TEWERKSTELLINGS PROGRAMMA'S Onbevredigende resultaten op de Ronde Tafelkonferenties van de bouw De begroting 1984 voorspelt weinig goeds Editoriaal SP-Alternatief Agressie tegen de ambtenaren van, de openbare diensten Coöperaties Zelfs met een ombuiging van het economisch beleid en een drastische arbeids duurvermindering, zoals in het SP-Alternatief voor zien, zal de werkloosheid op korte termijn niet vol ledig opgeslorpt kunnen worden. Daarom moeten de be staande tewerkstellings programma's niet alleen behouden blijven maar zelfs uitgebreid worden. Maar in een verbeterde vorm. Het jaarverslag van de Na tionale Maatschappij voor de Huisvesting was een ge legenheid om de nadruk te leggen enerzijds op de zware tekorten waarmede de laatste vier jaren wer den afgesloten en ander zijds op de huurlasten en huurvergoedingen in de sociale woningen, waar zich ook heel wat proble men stellen. Verlenging van de BTW- veriaging Fiskale maatregelen Besnoeiingen in de overheidsinvesteringen Sociale woningen en sociale leningen. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst vrijdag 12 augustus 1983 45' jaargang nr. 30 Weekblad van de S.P. Thans bestaan er verschillende werkverschaffingsprogramma's: Bijzonder Tijdelijk Kader, Derde Arbeidscircuit, Inter-departemen- taal Tewerkstellingsfonds, Te werkgestelde Werklozen. Een zodanige versnippering dus, dat niemand er nog wijs uit ge raakt. Met als gevolg dat de projec ten traag op gang komen, ze dik wijls van korte duur zijn en dus weinig werkzekerheid bieden. Daarbij komt dat het sociaal sta tuut van de tewerkgestelden ver schilt naargelang het systeem waar in zij tewerkgesteld zijn. Vaak gaat het trouwens om onvolwaardige statuten: een beperkt loon, geen anciënniteit, enz. Nochtans is er nood aan projecten met een maatschappelijk of sociaal nut: er zijn immers nog vele noden en behoeften in onze maatschappij, die in het commerciële en produk- tieve circuit niet aan bod komen. Zoals bejaarden- en gehandicap tenzorg, opvangcentra, natuurbe scherming, enz. Daarom stelt de SP voor de thans bestaande programma's samen te ballen in één soort programma, de direct maatschappelijke projecten (DMP's). Deze DMP's, die bij voorkeur gericht zijn op duurzame acties in het kader van een geplan de uitbouw van de niet-commercië- le dienstverlening, kunnen zowel grootschalig als kleinschalig zijn. Openbare instellingen uit de niet- commerciële sector, VZW's, feite lijke verenigingen en coöperatieven kunnen er gebruik van maken. Alle tewerkgestelden in deze DMP's worden aangeworven met een volwaardig statuut. Dit bete kent een volwaardig loon en an- ciënniteitsregeling en een volledige toepassing van de sociale zeker heid. De overheid betaalt integraal de loonkosten en de sociale bijdra gen. Maar andere overheidstussen komsten zoals toelagen, die de pro motoren eventueel voor dat project ontvangen, worden in mindering gebracht. Zo zal aan projecten, die in principe op termijn zelfbedrui- pend zijn, meer kans op slagen gegeven worden. Jaarlijks moet in de begroting on geveer 40 miljard ingeschreven worden om zo 72.000 mensen in de DMP's tewerk te stellen. Dit is 28.000 meer dan in de huidige pro gramma's het geval is. i De economische crisis gaat gepaard] met een toenemende belangstelling voor coöperatieve bedrijfsvormen. Meestal gaat het om kleine en mid delgrote ondernemingen, vooral in de ambachtelijke sector, waar stiel kennis meer nodig is dan grote investeringen. Vooral jonge werk lozen die zich willen afzetten tegen het kapitalistische milieu, willen zo ontsnappen aan de uitzichtloosheid van hun werklozenbestaan. De S.P. wil deze coöperatieve ont wikkeling steunen en stimuleren. In eerste instantie door ervoor te zor gen dat de Gewestelijke Invester ingsmaatschappij voor Vlaanderen deze nieuwe coöperaties financieel steunt en technisch bijstaat in hun ondernemingsbeleid. Bovendien kunnen deze coöpera ties ook gebruik maken van de DMP's: als de overheid gedurende een aantal jaren de loonkosten voor haar rekening neemt, zal het gemakkelijker zijn om met heel wat interessante initiatieven van wal te steken en vol te houden. S.E.V.I. Nog minder optimisme na de be sprekingen tussen de sociale ge sprekspartners en de regering op de ronde tafelkonferenties van de bouw op 14 en 22 juni 11. Op 14 juni had de Eerste Minister een grote show georganiseerd waaraan een twaalftal ministers deelnamen en waar niet eens een beslissing getrof fen werd. De tweede zitting ging door op 22 juni in de ambtswoning van de Eerste Minister met een beperkter vertegenwoordiging. Terecht oordeelt het Nationaal be stuur van de Algemene Centrale (ABW) dat de resultaten van deze konferentie absoluut ontoereikend zijn en geenszins van aard om een heropleving in de bouw te bewerk stelligen. Het stelt vast dat op deze Ronde Tafel, een soort show, van echte onderhandeling geen sprake is geweest vermits de regering steeds bij voorbaat de grenzen van het gesprek had afgebakend en zich niet bereid heeft getoond om ingrij pende maatregelen te treffen die nodig zijn om het hoofd te bieden aan de dramatische situatie waarin de sektor en de 100.000 werkloze bouwvakkers zich bevinden. Diepgaande voorstellen die vak bonden en werkgevers in de be- drijfsraad voor de bouw hadden uitgewerkt werden door de Minis ter van Financiën De Clercq ge woon van de tafel geveegd met het argument dat de financiële toestand van het land, een relance-politiek niet toelaat. Na vele uren «rond-de- pot-draaien» toonde de regering zich enkel bereid om de BTW-voet nog gedurende twee jaar op 6 pet. te behouden. De regering was niet akkoord om de verlaging uit te breiden tot andere bouwwerken met een sociale inslag, d.w.z. voor het bouwen van gehandikapten-, ouderlingentehuizen, enz. De huidige maatregelen van BTW- verlaging hebben alvast voor geen relance gezorgd. De resultaten van de laatste jaren en maanden heb ben dit bevestigd. Terecht beklem toont de Algemene Centrale (ABVV) dat de kollektieve verar ming en inleveringspolitiek die de regering de arbeidende bevolking oplegt, oorzaak is voor de krisis in de bouwnijverheid en het stijgend aantal werklozen in die sktor, ver mits hierdoor het vertrouwen van de kandidaat-bouwer wordt onder mijnd. In de voorstellen van de sociale partners aan de regering was even eens sprake van een fiskale tege moetkoming bij de hypothecaire leningen en van de opvoering van de aftrekbaarheid van het kada straal inkomen of andere methodes van fiskale verlichting. Tijdens de eerste besprekingen had de regering al medegedeeld een krediet van twee miljard per jaar gespreid over vijf jaren te zullen uittrekken op de begroting van fi nanciën ten einde fiskale vrijstellin gen toe te laten. Niettegenstaande werd gewezen op het feit dat dit bedrag ontoereikend is om een werkelijke relance te bewerkstelli gen, is de regering op haar stand punt gebleven. Zij heeft enkel haar akkoord betuigt met de fiskale af trekbaarheid van de hypothecaire interesten ten belope van 200.000 fr. per woning voor de leningen aangegaan tussen 1 juli 1983 en 31 december 1985. De bijkomende af trek wordt gespreid over drie jaar 100.000 fr. voor het eerste kalen derjaar, waarin de intresten wor den betaald. 60.000 fr. het tweede jaar en 40.000 fr. het derde jaar. De vraag om de bedragen te verho gen of om de termijn van vijf jaar Problemen op de conferentie van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting: een miljoenentekort en fel gestegen huurlasten en huurvergoedingen. uit te breiden, werd niet in aanmer king genomen. Het moeilijkste probleem bij de besprekingen was ongetwijfeld het probleem van de overheidsinveste ringen, de openbare werken van staat en ondergeschikte besturen. De regering wil niet eens in de sektor van de openbare werken, de begroting voor 1984 en 1985 garan deren in absolute cijfers. Van een aanpassing of verhoging van de overheidsinvesteringen kon geen sprake zijn. Zelfs de verzeke ring dat ze niet zouden dalen, kon noch door de Minister van Begro ting noch door zijn kollega van Financiën, noch door de Eerste Minister worden gegeven. Wel zou vóór eind december 1983 worden nagegaan of men een stel sel zou kunnen invoeren waarbij huurkoopkontrakten zouden wor den bevorderd. Hierdour zouden banken, verzekeringsinstellingen, enz. projekten van openbare wer ken in huurkoopkracht kunnen uit voeren en aldus zouden de verbin tenissen in de sektor van de open bare werken over een langere pe riode kunnen worden uitgesmeerd. Een dergelijke procedure, die op een gewisse privatisering wijst, doet heel wat vragen en bezwaren rijzen waarover het laatste woord nog niet is gezegd. De regering is van oordeel dat alles wel weer vanzelf in orde zal komen, maar in de bouwnijverheid is zo een liberale theorie, uit economisch en nog meer uit sociaal oogpunt, biezonder nefast. Dat moeten de patroons toegeven, maar deze heb ben. spijtig genoeg, niet voldoende strijdlust getoond om de ministers hiervan te overtuigen. De Algemene Centrale (ABVV) stelt vast dat aan heel wat prangen de problemen waardoor het kon- kurrentiebeding wordt vervalst en de arbeiders worden benadeeld, geen oplossing wordt gegeven. Op gebied van de sociale woning bouw komt er wat meer operatio nele ruimte. De regering zal de lasten van het verleden van de sociale huisvesting op zich nemen. De regering Martens V is thans twintig maand op de been. Begin vorige week werd de begroting voor het jaar 1984 ingediend. In de loop van 1982 en zeker dit jaar werden de brede lagen van de bevolking genoopt tot zware financiële inspanningen en inleveringen, terwijl de meer gegoeden in het bijzonder hun inkomens uit vermogen fors zagen toenemen. Bedoeling van de regeringsmaatregelen: het herstellen van de ekonomie. Nochtans valt daar bitter weinig van te merken. De ekonomi- sche groei zal niet de verwachte 4- 1,3% maar wel 1% bedragen, m.a.w. het slechtste cijfer van de ganse EEG. België heeft sinds 1982 het trieste rekord het hoogste werkloos heidspercentage van de Europese Gemeenschap te kennen. De industriële produktie blijft stagneren, de bouwsektor stuikt verder ineen, de prijzen stijgen onrustwekkend, zodat de koopkracht van de brede massa meer en meer afneemt met alle nefaste gevolgen vandien. Enkel de handels- en betalings balans met het buitenland is verbeterd, maar dan wel ten gevolge van het paardemiddel «devaluatie» van 1982. Deze ingreep wordt echter op binnenlands vlak duur betaald. Wat zijn nu de vooruitzichten voor het komende jaar, aan de hand van de ingediende begroting? De verwerpelijke politiek van lineaire inlevering wordt verder gezet. Bijzonder de ambtenaren worden opnieuw zwaar getroffen, de sociale afbouw doorgetrokken, werklozen zieken en gepensioneerden blijven in de kou staan ten bate van aankopen van nutteloos legermateriaal. En dan hebben we het nog niet over het schandaal van de integrale fiskale amnestie: het «wit-wassen» van alle zwart geld he en der gedeponeerd door 's lands geldmagnaten. Herinnert U zich nog de fameuze slogan van de PVV bij de parlementsverkiezingen van novem ber 1981 «meer jobs, minder belastingen»? Wanneer zullen de ogen opengaan dat van deze holle woorden niets meer geheel blijft? En de heilige verontwaardiging tegen het immorele karakter van de fiskale amnestie, enkele maanden geleden nog tot uiting gebracht door CVP-voorzitter Swaelen, is ook al wind gebleken voor de regering. De geloofwaardigheid van deze partij krijgt aldus een zoveelste klap. Hangt het de talrijke katolieke arbeiders en kleine bedienden en ambtena ren nu nog niet de strot uit? Het is anderzijds ook een feit dat de begroting 1984 voor een belangrijk deel op drijfzand is gebouwd. Er is immers een enorme miljardenkloof tussen de begrotingskredieten en de kasverrichtingen, zodat het begrotingsdeficit van zo'n slordige 500 miljard hoger zal liggen dan het cijfer door de regering vooropgezet. De openbare financiën moeten gezond gemaakt worden, matiging is derhalve een absolute must, maar niet op de huidige onrechtvaardige manier. Voor ons, socialisten, dient in de eerste plaats de werkloosheid onder kontrole gebracht te worden, dient de tewerkstelling prioritair gesteld. Met de monetaristische, deflatoire aanpak loopt het ekonomische systeem totaal vast in een dreigende en fatale spiraal van verarming en hogere werkloosheid. De door de SP voorgestel de politiek van tewerkstelling, selektieve relance en behoud van de koopkracht zou integendeel snel positieve resultaten afwerpen - ook op budgettair vlak - mits een goed gekoördi- neerde internationale aanpak. Maar zelfs op nationaal vlak zou een dergelijke aanpak betere resultaten afwerpen dan tot nu toe het geval is. Het is dan ook noodzakelijk de mensen te informeren over de perspektieven van de wisseloplossingen, zoals vervat in het sociaal-ekonomisch SP-alternatief. Vanaf september zal in onze federatie een intensieve informatie- en propagandakam- pagne daarrond gevoerd worden. In elke afdeling dient derhalve stilaan aan de voorbereidingen gedacht. Chris VANCOPPENOLLE Federaal Sekretaris De personeelsleden van de Open bare Sector weten al langer dat ze van deze rechtse, reactionaire rege ring MARTENS-DE CLERCQ geen geschenken hoeven te ver wachten. De recentste besparings maatregelen bij het opmaken van de begroting 1984 houden een nieu we bijkomende inlevering in voor hen, meer bepaald in de vorm van: een bijdrage van 12% op een vakantiegeld, dat toch al veel lager is dan dat van privésector; de blokkering in 1984 en '85 van de in het geldelijk statuut wettelijk voorziene tweejaarlijkse verho gingen; een bijzondere bijdrage van 0,5% om het financieel evenwicht van de sociale zekerheid te waar borgen, daar waar het personeel van de openbare sector al getroffen wordt door de solidariteitsbijdrage (van 0,9 tot 2,7%). Daarenboven stellen we vast dat verschillende maatregelen een re gelrechte aanval op de statuten van de ambtenaren betekenen. Een kleine berekening leert ons dat een ambtenaar die 500.000 frank verdient, in 1984 nog eens 22.000 frank meer zal inleveren... en waar voor? De werkloosheid blijft stijgen en breekt zelfs alle (triestige) records en dit terwijl de openbare schuld nog verder de hoogte inschiet; dit is het sprekend bewijs van de ver keerde politiek van deze CVP-PVV regering. Schaamteloos komen Martens en De Clercq dan nog voorstellen om FISKALE AMNESTIE te verlenen aan de fraudeurs die al jarenlang gebruik van het fiskaal toerisme naar Luxemburg, Lichtenstein etc. Tevens wil deze regering de roeren de voorheffing verhogen (van 20 naar 25%) en bevrijdend maken, daardoor zal een inkomen van 1 miljoen van een rentenier straks maar even zwaar belast worden als een jaarlijks inkomen van 420.000 frank van een arbeider. De A.C.O.D. nodigt alle perso neelsleden van de openbare sector uit zeer krachtdadig te reageren, om een einde te stellen aan het regeringsbeleid van sociale terug gang en politieke opties af te dwin gen die met de belangen van de werkende bevolking en sociaal ge rechtigden overeenstemmen. De voorzitter: Eddy DIERICKX Afdeling AALST Zij heeft ook één miljard meer ter beschikking gesteld voor de erken de vennootschappen van de ASLK en het normale kontingen van deze vennootschappen werd op 3,5 mil jard gebracht. Verder worden de maximum-waarden van de waar borg van het Vlaams Gewest inzake sociale leningen verhoogd tot 2.200.000 fr., voor te bouwen of te saneren woning en tot 2.000.000 fr. voor een te kopen woning. De bedragen worden verhoogd met 100.000 fr. wanneer de ontlener twee of drie kinderen heeft en met 200.000 fr. wanneer hij vier of meer kinderen heeft. E. De Nauw

Voor Allen | 1983 | | pagina 1