Herman De Loor interpelleert minister van Binnenlandse Zaken over «De aktiviteiten van het nationalistisch Jong- Studentenverbond, afdeling Vlaamse Ardennen» Sluikstorten: burgemeester en schepenen geven het voorbeeld Rijksweg 80: CVP en CL-PVV vergeten verkiezingsbeloften Hubertus «met de twee gezichten» Van Wambeke Of is het Hubert- met-de-gespleten- tong? j^ixyo ~f- EDITORÏAAL In het kader van de SP-Vredesbeurs. De loupe van K. Ritikaster op Denderleeuw Binnen-in move Vrijdag 24 juni 1983 45* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P WÊÊ^ÊÊmmmÊÊmmÊmmm Nu vrijdag, 24 juni, zal Volksvertegenwoordiger Herman De Loor minister Nothomb van Binnenland se Zaken interpelleren over de aktiviteiten van het Nationalistisch Jong Studentenverbond, afde ling Vlaamse Ardennen. Net op het ogenblik dat stortvergunningen en sluikstorten de inwoners van Denderleeuw ernstig verontrusten, geeft het ge meentebestuur een school voorbeeld van milieuver loedering. Een kaakslag voor ieder die begaan is met milieu. Eddy Dierickx en Luc De Blieck over en in de Aalsterse gemeenteraad: problemen te Hofstade, een verkeersbord met kommentaar, inspraak en een nieuwe miljoenendans. Lees pag. 2 Freddy Willockx hield te Aalst een hoogstaande uiteenzetting over het socialistisch alternatief. Roger D'Hondt maakte een verslag op pag. 2 Abraham Ruiz laat zijn geliefde Marianne even terugblikken op de Guldensporenslag. Lees pag. 5 Kamer stemt wet die betrekkingen tussen overheid en vakbonden regelt. De tussenkomst van Herman De Loor vindt U op pag. 5 K. Ritikaster opnieuw op dreef: naast een gelegenheidseditoriaal ook de loupe op enkele aspekten van het middenstandsbeleid en op een kollega, op pag. 6 in der Maelen n balans van zes VP-PVV te pag. 7 Dossier Tijdens de gemeente raadszitting van 9 juni jongstleden, stelde onze vriend Jacques Timmer mans namens de SP-frak- tie voor om als gemeente raad een standpunt in te nemen omtrent de aanleg van de rijksweg 80 en zo nodig een alternatief tracé voor te stellen. Hij formuleerde zijn tus senkomst als volgt: Parlementaire vraag Ministerieel antwoord Konkreet voorstel Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Het is geweten dat sinds enkele maanden in het Geraardsbergse het Nationalistisch Jong Studentenver bond, afdeling Vlaamse Ardennen, aktief is. Deze organisatie is bekend om haar extreem rechtse opvattingen, maakte gebruik van de telefoon van de Geraardsbergse adjunkt-politie- kommissaris (vader van de praeses van het N.J.S.V.) en organiseerde op 12 maart een betoging, die voor af door de burgemeester van Ge- raardsbergen werd verboden, doch ingevolge tussenkomst van deze po- litiefunktionaris toch doorging. Kamerlid De Loor wil nu van mi nister Nothomb vernemen of: - hij na de ontbinding van de VMO (Hof van Beroep te Gent, 26.5.1983) enig zicht heeft op de infiltratie van de ex-VMO-leden in andere extreem-rechtse groe peringen? - Hij het verantwoord vindt dat de telefoon van een politiefunk- tionaris gebruikt wordt door een organisatie die tracht onze de- mokratie ten gronde te richten. - hij het toelaatbaar acht dat een adjunkt-politiekommissaris van zijn funktie gebruik maakt om ondanks het verbod van de burgemeester, het doorgaan van betogingen te bepleiten bij de rijkswacht. - hij zinnens is maatregelen te nemen om aan dergelijke prak tijken en misbruiken een einde te stellen? Wij kijken met belangstelling uit naar het antwoord dat de Minis ter op deze vragen zal ver strekken. 'i'i'-'i'-'-'-'-W'ï' Een smerig, stinkend drabbig goedje: sluikstorten door het gemeentebestuur: cynischer kan bijna niet. Burgemeester en schepenen van Denderleeuw sloven zich uit om de inwoners te laten geloven dat mi lieuzorg hen nauw aan het hart ligt. Voornamelijk rond de «Vlamoven» en de stortvergunning heeft het College schijngevechten geleverd om de mensen zand in de ogen te strooien, terwijl er achter de scher men 'gewerkt' wordt. Het achtbaar College levert nu zelf het bewijs. Op nauwelijks 50 meter afstand van de Vlamoven werd een gracht langs de landbouwweg vol gestort met de meest gore afval die je kan bedenken: de bezinksels van de «kolkzuigers», m.a.w. al het vaste vuil uit de riool. Met de aanhoudende regen tot een drabbig goedje geweekt, begint door de warmte de gisting en dus ook de stank. De schending van het natuurschoon is wraakroepend. Dit gebeurt op bevel van de gemeen tediensten. Cynischer kan het niet! Woorden schieten tekort om een dergelijke grofheid aan de kaak te stellen. We kunnen enkel besluiten trekken uit dit feit. Ofwel is dit College een allegaartje van onbe- kwamen die geen benul hebben van milieuzorg en gemeentebeleid; of wel hebben we te maken met indi viduen die op de meest cynische manier de burgers om de tuin pro beren te leiden met mooie woor den, maar geen greintje respekt opbrengen voor de belangen van de bevolking. De inwoners van Den derleeuw kunnen zelf de keuze maken. Op de volgende gemeenteraad zul len we hierover interpelleren. Wij houden je op de hoogte. N.B.: wie dit staaltje van onbe schaamdheid wil bewonde ren, mag niet afwezig zijn op de milieuwandeling naar de Vlamoven, het loont de moeite!! Jan De Bie Het is U misschien niet bekend, beste lezer, maar ook U wordt, evenals alle andere inwoners van ons arrondissement in de Kamer van Volksvertegenwoordigers meestal doodge zwegen door de Zottegemnaar Hubert Van Wambeke. Geluk kig zijn er nog enkele actievere ook. Nu is deze heer Van Wambeke een ACW'er, iets wat tijdens de parlementsverkie zingen van 1981 nog voor enkele zure oprispingen bij zijn CVP-broeders uit andere standen zorgde. Kortom, er heerste een tijdlang ferme «ambiance» bij de mannen van de regen boog-affiche in het arrondissement. Voor de rest daalde de mantel der vergetelheid over deze vertegenwoordiger des volks. Nieuwe verkiezingen waren veraf, volmachten werden toegekend, het was dus de hoogste tijd om even uit te rusten. Zo zou het wellicht voor altijd geweest zijn, moesten die vervelende raketten het (kern)kopje niet komen opsteken hebben. U moet namelijk weten dat het ACW-hoofdbestuur op 3 mei jongstleden een standpunt tégen het plaatsen van middellange afstandsraketten in Europa heeft aangenomen, standpunt dat op twee belangrijke punten afwijkt van het NATO-dubbelbesluit dat door onze regering zo vurig wordt verdedigd. Het ACW, de beweging der kristelijke arbeiders, was van mening dat het besluit tot plaatsing der Pershing- en Kruisra ketten dit jaar niet mag worden genomen, maar moet worden opgeschort om de onderhandelaars in Genève toch énige kans op slagen te geven. Ook was het ACW van mening (net zoals Andropov trouwens!) dat de USSR zijn raketten moet afbou wen tot op het niveau van de Britse en de Franse kernwapens. In dit geval zouden er geen nieuwe Pershings noch cruise missiles bijkomen. Tot zover bravo voor het ACW-bestuur, maar hoe vertalen hun vertegenwoordigers dit nu naar de praktijk toe? In een interview met het ACV-blad «Spectator» herinnerde onze Hubert uit Zottegem zich plots niet meer van deze nochtans vrij lovenswaardige standpunten. Hij haalde boven dien fel uit naar onze Deense NATO-broeders, die een standpunt innamen dat veel gelijkenis vertoont met dat van het ACW. Als klap op de vuurpijl (hier wel bijzonder van toepassing!) zegt Berke verder dat hij zich «als Belg door Britse en Franse raketten geenszins beschermd voelt» en dat «wij met Amerikaanse raketten een labiel evenwicht moeten in stand houden». De Amerikaanse know-how op dit terrein boezemt onze «vriend» blijkbaar heel wat meer vertrouwen in dan die van Londen of Parijs. K. Ritikaster blijft echter toch met nogal wat vragen zitten. Is dit weer één van de zovele voorbeelden van de bekende en in CVP-kringen veelvuldig toegepaste slagzin: met woorden doen wij soms nogal eens progressief, pacifistisch en noem maar op, maar eens onze vertegenwoordigers deze blabla in hun houding moeten konsekwent doortrekken, uit met de pret! Terug in dezelfde reactionaire ganzepas! Of heeft Bertje van Wambeke een eerder beperkte geheu- genkapaciteit? In dit geval kan het ACW-bestuur hem misschien de notulen van de vergadering van 3 mei nog eens laten geworden.. Of misschien neemt het ACW-bestuur enkel bepaalde standpunten in, om de eigen achterban te plezieren en eens temeer zand in de ogen te strooien? Ook hier verdrinkt de christen-demokratie in haar eigen dubbelzinnigheden!!! En dat de woordvoerder dan nog juist een mannetje uit ons eigenste arrondissement Aalst is, maakt het des te «leuker». Of beter, des te triestiger... Op 22 februari 1983 stelde senator Van der Niepen een parlementaire vraag over de aanleg van Rijksweg 80 op het grondgebied van Ninove, dit naar aanleiding van onze ge meenteraadsbeslissing van 9 sep tember 1982. Senator Van der Niepen formuleer de zijn vraag als volgt: In zijn zitting van 9 september 1982 protesteerde de gemeenteraad van Ninove tegen de aanleg van de rijks weg 80 op haar grondgebied. Hij vroeg dat alle werkzaamheden die naangaande zouden worden stopge zet, vermits hij van oordeel is dat de tanleg van deze rijksweg in de hui dige omstandigheden onnodige geld- en grondverspilling betekent. Bovendien stelde hij vast dat deze rijksweg zonder enige inspraak op het definitieve gewestplan is gete kend en vroeg derhalve betrokken te worden bij het uitwerken van even tuele wisseloplossingen. Mag ik van de geachte minister, via het bulletin van Vragen en Ant woorden, vernemen: 1. Op wiens voorstel deze rijksweg 80 op het grondgebied van Nino ve werd gepland; 2. Hoe het komt dat deze aanleg zonder enige inspraak van het stadsbestuur van Ninove op het gewestplan werd getekend; 3. Of u zinnens zijt rekening te willen houden met het verzoek van het stadsbestuur van Ninove om de werken te laten stopzetten en dit bestuur erbij te betrekken om naar een wisseloplossing te zoeken? De heer Minister van Openbare Werken antwoordde als volgt op de respektievelijk gestelde vragen: 1. De rijksweg nr. 80 werd op voor stel van mijn departement ge pland, niet alleen te Ninove maar over zijn volledig tracé tot de grens met de provincie West- Vlaanderen. 2. De procedure tot vastlegging der gewestplannen behoort niet tot mijn bevoegdheid, maar wel tot deze van de gemeenschapsminis ter van Ruimtelijke Ordening, Landinrichting en Natuurbe houd. 3. De werken van de rijksweg nr. 80 zijn nog niet begonnen op het grondgebied van Ninove. Van een eventuele wisseloplossing vanwege het stadsbestuur van Ni nove is mij niets bekend. Zo deze voorgelegd wordt, zal ik niet na laten deze welwillend te laten onderzoeken. Uit het voormelde antwoord onder punt 3 moeten wij besluiten dat de Minister de bal terug kaatst naar het stadsbestuur, daar waar wij ver zochten door het Bestuur van Brug gen en Wegen om advies gevraagd te worden, besluit de heer Minister dat hem geen voorstel van de stad Ninove bekend is. Teneinde aldus een degelijk voor stel vanwege de stad Ninove aan de heer Minister te formuleren, stel ik voor: - ofwel een commissie ad hoe sa men te stellen, bestaande uit een aantal geïnteresseerde gemeen teraadsleden per fraktie, waarbij een aantal deskundigen worden gehoord met betrekking tot alle elementen voor en/of tegen inza ke aanleg van Rijksweg 80 en eventueel specifiek was het tracé op Ninoofs grondgebied betreft. Een afdoend advies moet o.m. handelen over het principe van de al-dan-niet-noodzakelijkheid van deze Rijksweg en zo ja, of een eventueel alternatief tracé noodzakelijk is. - ofwel deze opdracht te laten uitvoeren door de reeds ingestel de kommissie van openbare wer ken van de gemeenteraad. Ten einde ook de geïnteresseerde doorsnee-burger hierover aan het woord te laten, stel ik eveneens voor deze te horen ter gelegenheid van de gemeenteraad van 30 juni a.s. Dit kan voor de opening of na het sluiten van de openbare zitting. Lees door pag. 6

Voor Allen | 1983 | | pagina 1