Willy Vernimmen eist 10 procent van het totaal Europees budget voor een sociaal Europa Massale opkomst voor gemeentelijke info-avond over ruilverkaveling Een heet hangijzer of een kruitvat Het zwarte gezicht van de meerderheid EDITORIAAL Aalst SP-Arrondissementsfederatie Aalst Op de agenda van de maandagzitting van de ple naire vergadering van het Europees Parlement van 16 tot en met 20 mei jl. werd het verslag van de h. Barbagli (I. EVP) over de herziening van het Euro pees Sociaal Fonds behan deld. In zijn inleiding betreurt verslagge ver dat de Raad er niet in geslaagd is om vóór 31 december 1982 een nieuwe verordening ten behoeve van het Europees Sociaal Fonds (E.S.F.) goed te keuren. Het Euro pees Sociaal Fonds is een belang rijk aktiemiddel voor steun aan werkgelegenheidberoepsopleiding en herscholing. Barbagii vindt dit met name van belang voor middel grote en kleinere bedrijven die werkgelegenheid scheppen en voor bedrijven die jongeren willen aan werven en opleiden. Volgens Willy Vernimmen dient met betrekking tot de hervorming van het Europees Sociaal Fonds een diepgaande bespreking en dis- kussie gevoerd te worden over drie basisdokumenten, die de verdere oriëntatie van het E.S.P. bepalen, namelijk: tusser gemeer werkingstoelage OCMW en over 1 van het stedelij hospitaal. p3g. Emile De Nauw grat nog steeds in de soc ekonomische situat Aalst anno 11 Kuituurpagina Rudi Veirma interviewde atletiekkamp militant Erik pag. 4 1 K. Ritikaster loupe boven de informatie, de muur. majoretten, de vlag i Schuitenhoek. Zie pag. Even voorstellen: de beschutte werkplaats «De Zonnebloem» te Geraardsbergen, :pag. Beleidsopties van sch< Etienne Van Melkebe voör grondbeleid en te Herzele vindt U op p. 1. het Advies inzake de hervor ming van het E.S.F.aangeno men door de Commissie op 8.10.1982; 2. het Voorstel van de Commissie inzake een verordening tot uit voering van het besluit van de Raad aangaande de taken van het E.S.P. 3. het Advies van de Commissie aangaande het statuut van het Comité van het Sociaal Fonds. Bij zijn ontleding van het eerste basisdokument benadrukt hij voor al de bepaling van de «nieuwe in dex», die het huidig systeem van de geografische selektie vervangt. Volgens hem is het duidelijk dat de komponenten van deze nieuwe in dex bepaald worden op een homo gene en vergelijkbare basis tussen de 10 Lid-staten. Inzake de taken van het E.S.F. legt hij vooral de nadruk op de specifie ke maatregelen, waaronder meer bepaald de pilootprojekten met vernieuwend karakter. Het speci fieke en belangrijkste werkterrein van het E.S.F. moet de beroepsop leiding zijn. Hierbij beklemtoont hij dat de akties op dit vlak, onder steund door het E.S.F., als funda menteel doel de integratie van de jongeren en de reïntegratie van de langdurig werklozen in het arbeids proces moeten beogen. Voor wat betreft het statuut van het Comité, moet het voltallig Comité de mogelijkheid hebben een stel- lingname in te nemen in de ont- werp-begroting. Hiertoe is volgens Willy Vernimmen een verder door gedreven samenwerking met de vakbonden noodzakelijk. Rekening houdend met de steeds toenemende werkloosheid - die de reeds struktureel zwakke regionen zwaar treft en vooral de vrouwen, de gehandicapten en migranten sterk benadeelt, pleit Willy Ver nimmen voor een substantiële ver hoging van de financiële middelen van het E.S.F. Volgens hem moet de Raad de aanbevelingen van het Europees Parlement ernstig nemen en dient er 10 procent van het totaal Euro pees budget overgeheveld te wor den naar het E.S.F. Hierbij dringt een efficiënte en demokratische kontrole over de bestemming van deze financiële middelen zich op. Tevens moeten andere kommunau- taire financiële instrumenten, zoals het Regionaal Fonds en de Europe se Investeringsbank, direkte finan ciële middelen ter beschikking stel len voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Tijdens zijn tussenkomst dringt Willy Vernimmen nogmaals aan op een doeltreffende koördinatie van de kommunautaire middelen met strukturele finaliteiten. Deze koör dinatie moet dan vooral binnen de organen van de EEG zelf plaatsvin den. Hij is van oordeel dat de Kommissie hiertoe reeds aanvaard bare voorstellen heeft gedaan, bij voorbeeld de geïntegreerde pro gramma's. Hij vindt het nochtans noodzakelijk dat de taak van de «Task Force» verstevigd wordt en dat het hiervoor vereiste personeel wordt opgenomen. Maandag 30 mei 1983 om 20 uur Arrondissementele bijeenkomst voor: 1. De voorzitters en sekretarissen der hoofdafde lingen 2. De leden van het Uitvoerend Bestuur 3. De leden van de Feestkommissie Agenda: bespreking organisatie tombola en feestavond «Voor Allen» Ontmoetingscentrum (oude gemeenteschool) op het Dorps plein te Erondegem (Èrpe-Mere) Tenslotte vindt Willy Vernimmen het verslag Barbagli mits een paar amenderingen, doeltreffend maar is ontgoocheld over de verklaring van de fungerend Raadsvoorzitter Vogt, waaruit blijkt dat er binnen de Raid geen eensgezindheid heerst over de specifieke taak van het E.S.P. Inderdaad, teneinde een goed funktionerend E.S.F. te beko men, moeten de Lid-Staten meer toegeven en is solidariteit onder de Lid-Staten een eerste vereiste. Het E.S.F. is als instrument niet de direkte oplossing voor het wegwer ken van de regionale verschillen binnen de Europese Gemeenschap en biedt eveneens geen direkte op lossing voor het werkloosheidspro bleem, maar kan toch bijdragen tot een sociaal rechtvaardige en Euro pese aanpak van het werkgelegen heidsbeleid. Voor een gevulde COC- zaal, kon burgemeester Herman De Loor vorige vrijdag nogmaals onder strepen dat het nieuwe Zottegemse bestuursmeer- derheid ernst is met haar inspraakbeleid. Basis van een echt inspraakbeleid is dat de bevolking tijdig en volledig geïnformeerd wordt over wat in de ge meente gebeurt. Het was in die visie dan ook met genoegen dat hij de initiatiefnemende sche pen van landbouw, Freddy Van den Bossche, het voorzitterschap gaf van de gemeentelijke informa tieavond over de geplande ruilverkaveling Balegem, die ook een groot deel van het grondgebied Velzeke en Oombergen beslaat. Ruilverkaveling Balegem Naast de ruilverkaveling Dikkele (waarin eveneens een groot deel van Velzeke betrokken is), werd enkele jaren terug het initiatief ge nomen om de ruilverkaveling Bale gem te starten. Deze ruilverkave ling is zeer uitgebreid: zij omvat de gemeenten Oosterzele, Balegem, Scheldewindeke, Elene, Oomber gen en Velzeke. Er zijn ongeveer een 5000 percelen, die over een 2700 eigenaars verspreid zijn. Momenteel heeft de lopende proce dure tot doel een onderzoek in te stellen in verband met het nut van deze ruilverkaveling. Daartoe wordt een volledige inventaris op gemaakt: wie zijn de eigenaars, wie zijn de pachters of gebruikers, op meting van de percelen, enz... Na dit uitgebreide en tijdrovende werk zullen alle betrokken eigenaars en pachters individueel gekontakteerd worden om hun wensen en opmer kingen te laten kennen, waarna door de minister zal beslist worden of deze ruilverkaveling zal doorge voerd worden. Doel ruilverkaveling De bedoeling van ruilverkaveling is veelvoudig. Van de landbouwers wil men verhoging van het rende ment (door hergroepering van de percelen, grotere en regelmatiger percelen, verhoofde mogelijkheden tot mechanisatie), verhoging van de opbrengst (degelijker afwatering en verhoging van de nuttige opper vlakte) en verbetering van de ar beidsvoorwaarden Ruilverkaveling heeft echter ook voordelen voor de niet landbou wers (o.a. op het vlak van open- luchtrekreatie, zorg voor hef milieu door landschapsverzorging en beter onderhoud). Knelpunten Het grote knelpunt bij ruilverkave ling is dat het ingrijpende verander ingen kan tot gevolg hebben: perce len wisselen immers van eigenaar en/of pachter. De bedoeling is ech ter steeds dat iedere eigenaar en iedere pachter na de operatie onge veer eenzelfde oppervlakte grond Lees door pag. 8 Sinds het bekend worden van het saneringsplan Gandois, zijn alle andere politieke problemen waarmee ons land gekonfronteerd wordt naar de achtergrond verschoven. Zo krijgt ondermeer de bespreking in de kommissievergadering van de Kamer van de nieuwe volmachten die Martens aan het Parlement heeft gevraagd, niet de aandacht die ze werkelijk verdient. Sinds de perskonferentie van Gandois op 13 mei II. wordt alles overschaduwd door het rapport van deze Franse deskundige, dat voor Wallonië katastrofale gevolgen dreigt aan te nemen. Dat dit voor de regering een heet hangijzer wordt, gaf Martens zelf toe, al rekent hij er op dat zijn regering de klip zal kunnen omzeilen en niet zal struikelen over Cockerill- Sambre. En al ziet het er niet naar uit dat men het Waalse gewest volledig zal laten opdraaien voor de 95 miljard die nodig zijn om tot de sanering van de Waalse staalsektor over te gaan, toch vraagt men zich af welke maatregelen de nationale CVP- PVV regering zal treffen om de reddende miljarden samen te krijgen? Wel staat het hierbij vast dat premier Martens in alle diskretie en geheimhouding, naar een kompromis aan het zoeken is. De uitlatingen en stellingnamen van CVP-voorzitter Swaelen en PVV-leider Verhofstadt 'laten dit duidelijk uitschijnen. Ondertussen wordt niet in alle middens het plan Gandois als de reddende engel onthaald en niet in het minst door de socialistische vakbond ABVV, die zich bovendien ernstige zorgen maakt over de sociale gevolgen die het realiseren van het plan zal teweeg brengen. Velen vragen zich dan ook af of het staaldossier niet meer dan een heet hangijzer is en zelfs het kruitvat wordt waarmee Martens V binnenkort de lucht zal invliegen! Al moeten we daar vooralsnog een vraagteken achter plaatseh, dit laatste hoeft dan zeker niet meer achter het feit dat sommige politici opnieuw trachten de gemeenschapsverhoudingen weer aan te scherpen en de kommunautaire spanningen te vergroten. Wij, als socialisten, mogen ons hierbij niet op sleeptouw laten nemen en dienen het hoofd koel te houden! Herman De Loor V olksvertegen woordiger In een maratonzitting van bijna 9 uur werd door de meerderheid, bij monde van de burgemeester, haar beleidsvisie uit de doeken gedaan. Een behoorlijk aantal nieuwe belastingen werden gestemd, de be groting besproken en het saneringsplan «behan deld». Een hele boterham dus waar we nu niet alle maal in detail op ingaan. Doch deden zich tijdens deze raadszitting een aan tal merkwaardige dingen voor. De meerderheid liet zich van een niet al te proper kantje zien. Inder daad, tijdens de bespreking van de begroting werden door de oppositie twee belangrijke leemten in het begrotingsvoorstel aangeraakt: 1) Zowel door de fraktieleider van de VU (Jan Caudron) als door verschillende sprekers van de SP-fraktie (E. Monsieur, P. De Smedt) werd erop gewezen dat er in het voorstel geen post 'ontwikkelingshulp' was opge nomen. Het voorstel van de op positie om voor deze post 100.000 fr. in te schrijven werd door de meerderheid van tafel geveegd met het argument dat men deze uitgave niet kon in schrijven omdat het hier een niet-verplichte uitgave betrof. Dit is misschien nog aanneme lijk, maar dat men zelfs geen principieel akkoord kon maken om het in elk geval in te schrij ven, en het verder afmaakt als «pure demagogie op de rug van de kleine man» (dixit Van de Sijpe) door mensen die in het vorige bestuur de mogelijkheid hadden om een post ontwikke lingshulp te voorzien en het niet gedaan hebben, lijkt mij nogal bij de haren getrokken. 2. De speelpleinen zullen er in on ze stad niet veel beter op wor den, want ook bij deze post werd er in de begroting niets voorzien. Nochtans zijn er heel wat speel pleinen (Rozendreef, Bie- korf.die dringend aan nieuwe speeltuigen toe zijn en zijn er verscheidene wijken (vooral in de deelgemeenten) waar er nood is aan een speelplein voor kinderen. Hieruit mogen we be sluiten dat in die sektor weinig te rapen zal zijn, ondanks het feit dat schepen Bogaert ver wijst naar een post «materialen» van ongeveer 1 miljoen, waar men volgens hem alle kanten mee uit kan. (Maar wie waar borgt ons de kant «speel pleinen»?) Het voorstel van Patrick De Smedt om voor de speelpleinen een bedrag van 1 miljoen te voorzien werd dan ook meerder heid tegen minderheid afge voerd! Het is duidelijk geweest tijdens de zitting dat een aantal leden van de meerderheid zich bij de ze twee punten niet erg gelukkig gevoeld hebben, maar toch keu rig in het rijtje zijn blijven lopen. Een toemaatje: bij de bespre king van de bezoldiging van bur gemeester en schepenen, vroeg Baita Dolores of de inlevering van 2% door het college zelf voorgesteld, niet meer kon be dragen, bijvoorbeeld 6%. Hier op antwoordde schepen De Maeght dat het college zeker niet overbetaald wordt en dus ook wel een frankske mag ver dienen (en wat met de kumul?). Meer nieuws over de gemeente raad volgende week. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt 1 Vrijdag 27 mei 1983 45' jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P. 9300 Aalst .vK:-. 1 In Voor Allenvan vorige week stond een bijdrage over het overhandigen, vóór veertien dagen, van de Arkprijs van het Nieuw Vlaams Tijdschrift aan Kd. Bert Van Hoorick voor zijn belangrijke memoires «In Tegenstroom». Ook SP-voorzitter Karei Van Miert hield eraan op de plechtigheid in het Kasteel Terlinden Bert van harte geluk te wensen. Langs deze weg houden ons weekblad en de SP-CSC Federatie Aalst eraan Bert eveneens met de Arkprijs te feliciteren. (D.B.L. f Gi|«gem Herdersem Smetiede Oordegem Moorsei Erondegem Vlekkem r. AALST ïodegem Vherzeie letlerhoutem Otlergem Zonnegem Nieuwerkerk Bambrugge Borsbeke Oombergen Hillegem leeuwergem Vti/eke Ruddershove iddergem Woutm Dender noutem Godveerdec Steenm Sint Maria Oudenhove Voorde Appeiterre Eichem Meerbeke Smeerebbe vioerzegem Poiiare Zandbergen idegem Denderwmdeke GomimngeN^ Nieuwenhove Scnendeibeke Lie'ennge Onkerjeie Nederboeiare Waarbeke I Goelt.O.nge 0<etOMIalt Zarlardmge i Viane

Voor Allen | 1983 | | pagina 1