editöriaal «Denken» en Het sociaal-ekonomisch alternatief van de SP «Samen sterk voor vrede en werk» \f «Doen» Moties, orgels, miljoenenbelastingen en kloefen Vervolging van vakbondsleden en demokratische politici in Turkije SP-ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST ARRONDISSEMENTEEL STATUTAIR KONGRES Interview met Karei Van Miert -in SP/CSC-Aalst Algemene informatievergadering met Freddy Willockx en Marc Galle over het «SP-alternatief» Guy Reynebeau Willy Vernimmen vraagt meer duidelijkheid Woensdag 15 juni 1983 om 20 uur VOLKSHUIS, HOUTMARKT 1 TE AALST Vanaf volgende week star ten wij met de publikatie van een informatiereeks over het Soeiaal-Ekono- misch Alternatief van de SP. Diverse facetten van het plan zullen wekelijks uitvoerig toegelicht wor den door de opstellers en medewerkers van de stu diedienst. Ter inleiding van deze reeks een gesprek met SP- voorzitter Karei Van Miert over de krachtlijnen van het plan, het politieke doel ervan en de manier waarop deze diskussie- tekst binnen de partij zal besproken worden A koaliti voor o samen Wat is i CSC-Vc het; alter CVP-PVV- eigert subsidies kkelings- rking. Lees pag. 2 bre van ng! ïrkbij SP? Kijk op pag. 4 Ruime info jobstudt een b staale duidelij ingelicht, Jacques Timmermans sc waarom op pag. 6 «Doppers zijn profiteurs», zegt A.D.R., en hoe SP- Ninove daarop reageert verneemt u op pag. 6 Vrijdag 10 juni om 20 uur Congreszaal Volkshuis Houtmarkt 1, Aalst Wegens de enorm krachti ge hittegolf waarmee het zuidelijk deel van Oost- Vlaanderen heeft af te re kenen de laatste dagen, ging de gemeenteraad van start om 6u33, ja, met 3 minuten vertraging, wat ongewoon is. Agenda: Nieuwe statuten SP-Arrondissementsfederatie Aalst «Voor Allen» (lezerswervingskampagne, feest, tombola) Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 juni 1983 45* jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P r-.-•< :r:r:r- wmmm. Voorzitter, kunt U even de essentie schetsen van het Sociaal-Ekono- misch Alternatief? Het alternatief is wel degelijk een andere benadering, ten gronde, van het huidig sociaal ekonomisch be leid. En dat hoofdzakelijk op drie vlakken. Ten eerste omdat het de strijd te gen de werkloosheid centraal stelt en daarui ook de konsekwenties trekt door een drastische arbeids duurvermindering voor te stellen. Dit wil zeggen, herverdeling van de beschikbare arbeid op zo een ma nier, dat evenwel aan de koop kracht van de mensen met beschei den en middelgrote inkomens niet wordt geraakt. En daar zitten we dan bij het twee de luik: herstel van de koopkracht én een zekere transfert van de ho gere inkomens naar de mensen die nu werkloos zijn, zodat die mensen opnieuw koopkracht krijgen. De herverdeling van de beschikba re arbeid zal aldus voor een groot gedeelte gefinancierd worden door de produktiviteitsstijging ten gevok ge van die globaal grotere koop kracht. Dit is evenwel niet voldoende, van daar dat wij ook vanaf een bepaald inkomen een inspanning vragen om de vele tienduizenden mensen die vandaag geen werk hebben ook een kans te geven. Nu over die inko mensgrens, is uiteraard nog diskus- sie mogelijk. Derde luik van het plan handelt over de ekonomische relance. Eko- nomische relance, waar ook de overheid het hare moet toe bijdra gen. Want het kenmerk van de huidige regeringspolitiek is dat de overheidsinvesteringen terugge schroefd worden, waardoor heel wat bedrijven in moeilijkheden komen. Wij wensen een extra-programma voor het stimuleren van de ekono- mie. Bijvoorbeeld in de bouwsek- tor. Rationeel Energie Verbruik, openbaar vervoer in de sektor leef milieu enz. En dit via een supplementair pro gramma van 130 miljard. Van dit bedrag zijn er evenwel 30 miljard die bestemd zijn om de bijkomende investeringen voor de arbeidsduur verkorting te financieren. Met deze drie grote pijlers, die eigenlijk terzelfdertijd ook kracht lijnen zijn voor een ander sociaal- ekonomisch beleid ook buiten onze ggrenzen, zijn wij er van overtuigd dat de ekonomische moeilijkheden heel wat efficiënter kunnen aange pakt worden. Wat tevens zeer be langrijk is, dat zijn de specifieke maatregelen die wij voorzien om terug te draaien wat de huidigé regering heeft gedaan i.v.m. de kinderbijslag, het pensioengeld en de maatregelen tegen langdurige werklozen». Kunt u het alternatief even politiek situeren? Is het een onderhande- lingsdokument voor een eventuele deelname aan een volgende rege ring? Ja, het alternatief is geen dokument waarmee we vandaag naar een on derhandelingstafel gaan. Het ont werp is in de eerste plaats bedoeld om binnen de partij, de socialisti sche beweging en progressieve groepen, een diskussie op gang te brengen rond een aantal opties op basis van een uitgewerkt doku ment. Dit dokument is dus niet te nemen of te laten. Het alternatief zal op het SP-kon- gres dat gepland is op 10 en 11 december 1983 zijn definitieve vorm krijgen. En indien het zover komt dan geldt dat als de onder handelingspositie van de SP. Hoe zal het alternatief nu binnen de partij kunnen besproken worden? Eerst en vooral verschijnt het alter natief midden juni in pocket-vorm op de markt. Binnen de partij zal het alternatief in drie fases bespro ken worden. In juni zijn er informatieve federale bijeenkomsten. Na de vakantie volgt dan een open diskussie in alle afdelingen (ook publieke debatten waarop ook niet-SP'ers welkom zijn). In de derde fase (november) wordt een resolutietekst ter amen dering naar de federaties gestuurd. Dit is de fase van de besluitvor ming. Na het kongres op 10 en 11 decem ber wordt dan een grootse kampag- ne gevoerd om het definitieve alter natief bekend te maken. Behoort een alternatief op Europees niveau tot de mogelijkheden? Wel. in het kader van de Europese verkiezingen van juni 1984 is mo menteel een groep van Europese ekonomisten aan het werk, waar ook de studiedienst SEVI aktief in participeert. Het resultaat daarvan Met deze belangrijke activiteit eindigt de eerste informatieron de m.b.t. het «Alternatief» in de federatie. Alle federale militanten worden dan ook opgeroepen zo talrijk mogelijk te Aalst aanwezig te zijn. is vrij positief. Wij krijgen duidelijk steun van andere socialistische par tijen in Europa. Wij zitten zowat op dezelfde golflengte. -i In eigen land hebben wij voortdu rend kontakten met het ABW en de Gemeenschappelijke Aktie. Ik zou hier nog willen aan toevoe gen dat dit alternatief geen beslui ten bevat omtrent de sociale zeker heid en evenmin een antwoord for muleert op de kommunautaire aan gelegenheden. De partij wenst deze problemen op een afzonderlijke manier te benaderen. Vermelden we nog dat de dis- kussietekst over het Sociaal- Ekonomisch Alternatief te ver krijgen is op het federaal SP- sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst aan de prijs van 100 fr. Elkeen, die iets of wat vertrouwd is met de arbeidersbeweging, gaat akkoord dat ideologie en strukturen de onmisbare pijlers zijn waarop die beweging moet steunen. Zowel de ideologie als de opbouw van strukturen zijn resultante van het «denkwerk» van mensen, derhalve uiteraard onvolmaakt, vatbaar voor aanpassing en dikwijls een bron van kritiek en dispuut. Geen enkele politieke partij, ook de SP niet, ontkomt aan deze wetmatigheid. Precies omdat ideologie of maatschappijvisie het resultaat is van «denkwerk», al of niet maar meestal in de hand gewerkt door bepaalde maatschappijtoestanden of wan toestanden, zijn «brains» uiterst welkom in onze partijmid dens. Typisch en recent voorbeeld van deze stelling: het ekonomisch alternatief van de SP ontstond na analyse van de huidige ekonomische situatie in de geest van toppolitici, bureauleden en studiediensten van de partij. Uit dit geestelijk proces ontstond een lijvig onvolmaakt dokument dat een verzameling is van socialistische maatschappijkritiek, infor matie, pogingen om de ekonomische krisis op te lossen en last but not least aanleiding zal geven tot polemieken en kritiek. Het losweken van opbouwende kritiek met betrekking tot dit dokument gebeurt het liefst via onze geëigende strukturen: partijbesturen, algemene ledenvergaderingen, federale kon- gressen om uit te monden in het eindstadium: het nationale kongres. De partijtop geeft hier een kluif aan de «denkers» in onze partij. Tot deze kategorie van «denkers» voelen velen zich geroepen en zonder het enorme belang van dit soort militantisme te ontkennen hebben wij... helaas de laatste tijd meer behoefte aan «doenders» binnen onze besturen. Het harmonisch samengaan van «denken» en «doen» is conditio sine qua non voor een suksesvolle werking van een bestuur. Welk nut heeft het goede ideeën te hebben, maar geen inzet om via geschrift en woord anderen daarvan te overtuigen? Welk nut heeft het om tot vervelens toe te herhalen dat ons socialistisch weekblad «Voor Allen» een must is voor de socialistische politieke beweging binnen dit arrondissement, maar men daadwerkelijk niets doet om het te propageren en het financieel leefbaar te houden? Welk nut heeft het allerlei propagandakommissies en -komités in het leven te roepen, maar dan weer te moeten vaststellen dat bij optochten, feestelijkheden en verkiezingen het materiële werk niet of gebrekkig wordt uitgevoerd? Welk nut heeft het... zo zouden wij verder kunnen gaan; het is spijtig dat «denken» en doen» terzelfdertijd meer en meer zeldzaam begint te worden. Het is nochtans essentieel dat «denken» en «doen» samengaan, zoniet glijden wij af naar een salon-socialisme en dit is iets wat wij - vooral in deze beroerde tijden - best kunnen missen. A. Van den Bossche Arrondissementeel Voorzitter Even ongewoon waren die twee stoere Volksuniejongens die op moeders beste beddelaken met zwarte verf hun ongenoegen had den geuit over Cockerill-Sambre en het gieten van Vlaams geld ifit Waals staal of zoiets, staande in onbeweeglijke, haast para-militai re, houding aan de trappen van ons stadhuis. En dat de aanhoudende droogte van de laatste dertien uur en drie kwartier zo hardnekkig veel kwaad scheen aangericht te hebben, was duidelijk te merken in de raadszaal, want de heren Daver (PW), Goossens (CVP), Van Den Herre- weghen (CVP), mevr. De Paepe (CVP), Heer Vernimmen (SP) en Spitaels (PVV) waren niet tot op hun bestemming geraakt. Volledig heidshalve dient nog gezegd dat de heer Van Heuversweyn (CVP) met ruime achterstand arriveerde en achteraf kwamen wij te weten dat de h. Vernimmen die dag bezoek kreeg van Willy Claes die te Ge- raardsbergen het «alternatief» voor de krisis kwam uit de doeken doen. Op het einde van de zitting kwa men we te weten van een hoog waardigheidsbekleder uit de Ge- raardsbergse sportraad dat de afwe zigheid van de h. Spitaels (PVV) was toe te schrijven aan opgelopen verwondingen tijdens een boks match waarin zijn medekleurling Kid Van Guchte (PVV) hem k.o. had geslagen. Polleken Itiek Lees door pag. 7 De vervolging van vakbondsleden en demokratische politici in Turkije gaat nog steeds door. Meer en meer wordt nu ook de pers, zelfs de zeer gematigde pers, het zwijgen opge legd. Een dergelijke politiek van steeds verdere onderdrukking van de ele mentaire demokratische rechten en vrijheden mag niet zonder gevolgen blijven voor de verhouding tussen mm Turkije en de EEG. Daarom wenst Willy Vernimmen van de Raad te vernemen hoe hij op deze nieuwe ontwikkelingen in Turkije zal rea geren. In het bijzonder in het kader van het associatieakkoord. Hierna het antwoord van de Raad: «De Raad blijft de ontwikkeling van de situatie in Turkije, met name die van de vakbondsmensen en politici waarop het Geachte Par lementslid doelt, met de grootste aandacht volgen. In dit verband blijft hij er bijzonder belang aan hechten dat de mensenrechten wor den nageleefd en dat de demokrati sche instellingen zo spoedig moge lijk weer worden hersteld. De Raad heeft het tot dusver niet mogelijk geacht zijn standpunt inzake de hervatting van de financiële samen werking tussen de Gemeenschap en Turkije te wijzigen.» De Voorzitter A. Van den Bossche De Sekretaris C. Vancoppenolle

Voor Allen | 1983 | | pagina 1