Het beschikbare werk drastisch herverdelen De Nationale Maatschappij voor de Huisvesting sluit haar jaarrekening met een enorm tekort Spanje en Portugal in de E.E.G. België doet het slechter EDITORIAAL In het Sociaal-Ekonomi- sche Alternatief van de S.P. is de bestrijding van de werkloosheid de hoofd prioriteit. Zelfs indien de ekonomi- sche groei zich herstelt, zal er tijdens de komende ja ren toch nog een enorme werkloosheid blijven. Denk maar aan de bevol- kingsaangroei, de invloed van de nieuwe technolo gieën... Daarom dringt een herver deling van de beschikbare arbeid tussen werkenden en werklozen zich op. Dit kan alleen door een ver mindering van de arbeids duur: hetzelfde werk kan met méér mensen gebeu ren, wanneer we allemaal minder uren werken. Lessen uit het verleden BINNEN-IN Aalsterse cultuurschepen Chris Lievens-Borms het vuur aan de schenen ge legd. D.B.L. geeft enkele verduidelijkingen op pag. 2 Brengt inspraakvergade ring schot in het dossier van de Zottegemse Padde- straat? Het antwoord vindt U op pag. 3 H. Eeckhout schreef een ruime bijdrage over de 11 juli-viering te Zottegem; lees pag. 3 Ook Abraham Ruiz heeft het op de cultuurpagina over deze dag met o.a. herinneringen van hem zelf, Bert Van Hoorick en Alfred Nichels. K. Ritikaster met pen en loupe over een boks match, schepen Beeckman en iets leuks uit de Giesbaargge kuituur- raad op pag. *6 Gemeenteraad te Herze- le: een incident en het po- litiereglement op de vuil- nisophaling; zie pag. 7 Gemeenteraad te Dender leeuw: openbare werken, sluikstorten, Cockerill- Sambre en nog veel meer... op pag. 7 Scherpschutter bewijst dat de Geraardsbergse SP geen saboteurs zijn; lees pag. 8 Een ambitieuze doelstelling Hoe de arbeidsduur vermindering en de aanwervingen betalen? De Nationale Maatschap pij voor de Huisvesting heeft haar jaarverslag 1982 gepubliceerd. Het brengt de bevestiging van de te leurgang van de sociale woningbouw. Het jaar 1982 kenmerkt zich door een merkelijke vermindering van de acti viteit van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting ten opzichte van vorige jaren. Toestand per gewest Andere dieptepunten Gemeenschappelijke verklaring De internationale crisis slaat in ons land hard toe. Meer nog dan in de meeste andere industrielanden. Bij het uitwerken van het SP-Alternatief heeft men zich terecht de vraag ge steld waarom dit zo is. Industriële achterstand Mededelingen van het Federaal SP-sekretariaat Sociaal-Economisch SP-Alternatief Verlofregeling Ook «Voor Allen» gaat met vakantie Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 930(1 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Poslrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: YVillv Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst vrijdag 8 juli 1983 45' jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P «Arbeidsduurvermindering» is een bekende eis. Reeds in 1976 startt.e het A.B.V.V. een campagne voor de 36-uren week. Sindsdien is er heel wat onderhandeld en werd geleidelijk een arbeidsduurvermin dering doorgevoerd. Het effekt op de tewerkstelling was echter niet steeds even groot. Dit leert ons twee dingen: In de eerste plaats moet een ar- beidsduurverminder drastisch zijn en goed gepland, om een tewerk- stellingseffekt te bereiken. Indien de arbeidsduurvermindering slechts met hele kleine stapjes gebeurt, beschikken de patroons immers over allerlei middeltjes om de pro- duktiviteit op te drijven, zodat ze het kunnen stellen zonder nieuwe aanwervingen. Bovendien bestaat er in de patrona- le wereld een enorme weerstand tegen «arbeidsduurvermindering met aanwervingen». Dit werd voor al de laatste maanden duidelijk: zelfs wanneer de bedrijven vol gens de formule van MARTENS 3% inlevering cadeau kregen, wa ren zij vaak niet bereid om 3% mensen bij aan te werven. Om deze weerstand te doorbreken zullen wij de «arbeidsduurvermin dering met aanwervingen» in prin cipe moeten verplichten. Door het beschikbare werk dras tisch te herverdelen willen we op 4 of 5 jaar tijd ongeveer 250.000 werklozen minder hebben dan er anders zouden geweest zijn. Dit betekent niet dat er 250.000 nieuwe aanwervingen moeten komen. Voor een deel zal het gaan om nieuwe aanwervingen. Voor een deel zullen arbeidsplaatsen worden gered die zonder arbeidsduurver mindering zouden verloren gegaan zijn. Om deze doelstelling te bereiken is een gemiddelde arbeidsduurver mindering nodig met 20% tot 25%. Uitgedrukt in «uren per week» be tekent dit dat het S.P.-Alternatief uiteindelijk mikt op de 32-uren week. Via goed geplande «schok»-opera- ties zou in een eerste fase van twee jaar de arbeidsduur met 10% ver minderen, gekoppeld aan een ver plichte tewerkstelling van 5%. De S.P. stelt voor hierover een Interprofessioneel Akkoord te slui ten tussen vakbonden en patronaat. Indien dit akkoord er niet komt door tegenwerking van het patro naat, moet de regering zelf op treden. Deze drastische arbeidsduurver mindering kan betaald worden uit TWEE BRONNEN: 1. We vragen dat de bedrijven zelf een inspanning doen om de ar beidsduurvermindering en de aanwervingen te financieren. Elk jaar stijhgt de produktivi- teit. Dit betekent dat de onder nemingen elk jaar méér produ ceren per arbeidsuur, en dus ook méér verdienen per arbeid suur. We stellen voor om een gedeelte van de produktiviteitsstijging te gebruiken om de aanwervingen in het kader van de arbeidsduur vermindering te financieren. 2. Op basis van deze produktivi teitsstijging kan men heel wat extra-tewerkstelling financieren, maar niet tot f-n met de 250.000 jobs waarvan sprake is. Naast de produktiviteitsstijging moeten we dus voorzien in een andere bron van inkomsten m.n. de herverdeling van inkomens en vermogens. een progressieve belasting op alle vermogens boven 7,5 miljoen frank; een progressieve bijdrage op alle inkomens. In de voorstellen die we tot nu toe uitgewerkt hebben zou deze «tewerkstel- lingsbijdrage» gelden voor alle inkomens (loontrekkenden, zelfstandigen, vrije beroepen...) boven 45.000 fr. bruto per maand, maar aan een progres sief tarief: 0,3% van het netto belastbaar inkomen voor degene die 45.000 fr. heeft, tot meer dan 5% voor de zeer hoge inko mens. Al deze tewerkstellingsgelden wor den beheerd door een Tewerkstel lingsfonds waarop de bedrijven en de openbare sector (tijdelijk) be roep kunnen doen om de aanwer vingen in het kader van de arbeids duurvermindering te helpen betalen. Met dit voorstel verbinden we een drastische herverdeling van de arbeid rechtstreeks aan de herverdeling van de inkomens en vermogens, van hoog naar laag. Alleen op deze wijze kan de werkloosheid daadwerkelijk worden aangepakt. De precieze uitwerking van deze principes is uiteraard niet te nemen of te laten, maar zal grondig bespro ken worden in gans de beweging! Het aantal in 1982 aanbestede wo ningen bereikte immers niet de helft van de productie van het vori ge jaar. In 1982, 4.479 woningen tegenover 9.981 in 1981. De achter uitgang is nog meer indrukwekkend wanneer we vermelden dat in de periode 1972-1982 ieder jaar ge middeld ongeveer 10.500 woningen werden aanbesteed. Procentueel beloopt de verminde ring van de activiteit van de Natio nale Maatschappij voor de Huisves ting ongeveer 55% voor het ganse land, 36% voor Vlaanderen, 72% voor Wallonië en 73% voor Brus sel. Een kleine troost dat het in Vlaanderen minder slecht gaat dan in Wallonië. Deze sterke teruggang is te wijten aan het feit dat het verbintenissen- plafond voor het land in zijn geheel vrijwel gehalveerd werd. Naar de gewesten toe beliep deze reductie 32% voor Vlaanderen, 66% voor Wallonië en 57% voor Brussel. In het verleden, werden bij econo mische achteruitgang de kredieten ten voordele van de sociale woning bouw in belangrijke mate verhoogd dit ten einde een zekere relance te verwekken. De huidige regering doet juisthet tegenovergestelde, deze kredieten worden dot de helft teruggebracht met als gevolg dat het aandeel van de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting in de nationale woningbouw van 26% in 1981, nu in 1982 waarschijnlijk zal teruggevallen zijn tot 15%. We moeten dit zien in het kader van de politiek aanbevolen en opgelegd door de liberalen: privatisering in vervanging van sociale initiatieven. Hierbij zal waarschijnlijk ook de afschaffing van de blokering van de huurprijzen van de woningen nog worden gevoegd. De sterk verminderde activiteit kwam niet enkel tot uiting in de sector van de bouw van huurwonin gen, ook in de sector van de bouw van «belofte van aankoop» viel de productie vrijwel stil. Zulks is voor namelijk te wijten aan het ontbre ken of wegvallen van kandidaten ingevolge werkloosheid, werkonze- kerheid, hoge rentevoeten en schaars sociaal krediet. Lees door pag. 5 f.x De besprekingen die wij herhaalde malen hebben gevoerd met de belangrijkste leiders van de socialistische partijen hebben ons duidelijk gemaakt dat de opneming van beide landen een dringende prioriteit is. Wij vergeten inderdaad al te vaak dat men hier te doen heeft met jonge democratieën, waarvan het element onervarenheid in het beleid dikwijls de aanleiding kan zijn voor gevaarlijke situaties. Wij kunnen aannemen dat de situatie in Spanje enigszins stabieler is dan in Portugal, toch is het ook duidelijk dat «rechts» in deze kandidaat-landen zich niet verloren acht. Wij zouden zelfs durven zeggen integendeel! Het is dan ook zinloos dat de socialistische EEG-partijen zich over deze toetreding hopeloos gaan verdelen aangaande een aantal details. Het is vooral naar aanleiding van het gemeenschappelijk landbouw beleid dat de moeilijkheden zich op een ernstige wijze ontwikkelen. Iedereen kent de latente moeilijkheden tussen de noorder- en zuiderculturen in de landbouw. Het is juist dat de landbouwuitgaven voor de nabije toekomst en binnen het huidig budget niet betaalbaar kunnen zijn; vooral de land bouwoverschotten uit het Noorden verzwaren op onverant woorde wijze het budget zodanig dat het bestaan van de Gemeenschap zelf bij vele in vraag wordt gesteld. Het is voor velen ook duidelijk dat het eerstvolgende jaar op dit terrein belangrijk zal zijn temeer daar de Raad wordt geleid onder voorzitterschap van de Griekse en Franse socialistische Eerste Minister. Dit feit alleen moet er ons toe aanzetten de toetre dingsonderhandelingen met meer kracht en snelheid te laten verlopen. Solidariteit mag voor socialisten geen ijdel woord zijn, zeker en vooral niet tegenover een volk dat jarenlang de dictatuur heeft moeten verdragen. Hier ligt voor de socialisti sche partijen een grote verantwoordelijkheid, aarzelingen dienaangaande zouden voor de Europese bevolking en de Europese Gemeenschap ernstige gevolgen kunnen hebben. (Madrid, 28 juni 1983) Een delegatie van de socialistische fractie van het Europees Parlement, waaronder Willy VERNIMMEN, en een delegatie van de Spaanse socialistische parlementsleden in vergadering bijeen op 27 en 28 juni te Madrid, dringen er sterk op aan dat de dossiers aangaande de toekomstige Financiering van de Gemeenschap uiterlijk tegen 6 december 1983 (eerstvolgende Europese Top) met de daarvoor noodzakelijke maatregelen afgehandeld worden, opdat de toetreding van Spanje en Portugal tegen juni 1984 kan uitgevoerd worden. Deze politiek wil wordt geuit rekening houdend met zowel de tijdsmogelijkheden en de politieke problemen die zich zowel binnen de Gemeenschap als bij de kandidaat-leden stellen. Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement In de eerste plaats komt dit door onze verouderde industriële struc tuur. De financiële holdings, die in ons land grotendeels de economi sche en financiële macht bezitten, hebben de voorbije jaren vooral een defensieve investeringspolitiek gevoerd. Winsten werden niet ge bruikt om hun bedrijven te moder niseren, maar werden eerder pas sief belegd of geinvesteerd in secto ren waar op korte termijn grotere winsten konden wordrn gemaakt zoals toerisme, de verzekeringssec tor en de immobiliën. Dit leidde tot industriële verstarring en technolo gische achterstand. In de jaren zestig werd dit nog enigszins verborgen door de komst van vele buitenlandse ondernemin gen. Dit komt ons vandaag duur te staan nu we ingevolge de vele slui tingen en het vertrek van deze bedrijven grotendeels op onszelf zijn aangewezen. Ons land is in een zeer zwakke positie komen te staan. We impor teren bijna al onze grondstoffen en energie. Daarmee maken we dan halfafgewerkte produkten, die we vervolgens exporteren. Lees door pag. 5 De pocketuitgave van het «Sociaal-Economisch Alternatief» van de SP is een document dat elk bestuurslid »n elke echte partijmilitant met het oog op de besprekingen in de afdelingen vanaf september en het nationaal congres van 10 en 11 december 1983 zeker in hun bezit moeten hebben. Er zijn nog een aantal exemplaren in voorraad op het federaal secreta riaat. Kostprijs 100 frank indien afgehaald op het secreta riaat, Houtmarkt 1 te Aalst (tussen 9 en 16.30 uur). Men kan het boek ook bekomen mits overschrijving van 100 frank 25 frank portkosten) op rekeningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Het wordt dan onmiddellijk toegestuurd. Het federaal secretariaat zal gesloten zijn op maandag 11 juli, en van 18 tot en met 24 juli 1983. Correspondenten en lezers worden verzocht rekening te houden dat het weekblad «Voor Allen» niet zal verschijnen op de vrijdagen 22 en 29 juli aanstaande. De toegestuurde kopij en foto's worden opgenomen in het nummer van vrijdag 5 augustus. Van dan af verschijnt «Voor Allen» opnieuw iedere week.

Voor Allen | 1983 | | pagina 1