Kleine bedrijven, ondernemingen in moeilijkheden en overheidsdienst: een specifieke regeling Gevaarlijke oliereservoirs te Ophasselt niettegenstaande weigering van Bestendige Deputatie Komkommertij d maar de problemen stapelen zich op! Onderwijsminister Coens fel belaagd door senator Paul Van Der Niepen tij dens het begrotingsdebat (deel II) SP-ALTERNATIEF 21 juli te Geraardsbergen «de Parel der Vlaamse Ardennen» 4 Kleine bedrijven ■in Ondernemingen in moeilijkheden Tewerkstelling bij de overheid 4 Dossier op het stadhuis verdwenen Alternatieve lessentabel In de vorige bijdrage, leg den we uit hoe we met een drastische arbeisduurver- korting en binnen 4 of 5 jaar ongeveer 250.000 mensen uit de werkloos heid willen halen. Deze vergaande arbeids duurvermindering is zeker geen gemakkelijke opga ve. Ten aanzien van het verplicht karakter ervan moeten we dan ook een aantal uitzonderingen voorzien. Er zijn heel wat ondernemingen met minder dan 20 werknemers. Hier kunnen we uiteraard geen «verplichte aanwervingen met 5%» opleggen: 5% op 10 werknemers bijvoorbeeld... zou de aanwerving van een halve werknemer beteke nen. Voor deze kleine ondernemin gen moet dan ook een aparte rege ling uitgewerkt worden: zij worden niet verplicht arbeidsduurverkor ting door te voeren. Indien zij toch vrijwillig tot bijkomende aanwer vingen overgaan, krijgen ze een premie per in dienst genomen werkloze. Deze premie is slechts tijdelijk bijvoorbeeld gedurende 4 jaar, en met een afnemend be drag. Passen deze kleine bedrijven bovendien ook nog arbeidsduurver mindering toe, dan ontvangen ze een bijkomende premie. Om misbruiken te voorkomen, zal natuurlijk heel strikt moeten om schreven worden wanneer nieuwe aanwervingen werkelijk bijkomen de tewerkstelling betekenen. lil van het vorige ns financiële toestand van niet zo dramatisch als gevreesd. Eddie Monsieur geeft een over het uitblijven van de centen voor het waterzuiveringsstation te 5-2 De toekomst van het Gallo-Romeins museum te Velzeke. Een pleidooi van Luc Van Durme op pag.3 neemt Emile De Nauw de van 1880 en de gevolgen onder de loupe. Zie pag. 4 Denderleeuwse Vlamoven i stort van klasse II: Van den Stockt op pag. 7 In ondernemingen in ernstige moei lijkheden kan een drastische ar beidsduurvermindering een ele ment zijn om de tewerkstelling te vrijwaren, maar men kan dit onmo gelijk als algemene regel opleggen. Ondernemingen in moeilijkheden moeten daarom een uitzondering kunnen aanvragen. Hiervoor zullen wel duidelijke criteria moeten uit gewerkt worden, om te vermijden dat misbruiken ontstaan. In de berekeningen met betrekking tot het Alternatief hebben we er reeds rekening mee gehouden dat ongeveer 150.000 mensen in bedrij ven in moeilijkheden werken. Alhoewel dus heel wat bedrijven ten aanzien van de algemene ar beidsduurvermindering en de aan wervingen een uitzondering kun nen vormen, moeten de betrokken werknemers wel de «tewerkstel- lingsbijdrage» in het Tewerkstel lingsfonds storten. Ook de overheidsdienst met zijn ruim 800.000 werknemers moet de arbeidsduurvermindering met aan wervingen doorvoeren. Dit stelt nochtans aparte problemen. In de private bedrijven en de over heidsbedrijven, wordt een patrona- le inspanning gevraagd op basis van de produktiviteitsstijging. In de meeste onderdelen van de admini stratie, het onderwijs is er echter geen zichtbare «produktiviteitsstij ging». De bijkomende aanwervin gen zullen dus volledig door het Tewerkstellingsfonds moeten be taald worden. Hier schuilt precies de moeilijkheid: in principe is het systeem van de twerkstellingsbij- dragen slechts tijdelijk. Hoe zal de overheid dan op langere termijn deze extra-aanwervingen zelf gaan betalen? Men kan niet ontkennen dat de overheid sinds het begin van de krisis op het vlak van de tewerkstel ling grote inspanningen gedaan heeft: in 1974 zijn er ongeveer 160.000 werknemers aangeworven in overheidsdiensten. Bovendien zijn er de grote financiële moeilijk heden. Vandaar dat we nu niet alle bijkomende aanwervingen in de openbare sector als definitief be schouwen. Het volgend onder scheid wordt gemaakt: - in de administratie en in de lokale besturen (gemeenten, OCMW's, e.d.) kan de bijkomende aanwer ving gebruikt worden om de dienstverlening aan het publiek te verruimen en te verbeteren. Lees door pag. 5 3S91 Proficiat, een driedubbel proficiat aan het stadsbestuur. Tijdens het feest der «Belgen» bood de Grote Markt te Geraardsbergen werkelijk een smakeloos-stinkend geheel. A.G. De firma Herpelinck, handelend in brandstoffen, gelegen langs de Ophasseltse Leopoldlaan (m.a.w. langsheen rijksweg nr. 9 Ninove-Brakel) dreigt voor een fikse rel te zorgen in de anders zo rustige deelgemeente. Mits enige speurzin was het niet moeilijk voor enige achtergrondinformatie te zorgen. Waarover gaat het? In juni 1980 werd een onderzoek «de commodo et incommodo» inge steld omtrent de aanvraag van de firma van de heer Jozef Herpelinck tot het bekomen van een uitba tingsvergunning voor opslagplaat sen van brandstoffen. Specifiek wil hij ca. 75.000 liter diesel en benzine opslaan in vier ondergrondse tanks en ongeveer 400.000 liter mazout in drie bovengrondse tanks, gelegen aan de Leopoldlaan. Een aantal omwonenden richten in dezelfde maand een schrijven aan het colle ge van Burgemeester en Schepenen om over de geplande zaken hun ongerustheid uit te drukken. Het stadsbestuur blijkt niet te reageren. Anders vergaat het met de aan vraag bij de Bestendige Deputatie van de Provincie Oost-Vlaanderen. Er is geen enkel probleem voor wat betreft de ondergrondse houders voor benzine en dieselolie omdat zij praktisch geen hinder noch ge vaar zullen veroorzaken. Er dient wel een voorwaarde te worden vol daan, met name het inachtnemen van de normale afstanden voor de ontluchtingsbuizen. Dit is echter slechts een klein probleem. Wat anderzijds het opslaan van de stookolie in de drie bovengrondse tanks betreft, dit wordt uitdrukke lijk geweigerd door de Bestendige Deputatie. Vermelden we ook dat de diensten van Stedebouw een negatief advies geven. Onderstaand publiceren we een ge deelte uit het officiële besluit van de Bestendige Deputatie: «Overwegende dat de ingediende bezwaren betrekking hebben op brandgevaar, luchtverontreiniging, ligging in een volledig bebouwde zone, onestetisch uitzicht en de kor te afstand tussen de tanks en de druk bereden rijksweg; Overwegende dat uit de ingestelde onderzoeken gebleken is dat de in richting volgens het gewestplan Aalst-Ninove-Geraardsbergen-Zot- tegem gelegen is in een woongebied; Chris VANCOPPENOLLE Lees door pag. 6 Nu we terug in de komkommertijd zfjn beland, zal het in de komende weken heel wat kalmer worden op het politieke front. Nadat de Kamer de volmachten heeft goedgekeurd, deed ook de Senaat dit in de loop van de vorige week. Dit betekent echter niet dat de regering Martens V tot 31 maart 1984 op rozen zit, ver van! Inderdaad, nog heel wat onopgeloste problemen leveren haar zware kopzorgen op. Zo blijft het staaldossier nog steeds het hete hangijzer waarmee Martens V wel eens over kop zou kunnen gaan, want de regionalizering van de vijf nationale sectoren zal by de konkrete toepassing van het bereikte compromis ongetwijfeld nog voor heel wat moeilijkheden zorgen. Daarbij komt nog dat naar het najaar toe de rakettenkwestie veel aandacht zal opeisen, en de Vredesbetoging van 23 oktober a.s. ook wel van menig politicus een duidelijke stellingname zal vereisen. Evenmin vallen de voorstellen van Minister Dehaene tot hervorming van de Sociale Zekerheid in goede aarde. Al hebben wij als socialisten meerdere opmerkingen en bezwaren ten aanzien van een aantal opties, zoals onder meer tegen het invoeren van een franchise in de gezondheidszorg en tegen het in aanmerking nemen van de gezinssituatie voorhet berekenen van de vervangingsinkomens, ook van patronale zijde rijst veel tegenkanting. Zo beweert het Vlaams Econo misch Verbond dat de voorgestelde hervorming van de Sociale Zekerheid grotendeels valt te herleiden tot de optie de inkomsten op een sociale en solidaire wijze te verhogen zonder te tornen aan de bestaande sociale verworvenheden. Zij voegt er zelfs aan toe dat uit de voorgestelde hervorming nergens de zorg blijkt om de kosten te drukken en de sociale rechten fundamenteel te herdenken in vraag te stellen...) en te toetsen aan hun economische en sociale doelmatigheid. Met deze patronale zienswijze kunnen wij het hoegenaamd piet eens zijn en deze houdt daarenboven de waarschuwing in aan het adres van de socialistische beweging zeer waakzaam te blijven. Nu reeds wordt het duidelijk dat tijdens de komkom mertijd de politieke problemen zich voor de regering Martens V verder zullen opstapelen en zij wel eens voor een hete herfst zouden kunnen zorgen. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger De circulaire gericht aan de scho lengemeenschappen in verband met de voorgestelde alternatieve lessentabel in het vernieuwd secun dair onderwijs (VSO) is in de on- derwijsmiddens allesbehalve gun stig onthaald. In tegenstelling met hetgeen men alom verklaart dat het vernieuwd secundair onderwijs behoefte heeft aan rust en continuiteit veroorzaakt uw maatregel onrust en onzeker heid. Vandaar dat door de betrokken pedagogische instanties terecht tal van bedenkingen worden gemaakt. Ten eerste in verband met de kleine technische bijsturingen. Dit zijn geen kleine maar eerder fundamen tele, diepgaande wijzigingen. Inderdaad, zo moet er tot nu toe gekozen worden voor engels of frans als tweede taal, waarvan'vijf uur in de week op het programma staan, dus geen derde taal. In het alternatief worden engels en frans met elk drie uur aan alle leerlingen onderwezen. Latijn kan opnieuw vanaf het eerste jaar wor den gevolgd als keuzevak. De com plementaire optie die tot op van daag bestond, omvatte in feite en kel één uur Antieke Kuituur. Een tweede bedenking slaat op de in voering «bij wijze van experi ment». De betekenis ervan lijkt allesbehalve duidelijk. Is het misschien niet zeker dat voor het schooljaar 1984-85 opnieuw de zelfde keuzemogelijkheid zal gebo den worden? Kunnen de instellin gen hun keuze jaar na jaar over doen en het ene schooljaar nu eens het ene, dan weer het andere pro gramma volgen? Gezien deze onduidelijke situatie vraagt men zich af hoe men derge lijke fundamentele en belangrijke wijzigingen kan over laten aan ie dere scholengemeenschap afzon derlijk? Is dit geen aanfluiting van de wette lijk gewaarborgde vrije keuze van de tweede taal? Is dit bovendien geen verantwoor- delijkheidsvlucht van de minister? Deze maatregel verwekt de indruk bij de onderwijsmensen dat men per se twee soorten Rijks-VSO gaat invoeren zogezegd onder de mom van meer autonomie te bezorgen aan de rijksscholengemeenschap pen. In elk geval bezorgt Coens aan deze instellingen geen groter autonomie maar vergroot integendeel hun keuzemoeilijkheden, gezien de nieuwe afdelingen en opties, die aan het Rijkssecundair onderwijs worden toegekend eerder theoreti sche mogelijkheden zullen blijken, wegens de vorig jaar genoman maatregel van het opvoeren van de oprichtingsnorm Maar ook in verband met de stabili teit en de continuiteit van de stu dies brengt u de instellingen in moeilijkheden. Wat gebeurt er met de leerlingen die wegens verhuizing bijvoorbeeld dienen over te schake len van «gewoon» VSO naar «ver nieuwd» VSO? Uit dit alles blijkt overduidelijk de schijn-autonomie en vooral de ver deel- en heerspolitiek van de minis ter om het rijksonderwijs te treffen. Lees door pag. 5 In het laaste nummer van ons weekblad vóór de vakantiepe riode berichtten we reeds een gedeelte over de opgemerkte tweede luik, met name aan scherpe analyse van een aantal Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst vrijdag 5 augustus 1983 45' jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P. n S:

Voor Allen | 1983 | | pagina 1