Senator Paul Van der Niepen niet mals voor onderwijsminister Coens bij bespreking begroting onderwijs Vooraleer de vakantie begint! Touwtrekken rond N.V. Brec C.V.P. verwekt regeringsheibel! Voor Allen wenst U ondanks de crisis een prettige vakantie. AKTUEEL Het volgend slacht< Ter gelegenheid van de bespreking van de begroting in de senaat ging Paul Van der Niepen nader in op enkele aspecten van de onderwijsproblematiek, die in de commissievergaderingen niet of onvoldoende aan bod konden komen. In een eerste deel, van daag, verschijnt een bijdrage over de begrotingsa nalyse zelf. In een volgend nummer van «Voor Allen» komen de andere problemen zoals de alter natieve lessentabel, het niet hoger universitair on derwijs van het korte type en nog enkele concrete vragen aan de beurt. Vermelden we nog dat Kd. Van der Niepen ook in o.a. «De Morgen» met zijn interpellatie een goede beurt maakte en lovende woorden mocht ont- 1/ vangen. iw BEGROTINGSANALYSE In verband met de begroting zelf houd ik er aan volgende bemerkin gen naar voren te brengen. Mijn inziens kenmerkt de begroting onderwijs zich vooral door een zeer matige groei en door het leggen van verkeerde prioriteiten binnen de globale begroting van het Rijk. Ten eerste vertoont de begroting, zoals zij reeds vorig jaar begin augustus door de regering werd medegedeeld, globaal voor wat men genoemd heeft de «onderwijs- cel» - de drie onderwijsbegrotingen en de culturele zaken - een verho ging met 4,4% ten aanzien van 1982. Globaal stijgen de uitgaven van de Staat echter met 7,5%. De Waarschijnlijk is het niet verstandig in te gaan tegen iemand die de laatste jaren door miljoenen mensen is toegejuicht en tegen iemand die ogenschijnlijk voor velen doorgaat als een «pendelaar voor de vrede». U hebt het goed geraden: het gaat inderdaad over de Paus, Hoofd van de Katholieke Kerk. Ik besef dat ik met dit artikel wellicht ook binnen onze eigen beweging wel enige discussie zal doen ontstaan, maar wat mij sedert maanden zenuwachtig en ongelukkig maakt, moet ik dan ook kunnen zeggen. Trouwens, toen verleden jaar bijna iedereen meeliep met een goed georganiseerde Westerse campagne omtrent Polen, heb ik enige afstand genomen omdat de werkelijke macht in dit land niet de kommunistische partij is maar wel de Kerk. Bepaalde vrienden nemen mij dit kwalijk. In naam van de vrijheid en van de vrije meningsui ting wens ik het volgende te herhalen: vrijheid is een dierbaar begrip, ook voor mij, maar in naam van de vrijheid en onder dekmantel van vrije mening schuilt naargelang de situatie waar men zich bevindt ook dikwijls de aanzet van massamoor den, -honger en -uitbuiting enz. Het kapitalisme kan inder daad aardig een spelletje opzetten rond problemen van vrijheid, vrije handel, demokratie enz. Zolang het past in het kader dat zij zich voorhouden, zoniet...??? Laten wij nu even terugblikken op het bezoek van de Paus aan zijn geboorteland Polen. Het is duidelijk dat voor de gewone man in Polen dit bezoek een bepaalde «hoop» betekende. En de Paus deed aan politiek, veel meer trouwens dan in Afrika waar de armoede der gelovigen andere vormen aanneemt dan in Oost-Europa. Daar kregen de rechtse uitbuiters slechts speldeprikjes in vergelijking met wat de Poolse leiders moch ten incasseren. In Afrika neem maar de teksten kreeg de geestelijke overheid de raad zich niet met politiek te bemoeien ook niet met de bevrijdingsbewegingen, maar in zjjn geboorte land moet de Kerk blijkbaar wel politiek voeren. Bewijzen daarvan: de economische en sociale benadering die NU uitgewerkt wordt, en waar het duidelijk is dat de man die zij als de grote idealist in de wereld hebben kenbaar gemaakt, nl. Lech WALESA, wellicht naar de achterhoede zullen terugstu ren. Maar geen erg... dat noemt men dan ook in katholieke kringen «grote diplomatie» Vanwege de Paus. Persoonlijk ken ik daar een ander woord voor. Wonderwel past deze politiek ook NU in de politiek van de tegenstelling Oost-West. In naam ook al van de versteviging van de vrijheid en de demokratie gaat men verder spelen met kruisraketten en zinloze bewapening. Allemaal toeval... ik kan het moeilijk aannemen, zoveel toeval tegelijkertijd bestaat NIET in de politiek. De echte vredeslievende demokraten moeten NU MEER DAN OOIT ernstig nadenken, de vredesbeweging moet gedragen worden door een groot menselijk ideaal, gericht op de humane ontwikkeling en de liefde voor de toekomst. Na dit alles wens ik jullie een aangenaam verlof en na de vakantie veel meer politieke aktie ten overstaan van dezen die ook onze maatschappij in gevaarlijke bochten doen terecht komen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Rijkswacht krijgt zelfs 8,5% meer. Het is duidelijk dat onderwijs zijn maatschappelijk belangrijke rol niet erkend ziet en dat deze cijfers een bepaalde maatschappij-visie met volmachten vertolken. Ten tweede verklaart de regering de vertraging van de aangroei van de uitgaven voor onderwijs door te wijzen op de toepassing over een volledig schooljaar, van de in 1982 getroffen maatregelen en op de afremming van de bouw van scho len ingevolge het verstrijken van de buitengewone dotatie, voorzien in de wet van 11 juli 1973. Alleen dit laatste veroorzaakt een daling met 28,9% van de gemeen schappelijke begroting. Het teruglopen van de investerin gen is trouwens een optie van deze regering, welke een deflatoire koers volgt, met alle rampzalige gevolgen vandien inzake werkloos heid. Anderzijds moet vastgesteld wor den dat de begroting in de komen de jaren zal toenemen op de corre latieve lasten van de investeringen in de gesubsidieerde sector, inbe grepen het universitair onderwijs - terug te betalen. De schuldenberg bedraagt miljar den franken en zal in de toekomst voor enorme structurele moeilijk heden zorgen voor het opmaken van de begroting onderwijs binnen een beperkte groeinorm. Zou de minister kunnen mededelen welke bedragen sinds 1970 hierme de gemoeid zijn en hoe hij de terugbetaling zal financieren zon der dat de eigenlijke onderwijsin frastructuur en omkadering in het gedrang komen? Het zou een ware ramp zijn mocht hier ook weer het Rijksonderwijs moeten opdraaien voor de expansie van de kredieten welke ten goede komen aan de financiering van de lasten van de opgenomen leningen in het kader van het waarborg fonds, zoals dit reeds gebeurde voor de verdere financiering van de overgang van type 2 naar het V.S.O. van het vrij onderwijs. Ten derde zijn bepaalde bezuini gingen een illustratie van de af- braakpolitiek ten aanzien van het Rijksonderwijs. De besparing met betrekking tot het meester-, vak- en dienstpersoneel beschouwen wij nog steeds als onwettig in het licht van de programmawet van 1981, waarbij de werkgarantie in het hui dig systeem van omzendbrieven ge garandeerd werd. Wij vragen de minister, dat voor de nieuwbouw met de nieuwe noden zou rekening gehouden worden en dat het afgedankte personeel prio ritair terug in dienst zou genomen worden. lees door pag. 5 Eind 1980 ging de Vlaam se Regering onder de stu wende kracht van Minister Marc Galle over tot de redding van Gregg Euro pe. Het bedrijf werd om gevormd tot de N.V. Brec en de Vlaamse Regering nam het volledig over en financierde verder ook via een converteerbare obliga tielening, die jaarlijks zou kunnen omgezet worden indien de noodzaak hier voor zou blijken. En rond de omzetting van die le ning in kapitaal is er de laatste dagen nogal wat te doen. Zowel in mei 1981, als in mei 1983 drong de Raad van Beheer van de Gewestelijke Investeringsmaat schappij voor Vlaanderen, die de algemene vergadering van de N.V. Brec vormt, eenparig aan op de conversie. Het dossier werd over gemaakt aan het kabinet van de verantwoordelijke minister, dat sindsdien aanvullende inlichtingen vroeg. Gezien de hoogdringendheid evo ceert Mare Galle het dossier op de vergadering van de Vlaamse Executieve. Ook daar bedingt de meerderheid (C.V.P.-P.V.V.) uit stel van beslissing. Er rijzen echter heel wat vragen bij dergelijke vertragingstaktiek. Brec heeft de laatste jaren aange toond dat het leefbaar is. Sinds haar redding stelt dit overheidsbe drijf het goed en stijgt de tewerk stelling gestadig. De^vraag om de obligatielening om te zetten in kapitaal is verantwoord omdat de N.V. Brec voldoende moet gekapitaliseerd zijn om inter nationaal op te treden en meer vertrouwen te krijgen bij de inter nationale bankiers. Het voortdurend uitstellen van een beslissing doet het vermoeden rij zen dat men allicht dezelfde weg zou kunnen opgaan als in het verle den Boomse Metaalwerken en No bels Peelman hebben bewandeld. Zou het kunnen dat dit gezond overheidsbedrijf failliet zou gaan, om daarna de rendabelste stukken door te verkopen aan de privé- sektor? Enkel de toekomst kan dit uitwijzen. Deze zaak dient echter van dichtbij gevolgd te worden, zoniet dreigen de werknemers opnieuw de dupe te worden van een economisch doem denken waar wij ons niet kunnen met verzoenen. Per 30 juni stelde de N.V. Brec 258 personen tewerk. Het kan niet dat ook op deze tewerkstelling een hy potheek wordt gelegd. Te veel is te veel! Het regeringscompromis van 21 juni jongstleden betreffende de regeling van het Waalse staal en van de financiering van de vijf nationale economische sectoren blijft de politieke wereld beroeren. Wat eerder bedoeld was om rust te brengen in de communau taire geschillen is nu een bron geworden van hoog oplaaiende ruzies. Het is duidelijk, dat de bestaande tegenstellingen inzake deze problematiek er niet kleiner op geworden zijn, ondanks alle optimistische verklaringen van de diverse regeringspartners, zowel van Franstalige als van Vlaamstalige zijde. Door het verspreiden van het speciaal «ZEG»-nummer op één miljoen exemplaren in het Vlaamse landsgedeelte, heeft de C.V.P. er nu voor gezorgd om deze tegenstellingen nog beter en nog veel scherper in het daglicht te stellen. Zoals was te verwachten heeft deze daad natuurlijk aanleiding gegeven tot bitsige en verontwaardigde reacties niet alleen bij de ganse oppositie maar vooral in de schoot van de regering zelf. Zowel de Francofone regeringspartners als de P.V.V. coalitiepartner steken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. Laatstgenoemde toont zich uitermate verbolgen omdat de C.V.P. bij de Vlaamse kiezer de indruk wil verwekken dat zij alleen de oplossing voor het Waalse staal heeft bedongen. De harde uitlatingen van de P.V.V.-voorzitter Guy Verhof- stadt en van vice-premier Willy De Clercq aan het adres van de C.V.P.-leiding en van de C.V.P.-regeringsleden laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Langs Franstalige kant voelen beide regeringspartijen P.S.C. en P.R.L. zich opnieuw beetgenomen door de C.V.P. Het spookbeeld van de onbetrouwbaarheid van deze partij jaagt hen de stuipen op het lijf en beangstigt de ganse Waalse gemeenschap. Dit niettegenstaande de P.R.L.-voorzitter Michel tijdens de RTB-uitzending «Face a la presse» van vorige zondag nog geprobeerd heeft de C.V.P.-handelswijze te doen voorkomen als zijnde een zet om haar electoraal imago bij het Vlaamse kiezerskorps wat op te kalefateren, gezien haar verdere achteruitgang volgens de recente opiniepielingen. In de politieke middens herleeft de vrees dat de C.V.P. zoals ten tijde van de Egmontakkoorden ook nu in deze staalkwestie haar gegeven woord en aangename verbintenissen doodge woon zal negeren. Dit met de bedoeling bij een ventuele regeringskrisis electorale winst te kunnen boeken en haar regeringspartners eens te meer het kind van de rekening te maken. Het ligt voor de hand dat deze politieke zet van de C.V.P. momenteel het politiek klimaat en de verstandhouding in de regering zwaar hypothekeert. De politieke wereld heeft daarom groot alarm geslagen. Dit is reeds tot uiting gekomen tijdens de debatten over de volmachtwetten in de senaat van vorige week, waar de oppositie zwaar van leer is getrokken tegen het C.V.P. gesjacher. Vooral de Franstalige oppositie heeft haar eigen taalgenoten in de regering scherp op de korrel genomen en hen tot een harde aanpak en krachtdadig verweer aangespoord. Verder gebelgd door de krasse uitspraken van de IJzerbede- vaartkomitee-voorzitter Paul Daels tijdens de 56' Ijzerbede vaart van zondag laatstleden, ziet het er nu naar uit dat de Waalse landgenoten zich zowel binnen als buiten de regering in de komende dagen en weken sterk zullen roeren. Een regeringscrisis lijkt zelfs niet uitgesloten. De radicale stand punten ingenomen op de recente partijbureaus van P.S.C. en P.R.L. wijzen reeds in die richting. Hoe dan ook voor het kabinet Martens V zou het wel eens een zeer hete zomer kunnen worden!! Paul Van der Niepen Senator Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Vrijdag 15 juli 1983 45* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P "X - •.SAAAJkü't .-.V.-X .JMMv.v v«-X-X-XvXvXv

Voor Allen | 1983 | | pagina 1