<fi SP-alternatief is onderdeel van internationale strategie SP houdt Vredesbeurs Mensenrechten: een beeld dat steeds terugkeert Opgemerkte tussenkomst van Herman De Loor tijdens het Kamerdebat over de volmachten Feestavond Weekblad «Voor Allen» EDITORIAAL SP-Arrondissementsfederatie Aalst «Gallo-Romeins Museum Velzeke» Voorrang aan de Noord-Zuid dialoog Een wereldplan voor vrede en ontwikkeling De SP-CSC-Federatie Aalst doet dan ook een op roep tot de militanten om zo talrijk mogelijk deze belangrijke manifestatie bij te wonen. Meer informatie en het volledige programma vindt U op de kuituurpagina. De instrumenten voor de internationale strategie Europa voortrekker van het Alternatief Tijdens het Kamerdebat, dat het zoveelste maratondebat werd, met het oog op het bekomen van de door de regering gevraagde volmachten, kwam Herman De Loor tweemaal op de tribune. Een eerste maal inzake het punt dat in het wetsontwerp voorkomt en betrekking heeft op de gemeenten; een tweede maal inzake de paragraaf die handelt over de tewerkstelling en dan nog spetifiek over de bouwnijverheid. Hierna lichten we de biezonderste punten uit zijn interventies. Gemeentefinanciën Zaterdag 3 december 1983 Johan Verminnen en orkest Diverse attrakties Europolitiek: Europarlementairen Willy Vernimmen en Johan Van Minnen (NL, PvdA) Trekking van de grote tombola «VOOR ALLEN» Zalen «De Marbol», Markt 15 te Geraardsbergen -in Patrick De Smeat interviewde Louis De Meyst.de nog immer kwieke voorzitter van de onderafdeling Moorsel. Wat hij zoal vertelde vindt U op pag. 2 Rudi Veirman wijdt enkele nabeschouwingen aan het slotdebat op de BRT rond «De Nieuwe Orde», zie pag. 4 Een aantal Aalsterse fabrikanten aan het woord in de historische reeks van Emile De Nauw over de conomische >mstreeks 1886. doet aan laringen. Het 3 bericht van de Extra aandacht voor een eerste bijdrage in het dossier Zie pagina 3 Kcdaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 93(10 AALST Iel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: YVillv Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst vrijdag 17 juni 1983 45" jaargang nr. 24 Weekblad van de S.P. De crisis treft alle landen in de wereld. Waar zouden wij de pre tentie halen, binnen de grenzen.van ons land, deze crisis, alleen, ten gronde te kunnen overwinnen? Daarom hebben de drie pijlers waarop het SP-alternatief steunt niet enkel een nationale, maar te vens een internationale dimensie. De geplande economische herop leving (reflatie-politiek), de her- strukturering van onze economie (in funktie van de nieuwe economi sche wereldordening) en de her verdeling van arbeid, inkomen, vermogen en macht zijn meteen de drie krachtlijnen van een strategie die zowel binnen de grenzen van ons land, in Europees verband, als op wereldvlak moet doorgetrokken worden. Daarom is het SP-Alterna tief ook een nationale bijdrage tot een Europees- en wereldplan voor economisch en sociaal herstel. De wederkerige economische af hankelijkheid van Noord en Zuid is bijzonder opvallend voor West-Eu ropa dat, in tegenstelling tot de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, zelf over weinig natuurlijke grondstoffen beschikt. De westerse wereld zal geen duur zaam economisch herstel kennen zonder ontwikkeling van de koopkracht van de Derde Wereld. De rampzalige toestand van de ont wikkelingslanden berokkent steeds meer schade aan een steedsgroter aantal industrielanden. Omgekeerd zou de reflatie van de West-Euro- pese landen en de daaruit voort vloeiende expansie van de wereld handel, de uitvoer van de ontwik kelingslanden in de hand werken. De koopkracht van de Derde We reld zou daarenboven moeten on dersteund worden door de oprich ting van fondsen om de prijzen van hun export-produkten op een rede lijk peil te houden. De westerse wereld zal echter, in de gegeven omstandigheden, niet in staat zijn voldoende financiële steun aan de Derde Wereld te ver lenen zolang de onzinnige bewape ningswedloop zoveel krachten en middelen blijft opslorpen. Vandaar de noodzakelijke band tussen Oost- West ontspanning en de Noord- Zuid ontwikkeling. De gemeenschappelijke crisis in Noord en Zuid kan dus slechts ten gronde overwonnen worden door een Noord-Zuid samenwerking voor een wereldwijd economisch herstel. Zulks moet kunnen steu nen op een massale overdracht van financiële middelen van het Noor den naar het Zuiden. De ganse ontwikkelingssamenwer king zou grondig moeten herschikt worden. Waar het op aankomt is de ontwikkelingslanden in staat te stel len hun eigen behoeften te bepalen en te bevredigen door hun eigen inspanningen. De instrumenten en de mechanis men van het Marshall Plan. dat de economische heropbouw van West- Europa bevorderde na de tweede wereldoorlog, kunnen nuttige in spiratie zijn voor het verder uitwer ken van een wereldplan voor vrede en ontwikkeling. Het sociaal-economisch Alternatief steunt op de gedachtengang van de twee rapporten uitgebracht door de Brandt Commissie Noord-Zuid dia loog (1980) en Gemeenschappe lijke Crisis (1983) waarnaar verwe- Het najaar van 1983 wordt voor de Vredesbeweging een bijzonder belangrijke periode. De verklaring van Williamsburg en de Weinbergerspeech te Brussel tonen duidelijk aan dat de V.S. en de NATO-kringen ten allen prijze kruisraketten op ons grondgebied willen installeren. De CVP ;n de PVV lopen daarbij braaf in de pas, en waar het enigszins kan speelt Tindemans zelfs graag haantje de voorste. We kunnen deze installatie nog steeds beletten. Daartoe dienen echter in het najaar alle krachten gemobiliseerd en moet ook de socialistische beweging alle hens aan dek roepen voor de betoging van 23 oktober. Om deze mobilisatie voor te bereiden richten wij samen met C.S.C., S.E.V.I. en Herman Vos Instituut, op zaterdag 25 juni a.s. een Vredesbeurs in te Brussel, Achturenhuis, Fontainasplein. Het is de bedoeling de ganse dag met de mensen aan de basis vlot van gedachten te wisselen over het waarom van onze anti-raketten- opstelling, wat we dan in de plaats stellen en hoe we dat allemaal bij mensen brengen. Ons streefdoel: in iedere SP-afdeling een drietal kontaktmensen vinden die op 25 juni met ons komen praten te Brussel en daarna als animator voor de aktie optreden ter plaatse. zen wordt voor een reeks van drin gende concrete maatregelen inzake hatrdel, voedsel, energie, ontwik keling, financiën... De Vlaamse Socialisten hebben op het vlak van de Socialistische Inter nationale aangedrongen op een al ternatieve economische strategie. Het concept van een wereldplan wordt door sommigen als utopisch ideaal afgeschreven. Op wereldvlak wordt de toekomst van de samenle ving echter voornamelijk bepaald door de wereldwijde planning van de multinationale ondernemingen die zich, per definitie, niet aan nationale grenzen storen. De multi nationals gebruiken de crisis om hun macht te verstevigen en hun overheersing planmatig uit te brei den over de ganse wereld. Zij leve ren dagelijks het bewijs dat wereld planning geen utopie is. Een doeltreffende opbouw van een tegenmacht tegen de hegemonie van de multinationals vergt een bundeling van de krachten van de socialistische en progressieve par tijen samen met de Internationale Vrije Vakbeweging (I.V.V.V.). Het uitwerken van een alternatieve economische strategie moet dus in de eerste plaats kunnen steunen op de inzet van de 77 partijen en organisaties aangesloten bij de S.I. Wie uit de wereldwijde crisis het argument afleidt dat de crisis als een onafwendbare fataliteit zou moeten ondergaan worden, onder schat de kracht van de hefbomen waarover de socialistische partijen op Europees vlak beschikken in dien een beweging rond een Alter natief op gang komt. Europa biedt de ruimte en de eco nomische macht om de werkloos heid gemeenschappelijk te bestrij den en de wereldeconomie op nieuw op dreef te brengen. Oscar DEBUNNE Verleden week - bijna onopgemerkt en wellicht voor vele lezers een onbelangrijk feit - verscheen een artikel in de meeste bladen over de aanwezigheid van Belgische valscherm springers in Turkije. Inderdaad, Turkije ligt voor de meesten van ons veraf - en in het geheel van onze geliefde Nato-strategie is dit land een trouwe Nato-partner. Hoe zou het ook anders kunnen geleid door een militaire regering weet men best dat zij wel voor de nodige infrastruktuur zal zorgen en de meest moderne vernie- tigingstuigen op haar grondgebied zal dulden. Maar, is het niet wraakroepend, zelfs schandelijk te moeten vaststellen dat dit alles zich afspeelt met de welwillende hulp van de zogenaamde «Westerse demokratieën»! Zeker, het Europees Parlement, onder druk van de socialisti sche fraktie, heeft herhaalde malen deze aangelegenheid aan de dagorde geplaatst. Onderzoekskommissies werden inge steld, verslagen werden opgesteld en besprekingen met het Amerikaans Huis van Afgevaardigden werden gehouden. Maar het resultaat van dit alles blijft pover: aanhoudingen en terechtstellingen gaan rustig door en vooral het «socialisme» moet kapot gemaakt worden. Opvallend daarbij is dat rechts, ook vooral de Christen-Democratie hier een enigszins zwijgen de rol vervult. Wellicht zullen zij zoals in het geval Chili slechts spreken als hun eigen rr^cht ergens in vraag wordt gesteld. Een totaal andere houding ten overstaan van Turkije als tegenover Polen. Daar kan geen dag voorbijgaan of een resolutie of debat moet eraan besteed worden. Mensenrechten is blijkbaar alleen van belang voor sommigen als het over linkse diktaturen gaat; aan rechts wordt blijkbaar heel wat meer vrijheid toegestaan. Voor ons, socialisten, moet het duidelijk zijn: de strijd voor mensenrechten waar ook ter wereld moet onze steun krijgen, geen onverschilligheid want dit probleem zal wellicht in de toekomst het wereldbeeld en de maatschappij-visie bepalen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement «Als demokraat slaat de angst mij om het hart als ik vaststel dat de regering op een subtiele wijze bezig is haar volmachtenbeleid te institu tionaliseren. Sinds deze regering aan de macht kwam heeft ze quasi voortdurend geregeerd met volmachten. Haar arrogantie en machtshonger is nog niet voorbij, vermits ze thans weer volmachten vraagt tot 31 maart 1984. De SP-fraktieleider heeft het daar voldoende over gehad in zijn tus senkomst tijdens de algemene be spreking vorige dinsdag, zodat ik het daar niet verder zal over hebben. Als municipalist werd mijn aan dacht vooral getrokken op de vaag heid en algemeenheid van art. 1-5° «Korrekte inning bedrijfsvoorhef fing» en art. 1-6° «Enige toelage van 21 miljard». De achterstand qua bedrijfsvoor heffing beliep op 31 december 1982 7,6 miljard voor de provincies, ge meenten en de Brusselse agglome ratie, 2,8 miljard voor de OCMW's en 8 miljard voor de andere belas- tingsplichtigen waaronder de uni versiteiten en de ziekenhuizen. De centrale regering verliest hierbij maar al te gemakkelijk uit het oog dat het juist haar schuld is dat de gemeenten in de onmogelijkheid verkeren hun financiële verplichtin gen lastens de Staat na te leven. Niemand kan ontkennen dat de gemeenten steeds meer opdrachten van algemeen belang moeten ver- vullen voor rekening van de Staat die daarvoor geen enkele geldelijke kompensatie verleent. De wedden die de gemeenten uit betalen aan hun personeelsleden die dergelijke opdrachten voor re kening van de Staat uitvoeren val len integraal ten laste van deze gemeenten. Het is evident dat de centrale rege ring voor deze bijkomende lasten bijkomende financiële middelen zou moeten geven. Helaas gebeurt dit niet vermits de regering stelsel matig het gemeentefonds afroomt, niettegenstaande de plechtige be lofte in 1976 om de nieuwe regeling voor de bepaling van het gemeen tefonds niet meer te wijzigen. Volgens betrouwbare berekenin gen is de staat verantwoordelijk voor ongeveer 50% van de tekorten van de ziekenhuizen. De uitgaven van de OCMW's zijn voor een groot deel te wijten aan de fusies, aan de wet van 1976 betref fende de OCMW's en aan de eko- nomische krisis. Lees door pag. 5 4

Voor Allen | 1983 | | pagina 1