Bijbel en socialisme Jaarbeurs van Aalst duurder voor iedereen Bettino Craxi en het Italiaans experiment! PLANT BOMEN GEEN BOMMEN (X) WERK VOOR DE TOEKOMST ló$f? Y i~ «Leren leven met de bom» Iemand stelt de vraag Vrijdag 19 augustus 1983 45' jaargang nr. 31 Weekblad van de S.P. Wie als oplettend, onbe vooroordeeld toeschouwer op zondagmorgen tijdens de eredienst een kerkge bouw binnenstapt en eens vluchtig rondkijkt zal on vermijdelijk tot het besluit moeten komen dat het soort kerkgemeenschap dat daar verzameld is geen toekomst meer heeft en de morgen van de eenentwin tigste eeuw niet meer zal beleven. Denk uit de ere dienst de vijftigplussers en de min-twaalfjarigen weg, dan houdt je nog een klein aantal gelovigen over, dat zuiver demografisch ge zien niet voldoende talrijk meer is om te overleven. In de Keizershallen van Aalst gaat zaterdag de 36c Jaarbeurs van start. Omdat de stad Aalst met een zware deficitaire begroting worstelt, zag zij zich verplicht zowel de inkom te verhogen als het standplaatsgeld van de exposanten. WOENSDRECHT ZANDVLIET -a-u/U-JULLLL£l/\ VREDESMANIFESTATIE zaterdag 17 SEPTEMBER 1983 -14.30-18 u. OP RUIGE-HEIDE TE ZANDVLIET ABVV JONGEREN Werken voor 40.000 jongeren gedurende vijf jaar Zou aan de staat 100 miljard kosten. Bijvoorbeeld de 100 miljard die nu aan legermate- riaal besteed wordt. Of 100 miljard voor energiebesparing, openbaar vervoer, stadsvernieuwing, kleinschalige technieken en landbouwmachines voor de derde wereld Onze vraag; waar is de tewerkstelling en vooruit gang meer mee gediend? Redaktit - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 93(10 AAI.S'I Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Valère Fouquaert Sinds de kerk als reaktie op de meirevolte van 1968 de voorrang van rechts heeft ingevoerd, verlie ten steeds meer geëngageerde en evangelisch geïnspireerde kriste nen, voornamelijk jongeren, de of ficiële kerk. Zij die nog droomden van een betere wereld en een recht vaardiger samenleving, haakten af. De kerk die zij meemaakten, toon de zich als de machtige steunpilaar van een gevestigde orde, gebaseerd op het instandhouden van een on rechtvaardig kapitalistisch systeem en van onderdrukkende maat- schappijstrukturen. Een kerk die al haar invloed en macht aanwendt om een onrechtvaardige maat schappelijke orde te handhaven en zich daartoe bindt aan de CVP- staat die hetzelfde doel beoogt, kan in de ogen van geëngageerde kriste nen niet meer de kerk van christus zijn. Vanuit deze optiek bouwden zij, zonder het boterbriefje van het kerkelijk gezag, hun eigen kerk- alternatief uit, dat dichter aansluit bij de boodschap van Jezus Chris tus. Zo ontstonden groeperingen als Kristenen voor het Socialisme, maatschappij- en kerkkritische christenen, basisgemeenschappen enz... Samen vormen zij de alterna tieve kerk in Vlaanderen, die zich vanuit bijbel en evangelie duidelijk links opstelt en harde linkse stancL^ punten inneemt. Aanknopend bij deze linkse ten densen binnen de alternatieve christelijke kerk, willen wij vanuff- een bijbels-theologische benade ring pogen een antwoord te vinden op enkele fundamentele vragen. In hoeverre sluit christendom aan bij socialisme? Kan iemand die christendom en evangelie au sé- rieux neemt nog achter de CVP en het CVP-programma staan? Kan het officiële kerkinstituut nog een CVP-binding aanhouden zonder haar eigen bijbelse en evangelische oorsprong te verraden? Indien het antwoord op deze vraag negatief is, hoe moeten de christelijke kerken zich dan opstellen in het maat schappelijk gebeuren en in het poli tiek bedrijf? Bij het beantwoorden van deze vra gen is m.i. de meest zinvolle metho de de bijbel en het evangelie zelf als uitgangspunt te nemen. De meest essentiële vraag bij het benaderen van de bijbel is dan: wie is dan de god van de bijbel op wie de christen - tot welke kerkgemeenschap hij ook behoort - zijn gelovige over tuiging grondvest? De god van de bijbel is een partijdi ge god. Hij bekent kleur. Hij kiest voor de arme, de berooide, de uitgebuite, de ontrechte, de vertrapte, de ver knechte. Deze partijdige keuze van God voor de wegwerpmens is geen neerbuigende goedheid in de trant van «les dames de charité» uit de vorige eeuw en heeft evenmin te maken met goedkoop medelijden dat uitnodigt tot lijdzame berusting met garantie van de hemelse geluk zaligheid in een eeuwig hierna maals. Neen, de god van de bijbel kontes- teert, rebelleert en revolteert met kracht tegen hen die - op welke manier ook - verantwoordelijk zijn voor eender welke vorm van ar moede en onrecht. Hij zendt profe ten uit om de arme, verschopte en uitgebuite mens recht te verschaf fen. De profeet Amos, die optreedt in de naam van god, is wellicht de hardste in het ontmaskeren van onrecht en uitbuiting. Amos was slechts een bescheiden geitenboertje uit een onooglijk plattelandsdorp van de zuidelijke staat Juda. In de noordelijke staat Israël regeerde koning Jeroboam (783-743). deel II volgende week De toegangsprijs voor de bezoekers wordt met 20 frank verhoogd, tot 50 frank. Het stadsbestuur gelooft niet dat de verhoging van de toegangsprijs met 20 frank het aantal bezoekers zal doen dalen. Zij zegt te streven naar een kwaliteitsverbetering. Zo zul len er voor het eerst onthaalhostes- sen worden ingeschakeld, is er een publieke telefooncël en wordt de bediening van de konsumpties in de grote zaal vergemakkelijkt. De stad zelf is er met een info-stand over haar beleid, terwijl de schoolinrich- tingen in de inkomhal nuttige in lichtingen kunnen doorspelen. Overigens zorgen de Stedelijke Groendienst en de Akademie voor Schone Kunsten voor nog grotere verfraaiingen. De fanfarekoncerten die de spekta kels inleiden zullen voortaan dich ter bij de expohallen aansluiten, en dus niet op het podium tientallen meters verder. Het schepenkollege wilde ook de jaarbeurs renoveren. Zo zijn de standen wat herschikt en kijkt men in de richting van internationale deelname. Het samenbrengen van de verbruikstanden aan de ingang van de spektakelzaal lokte nogal wat reakties uit bij de exposanten. De hele schikking werd er over hoop gegooid, zodat gevestigde waarden nu een andere standplaats kregen toegewezen. Eén en ander leidde tot een protestvergadering, maar uiteindelijk blijkt van al die charge niet veel in huis te komen. De exposanten lopen braaf weer in het gelid. Een groot deel van het publiek komt voor de spektakels die als lokmiddel worden ingezet. Voor 50 frank krijgt men in Aalst een op merkelijk aantal klassespektakels te zien, al heeft het Feestkomitee voor een paar honderdduizend frank moeten inbinden omwille van bezuinigingen alom. De jaarbeurs van Aalst duurt 10 dagen en is telkens geopend van 15 tot 21 u. Ongeveer 160 exposanten, KMO's en middenstanders krijgen er de gelegenheid zowat 40.000 ver wachte bezoekers te ontmoeten. Elke jaarbeursdag wordt afgesloten met een spektakel. De hoogtepunten zijn achtereen volgens «Ballet der Antillen» op zaterdag, «20 jaar Jimmy Frey» op zondag, Willy Sommers op maan dag en op dinsdag treden Johan Verminnen en groep en Conny Vandenbos en trio op. Donderdag is het de beurt aan Ann Christy en Lee Towers. Vrijdag wordt een Aalsterse avond en zaterdag komt Sofie en de Willem Ruis-show. De jaarbeurs wordt op zondag afgeslo ten door Rob de Nijs en tot slot Will Tura. Al deze shows beginnen om 21 u. Italië heeft voor het eerst sedert vele tientallen jaren een sociaal-democraat als eerste minister. Hiermede gaat de legende van een links Zuiden en een rechts Noorden van Europa nog een tijdje stand houden. Benevens Frankrijk, Portugal, Spanje en Griekenland vervolledigt CRAXI in Italië de l^jst van regeringsleiders. Er weze nochtans opgemerkt dat de situatie van de Italiaanse socialistische partij totaal, maar dan ook totaal verschillend is van de bovengenoemde landen. De socialistische partij in Italië betekent immers slechts een goede 11% van het kiezerskorps. Een partij die daarenboven in de laatste jaren heel wat ideologische hervormingen heeft gekend: zo werd iedere marxistische benadering zorgvuldig uit de programma's geweerd en komt men alzo tot een louter sociaal-democratie die het alleen beter wilt doen dan een sterk gecompromiteerde christen-democratie. De partij steunt voor al op een basis van kaderleden en intellectuelen, landbouwers en middenstanders. Een soort elite-maatschappijvisie die er blijkbaar toch in gelukt is én de eenheid en een kleine vooruitgang te bewerkstelligen. Vandaar wellicht ook nu het samengaan met de christen-democraten en het zeer stug opstellen van CRAXI ten overstaan van de Italiaanse commu nistische partij. Een Italiaanse communistische partij, die ook al enig in Europa 30% van de kiezers binnenhaalt. Een partij steunende op de kracht van een grote vakbond en op heel wat macht in grote steden en gewesten. De vraag die zich dan ook stelt: gaat de Carxi-regering met sterke christen-democratische aanwe zigheid iets anders kunnen doen dan het programma van dt christen-democraten verwezenlijken? Gaat Craxi's aanwezig heid als regeringsleider niet de oorzaak worden van een nieuwe verdeeldheid binnen de socialistische partij en een nog sterker maken van de Italiaanse K.P.? Voorlopig althans zal men het antwoord schuldig blijven, alleen kan men zich nog de vraag stellen of een dergelijk voorgesteld socialisme bij machte is een antwoord op de huidige maatschappijcrisis te geven. Daarom is het nodig het Craxi-experiment op de voet te volgen; het resultaat ervan zou ook wel eens bepalend kunnen zijn voor de oriëntatie van bepaalde Europese socialistische partijen. Maar zo ver zijn wij niet afwachten lijkt de boodschap! Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Verzet begint niet met grote woorden maar met kleine daden zoals brede rivieren met een klein bron verscholen in het woud jezelf een vraag stellen daarmee begint verzet en dan die vraag aan een ander stellen uit een gedicht van Remco Campert (m.v.a.) Met veel belangstelling werd op 1.8.1983 uitgekeken naar deze do- kumentaire uit 1982 van het Ameri kaanse tv-station NBC. Wie veron derstelde dat het hier ging om een kritische benadering van de wapen wedloop en in het bijzonder van de Amerikaanse wapenarsenalen om dat het tenslotte een reportage van eigen bodem was, bleef op z'n hon- ger zitten. Presentator en maken van het pro gramma was John Clark, de keurig gekapte en geklede nieuwsreporter van NBC. Hij liet enkele defensie deskundigen aan het woord waar van het merendeel verbonden was aan het US-departement van defen sie, en een dissidente Sovjet-des kundige. Deze getuigenissen wer den aangevuld met een hoop film- dokumenten (de verminkte lijken van Nagasaki en Hiroshima kregen we echter niet te zien) waaronder niet in het minst een aantal opmer kelijke statements van Reagan himself. De Amerikaanse publieke opinie kwam eveneens aan bod, met die wetenschap in achtnemend dat het enkel de freeze-movement betrof. «You don't need a weatherman to know from which way the wind blows», schreef Dylan reeds in 1964. Leren leven met de bom, maar dan volgens the American Way. Volgens één van de aan het woord gelaten defensiedeskundigen start te de Sovjet-Unie na WO II met een militaire doctrine in de Europe se Oostbloklanden, daar waar de Verenigde Staten zich enkel waag den aan een economisch beleid t.o.v. Europa via het bekende Marshall-plan. Een opgemerkte uitspraak als je de huidige Europe se situatie bekijkt. Logischerwijze, zoals voornoemde deskundige ook stelde, zou je de Amerikaanse mili taire politiek louter moeten be schouwen als de reactie op de opeenstapeling van Sovjet-inter venties in haar satellietstaten. Uit het boek «Oorlog en zonder einde» van de Belgische defensiespecialist Rik Coolseat kunnen we evenwel één en ander weerleggen. Na de Eerste Wereldoorlog ik heb me steeds afgevraagd waarom je derge lijke gruweldaden ten gevolge van menselijke gebreken met een hoofdletter moet schrijven bou wen de V.S. hun oorlogsindustrie netjes weer af. Na de Tweede We reldoorlog lagen de kaarten duide lijk anders. Het «succes» van Hi roshima en Nagasaki bezorgde hen een macabere wereldprimeur die ze nooit hadden durven dromen. Niet tegenstaande het Amerikaanse le ger na de beëindiging van W.O. II niet verder aandrong op een uit breiding van het atoomprogramma, zagen enkele prominente industrie- bazen in dat een permanente oor logsindustrie hen geen windeieren zou leggen en dat de technologische vernieuwing van WO II zou kunnen leiden tot een nieuwe industriële revolutie. De regering had er oor naar en van reconversie na WO II was geen sprake meer. Eenvoudig gezegd komt het erop neer dat het Marshallplan geen heroïsche daad van medelijden was, maar in grote mate bedoeld was om in Europa een gunstig afzetgebied te creëren voor de Amerikaanse oorlogsindus trie, die na WO II op volle toeren bleef doordraaien en waar Europa op het einde van dit jaar nog eens aan herinnerd wordt. Aan ons arme sukkels om op 23 oktober a.s. al vast duidelijk te maken dat we onze buik vol hebben van dat soort naas tenliefde. Rudy Veirman

Voor Allen | 1983 | | pagina 1