Werkloosheidsbestrij ding een vuurproef voor Europa i Hemelrijk geen vergeten wijk 1.500 PRHSS^volkswagen a Europees Parlement: Speciale zitting over Algemene Centrale ABVV: sukses bij de syndikale verkiezingen Arrondissementele informatieronde Het sociaal-ekonomisch SP-alternatief Denderleeuw waarvan 10 wagens AUDI M 15^deosenkl^renteleviSiijeHen 1(OTSl biljet) Th85£:«^eUer1983 SS» - Het Europees Parlement heeft op 27 en 28 april ll. in het Congrespaleis te Brussel een speciale zitting gehouden teneinde een werkgelegenheidsplan in alle lid-staten door te drukken. Inderdaad, het Parlement wenste hierbij zijn kiezers duidelijk te maken, dat het vooral de Raad en de nationale rege ringen zijn die de kans laten voorbijgaan om de werkloosheid in de E.G. terug te dringen. Hierna de tussenkomst van Willy VERNIMMEN, waardoor hij aansluit bij het socialistisch alternatief. Eddie Monsieur Sekretaris A.C. Uiteenzettingen: Harry Knooren (SEVI) Arrondissementele parlementairen 1. CSC Studiekring Ninove Vrijdag 13 mei 1983 om 20 uur Zaal «De Redding», Geraardsbergsestraat te Ninove. 2. CSC Studiekring Zottegem Dinsdag 24 mei 1983 om 20 uur Volkshuis, Markt te Zottegem 3. CSC Denderleeuw Zaal Achturenhuis, Stationsstraat te Denderleeuw Donderdag 26 mei 1983 om 20 uur 4. CSC Erpe-Mere i.s.m. De Rank Lede Vrijdag 27 mei 1983 om 20 uur Plaats nader te bepalen. AANDACHT!!! CSC Zandbergen i.s.m. CSC Studiekring Geraardsbergen Maandag 6 juni 1983 om 20 uur Koetsenhuis van Abdij te Geraardsbergen WILLY CLAES over zelfde onderwerp Van het wijkcomité He melrijk mochten we vol gend persbericht ont vangen: Denderleeuw is omwille van zijn ligging en zijn uit stekende verbindingen met Brussel en Gent steeds een aantrekkings pool geweest. Hierdoor werden de bouwgronden en de mogelijke woonge bieden in de oude dorps kernen dan ook vrij schaars en duur. Ook de huurprijzen liggen in Den derleeuw in vergelijking met andere gemeenten vrij hoog. Een nieuwe wijk Een wijkcomité Werner Van den Stockt Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALS'I lel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Wills Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst vrijdag 13 mei 1983 45' jaargang nr. 19 Weekblad van de S P Willy Vernimmen: een opgemerkte tussenkomst in het Europees parlement De belangrijkste agendapunten waren: het verslag van dhr. Papaefstra- tiou (G. EVP) over de werkge legenheid in de Europese Ge meenschap, het verslag van Mevr. H. Salisch (D. Soc.) over werkgelegenheid van jongeren en het verslag van dhr. Ceravolo (I. Comm.) over het Memoran dum van de Commissie van de E.G. betreffende verkorting en reorganisatie van de werktijd. Rapporteur Papaefstratiou legt de nadruk op de structurele aspecten van de werkloosheid. Daarom vindt hij een gecoördineerd Euro pees sociaal, ontwikkelings- en in dustriebeleid noodzakelijk. Hij dringt er bij de Raad van Ministers op aan een Europese werkgelegen- heidsovereenkomst te sluiten, die de lid-staten verplicht tot gezamen lijke acties. Mevr. Salisch geeft een toelichting op haar verslag over de werkloos heid onder de jongeren, die mo menteel 40% van het totaal aantal werklozen uitmaken. Iedere twee de werkloze is jonger dan 25 jaar. Zij vraagt zich af hoe men de rust heeft kunnen handhaven bij zoveel werkloze jongeren. Zij is voor ar- beidsverkorting en voor een be roepsopleidingspaspoort voor jon geren. De huidige crisis is volgens haar niet alleen te verklaren door externe factoren, maar ook en vooral door het feit dat de landen van de E.G. niet tijdig en adequaat hebben gereageerd op de nieuwe technologieën. Zij vindt het onaan vaardbaar dat de Commissie niet in staat is geweest een catalogus op te maken over de werkloosheid onder de jongeren. Zij wenst dat de lid staten de verplichting op zich ne men jaarlijks minimaal 1% van hun BNP te bestemmen voor investerin gen in onderzoek, nieuwe technolo gieën en industriebesparing. «De jeugd wil geen raketten, maar werk», aldus H. Salisch. Rapporteur Ceravolo betuigt zijn instemming met het memorandum van de Commissie over de verkor ting en reorganisatie van de werk tijd, dat de aanleiding vormde voor de opstelling van dit verslag. Werk tijdverkorting is niet alleen nodig om de levens- en arbeidsomstandig- «Het verheugt mij bijzonder dat we vandaag al onze aandacht kunnen toespitsen op wat ondertussen de prioriteit nummer 1 is geworden, niet enkel in Europa maar tevens in de Verenigde Staten, nl. de bestrij ding van de werkloosheid en het scheppen van meer werk. Iedereen zal het met mij eens zijn dat op een ogenblik waarop taristische en deflatoire politiek, die ons de laatste jaren alleen maar miljoenen werklozen meer hebben opgeleverd. Mijnheer de Voorzitter, waarde collega's, het ogenblik is aangebro ken voor een gedurfde nieuwe poli tiek, die opnieuw hoop geeft omdat ze op korte termijn resultaten ople vert en tevens positieve ontwikke lingen op langere termijn waar borgt. Voor ons moet een dergelij ke politiek vertrekken van de so ciaal-economische realiteiten en moet ze een aantal ingrijpende op ties bevatten. Hierbij moeten wij er ons van bewust zijn dat wij samen «Jongeren eisen werk», slogan uit de 1 Mei-optochten maar brandend aktueel in Europa. heden te verbeteren, maar ook als instrument van werkgelegenheids beleid... Wanneer men wil dat ini tiatief doeltreffend is en spoedig de gewenste resultaten oplevert, moet het een communautair en bindend karakter krijgen, concrete maatre gelen van de Gemeenschap omvat ten, de grondslag leggen voor de ontwikkeling van een communau tair werkgelegenheidsbeleid, de le vens- en arbeidsomstandigheden verbeteren, bijdragen tot herstel van een full-employment-beleid, het internationale concurrentiever mogen verbeteren en nieuwe ar beidsplaatsen scheppen. Nu reeds circa 90% van de syndika le verkiezingen in ons gewest achter de rug zijn, kunnen wij met genoe gen vaststellen dat voor de sektoren waarvoor onze centrale bevoegd is (hout, scheikunde, leder, beschut tende werkplaatsen e.a.) een prachtig resultaat behaald werd. In het Comité voor Veiligheid en Gezondheid behalen wij nl. 38 ze tels tegenover 31 voor het ACV en 8 voor de kleine liberale vakbond. In de Ondernemingsraden is dit resultaat nog beter, aangezien 31 zetels in de wacht gesleept werden, tegenover 23 voor het ACV en slechts 4 voor het ACLVB. Dit uitzonderlijk goed resultaat is de vrucht van de werking van onze militanten in de bedrijven. Aldus maakt ook het gewest Aalst een vuist tegen het nefast CVP- PVV-beleid. regeringsbeleid dat enkel en alleen beoogt de verwor venheden van de arbeidersklasse af te bouwen West-Europa geconfronteerd wordt met het fenomeen van de massawerkloosheid het essentië le vandaag is of onze demokrati- sche en westerse samenleving al dan niet bij machte is om het tij te doen keren en de miljoenen werk zoekenden aan een zinvolle baan te helpen. Indien wij aan deze uitda ging die het strikt economische en sociale overschrijdt niet be antwoorden, dan stevenen wij re gelrecht af op een nieuwe maat- schappijvorm waarvan iedereen nu reeds kan vermoeden hoe deze er zal uitzien: er zal nog weinig ruimte zijn voor demokratie, voor vrijheid en voor menselijke solidariteit. Mijnheer de Voorzitter. Waarde Collega's, ik meen dat iedereen in dit Parlement het met mij erover eens zal zijn dat wij deze uitdaging op een moedige en vooral op een doeltreffende wijze moeten beant woorden. We weten ondertussen allemaal dat ons antwoord op de crisis geen «nationaal» antwoord meer kan zijn. We weten ondertus sen dat de aanpak maar kan slagen wanneer alle betrokken partijen, en dat zijn naast de Europese en nationale openbare overheden, ook de Europese Vakbonden en de Eu ropese werkgevers, bij het zoeken naar oplossingen en bij de toepas sing ervan rechtstreeks betrokken worden. We weten eveneens dat het antwoord op de crisis niet kan liggen in een soort van strikt mone- vandaag onze krachten bundelen, dan kan het resultaat niet uit blijven. Ik wil hier graag, zeer kort, de krachtlijnen herhalen van wat ik een solidaristische en dynamische Europese aanpak van de crisis zou willen noemen: 1. We moeten vooreerst de motor van de economische groei weer op volle toeren trekken: daartoe is een gecoördineerde investe ringsinspanning vereist die on der de huidige omstandigheden in de eerste plaats van de open bare overheden moet komen. Het moment is aangebroken om gezamenlijk te beslissen tot een gecoördineerde investeringsin jectie ter waarde van 1% van het B.N.P., en dit in alle landen. Deze supplementaire investerin gen, gericht op een kwalitatieve en toekomstgerichte economi sche groei, moet mogelijk zijn zelfs in die landen die het moeilijk hebben dit met be hulp van diverse financiële in strumenten van de Europese Gemeenschap. 2. Op korte termijn kunnen be langrijke verbeteringen op de arbeidsmarkt gerealiseerd wor den via een gecoördineerd en dynamisch beleid van tewerk stelling en van beroepsopleiding en beroepsherscholing. Lees door pag. 5 Onderstaande informatiebijeenkomsten staan reeds vast De afdelingen Geraardsbergen, Aalst, Haaltert en Herzele Sint-Lievens-Houtem) worden verzocht zo spoedig mogelijk gewestelijk CSC-sekretaris Chris Vancoppenolle (053/ 70 51 51 of 054/33 00 00) melding te maken van de voorgestelde data. De sociale bouwmaatschappijen probeerden hieraan iets te doen door de bouw van sociale wonin gen. Op die manier ontstond op initiatief van de SM Werkerswel zijn de wijk Hemelrijk. In een eerste fase werd er in het begin van de jaren zeventig een 100-tal wo ningen gebouwd. Later kwamen daar nog een 100 woningen bij. In 1980 werd dan gestart met de bouw van 27 appartementen in de Hemel rijklaan. Begin dit jaar kwamen daar nog eens 45 appartementen bij. Op die manier gaf men de kleine en middelgrote inkomens ook de mogelijkheid tegen een so ciale prijs een woning aan te schaf fen of te huren en hielp men on rechtstreeks mee de huurprijzen in de gemeente te drukken. Is de realisatie van de wijk Hemel rijk een positief feit dan stellen er zich voor de wijkbewoners toch heel wat problemen. Namens het wijkcomité Hemelrijk Lees door pag. 6

Voor Allen | 1983 | | pagina 1