Harde waarschuwingen aan adres van rechtse CVP-PVV-regering Fel geslaagde 1 mei- optochten te Aalst, Geraardsbergen en Ninove De Federatie en het SP-alternatief voor de krisisbestrijding ABVV: minieme winst ACV: licht verlies EDITORÏAAL EEN STERK iVi'l'I. VOOREEN De eerste uitslagen in het arrondissement Aalst En een speciale pagina rond de politieke toestand te Denderleeuw. Neem een kijkje op pag. 8 Binnen- in Aalst Geraardsbergen SP-arrondissementsfederatie Aalst Patrick De Smedt sprak met het Erembodegemse provincie- en gemeenteraadslid Freddi Pijck. Een verslag op pag. 2 SP-voorstellen tot inspraak en betrokkenheid bi j het Aalsterse stadsbeleid. Zie pag. 2 Abraham Ruiz en Emile De Nauw met een historische bijdrage. Kijk even op de kuituurpagina. Wie is de «peer» in het Geraardsbergse stadsbeleid? Willy Vernimmen verklapt het U op pag. 7 Net zoals in de andere ar rondissementen waar in diverse steden de traditio nele 1 mei-optochten wer den gehouden, werd er bij ons harde taal gebruikt te gen de reaktionaire vol- machtenpolitiek van pre mier Martens en zijn libe rale en konservatieve kliek. De eerste landelijke uitsla gen van de sociale verkie zingen geven winst voor het ABVV en verlies voor het ACV. Deze trend kenmerkt ook de uitslagen in het arron dissement Aalst, alhoewel in mindere mate. Ongetwijfeld is het feit dat we vooral een streek van K.M.O.'s zijn niet vreemd aan dit verschijnsel. Daar bij mogen we normaliter verwachten dat de komen de uitslagen nog gunstiger zullen zijn voor het ABVV. Immers, het zijn vooral de bedrijven waar het ABVV een sterke aan hang heeft die nog aan de beurt moeten komen. In ieder geval is het nu nog te vroeg om een uitspraak te doen over de uiteinde lijke afloop. Zijn wij, in het ABVV, optimist voor wat de ver dere uitslagen betreft, de ACV-leiding is blijkbaar niet gerust in de afloop. Zo lazen we tot onze ver bazing in Het Volk een artikeltje van de verbonds- sekretaris en waarin deze meldt dat het ABVV fors achteruit gaat... Dit is een brutale onwaar heid. Op een ogenblik dat men zelfs zetels moet prijsgeven terwijl het ABVV wel vooruitgaat, Herman Van Herzeele Vrijdag 6 mei 1983 45° jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst De jaarlijkse mei-avondfeesten met als uitschieters de politieke kafees te Denderleeuw (met o.a. een toe spraak van SP-voorzitter Karei Van Miert) en te Ninove (met o.a. een artistiek hoogstaande politieke re de via de voordracht van Frederik van Eeden's «Waarvoor werkt gij?» door Jaak Vissenaken) bleken overal suksesrijk. De dag daarop werd er minder ludiek, maar des te strijdvaardiger betoogd. Het was een riem onder het hart van de arrondissementele verantwoorde lijken van partij, vakbond en mu tualiteit dat aan het zelfvertrouwen en de slagkracht van de socialisti sche beweging in de regio ondanks de talrijke manipulaties zowel op nationaal en provinciaal als op lo kaal vlak geen afbreuk werd ge daan. Integendeel, in de drie ste den waar een optocht georgani seerd werd, kenden die een onver hoopt grote belangstelling. Ook hier een aantal centrale tema's: het alternatief sociaal-ekonomisch plan van de SP. het verzet tegen de bewapeningswedloop en een priori taire strijd tegen de werkloosheid en de gedaalde koopkracht, m.a.w. overal harde woorden aan de vol- machtenpolitiek van de regering, maar ook aan de hypokriete hou ding van de meeste ACV'ers. On derstaand vindt U een bondig ver slag van de gebeurtenissen te Aalst, Harmonie «De Verbroedering» steeds op de bres ter gelegenheid van 1 mei te Geraardsbergen. Geraardsbergen en Ninove en el ders in het blad meer nieuws over de diverse 1 mei-aktiviteiten in de rest van het gewest. Met ook dank van de redaktie aan de plaatselijke medewerkers van «De Morgen». In Aalst werd de 1 mei-viering traditioneel ingezet met een kon- cert van de harmonie «Hand in Hand». Tussendoor evokeerde het Progressief Aalsters Collectief Tea- ter (PACT) teksten van Norbert De Winne over de tegenstellingen tussen patronaat en werknemers, waarbij de arbeidersklasse werd opgeroepen meer strijdvaardigheid aan de dag te leggen. Een volksbal werd ingezet met een taptoe van het trommelkorps. In de betoging stapten 2000 mensen op achter de centrale slogan «Het Deze slogan was het hoofdthema in de 1 mei-optocht in het arrondisse ment Aalst. mensen van de Jongsocialisten. VONK en RAL. De aanwezigheid van veel jongeren was trouwens opvallend. Onder de betogers de parlements leden Galle. Van der Niepen en De Loor. alsook Europarlementslid Willv Vernimmen. Het ongenoe gen over de CVP-PVV-regering werd met spandoeken als «Jonge ren eisen werk». «Voor wapens is er altijd geld». «Waar zijn de jobs?» en «Herverdeling van de beschikbare arbeid» duidelijk ge maakt. De manifestatie werd opge luisterd door de Fanfare De Ver broedering en een trommelkorps. Tientallen bewoners hingen rode vlaggen aan hun huis. Ertussen een eenzame zwart-rode. Na de beto ging sprak plaatselijk SP-voorzitter Van der Maelen. Hij stelde dat de socialistische beweging, ook in de oppositie op nationaal en gemeen telijk vlak. sterk blijft en bereid is op straat te komen. Lees door pag. 5 SP, ABVV en Bond Moyson - federale verantwoordelijken broederlijk naast elkaar op kop van de stoet te Aalst. geld is weg waar zijn de jobs». Jongeren hadden spandoeken te gen de bommen en voor werkgele genheid mee terwijl iemand een bord droeg met het betekenisvolle opschrift: «Te koop, wegens loon- diefstal: werkmanshuisjes». Opge merkt werd ook een ruime delega tie van de voetbalklub «De Rode Roos», die 'n beter onderhoud van de sportterreinen vroeg. In zijn toespraak wees Mare Galle op de anti-sociale politiek van de regering Martens, «maar Gent was voor de CVP de zoveelste klap». Hij beti telde de uitspraak van CVP-voor- zitter Swaelen. «Voor een kristen is de atmosfeer bij de socialisten niet om in te ademen» als een voorbeeld van bekrompenheid en hypokrisie. Galle vestigde de aandacht op het SP-alternatief waarvan hij verwacht dat alle militanten aan de diskussie en besluitvorming zullen deel nemen. Galle besloot zijn fel toegejuichte toespraak met een verwijzing naar Spanje, waar een bezoek van de paus in volle verkiezingsperiode werd vermeden. «Wordt het be zoek van de paus aan België in 1985 (verkiezingsjaar) de laatste red dingsboei van de CVP?» vroeg de minister zich af. In de Mikis-klub vierden KP- en RAL-militanten gezamenlijk het 1 mei-feest. Leden van RAL - pro gressieven en politiek daklozen, stapten mee op in de SP-betoging, waar de KP afwezig bleef. In Geraardsbergen stapten zowat 400 deelnemers op in de 1 meibeto ging naast de talrijke SP- en ABVV-betogers waren er ook De 1 mei-feestdag van dit jaar werd door voorzitter Karei Van Miert aangegrepen om het langverwachte «sociaal- ekonomisch alternatief» van de SP officieel aan het publiek voor te stellen. Een eerste neerslag daarvan kon men vinden in ons weekblad van vorige vrijdag via de editorialen van de partijvoorzitter en van Europarlementslid Willy Vernimmen en evenals door een bijdrage n.a.v. de desbetreffende perskonferentie. We mogen niet verhelen dat het voor het alternatief een moeilijke bevalling werd. Hoe kan het echter anders met een tematiek van dergelijke komplexiteit als de huidige sociaal-ekonomische toestand met al zijn deelfacetten. De eerste reakties op de volumineuze ontwerpnota (een tweehonderd pagina's) zijn nogal uiteenlopend. «Het Volk» sprak van konstruktieve oppositievoorstellen, CVP-voorzitter Swaelen haalde al onmiddellijk het grof geschut boven om het hele plan af te doen als «voorbijgestreefd, achterhaald, propagandastunt voor de sociale verkiezingen en meer van dat fraais. Ook het ABVV, bij monde van Marcel Schoeters, reageerde niet onverdeeld gunstig ten aanzien van een aantal aspekten. Vandaag gaan we hier echter niet dieper op in. Wat ons nu vooral bekommert is de opdracht van de federatie ten aanzien van dit basisdokument. We hebben het natuurlijk zelf niet meegemaakt, maar de oudere militanten kunnen getuigen dat het fameuze «plan-De Man», indertijd ook uitgekiend om te verhelpen aan de krisis, een massabeweging van vormingsakties, diskussieavonden, tentoonstellingen enz. met zich meebracht. Ook met het huidige plan is het uitgangspunt de dialoog met alle belangstellenden. Op het ogenblik dat «Voor Allen» in de brievenbus valt, vergadert het Uitvoerend Bestuur van de Federatie Aalst over het te volgen aktiepatroon. We kunnen echter reeds zoveel kwijt dat er in alle (grote) afdelingen informatiebijeenkomsten zullen gehouden worden rond de inhoud van het alternatief. Dit gebeurt met de medewerking van de parlementairen, de federale verantwoordelijken en met de niet-onaanzienlijke inbreng van kd. Harry Knooren die als ekonomist verbonden aan het Studiecentrum Emile Vandervelde Instituut, zeer nauw betrokken was bij het opstellen van het plan. Deze informatieronde duurt tot de Algemene Raad van de Partij van 4 juni aanstaande. Nadien volgt dan het ernstige werk in de verschillende afdelingen, binnen het federaal bestuur en binnen een of meerdere federale kongressen. Immers, daar waar nodig zullen aanpassingen en verbeteringen worden aangebracht, mits het respekteren van de fundamentele krachtlijnen en het behouden van de nodige samenhang. Dit alles moet dan uitmonden op het partijkongres van 10 en 11 december van dit jaar dat uiteindelijk het beleid zal vastleggen. Het is nu aan ons zoveel mogelijk militanten, mensen zonder de minste politieke belangstelling, zelfs andersdenkenden via dit ernstig voorlichtings- en diskussiewerk te motiveren om zich effektief in te zetten de socialistische beleidsopties, zoals geformuleerd in het alternatief, te verwezenlijken. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris I Het bestuur van de SP-arrondisse- ment de strijdbaarheid van de hele mentsfederatie Aalst dankt de tal- socialistische en progressieve bewe- rijke militanten die zowel op de ging op overtuigende wijze hebben mei-avondfeestelijkheden als op de aangetoond.. 1 Mei-betogingen in het arrondisse- A WA w 7 yr J Lees door pag. 5

Voor Allen | 1983 | | pagina 1