van de suksesvolle sociale ontvoogdingsstrijd opnieuw in ere wordt hersteld. De rechterzijde die het vandaag in vele landen voor het zeggen heeft, weet maar ar te goed dat zij haar politiek van sociale afbraak en herstel van haar vroegere machtsposities slechts dan kan voeren wanneer zij diegenen die nog werk hebben uitspeelt tegen de werklozen, de aktieven tegen de gepensio neerden, de eigen burgers tegen de gastarbeiders, de jongeren tegen de ouderen, de mannen tegen de vrouwen, de privé- sektor tegen de openbare sektor, kortom, een politiek van verdelen en heersen. Ondertussen worden allen zwaar aange pakt via drastische inleveringsmaatregelen waarbij ook d( minst begoeden niet worden gespaard. Kapitaalkrachtigen mogen daarentegen niet alleen op begrip maar ook op allerlei cadeaus rekenen, onder het motto: wanneer de rijken terug rijker worden lost de krisis zich vanzelf op. Zij die zich wellicht een tijdje geleden hebben laten verblinden door de schandelijke verkiezingsslogans van de liberalen, dit hen meer geld, meer jobs en minder belastingen beloofden, weten ondertussen wel beter. Het is natuurlijk geen kunst dt konkurrentiekracht van de bedrijven te verbeteren wanneer men de arbeiders zwaar doet inleveren en de bedrijven bedenkt met talrijke belastingsvoordelen. Van meer tewerk stelling is evenwel niets in huis gekomen, integendeel, in een goed jaar tijd kwamen er bijna 100.000 werklozen bij, ondanks de zware inleveringspolitiek. En ook van een echte heropleving van de investeringen is nog altijd niets te merken. De waarheid is dat door dit konservatieve beleid de krisis nog wordt verergerd. Door het aan alle westerse landen op te dringen trekt de ene de andere verder mee de dieperik in. Het is dan ook de hoogste tijd dat het roer wordt omgegooid. Deze overtuiging wint niet alleen veld in landen als de Verenigde Staten maar dringt ook hoe langer hoe meer door bij ons. Daarom heeft de SP een alternatief sociaal-ekonomisch beleid ontwikkeld dat gesteund is op drie pijlers: - absolute strijd tegen de werkloosheid; - selektieve relance van de ekonomie; - herstel van de koopkracht, te beginnen met de bescheiden en middelgrote inkomens. In tegenstelling tot de huidige CVP-PVV-meerderheid achten wij de verdere toename van de werkloosheid totaal onaan vaardbaar en zijn wij bereid tot het nemen van drastische maatregelen. Deze komen erop neer dat de beschikbare arbeid op grote schaal dient herverdeeld te worden. Dit kan wanneer de patroons enerzijds bereid zijn de produktiviteitsstijging om te zetten in tewerkstelling, en anderzijds wanneer zij die werken afzien van loonsverhoging boven de normale in dexaanpassing, en voor de hoge inkomens door het afstaan van een tewerkstellingsbijdrage. Het js de enige manier om de steeds toenemende schare van jongeren, vrouwen en andere werklozen nog enige kans te bieden op tewerkstelling, en hen te verlossen uit hun materiële en psychologisch pijnlijke situatie. Terzelfdertijd is het een middel om de ekonomische bedrijvigheid aan te zwengelen en de moeilijkheden van de overheidsfinanciën te verlichten. Lees door pag. 5 Wanneer dit artikel verschijnt zal de eerste persontmoeting over het socialistische alternatief achter de rug zijn. Hiermee geeft de SP een duidelijk antwoord aan «rechts» die sedert mt v,den met veel kabaal zegt dat ook de socialisten geen afdr nd antwoord hebben voor de steeds verder ingrijpende krisis. Zeker, ook wij weten dat de krisis fundamenteel, struktureel en internationaal is. Ook wij beseffen dat geen enkel land alleen bij machte is een allesomvattende oplossing te geven. Maar wij, socialisten, moeten aantonen dat er ook een andere weg bestaat dan deze van «de onvermijdelijkheid», zoals hij door rechts wordt aangetoond. Kortom. Laat de rijken rijker worden en de armen worden armer. Het alternatief van de SP - dat nu slechts ter diskussie aan de afdelingen en federaties wordt voorgelegd - wil inderdaad breken met deze redenering. De ontwikkelde voorstellen hebben zowel betrekking op het monetaire, het ekonomisch en het sociaal beleid. Daarbij wordt het probleem van de tewerkstelling steeds centraal gesteld. Een dergelijk plan moet naar mijn bescheiden mening de aanhef zijn voor een ruime mobiliserende gedachte. Wellicht zal al wat rechts is in dit land zeer vlug ten aanval trekken tegen bepaalde noodzakelijke struktuurhervormingen en tegen bepaalde ideeën van herverdeling en heroriëntatie van de ekonomie. Zij zullen daarbij ongetwijfeld spelen op gevoelsn van egoïsme en eng korporatisme. Sommige ideeën zijn inderdaad zeer vernieuwend, zij roepen echter steeds op voor een werkelijke solidariteit tussen de verschillende kategorieën van werknemers. Het alternatief zal bijgevolg ook moeten bekeken worden vanuit een «andere men taliteit». Zeker, alle diskussies en wijzigingen zullen onderzocht en besproken worden, steeds echter moet het gegeven «solidariteit» de leidraad zijn van ons streven. Wellicht komen er enkele harde diskussies: maar wanneer zij politiek gesteld worden kan dit alleen voordelig zijn. Geen diktaten, maar een open en vrije dialoog. Wellicht kan aldus ons «alternatief» een nieuwe start betekenen. Een alternatief - dat geen nieuw ideologisch manifest is - slechts een oplossing op korte termijn stelt, maar die sterk oproept naar meer «solidariteit». Laten wij dan ook onze 1 mei 1983 in deze opdracht plaatsen. De SP-top heeft dinsdag het sociaal-ekonomisch alternatief van de Vlaamse socialisten aan de pers voorgesteld. De krachtlijnen van het dokument draaien rond een aktief tewerkstellingsbeleid, het stimuleren van de investeringen door een selektieve relance en het herstel en de herschikking van de koopkracht. Het dokument - het formaat van een kleine telefoongids - bevat een globale visie op de sociaal-ekono- mische problematiek. Partijvoorzit ter Karei Van Miert. Willy Claes, Freddy Willockx en Norbert De Batselier verklaarden dat het alter natief gebaseerd is op een realisti sche analyse van de Belgische en internationale sociaal-ekonomische kontext. Zij integreert vroegere programmapunten met elementen van een nieuwe aanpak. Het doku ment zal in brede kring worden besproken in het vooruitzicht van een partijkongres op 10 en 11 de cember e.k. Inzake het aktief tewerkstellingsbe leid opteert de SP voor een schoko- peratie inzake werktijdverkorting met een verplichte vervangingste werkstelling, gebonden aan het be houd van de konkurrentiepositie. De SP pleit voor een werktijdver korting met 20 a 25% over vier tot vijf jaar. Gedurende twee jaar wordt een urgentieprogramma ge pland met werktijdverkorting van 10% en een vervangingstewerkstel ling van 5%. Dit geldt in beginsel voor alle bedrijven met meer dan 20 werknemers. Bedrijven in moei lijkheden worden vrijgesteld. Voor kleine ondernemingen is er een specifieke regeling. De SP wil dat er een solidaire inspanning komt om meer werk te kreëren. Deze solidariteit moet steunen op de vrijstelling van de laagste inkomens, het aanspreken van alle geledingen van de bevol king, een progressieve inspanning vanaf een bepaald niveau en de aanwending van de totale op brengst voor meer tewerkstelling. De financiering gebeurt via een tewerkstellingsfonds dat gespijsd wordt door: - het omzetten van een deel van de produktiviteitsstijging in een te werkstellingsbijdrage dié door de werkgever moet worden aan gewend om de aanwervingen te financieren in het kader van de werktijdverkorting. - een tewerkstellingsbijdrage van de werknemers met een maandinkomen van meer dan 45.000 fr. bruto. Deze bijdrage varieert van 0,3% voor midden inkomens tot 5,2% voor de hoogste inkomens. - een analoge tewerkstellingsbij drage van zelfstandigen, vrije beroepen en andere inkomens, eveneens vanaf 45.000 fr. bruto. - de netto-opbrengst van een belasting op de vermogens van meer dan 7,5 miljoen (opbrengst 7 miljard fr.) - 30 miljard overdrachten uit de relancebegroting. De tewerkstellingsbijdragen van werkgevers en werknemers blijven in eerste instantie binnen het be drijf en onder het toezicht van de werknemers. Om het kwartaal ge beurt er een verrekening. In de mate dat de reserve hoger ligt dan nodig om de vervangingstewerk stelling te financieren, stort het be drijf aan het fonds. Lees door pag. 5 neer te 1 De arrogantie van ree grenzen. I tiek als 1< middelen goed om de buiten het beleid te hou te werken, en de dem van de kiezer naast zich Genoeg is genoeg!!! Op 1 mei moeten wij mi dit uitzichtloos beleid krachtig halt toe te roe dat ons gedu ook iedereen in de arrc ;el geen tenpoli- zijn alle mogelijk nnen tegen uitvorming de straat op om aan CVP en PVV een om te waarschuwen Wij verwachten dan mentele betogingen. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv •Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst et*

Voor Allen | 1983 | | pagina 1